Skip to main content

Każdy preppers wie, jak ważny jest przygotowany plecak ucieczkowy, gdy nadejdzie konieczność ewakuacji. Przy kompletowaniu takiego plecaka dla siebie, trzeba też pamięć o dzieciach. Każdy bowiem powinien mieć własny BOB (Bug-out bag) i w tym artykule dowiesz się, dlaczego oraz jak właściwie zabrać się za kompletowanie plecaka dla dziecka.

Czym jest plecak BOB dla dziecka? 

Plecak ucieczkowy dla dziecka to tak naprawdę uproszczona wersja BOB dla dorosłych. Jest to plecak wyposażony w niezbędne przedmioty, które umożliwią przetrwanie minimum 72 godziny w razie potrzeby ewakuacji z miejsca zamieszkania. Powinien być lekki i zorganizowany tak, by z łatwością odnaleźć potrzebne w danej chwili akcesoria. Pamiętaj również, by dostosować go do potrzeb i upodobań Twojego dziecka.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem o BOB dla dorosłych.

BOB dla dorosłych i dzieci – czym się różnią? 

Plecak ewakuacyjny dla dziecka będzie się składał z innych przedmiotów niż te, które trzeba skompletować dla osoby dorosłej. Dla siebie musisz mieć niezbędne narzędzia, zapasy jedzenia i akcesoria noclegowe. Powinno być w nim wszystko potrzebne do przetrwania w najtrudniejszych warunkach. Plecak ucieczkowy dla dziecka powinien się charakteryzować przede wszystkim komfortem. Powinno być tam to, co dziecko lubi i bez czego może być niespokojne. Świetnie sprawdzi się zatem ulubiona mała zabawka, słodka przekąska czy słuchawki wygłuszające, by odciąć się od otoczenia. Przykładową listę przedmiotów znajdziesz w dalszej części artykułu.

Dlaczego dziecko powinno mieć swój plecak ewakuacyjny? 

Już na samym początku artykułu wsakaliźmy, że każdy członek rodziny powinien mieć indywidualny plecak ucieczkowy. W przypadku nagłych sytuacji, w których zagrożone jest Twoje życie lub zdrowie, liczy się czas. Jeśli jesteś odpowiednio przygotowany, działasz szybko i sprawnie. Ma to bardzo duże znaczenie w sytuacji, jeśli np. dzieckiem musiałaby się zaopiekować rodzina lub przyjaciele. Wówczas wystarczy, że przekażesz im BOB dziecka lub zabiorą go sami. Gdyby był przygotowany jeden plecak rodzinny, byłoby trzeba go rozpakowywać, co jest stratą czasu lub przekazać cały, ale wtedy Ty zostajesz bez zabezpieczenia.

Innym argumentem przemawiającym za tym, by dziecko miało osobny plecak, jest organizacja i łatwość dobycia niezbędnych akcesoriów. Wyobraź sobie sytuację, kiedy jesteście w trakcie marszu całą rodziną i trzeba wyjąć z plecaka pampersa lub dziecko zaczęło marudzić i chce zabawki. Takie rzeczy będą wówczas w plecaku ucieczkowym dziecka i będzie je łatwo znaleźć. Sprawa staje się bardziej skomplikowana i czasochłonna, jeśli by się okazało, że macie jeden rodzinny BOB, a przekąska lub zabawka dziecka jest przykrywa przez inne, bardziej istotne do przetrwania przedmioty.

BOB dla dziecka. Co powinno się w nim znaleźć?

Śpiwór termiczny NRC Badger Outdoor

SPRAWDŹ
BOB dla dziecka. Co powinno się w nim znaleźć?

Plecak dziecięcy Mil-Tec Assault 14 l

SPRAWDŹ
BOB dla dziecka. Co powinno się w nim znaleźć?

Gwizdek ratunkowy BCB Distres Whistle

SPRAWDŹ

Jak przygotować plecak ewakuacyjny dla dziecka? 

Przygotowanie BOB dla dorosłego wydaje się stosunkowo proste, ale jak przygotować taki plecak dla dziecka? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek i przykładową listę niezbędnych rzeczy, które warto uwzględnić podczas zakupów. 

