Skip to main content

Przemysław Wójtowicz – najskuteczniejszy polski snajper w Afganistanie – w pierwszej tak szczerej i bezkompromisowej rozmowie opowiada o kulisach swoich szkoleń oraz wojennych akcjach snajperskich. Mówi o tym, jak strzela się do żywego celu i jak nauczyć się wchodzić w umysł wroga. Zdradza wstrząsające szczegóły misji, która tylko z nazwy była pokojowa, i opowiada, jak jego oddział posłano na pewną śmierć.

Jak chłopak z bloku w Nowej Hucie trafił do elitarnego oddziału?

Przemysław Wójtowicz urodził się 26 marca 1976 roku w Krakowie. Od 1996 roku związany zawodowo z wojskiem. Zawodową służbę wojskową pełnił na stanowiskach: dowódcy drużyny, pomocnika dowódcy plutonu, dowódcy plutonu, starszego szyfranta, podoficera sztabowego S-2, podoficera sztabowego S-3, dowódcy sekcji snajperów, koordynatora szkolenia strzelców wyborowych, starszego instruktora, pomocnika dowódcy do spraw rannych i poszkodowanych w misjach.

Ukończył kanadyjski kurs dowódców sekcji snajperskich SDCC 09, Podoficerską Szkołę Wojsk Lądowych w Poznaniu, liczne kursy z zakresu ratownictwa, a w szczególności udzielania pierwszej pomocy na polu walki typu TCCC. Był ciężko ranny podczas akcji bojowej w Afganistanie. Wyróżniony Wpisem do Księgi Honorowej WP za męstwo i odwagę. Wielokrotnie odznaczony, w tym przez Prezydenta RP. Instruktor strzelectwa, płetwonurek wszystkich specjalności, instruktor strzelectwa długodystansowego, mechanik broni strzeleckiej, ratownik wodny, sternik, operator BSP.

Prowadził wykłady na temat rehabilitacji rannych żołnierzy, między innymi w USA, Niemczech, Holandii, Rumunii, Norwegii, Jordanii. Był konsultantem w produkcjach filmowych o tematyce wojskowej, publikował w czasopismach krajowych i zagranicznych, np. w Defence Global. Jest projektantem odzieży militarnej i outdoorowej.

Od sierpnia 2017 roku przebywa na emeryturze wojskowej. Obecnie zajmuje się rehabilitacją rannych żołnierzy przez sport (głównie nurkowanie) oraz szkoleniem strzeleckim.

Organizował wiele przedsięwzięć rehabilitacyjnych dla weteranów, rannych żołnierzy i rodzin poległych, między innymi rajdy górskie w kraju i za granicą, kursy nurkowania, ratownictwa, motorowodne i jachtowe, wyprawy rannych weteranów do Arktyki, rajdy rowerowe, w tym Soldier Ride wspólnie z Armią Stanów Zjednoczonych, wizyty rannych weteranów w USA, turnusy rehabilitacyjne dla weteranów i rodzin poległych. Organizował również zawody oraz kursy strzeleckie.

„Przemek Wójtowicz szczegółowo opisuje specjalistyczne szkolenie snajperskie i jednocześnie przedstawia brutalną rzeczywistość życia wojskowego w koszarach. Równie brutalnie, przez pryzmat swojego celownika optycznego, pokazuje, jak wygląda wojna zwana działaniami stabilizacyjnymi w Afganistanie. To nie jest zabawa dla ludzi o słabych nerwach, ale tylko ludzie wrażliwi mogą opanować związane z nią szaleństwo, zachować godność i wrócić do normalnego życia.”

Pułkownik rezerwy Piotr Gąstał, były Dowódca Jednostki Wojskowej GROM

„Historia pisana przez człowieka, który z osiedlowego rozrabiaki stał się profesjonalnym żołnierzem, patriotą. Wspomnienie przekształcającej się armii – czasem pełnej niedorzeczności. Refleksja nad trudnymi decyzjami, podejmowanymi nie tylko za siebie. Przewodnik dla pasjonatów strzelania precyzyjnego pisany ręką praktyka. Wielu w lekturze odnajdzie siebie, wierzę, że dostrzeże motywację, zrozumie, że mimo przeciwności warto!”

Generał broni rezerwy dr Mirosław Różański

To opowieść o życiu i śmierci oraz o tym, dlaczego snajper jest zawsze samotnym wojownikiem

Książka Snajper wchodzi pierwszy – Przemysław Wójtowicz w rozmowie z Michałem Wójcikiem ukaże się 28 lipca 2021 nakładem wydawnictwa ZNAK. Militaria.pl objęły tę pozycję patronatem medialnym. 

Napisz coś...