Skip to main content

Poniższy wpis przeznaczony jest dla miłośników kawy, którzy nie chcą rezygnować ze swojego ulubionego napoju podczas wypadów na łono natury. Dowiesz się, jak przenosić i przechowywać kawę podczas marszu lub rowerowej przejażdżki, jak ją przygotować oraz z czego i w jaki sposób najlepiej pić, aby wydobyć pełnię smaku. Delektowanie się kawą na biwaku o poranku, wśród promieni wschodzącego słońca w pięknych okolicznościach przyrody to najlepszy możliwy początek dnia. Podajemy sprawdzone przepisy i metody na przygotowanie kawy w outdoorzePrzeczytaj, jak być kawoszem w terenie! 

Jak zaparzyć kawę w terenie? 

Najprostsze sposoby na przygotowanie kawy na campingu 

Na początek wersja dla najbardziej wygodnych. Jeżeli chcesz cieszyć się gorącą kawą, ale nie chcesz jej przygotowywać na miejscu, zrób ją w domu i nalej do dobrego termosu. Na stronie sklepu internetowego Militaria.pl znajdziesz produkty, które pozwolą Ci nawet po wielu godzinach cieszyć się ciepłym napojem.

Takie rozwiązanie z pewnością doceni fan jednodniowych wypadów góry. Przygotowana wcześniej kawa będzie ciepła nawet do 12 godzin, co sprawia, że w każdej chwili możesz sobie pozwolić na łyk ciepłego, czarnego napoju. Kawa w termosie to także dobry wybór na ryby czy piknik ze znajomymi. Możesz cieszyć się miło spędzonymi chwilami, zamiast przeznaczać czas na przygotowanie kawy.

termos na kawę

Termos Esbit Vacuum Flask 1l
 

SPRAWDŹ

Kawa mielona Bagdrip Brazylia – saszetka 11g

SPRAWDŹ
termos

Termos Fjord Nansen Honer 1l Black
 

SPRAWDŹ

W upały możesz zabrać ze sobą przygotowaną wcześniej kawę cold brew. Do jej przechowywania wykorzystaj również termos – przecież nadaje się nie tylko do utrzymania ciepła, ale sprawdza się również się do zimnych napojów. Własnoręczne przygotowanie cold brew jest proste i można to zrobić przed wyjazdem. Kopiastą łyżkę kawy zalewasz szklanką wody w temperaturze pokojowej, a po upływie ok. 10 godzin filtrujesz ją za pomocą papierowego filtra lub french presssa. Przelewasz do termosu i na wyprawie cieszysz się pyszną kawą, dającą mocnego, kofeinowego kopa.  

Termos to z pewnością wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas w trasie. Jest to jednak sposób ograniczony do wypadów jednodniowych. Istnieją jednak inne metody, które możesz wykorzystywać również na kilkudniowe wypady – dłuższa wędrówka, biwak czy podróż kamperem. 

Pierwszym takim prostym sposobem jest kawa instant. Wymaga od Ciebie jedynie źródła ognia, naczynia, wody oraz zabrania ze sobą kawy w torebce. Ogień łatwo rozpalisz przy użyciu krzesiwa, zapałek survivalowych lub zapalniczek. Możesz zdecydować się na zakup kuchenki gazowej lub na paliwo stałe.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest łatwość, z jaką przygotujesz napój, oraz możliwość zabrania ze sobą dużego zapasu. Do wad należy na pewno nie najwyższa jakość takiej kawy. Rozwiązanie jest za to niezwykle proste: rozpalasz ognisko, uruchamiasz kuchenkę gazową lub taką na paliwo stałe, stawiasz na palenisku stalowy kubek, czajnik lub inny wytrzymały, metalowy pojemnik, gotujesz wodę i potem wsypujesz zawartość torebki do naczynia. Możesz także użyć kawy rozpuszczalnej z dużej torebki, uzupełniając ją według preferencji cukrem czy mlekiem (może być także w proszku). Nie zapomnij tylko łyżki do mieszania. Możesz posłużyć się sporkiem, który przyda się także do spożywania posiłków w terenie. 

Kolejnym łatwym rozwiązaniem jest kawa kowbojska. Do jej zaparzenia nie potrzebujesz wiele, wystarczy czajnik, ziarna kawy, źródło ognia i kubek. Zagotowujesz wodę, wrzucasz ziarna kawy, a następnie zmniejszasz ogień i gotujesz, aż osadzą się na dnie. Jeśli boisz się, że wpadną Ci do kubka, możesz przefiltrować napar przez chustę, bandankę lub filtr do kawy, jeżeli masz taki pod ręką. 

