Na zewnątrz robi się coraz cieplej, w perspektywie coraz dłuższe dni. Jak bez dużych kosztów spędzać czas wolny? Nie musisz wyjeżdżać daleko od domu i rezerwować drogich wycieczek, aby dobrze się bawić i odpocząć w weekend. Sprawdź niedrogie sposoby na aktywny wypoczynek.
Postaw na urbex
Urban exploration czyli eksploracja miejska. Do odwiedzania opuszczonych miejsc nie trzeba mieć grubego portfela, jednak przyda się rozwaga i kilka praktycznych drobiazgów. Latarka czołowa, która oświetli interesujące, ciemne pomieszczenia starych fabryk czy kamienic oraz buty taktyczne z grubszą podeszwą, które podołają przemierzaniu trasy pokrytej tłuczonym szkłem czy gruzem. Oczywiście, jak zawsze do tego typu wypraw przyda się miejski plecak.
Gotuj i zabierz ze sobą
Wiosenna pogoda bywa kapryśna, w związku z czym niektórzy lubią czasem zostać w weekend domu i zająć się gotowaniem wraz z bliskimi. Jeśli komuś niestraszny deszcz czy nieco niższa temperatura to, po wyczerpującym dniu wędrówki, górskiej wspinaczki czy jazdy na rowerze pożywny posiłek można także przyrządzić sobie w terenie. Aby jednak było to możliwe, a jednocześnie wygodne – przyda się kilka kuchennych akcesoriów. Termosy obiadowe są niezastąpione szczególnie dla tych osób, dla których kanapki i gorący napój to za mało i zależy im na spożyciu ciepłego obiadu w każdej chwili i nawet w środku lasu.
Rozbij namiot blisko domu
Jeśli ktoś uwielbia kemping czy leśne obozowanie, ale nie chce, nie ma czasu czy funduszy na daleki wyjazd może rozbić swój namiot i hamak całkiem blisko swego miejsca zamieszkania. Co to za frajda? Okazuje się, że ostatnio dla wielu osób całkiem spora i włączają w obozowanie niedaleko domu całe swoje rodziny czy ekipy znajomych. Ognisko, kiełbaski, gra na gitarze, rozmowy do późna, obserwacja nieba nocą i spanie w namiocie. Ma to swój urok i klimat. Wcale nie musi mieć miejsca tysiące kilometrów od miasta, w którym przebywasz na co dzień. Wiosną temperatury nocą są jeszcze dość niskie, dlatego warto dobrze się przygotować i zaopatrzyć m.in. w śpiwory termiczne, termosy, kubki termiczne i cieplejszą odzież. Przydadzą się też środki na kleszcze.
Pamiętaj natomiast o tym, żeby mieć na uwadze liczbę osób w gronie, którym się wybieracie pod namiot. W każdym nadleśnictwie od 1 maja 2021 znajdziesz specjalnie przeznaczone miejsce do nocowania na dziko, ale może spać na takim obszarze maksymalnie 9 osób, z czego każda maksymalnie 2 noce z rzędu. Jeśli zaplanujesz wycieczkę w większym składzie, pamiętaj, żeby to zgłosić do nadleśnictwa najpóźniej 2 dni przed planowanych noclegiem.
Zwiedź pieszo swoje miasto
Jak dobrze znasz swoją miejscowość i jak często po niej spacerujesz? Pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile interesujących parków czy nieznanych ci wcześniej zakątków jest w mieście, w którym przebywasz każdego dnia. Wybierz trasę, którą nigdy nie szedłeś, odkryj zakamarki, które być może mijasz codziennie samochodem, ale nigdy nie poznałeś ich z bliska. Możesz też spojrzeć na panoramę miasta z pobliskiego wzgórza lub szczytu kościoła czy dachu. W tym celu przyda ci się lornetka.
Zrób sobie szkołę przetrwania
A może by urządzić sobie survival? Spakuj plecak, wybierz się do najbliższego lasu. Pokaż dzieciom, znajomym lub dowiedz się sam, jak czytać mapę, jak korzystać z kompasu lub jak radzić sobie bez niego. Naucz się rozpalać ognisko i filtrować wodę. Rozpoznawaj ślady leśnej zwierzyny, pobaw się w podchody. Poczytaj książkę na świeżym powietrzu.
Jak widzisz, nie musisz wydawać dużo pieniędzy, aby świetnie spędzić wolny czas! A może masz inne sposoby na aktywne i niedrogie spędzanie wolnego czasu? Podziel się w komentarzach.