Skip to main content

Wakacje to dla większości osób czas odpoczynku. W dorosłym życiu przerwa wakacyjna oczywiście nie trwa 2 miesiące, ale nawet 2 tygodnie urlopu pozwalają nabrać nowych sił. Jednym ze sposobów na odprężenie może być np. leniuchowanie na hamaku z dobrą książką w ręce. A jeszcze lepiej, jeśli lektura zachęci nas do aktywności w kolejnych dniach urlopu. Poznajcie 6 książek, które według nas warto przeczytać w wakacje.

Książka „Księga tradycyjnego obozowania. Tom I – Biwak” – Horace Sowers Kephart

Książka opowiada historię autora, który postanowił zmienić swoje życie o 180 stopni i zaznać „innego” życia. Zanim do tego doszło Horace Sowers Kephart miał rodzinę, doskonałe wykształcenie, konsekwentnie budowaną od lat karierę, stanowisko dyrektora jednej z największych bibliotek w USA, pokaźną kolekcję starych ksiąg i opinię eksperta. W wieku 42 lat, w 1904 roku rzucił wszystko, by zamieszkać w opuszczonej górskiej chacie i już do końca życia wieść prosty żywot człowieka lasu.

2 lata później opublikował The Book of Camping and Woodcraft, w której dzieli się swoimi przeżyciami. W książce autor przekazuje nam bogatą wiedzę na temat leśnego obozowania, ówczesego sprzętu, polowań, broni, kuchni obozowej i wielu innych niezbędnych w kniei dziedzin wiedzy. Książka stała się bestsellerem, jedną z najważniejszych i najczęściej czytanych pozycji literatury obozowania. Polecamy ją wszystkim miłośnikom outdooru i survivalu.

„Na szachownicy losu” – Bronisław Czepczak-Górecki

„Na szachownicy losu” to wspomnienia jednego z najmłodszych cichociemnych, czyli spadochroniarzy Polskich Sił Zbrojnych desantowanych na teren okupowanej Polski w czasie II Wojny Światowej. W książce przeczytamy o zesłaniu autora do Kazachstanu, wstąpieniu w szeregi Armii Andersa i wędrówce przez Bliski Wschód, Afrykę do Szkocji. Poznamy także historię szkolenia cichociemnych spadochroniarzy AK oraz przeczytamy o trudach życia po wojnie. Książkę cechują wysoka wartość historyczna i edukacyjna. Polecamy ją wszystkim miłośnikom historii Polski oraz osobom, które chciałyby z pierwszej ręki poznać opowieść o bodaj najsłynniejszych spadochroniarzach RP.

"Księga tradycyjnego obozowania. Tom I - Biwak" Horace Sowers Kephart

Książka „Księga tradycyjnego obozowania. Tom I – Biwak” – Horace Sowers Kephart

SPRAWDŹ
"Na szachownicy losu" Bronisław Czepczak-Górecki

Książka „Na szachownicy losu” – Bronisław Czepczak-Górecki

SPRAWDŹ
Warto przeczytać, "Sztuka leśnego obozowania" George "Nessmuk" W. Sears

Książka „Sztuka leśnego obozowania” – George „Nessmuk” W. Sears

SPRAWDŹ

„Sztuka leśnego obozowania” – George „Nessmuk” W. Sears

„Sztuka leśnego obozowania” to kolejny tytuł, który powinni docenić wszyscy miłośnicy outdooru i survivalu. Z lektury dowiemy się m.in. jak samodzielnie wykonać namiot, jak zbudować szałas, jak upiec chleb lub dziczyznę oraz jak złapać rybę. Ponadto poznamy wskazówki autora na temat przyrządzania maści na komary, kompletowania lekkiego ekwipunku na długą wędrówkę czy wyboru łódki canoe. Jeśli te porady wydają wam się nietypowe to macie rację. Książkę wydano po raz pierwszy w 1884 roku. Ze względu na wiek zawartych w niej porad, nie można jej określić mianem klasycznego poradnika. Warto natomiast wiedzieć, że część wskazówek podrzucanych przez autora nadal jest aktualna. Książka pozwala także zobaczyć jak obozowano w lesie ponad 100 lat temu. Jej kolejne zalety to lekki, żywy i pełen humoru język, który od lat inspiruje ludzi zafascynowanych leśnym obozowaniem.