Kuchenka Badger Outdoor Campings Stove FSCS

Kuchenka Badger Outdoor Campings Stove FSCS

 

SPRAWDŹ

Zaparzacz do kawy AeroPress 250 ml z etui

SPRAWDŹ

Ręczny młynek do kawy Helikon Camp

SPRAWDŹ

Kawa w terenie dla wymagających 

Jeżeli jesteś osobą, dla której jakość i smak zaczynają się bardziej liczyć, możesz pomyśleć nad zabraniem ze sobą na biwak większej ilości sprzętu. Filtry, wysokiej jakości ziarna, french press czy metalowa kawiarka nie zajmą dużo miejsca w Twoim plecaku, a pozwolą napić się dobrej kawy zawsze i wszędzie. 

Bardzo lekkim i wygodnym rozwiązaniem, aby przygotować świetną kawę podczas górskiej wyprawy, na campingu czy w schronisku jest wykorzystanie drippera. Zmiel wcześniej grubo kawę i przechowuj w szczelnym pojemniku. Weź ze sobą papierowe filtry, dripper – możesz wykorzystać plastikowy lub silikonowy, składany model oraz kubek turystyczny. Przepis jest prosty: na kubku kładziesz dripper, wkładasz w niego filtr i przygotowujesz gorącą wodę (w zależności od warunków – w czajniku, na kuchence turystycznej, a nawet na ognisku). Teraz możesz przelać filtr małą ilością gorącej wody, dzięki czemu pozbędziesz się papierowego posmaku z filtra i rozgrzejesz naczynie. Wodę po przelaniu wylej. Następnie sypiesz odpowiednią ilość kawy i zalewasz ją okrężnym ruchem małą ilością wody. Gdy pierwsza porcja się przefiltruje, zalewasz resztą, powolnym, okrężnym ruchem, zbierając cząstki kawy znad poziomu wody. Możesz zalewać kawę na kilka razy. Odczekaj kilka minut i pij!

Jednym z najciekawszych rozwiązań jest aeropress, pozwalający cieszyć się kawą o bardzo wysokiej jakości. Polecamy oczywiście do tego celu zaopatrzyć się w najwyższej klasy kubki turystycznebutelki na świeżą wodę oraz bidony. Korzystanie z wysokiej klasy ekspresu do kawy zapewni najlepsze rezultaty, ale będzie też wymagało posiadania większej ilości sprzętu. Rekomendujemy to rozwiązanie w dwóch przypadkach. Pierwszy, to gdy masz do pokonania niewielką trasę pieszo, a głównie poruszasz się samochodem. Drugie to zamiłowanie do najwyższej jakości kawy. Wtedy masa ekwipunku przestaje mieć aż takie znaczenie, a liczy się jedynie dobry smak i wspaniały aromat. Wiele osób podróżuje kamperem, co rozwiązuje część przedstawionych problemów. W ofercie Militaria.pl znajdziesz kuchenki oraz pozostałe akcesoria do parzenia kawy, z których możesz korzystać podczas obozowania. 

Poniżej przedstawiamy grafikę, na której znajdziesz informacje o różnych metodach zaparzania, ich trudności, niezbędnym sprzęcie oraz smaku samego naparu.

Idealna kawa w terenie – temperatura wody, proporcje i grubość mielenia 

Na smak przygotowanej kawy w terenie wpływają nie tylko same ziarna i sposób przygotowania. Inne istotne czynniki to temperatura wody, grubość zmielenia ziaren oraz proporcje wody i kawy. Jeśli eksperymentujesz z przygotowywaniem dobrej kawy w domu, to pewnie wiesz już coś na ten temat, a jeśli dopiero zaczynasz, to wakacje mogą być świetnym momentem na przetestowanie nowych metod.  

Zacznijmy od temperatury wody. Częstym błędem jest zalewanie kawy wrzątkiem – przez to niszczy się smak kawy. Optymalna temperatura, która uwalnia aromat, mieści się w przedziale 88-94°C. Można używać termometru do sprawdzenia temperatury lub po prostu chwilę odczekać po zagotowaniu wody. Nie kombinuj z podgrzewaniem wody bez doprowadzenia do wrzenia, szczególnie jeśli jesteś w terenie i pobierasz wodę z nieznanego źródła.

Jako ciekawostkę przypominamy, że gdy ciśnienie jest niższe od normalnego (1013 hPa), woda wrze w niższej temperaturze niż 100 stopni. Gdybyś miał okazję gotować wodę na Rysach (2 503 m n.p.m., ciśnienie ok. 746 hPa), to zacznie ona wrzeć przy ok. 90°C. Na szczycie Mount Everest 68 °C wystarczy, by zagotować wodę. Tam przygotowanie idealnej kawy byłoby trudniejsze.  