Kilka praktycznych wskazówek 

1. Plecak powinien być lekki. O ile dorosły człowiek w sytuacji zagrożenia może znieść wiele, to dziecko niekoniecznie. Składając zestaw dla syna lub córki miej na uwadze przede wszystkim masę ciała i możliwości fizyczne. Plecak powinien być lekki, a jego waga nie może przekraczać 15% masy ciała zdrowego dziecka, czyli przykładowo, jeśli dziecko waży 30 kg, maksymalna waga plecaka może wynieść 3,6 kg. Dotyczy to przede wszystkim młodszych dzieci, do 10 roku życia. Dla sprawnych nastolatków, którzy mają już doświadczenie w biwakowaniu i wędrówkach górskich warto wagę dobierać indywidualnie, ale nadal zachowując zdrowy rozsądek.  

2. Dziecko powinno wiedzieć, co znajduje się w plecaku i dlaczego. Kiedy składasz plecak ucieczkowy dla dziecka, warto by wiedziało, co się w nim znajduje i dlaczego. Czysta teoria może być trudna do wytłumaczenia, ale warto wyjechać kilka razy w teren z takim plecakiem, by pokazać dziecku, dlaczego taki plecak musi mieć ze sobą i w jaki sposób przydają się konkretne rzeczy. Możesz także spróbować przetłumaczyć, że akcesoria higieniczne i jedzenie jest ważniejsze w takim przypadku od zabawek. Edukacja może być ciekawym sposobem na zaszczepienie w dziecku zainteresowania do prepperingu czy survivalu.

3. Pozwól dziecku podjąć decyzję chociaż o jednej rzeczy, która powinna znaleźć się w plecaku ucieczkowym. Małe dziecko nie będzie do końca rozumiało kwestii związanych z survivalem czy ewakuacją – przynajmniej nie od razu. Warto jednak dać dziecku możliwość zdecydowania chociaż o jednej rzeczy, która powinna się znaleźć w takim plecaku. Możesz podpytać np. bez czego by się nie mógł/mogła ruszyć z domu. Może to być mała zabawka, kolorowanka lub co innego, co uwielbia Twoja pociecha. Dziecko będzie wiedziało, że miało na coś wpływ i będzie to kolejny krok do nauki podejmowania samodzielnych decyzji.

4. Przegląd plecaka ewakuacyjnego dla dziecka rób minimum raz na 2/3 miesiące. Dlaczego jest to tak ważne? Jednym z głównych powodów jest to, że dzieci szybko rosną, przez co spakowane ciuchy mogą być już po kilku miesiącach za małe. Przyda się wówczas podmianka. Innym powodem jest to, że upodobania dzieci również mogą się zmieniać stosunkowo często. Jeśli pozwolisz dziecku spakować ulubioną zabawkę, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że za miesiąc czy dwa ulubioną już nie będzie. To samo dotyczy książek. Dlatego sprawdzaj co jakiś czas, czy spakowane akcesoria są nadal aktualne i czy przekąski nie są po terminie ważności.

BOB dla dziecka. Co powinno się w nim znaleźć?

Butelka tritanowa Fjord Nansen Viking 0,65 l

SPRAWDŹ
BOB dla dziecka. Co powinno się w nim znaleźć?

Ręcznik szybkoschnący Rockland S

SPRAWDŹ
BOB dla dziecka. Co powinno się w nim znaleźć?

Światło chemiczne Theta Light Glow Stick – zielone

SPRAWDŹ

Plecak ucieczkowy dla dziecka – lista przedmiotów

Podstawowym elementem jest oczywiście plecak. Dobrym przykładem jest plecak dziecięcy o pojemności 14 litrów Mil-Tec Assault. Oczywiście nie dla każdego taka wielkość będzie odpowiednia, dlatego pamiętaj, że zwłaszcza w przypadku dzieci to kwestia bardzo indywidualna. W odróżnieniu od plecaka ucieczkowego dla dorosłego, duże zapasy żywności, narzędzi czy akcesoriów noclegowych schodzą na drugi plan. Najważniejsze w BOB dla dziecka są drobne akcesoria survivalowe, higieniczne, odzież oraz jakaś zabawka lub książka na kryzysowe chwile. Dla starszych dzieci warto rozważyć dodatkowo np. multitoola. 

