Skip to main content

Alkomat jest urządzeniem umożliwiającym zmierzenie ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Z takich urządzeń korzysta policja i inne służby, możesz także posiadać własny egzemplarz, żeby w razie potrzeby móc skontrolować swój stan. Na rynku dostępnych jest wiele modeli alkomatów, które różnią się rodzajem sensorów, co ma wpływ na ich obsługę i dokładność. Jak zatem wybrać najlepszy alkomat?

Alkomat z sensorem półprzewodnikowym czy elektrochemicznym

Alkomat z sensorem półprzewodnikowym

Alkomat z sensorem półprzewodnikowym zalicza się raczej do podstawowego narzędzia mierzącego stężenie alkoholu we krwi. Jego największą zaletą jest niska cena. Kupić go można już w okolicach 100-200 złotych. Tańsze zazwyczaj cechują się dokładnością do dziesiętnych promila, przy czym wahania błędu sięgają aż 20%. Gdy wdychamy powietrze do tego typu alkomatu, alkohol utlenia się na powierzchni elektrody i wpływa na przewodność półprzewodnika. W ten sposób urządzenie mierzy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Słyszeliście kiedyś, że po zjedzeniu owocu może wykazać, że spożywaliśmy alkohol? Tyczy się to właśnie tego rodzaju alkomatu. Niestety jest on podatny na czynniki takie jak spożyty posiłek, żucie gumy, leki dla cukrzyków czy nawet palenie papierosów, przez co wynik może być zaburzony. Aby wyniki były jak najbardziej rzetelne nie można zapomnieć o kalibracji. W różnych modelach należy stosować ją co 100-300 pomiarów, bądź 6 miesięcy od pierwszego użycia. Łatwo go też rozkalibrować, np. dokonując pomiaru po zapaleniu papierosa.

Doradzamy, jak prawidłowo wykonać badanie alkomatem

Alkomat Datech AlcoFind Pro X5+

Sprawdź
Naucz się jak wykonać prawidłe badanie alkomatem

Alkomat AlcoForce Evo Silver

Sprawdź
Badanie alkomatem

Alkomat Promiler AL 7010
 

Sprawdź

Alkomat z sensorem elektrochemicznym

Alkomat z sensorem elektrochemicznym mierzy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą odczynników chemicznych. Modele zapewniają bardzo dokładny pomiar, aż do tysięcznych części promila, przy czym błąd pomiaru to przedział 5-10%. Nie występują tu jakiekolwiek zaburzenia pomiarowe związane z pożywieniem czy lekami dla cukrzyków. Alkomatów z sensorem elektrochemicznym używa policja.

Kalibracja zaczyna się po 500 pomiarach lub po upływie 12 miesięcy od pierwszego użycia. Nie są podatne na przypadkowe rozkalibrowanie, a nowoczesne modele wyposażono w licznik informujący, ile pomiarów zostało do kolejnej kalibracji. Alkomatów z sensorem elektrochemicznym używa policja. Wśród alkomatów z sensorem elektrochemicznym znajdziemy też nowoczesne urządzenia umożliwiające pomiar bezkontaktowy.

Biorąc pod uwagę sposób działania, dokładność oraz liczbę pomiarów między kalibracjami, zalecamy wybór alkomatu z sensorem elektrochemicznym.

Alkomat BACscan F-30

Sprawdź

Alkomat Promiler iBlow – przesiewowy

Sprawdź

Jednorazowy alkotest Alco2GO

Sprawdź

Dlaczego warto mieć własny alkomat?

Wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu może mieć tragiczne skutki. Dlatego warto sprawdzić za pomocą alkomatu, czy na przykład dzień po imprezie lub po wypiciu alkoholu klika godzin wcześniej, możemy już prowadzić samochód. Dobrą praktyką jest namawianie do badania innych uczestników imprezy – rodziny czy znajomych. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo swoje oraz innych.

Gdy wynik badania jest akceptowalny, ale nie czujemy się za dobrze, nie ryzykujmy, bądźmy odpowiedzialni. By dowiedzieć się jaka jest dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi i jak przeprowadzić badanie zapraszamy do lektury artykułu: Jak prawidłowo wykonać badanie alkomatem?

Duży wybór testerów trzeźwości znajdziesz na Militaria.pl.

Napisz coś...