Skip to main content

Od kilku dni nie opuszcza nas upalna pogoda. Może paść rekord najwyższej odnotowanej temperatury. Latem, w czasie wakacji, słoneczna pogoda jest pożądana, ale aktualne upały mogą być niebezpieczne. Sprawdź, jak chronić się przed przegrzaniem, które prowadzi do skurczów cieplnych, wyczerpania cieplnego, a nawet udaru.

Nie ignoruj wysokich temperatur

W czasie upałów trzeba szczególnie uważać na dzieci, osoby starsze, zwierzęta, ale także osoby w pełni sił nie powinny bagatelizować wpływu wysokiej temperatury na organizm. Zwolennicy pieszych wycieczek znają znaczenie monitorowania pogody, ale często ignorują jednego z największych zabójców na szlaku. Zbyt wysoka temperatura jest nie tylko nieprzyjemna, ale może być prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia podczas przebywania w trasie. Zawsze powinieneś mieć na uwadze zapobieganie problemom związanym z przegrzaniem i jego konsekwencjami.

Jak chronić się przed przegrzaniem na szlaku

Przygotuj plan: Zanim wyruszysz na jakąkolwiek wyprawę, usiądź i opracuj plan. Przeanalizuj, jakie warunki pogodowe, środowiskowe i wynikające z wybranej trasy prawdopodobnie napotkasz podczas swojej podróży. Nie zapomnij o możliwych zagrożeniach, które mogą wystąpić na wyznaczonej trasie, i ujmij w planie sposoby radzenia sobie z nimi.

Zwróć uwagę na prognozy pogody. Zanim wyruszysz na jakąkolwiek wycieczkę, upewnij się, że jesteś przygotowany do zapowiadanych warunków. Strony i aplikacje z prognozą pogody są bardzo pomocne i mogą pomóc zaplanować trasę z kilkudniowym wyprzedzeniem. Pamiętaj, że jeśli panują upały, to następnym zagrożeniem mogą być burze.

Filtr do wody LifeStraw Personal – Niebieski

Sprawdź

Kubek stalowy Mil-Tec 0,5 l

Sprawdź
Butelka z filtrem

Butelka z filtrem Water-to-Go 750 ml – Czarna

Sprawdź

Sposoby na wędrówkę podczas upałów

Wycieczka wcześnie w dzień. Okres między 10:00 a 16:00 może być jednym z najgorszych na szlaku. Jeśli to możliwe spróbuj wędrować wczesnym rankiem lub tuż przed zmierzchem. Wcześnie rano i po południu temperatura może być o około 10 stopni niższa niż w środku dnia.

Dużo pij. Wędrówka w sezonie letnim powoduje szybką utratę wody, a intensywne wędrówki mogą znacznie zwiększyć zapotrzebowanie na nawodnienie. Straty płynów mogą z łatwością przekraczać prawie 2 litry na godzinę jeśli wędrujesz pod górę, na pustyni lub w pełnym słońcu w środku dnia.

Twoje ciało może wchłonąć tylko około litra wody na godzinę, więc upewnij się, że utrzymujesz się na szczycie swojego zapotrzebowania. Pij wodę małymi łykami, nawadniaj się regularnie, zamiast wlewać w siebie całą butelkę za jednym razem.

Nawodnij się przed uderzeniem na szlak. Zaczynanie w kiepskiej formie nigdy nie jest dobrym pomysłem, więc upewnij się, że jesteś nawodniony zanim wyruszysz rano.

Noś butelkę z wodą w dłoni i często pij niewielkie ilości płynów. Trzymanie butelki w ręce będzie ci przypominać o regularnym nawadnianiu. W ekstremalnym cieple spożywanie naprzemienne wody i napojów o zwiększonej zawartości elektrolitów jest pomocne w zapobieganiu przegrzaniu organizmu.

Jedz mokre jedzenie. W czasie upałów często nie mamy ochoty na gorące posiłki. Dlatego dobrze zjeść porządne śniadanie, a kolejny duży posiłek po zmroku, gdy temperatura się obniży. W ciągu dnia warto wspomagać się jedzeniem soczystych owoców i warzyw oraz zup. Dzięki temu wprowadzisz dodatkową dawkę wody do organizmu. Nie odmawiaj sobie słonych przekąsek – spożywanie słonych potraw podczas przebywania na szlaku może pomóc przywrócić poziom sodu we krwi.

Uzupełniaj sole mineralne. Kiedy dużo pijesz i się pocisz, tracisz również sole mineralne. Zapobiegniesz ich utracie pijąc wysoko zmineralizowaną wodę, napoje wzbogacone o elektrolity i jedząc słone przekąski.