„W dziczy. Miastowego trapera przypadki” – Charles Warner

„W dziczy. Miastowego trapera przypadki” to książka, która przede wszystkim bawi. Stanowi zbiór humorystycznych opowiadań o wyprawach dziewiętnastowiecznego inteligenta w dzikie góry Ameryki. Zabiera czytelnika w potężną dzicz pomiędzy krwiożercze bestie, głębokie urwiska i mroczne knieje. A wszystko w intrygującym towarzystwie filozofujących przewodników i zagadkowych fałszerzy kryjących się w górskich jaskiniach. Idealna lektura w czasie kiepskiej pogody. Nie tylko zajmie czas, ale także poprawi nastrój.

„Przetrwać! Ekstremalny zastrzyk adrenaliny” – Bear Grylls

Bear Grylls to osoba, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. A już na pewno osobom zainteresowanym tematyką survivalu. Jego książka „Przetrwać! Co zrobić, gdy nic nie działa” to vademecum wiedzy o sztuce przetrwania w prawie każdej sytuacji. Książka zawiera zbiór sztuczek i zasad stosowanych przez autora. Można się z niej dowiedzieć m.in. jak rozpalić ogień, jak znaleźć drogę korzystając z gwiazd, jak udzielać pierwszej pomocy nie posiadając apteczki czy jak obronić się przed sforą groźnych psów. W publikacji można także znaleźć porady o bardziej miejskim charakterze np. jak uciec z płonącego budynku. „Przetrwać! Co zrobić, gdy nic nie działa” to poradnik zawierający w pełni aktualną wiedzę, która pozwoli nabyć czytelnikowi cenne umiejętności przydatne zarówno podczas wypraw w nieznane, jak i w codziennym życiu.

Co warto przeczytać w wakacje? "W dziczy. Miastowego trapera przypadki" Charles Warner

Książka „W dziczy. Miastowego trapera przypadki” – Charles Warner

SPRAWDŹ

Książka „Przetrwać! Ekstremalny zastrzyk adrenaliny” – Bear Grylls

SPRAWDŹ
Ksiazka-vademecum-survivalowe-okladka

Książka „Vademecum survivalowe” – Paweł Frankowski, Witold Rajchert

SPRAWDŹ

„Vademecum survivalowe” – Paweł Frankowski, Witold Rajchert

Kolejna propozycja dla fanów survivalu i outdooru. Od poprzednich tytułów wyróżnia się natomiast tym, że nie jest tylko książką. „Sztuczki survivalowe” autorstwa Pawła Frankowskiego i Witolda Rajcherta to w praktyce toolbook. Dzięki tej pozycji można zatem nie tylko zdobyć potrzebną wiedzę, ale także narzędzia przydatne w survivalu. Książka uczy jak wydostać się np. z tonącego samochodu lub pożaru lasu, jak wykonać improwizowane ubranie i tymczasowe schronienie, jak przygotować filtry wodne i pojemniki do przenoszenia płynów. Można się z niej ponadto dowiedzieć jak wykonać podstawowe lekarstwa, jak zdobyć pożywienie z owoców lasu, łąki czy nawet parku miejskiego, jak rozpalić, utrzymać i ukryć ognisko oraz jak stworzyć nóż z akcesoriów życia codziennego. Toolbook zawiera lusterko sygnałowe, soczewkę Fresnela, linijkę (cm i cal), zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz mnóstwo praktycznej wiedzy.

Napisz coś...