Skip to main content

Na zewnątrz robi się coraz cieplej, w perspektywie coraz dłuższe dni. Jak bez dużych kosztów spędzać czas wolny? Nie musisz wyjeżdżać daleko od domu i rezerwować drogich wycieczek, aby dobrze się bawić i odpocząć w weekend. Sprawdź niedrogie sposoby na aktywny wypoczynek.

Postaw na urbex

Urban exploration czyli eksploracja miejska. Do odwiedzania opuszczonych miejsc nie trzeba mieć grubego portfela, jednak przyda się rozwaga i kilka praktycznych drobiazgów. Latarka czołowa, która oświetli interesujące, ciemne pomieszczenia starych fabryk czy kamienic oraz buty taktyczne z grubszą podeszwą, które podołają przemierzaniu trasy pokrytej tłuczonym szkłem czy gruzem. Oczywiście, jak zawsze do tego typu wypraw przyda się miejski plecak.

Przeczytaj więcej o urbexie

Gotuj i zabierz ze sobą

Wiosenna pogoda bywa kapryśna, w związku z czym niektórzy lubią czasem zostać w weekend domu i zająć się gotowaniem wraz z bliskimi. Jeśli komuś niestraszny deszcz czy nieco niższa temperatura to, po wyczerpującym dniu wędrówki, górskiej wspinaczki czy jazdy na rowerze pożywny posiłek można także przyrządzić sobie w terenie. Aby jednak było to możliwe, a jednocześnie wygodne – przyda się kilka kuchennych akcesoriów. Termosy obiadowe są niezastąpione szczególnie dla tych osób, dla których kanapki i gorący napój to za mało i zależy im na spożyciu ciepłego obiadu w każdej chwili i nawet w środku lasu.

Jak się przygotować do urbexu?

Latarka czołowa XRG 200

Sprawdź

Plecak Badger Outdoor Recon 25 l Black

Sprawdź
Jedzenie w górach, co zabrac na wyprawę, kuchenka turystyczna

Kuchenka Badger Outdoor Campings Stove FSCS

Sprawdź

Rozbij namiot blisko domu

Jeśli ktoś uwielbia kemping czy leśne obozowanie, ale nie chce, nie ma czasu czy funduszy na daleki wyjazd może rozbić swój namiot i hamak całkiem blisko swego miejsca zamieszkania. Co to za frajda? Okazuje się, że ostatnio dla wielu osób całkiem spora i włączają w obozowanie niedaleko domu całe swoje rodziny czy ekipy znajomych. Ognisko, kiełbaski, gra na gitarze, rozmowy do późna, obserwacja nieba nocą i spanie w namiocie. Ma to swój urok i klimat. Wcale nie musi mieć miejsca tysiące kilometrów od miasta, w którym przebywasz na co dzień. Wiosną temperatury nocą są jeszcze dość niskie, dlatego warto dobrze się przygotować i zaopatrzyć m.in. w śpiwory termiczne, termosy, kubki termiczne i cieplejszą odzież. Przydadzą się też środki na kleszcze.

Pamiętaj natomiast o tym, żeby mieć na uwadze liczbę osób w gronie, którym się wybieracie pod namiot. W każdym nadleśnictwie od 1 maja 2021 znajdziesz specjalnie przeznaczone miejsce do nocowania na dziko, ale może spać na takim obszarze maksymalnie 9 osób, z czego każda maksymalnie 2 noce z rzędu. Jeśli zaplanujesz wycieczkę w większym składzie, pamiętaj, żeby to zgłosić do nadleśnictwa najpóźniej 2 dni przed planowanych noclegiem.

Zwiedź pieszo swoje miasto

Jak dobrze znasz swoją miejscowość i jak często po niej spacerujesz? Pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile interesujących parków czy nieznanych ci wcześniej zakątków jest w mieście, w którym przebywasz każdego dnia. Wybierz trasę, którą nigdy nie szedłeś, odkryj zakamarki, które być może mijasz codziennie samochodem, ale nigdy nie poznałeś ich z bliska. Możesz też spojrzeć na panoramę miasta z pobliskiego wzgórza lub szczytu kościoła czy dachu. W tym celu przyda ci się lornetka.

jedną z wiosennych aktywności może być ognisko ze znajomymi

Zrób sobie szkołę przetrwania

A może by urządzić sobie survival? Spakuj plecak, wybierz się do najbliższego lasu. Pokaż dzieciom, znajomym lub dowiedz się sam, jak czytać mapę, jak korzystać z kompasu lub jak radzić sobie bez niego. Naucz się rozpalać ognisko i filtrować wodę. Rozpoznawaj ślady leśnej zwierzyny, pobaw się w podchody. Poczytaj książkę na świeżym powietrzu.

Termos obiadowy Esbit Food Jug 0,75l

Sprawdź

Namiot 2-osobowy Coleman Darwin 2 ST

Sprawdź

Książka „Sztuka leśnego obozowania” – George „Nessmuk” W. Sears

Sprawdź

Jak widzisz, nie musisz wydawać dużo pieniędzy, aby świetnie spędzić wolny czas! A może masz inne sposoby na aktywne i niedrogie spędzanie wolnego czasu? Podziel się w komentarzach.

Napisz coś...