Pilnuj siusiania! Twój mocz powinien być jasny. Ciemny kolor moczu jest istotnym znakiem, że zmierzasz w złym kierunku i jesteś już odwodniony.

Dopasuj ubranie do pogody. Noś lekką, luźną i jasną odzież. Jasne ubrania odbijają promienie słoneczne. Lekka odzież chroni cię przed promieniami słonecznymi bez zatrzymywania ciepła wewnątrz ubrania. Luźne ubrania pomagają utrzymać przepływ powietrza wokół skóry i pomaga odprowadzać ciepło. Odzież termiczna to też świetne rozwiązanie na upały. Pozostaje cały czas chłodna i odprowadza pot od ciała, dzięki czemu skóra pozostaje sucha. Niektóre modele zapobiegają także rozwojowi bakterii, a co za tym idzie – nieprzyjemnego zapachu potu. Noś nakrycie głowy!

Chusta ochronna Buff Coolnet UV+ Neckwear Grove Stone Blue 

Sprawdź

Balsam ochronny Care Plus Sun Protection Outdoor & Sea SPF50 – 100 ml

Sprawdź

Koszulka termoaktywna Texar Base Layer Olive

Sprawdź

Objawy przegrzania i pierwsza pomoc

Pierwszą oznaką kłopotów mogą być skurcze cieplne. Piesi często ignorują drobne bóle, ale podczas wędrówek w czasie upałów problemy związane z ciepłem zwykle zaczynają się od skurczów. Skurcze termiczne zwykle pojawiają się dość szybko i zwykle dotyczą najpierw nóg i ramion.

Najlepszym sposobem zapobiegania problemom na trasie jest wstępne nawodnienie przed wędrówką, a następnie picie dużej ilości płynów przez cały dzień.

Gdy zaczniesz mieć problemy:

 • Poszukaj zacienionego miejsca, aby ukryć się przed słońcem.
 • Jeśli w pobliżu jest zbiornik wodny lub rzeka, to zrób sobie kąpiel. Możesz obniżyć temperaturę ciała poprzez zanurzenie się w zimnej wodzie. Jest to jeden z najszybszych sposobów na ochłodzenie się. Jak trafisz na zimny strumień, to zamocz chociaż nogi, ale rób to powoli, żeby nie zafundować organizmowi szoku termicznego.
 • Wypij trochę wody ze szczyptą soli lub wypij coś z elektrolitami. Napoje wzbogacone w elektrolity są niezwykle pomocne w odwracaniu problemów związanych z przegrzaniem. Możesz przed wyjazdem kupić w apteczce saszetki z elektrolitami i rozpuszczać je w wodzie.

Zapobieganie wyczerpaniu cieplnemu podczas wędrówki

Wyczerpanie cieplne jest niebezpieczne, ponieważ może szybko przekształcić się w stan zagrożenia życia. Objawami wyczerpania cieplnego są zawroty głowy, nudności, zmęczenie, bóle głowy, wilgotna skóra i szybki puls.

Zapobieganie:

 • Pij dużo wody. Rób przerwy i staraj się pozostać w zacienionym miejscu, jeśli to tylko możliwe. Szukaj tras, które są dobrze zacienione i chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
 • Unikaj dłuższego przebywania na słońcu i staraj się nie wędrować w bezpośrednim słońcu, kiedy jest najgoręcej.
 • Noś lekką, jasną, luźną odzież i nakrycie głowy.
 • Monitoruj swój mocz – powinieneś siusiać często, a mocz powinien być klarowny.

Co robić, gdy wystąpią objawy wyczerpania cieplnego:

 • Zejdź ze słońca i natychmiast przenieś się do chłodnego miejsca i odpoczywaj tam. Poczekaj, aż temperatura ciała się obniży, a ty poczujesz się zrelaksowany. Pozostań w bezruchu, aż zaczniesz znowu czuć się normalnie, a następnie powoli podejmuj działania.
 • Pij dużo zimnej wody. Utrzymanie nawodnienia jest kluczem do twojego wyzdrowienia.
 • Chłodna szmatka lub mokra bandanna owinięta wokół szyi może pomóc w schłodzeniu.
 • Jeśli znajdziesz strumień lub chłodne źródło wody, wejdź do niego i połóż się.

Wyczerpanie cieplne może szybko przekształcić się w udar cieplny, który bywa śmiertelny. Jeśli twój stan się nie poprawi lub poczujesz się gorzej, poszukaj pomocy medycznej tak szybko, jak to możliwe.

Napisz coś...