Skip to main content

Nieśmiertelniki to potoczna nazwa tabliczek tożsamości, noszonych przez żołnierzy prawdopodobnie wszystkich armii świata. Na trwałych tabliczkach wybite są podstawowe informacje o ich właścicielu.

Nieśmiertelniki służą rozpoznaniu żołnierza, który jest nieprzytomny lub martwy. Prawie zawsze składają się z dwóch części – jedna po śmierci żołnierza jest odsyłana rodzinie, a druga pozostaje przy zwłokach. Zaleca się włożenie jej między zęby poległego, dzięki czemu nie zaginie i będzie łatwa do odnalezienia w razie ewentualnej ekshumacji.

W Polsce nieśmiertelniki funkcjonują od 1920 roku. Żołnierze mieli obowiązek nosić kapsel legitymacyjny – składający się z dwóch cynkowych blaszek z uchwytem do przeciągnięcia sznurka, między które wsunięta była karta tożsamości. Na obu blaszkach ostrym narzędziem żołnierz samodzielnie wydrapywał dane, takie jak imię i nazwisko, stopień wojskowy, data urodzenia, oddział macierzysty i numer ewidencyjny.

Wygląd nieśmiertelników zmieniono w 1931 roku. Były to pojedyncze blaszki o owalnym kształcie o wielkości 4×5 centymetrów. Miały trzy otwory do zawieszania i na środku otwór ułatwiający łamanie. Na obu połówkach wybijano te same dane, czyli imię, nazwisko i wyznanie, a z drugiej strony numer ewidencyjny łamany przez pierwszą literę powiatu, nazwę właściwej Rejonowej Komendy Uzupełnień oraz rok urodzenia żołnierza.

Otwieracz do butelek Mil-Tec Dog Tag Digital Desert

Sprawdź

Nóż składany Boker Plus Dog Tag Knife

Sprawdź

Gumki Mil-Tec do nieśmiertelników

Sprawdź

Po II wojnie światowej w Wojsku Polskim wprowadzono nieśmiertelniki  wzorowane na radzieckich – tym razem miały kwadratowy kształt i były wykonane z aluminium. W latach 70 i 80 XX. wieku stosowano okrągłe blaszki ze stali nierdzewnej, dzielone na pół z wybitym indywidualnym numerem żołnierza oraz napisem Siły Zbrojne PRL.

Współczesne tabliczki tożsamości w Wojsku Polskim różnią się trochę od tych, które znamy z amerykańskiej popkultury. Składają się z dwóch tytanowych blaszek, podłużnych z zaokrąglonymi brzegami. Wybija się na nich dane personalne żołnierza, grupę krwi, numer PESEL i napisy Siły Zbrojne RP.

W sklepie internetowym Militaria.pl możesz zamówić zestaw nieśmiertelników wraz z usługą wybicia napisów. Do dyspozycji masz pięć linijek, mieszczących 15 znaków (należy pamiętać o tym, że spacja również liczy się jako znak). Zamów zindywidualizowane tabliczki tożsamości już dziś!

Napisz coś...