Podstawowe przedmioty plecaka ucieczkowego: 

 1. Folia termiczna NRC 
 2. Butelka z wodą  
 3. Przekąski – najlepiej bardzo lubiane przez dziecko i z długim terminem przydatności
 4. Zapasowa bielizna i w miarę możliwości pozostała odzież
 5. Gwizdek ratunkowy
 6. Światło chemiczne 
 7. Mała latarka 
 8. Informacje kontaktowe – do Ciebie bądź kogoś zaufanego.
 9. Mała apteczka 
 10. Ponczo
 11. Gotówka – na konieczne wydatki w przypadku, gdyby dziecko odebrał ktoś znajomy lub z rodziny. 
 12. Lekarstwa – jeśli dziecko musi brać regularnie. 

Z takich przedmiotów jak latarka, światło chemiczne czy gwizdek warto nauczyć dziecko korzystać we właściwy sposób. Na początku może pomyśleć, że latarka to np. zabawka, dlatego trzeba wytłumaczyć, że tak nie jest i kiedy można używać.

Akcesoria higieniczne: 

 1. Szczoteczka i pasta do zębów 
 2. Chusteczki nawilżane 
 3. Pampersy – jeśli niezbędne 
 4. Mały ręcznik szybkoschnący

Pozostałe: 

Są to przedmioty opcjonalne, natomiast warto je rozważyć. Dziecko może źle znosić czas poza domem, a ulubiona książka czy zabawka pomogą się odstresować. 

 1. Mała zabawka  
 2. Kolorowanka 
 3. Słuchawki – przydają się do odcięcia od otoczenia
 4. Ulubiona książka – najlepiej niewielka w miękkiej okładce, żeby nie obciążać plecaka

Latarka czołowa dziecięca Petzl Tikkid Blue – 20 lumenów

SPRAWDŹ

Repelent na kleszcze i komary Mugga spray 25% IKARYDYNA 75 ml

SPRAWDŹ

Nóż składany Opinel My First Knife No.7 INOX Blue
 

SPRAWDŹ

Przedmioty dla dzieci powyżej 13 roku życia: 

Dla starszych dzieci warto rozważyć przedmioty, które i Ty pakujesz do swojego plecaka ucieczkowego. Mogą to być małe narzędzia oraz akcesoria noclegowe. Nastolatkowie będą w stanie udźwignąć cięższy plecak i łatwiej będzie ich nauczyć posługiwania się wszystkimi przedmiotami. 

 1. Mały multitool 
 2. Lekki nóż survivalowy
 3. Mapa 
 4. Kompas 
 5. Śpiwór 
 6. Ponczo 
 7. Część zapasów żywności – może to być np. żywność liofilizowana oraz suche przekąski – suszona wołowina czy batony energetyczne. Konserwy i akcesoria do przyrządzenia posiłku możesz spakować do siebie. 

Zajrzyj do kategorii z akcesoriami do buschraftu i survivalu na naszej stronie i skompletuj plecak ewakuacyjny.

Plecak gotowy – co dalej?

Po skompletowaniu plecaka ucieczkowego dla dziecka warto przekazać podstawowe informacje na temat survivalu i dlaczego w plecaku znajdują się takie, a nie inne przedmioty. Najciekawszym i najbardziej praktycznym sposobem będą wypady w teren, np. krótki biwak, by młody preppers mógł się zaznajomić z całym sprzętem i zasadami przygotowania na trudniejsze dni.

Pomóż dziecku zrozumieć, dlaczego plecak ucieczkowy jest ważny i jak z niego odpowiednio korzystać. Oczywiście nie chodzi o to, by oczekiwać od kilkuletniego dziecka pełnej samodzielności i zaradności, ale może uda się przekazać zamiłowanie do prepperingu i survivalu, by w następnych latach mógł sam podejmować decyzje i kompletować takie plecaki z pełną świadomością.

Pamiętaj, że BOB dla dziecka ma być przede wszystkim lekki, przedmioty mają być łatwo dostępne i gwarantować komfort.

 

Napisz coś...