Grubość zmielenia ziaren także ma wpływ na smak i moc napoju, dobiera się ją również do metody parzenia i proporcji wody. Grubiej zmielona kawa będzie słabsza i oddaje mniej aromatu, ale wykorzystuje się ją na przykład do cold brew, gdzie długie parzenie wydobywa jej smak. Mocna, ale zbyt gorzka i cierpka kawa powstaje ze zbyt drobno zmielonych ziaren.

Do kawiarki trzeba dobrać grubość drobinek tak, żeby nie zatykały sitka (zbyt drobne) i żeby woda nie przelatywała przez nie zbyt swobodnie (za grube). Kawiarka pozwala na zrobienie bardzo dobrego espresso czy americano. Espresso z kawiarki nie jest tak gęste i pozbawione jest pianki – w przeciwieństwie do dobrego ekspresu. Nadal jednak pozwala na przygotowanie pysznego americano czy espresso, będącego bazą dla wielu napojów kawowych.

Proporcje kawy i wody również mają ogromne znaczenie w przygotowaniu ulubionego naparu. W skrócie – im więcej kawy użyjesz, tym mocniejszy napar otrzymasz. Do kawy przelewowej, frenchpressa czy drippa przyjmuje się, że dobre proporcje to 6 g kawy na 100 ml wody. Możesz przyjąć, że jedna czubata łyżeczka to ok. 5 gramów. Najlepiej jednak, jeśli sam sprawdzisz, jakie proporcje są dla Ciebie najlepsze. W końcu picie kawy ma sprawiać również przyjemność, a gusta smakowe są różne.

Proponujemy również spróbowania kawy po turecku. Wsyp do kubka/filiżanki 1 czubatą łyżkę mielonej kawy, dodaj cukru (tyle, ile lubisz) oraz opcjonalnie cynamon lub kardamon. Następnie zalej to zimną, przefiltrowaną wodą, postaw na ogniu. Ważne, by nie dopuścić do wrzenia. Tuż przed tym zdejmij z ognia, odczekaj chwilę i powtórz proces. Na koniec pomieszaj, aby fusy opadły i smacznego. Proces jest bardziej czasochłonny od pozostałych, ale kawa po turecku przygotowana w terenie daje dużo radości i potrafi smakować lepiej niż najlepsze włoskie espresso.

kawiarka turstyczna

Czajnik kawiarka Mil-Tec
 

SPRAWDŹ
kawa mielona

Kawa Trek`n Eat Coffee Arabica

SPRAWDŹ
ekspres turystyczny

Ekspres turystyczny Esbit Coffee Maker

SPRAWDŹ

Przenoszenie, przechowywanie i dodatkowe akcesoria 

Przenośny ekspres do kawy, kuchenka, rozpałka, źródło ognia to sporo sprzętu i pewnie zastanawiasz się, jak się z tym wszystkim zabrać. Z pomocą przychodzą militarne oraz turystyczne plecaki, dostępne na stronach sklepu internetowego Militaria.pl. Znajdziesz tam wyłącznie sprawdzone marki i sprzęt najwyższej jakości. Pamiętaj, żeby dobierać rozmiar plecaka zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Pomocny może być tekst o plecakach taktycznych i wojskowych.

Są tu także torby turystyczne, rowerowe i miejskie, w których pomieścisz termos, bidon czy kubek. Bardzo ważne jest, aby po wszystkim swój sprzęt dokładnie wyczyścić lub chociażby przepłukać, gdy ciężkie warunki nie pozwolą na dokładne wyszorowanie kawiarki czy kubków. Osadów z kawy ciężko się pozbyć po zaschnięciu, a resztki mogą gnić lub zostawiać po sobie zacieki. Warto mieć na uwadze, iż mleko do kawy latem często nie wytrzymuje długo, dlatego warto pomyśleć nad rozwiązaniami roślinnymi, jak mleko kokosowe. Możesz zastosować również wersje w proszku. 

Powróćmy do tematu rozpalania ognia. Polecamy na wypad w teren zabrać ze sobą porządny nóż, piłę lub siekierę oraz dobrej jakości krzesiwo. Umiejętność rozpalania ognia jest niezwykle ważna w terenie, nie tylko do przygotowania kawy, ale także do przyrządzenia smacznego posiłku czy ogrzania się podczas chłodnego wieczoru. Bez względu na to, czy wybierasz się na weekend za miasto, czy planujesz długi urlop na łonie natury, wybieraj zawsze sprawdzony sprzęt najwyższej jakości. Do zobaczenia na szlaku! 

Napisz coś...