Skip to main content

Pakujesz się na spływ kajakowy? Jeśli nie jesteś pewien, co się może przydać, a co lepiej zostawić w domu, to nie ma się czym martwić – podpowiadamy, jak spakować się na wyjazd. Korzystając z naszych wskazówek nie zapomnisz żadnej istotnej rzeczy!

Spływ jednodniowy, kilkudniowy, indywidualny czy zorganizowany?

Zawartość bagażu zależy od czasu trwania wyjazdu oraz sposobu jego organizacji. Na wyjazdy jednodniowe nie musimy pakować sprzętu biwakowego, a przy wyjazdach zorganizowanych część spraw bierze na siebie organizator. Dlatego trzeba uważnie czytać wskazówki organizatora, żeby dostosować ekwipunek do warunków. Jeśli spływ organizuje grupa znajomych, to warto ustalić między sobą, z jakich udogodnień będziecie korzystać i podzielić się tym, kto co zabiera – na przykład wystarczy jedna kuchenka turystyczna na kilka osób.

Spływy kajakowe organizowane są na różnych rzekach, charakteryzujących się innymi prądami – od prędkości przepływu wody zależy, czy rzeka jest łagodna czy rwąca. Dla początkujących polecane są spokojniejsze rzeki, ale jeśli jesteś sprawny fizycznie, to możesz wybrać się od razu na głęboką wodę. Większość rzek, na których organizowane są spływy kajakowe, znajduje się na terenach prawnie chronionych ze względu na walory przyrodnicze. Oznacza to, że są to miejsca z dala od cywilizacji – trzeba być przygotowanym na brak dostępu do sklepu i bazę noclegową w postaci miejsc biwakowych (czasem bez łazienek z bieżącą wodą). Pamiętaj o tym pakując prowiant, wodę i środki higieniczne.

Wypożyczając kajaki czy biorąc udział w wyjeździe zorganizowanym można wybrać opcję płynięcia na kajakach wraz z bagażem lub organizator może przewozić sprzęt biwakowy z jednego miejsca postojowego na kolejne. To ma bardzo istotny wpływ na sposób pakowania bagażu – jego ciężaru i objętości, a także zabezpieczenia przed wilgocią.

co zabrać na spływ kajakowy

Czy spakowałeś już wszystko na spływ kajakowy?

Jak się pakować na spływ kajakowy?

Wszystko, co zbierasz na kajaki powinno być lekkie i najlepiej wodoodporne. Cały bagaż musi być zabezpieczony przed zmoczeniem. Nowoczesne kajaki mają dość szczelne luki bagażowe, ale nie zapewniają one stuprocentowej ochrony przed wilgocią. Poza tym rzeczy mogą zostać zmoczone w trakcie pakowania i przenoszenia. Nawet najszczelniejszy luk może przeciec przy eskimosce, czyli przewrotce.

Na spływ kajakowy nie pakuj się do walizki lub plecaka ze stelażem – bagaż nie może być sztywny. Nie musisz kupować wodoodpornego plecaka, żeby chronić zawartość przed wodą. Najlepszym rozwiązaniem jest zapakowanie rzeczy do worka wodoodpornego, który jest jednocześnie pojemny i łatwo upchać go do luku. Przydadzą się także solidne worki na śmieci – możesz w nie zapakować namiot, śpiwór i pozostały ekwipunek biwakowy.
Wybierając namiot na spływ kajakowy postaw na mniejszy model. Ograniczona przestrzeń na bagaż sprawia, że lepiej brać jeden namiot na kilka osób. Namioty samorozkładające się niestety nie nadają się na kajak – nie mieszczą się do komory.

Co zabrac na spływ kajakowy

Worek wodoodporny Pentagon Dry Bag Large Black

SPRAWDŹ

Poncza i peleryny przeciwdeszczowe

SPRAWDŹ
odziez termoaktywna

Odzież termoaktywna

SPRAWDŹ

Ubrania i dodatki na spływ kajakowy

Pakując odzież wybieraj rzeczy, które szybko schną. Na kajaku łatwo się zmoczyć, niekoniecznie przewracając się do wody – energiczne wymachiwanie wiosłem sprawia, że nie unikniesz ochlapania. Gdy jest piękna pogoda i płyniesz po odkrytym terenie nie stanowi to problemu, a najlepszym strojem są wtedy kąpielówki lub kostium kąpielowy. W takich warunkach niezbędne jest nakrycie głowy, żeby uniknąć przegrzania i udaru.

Gorzej gdy płyniecie przez ciemny las i do tego jest chłodno. Na takich odcinkach dobrze sprawdzi się odzież termoaktywna – szybko schnie i chroni organizm przed wychłodzeniem. Do obowiązkowego wyposażenia na spływie kajakowym należy również kurtka lub ponczo przeciwdeszczowe.

co zapakować na spływ kajakowy

Na kajaku miejsca na bagaż jest mało

Odpowiednie obuwie na kajak również musi nadawać się do wody. Możesz wskakiwać do rzeki na boso, ale bezpieczniej jest to robić w butach. Dlatego muszą wytrzymać częsty kontakt z wodą, jednocześnie dobrze trzymać się na stopie i szybko wysychać. Wybierz specjalne buty do wody lub sandały.

Bardzo przydatne na spływie kajakowym są rękawiczki. Zapewniają pewniejszy chwyt mokrego wiosła, nawet gdy dłonie też są mokre, przez co mniej się zmęczymy. Chronią też ręce przed otarciami i odciskami od wiosła, szczególnie kiedy machasz nim kilka dni. Szukaj modeli z uciętymi palcami, wzmocnionych na wewnętrznej części dłoni i oczywiście szybkoschnących. Dobrze sprawdzają się rękawiczki rowerowe z wnętrzem z grubszego materiału, a na zewnątrz syntetyczne.
Nie zapomnij zapakować środków na kleszcze i komary oraz kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Przydatne będą również okulary przeciwsłoneczne.

Jedzenie na kajakach

Po całym dniu wysiłku fizycznego trzeba zjeść sycący posiłek. Znów ogranicza nas waga i wielkość bagażu. Na kajak nie zabieramy słoików z jedzeniem, chyba że jesteśmy na spływie z usługą przewożenia bagażu z jednego obozowiska na drugie przez organizatora. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą produkty, które łatwo i szybko przygotowuje się na campingu. Najlepsze będą dania suszone i liofilizowane, przeznaczone do zalania wrzątkiem. Zabierz też wysokokaloryczne przekąski – batony, orzechy, czekoladę, które można szybko przekąsić nie przerywając na długo wiosłowania.

Suszona wołowina

Żywność liofilizowana, suszona i konserwy

SPRAWDŹ
Niezbędnik przydatny na spływ kajakowy

Sztućce i niezbędniki

SPRAWDŹ
Środek na komary

Środki na komary, kleszcze i inne owady

SPRAWDŹ

Zapakuj kuchenkę turystyczną oraz lekkie naczynia i sztućce. Oprócz manierki niezbędnej do gotowania wody, postaw na plastikowe naczynia. Zamiast zwykłych sztućców wybierz niezbędnik lub sporka, który łączy funkcję noża, widelca i łyżki.

Co jeszcze warto zapakować na kajak

Pamiętaj o zapakowaniu latarki – miejsca biwakowe nad rzekami często nie mają żadnego oświetlenia. Znów polecamy połączenie latarki czołowej i kątowej, czyli Olight Nova H1. Przydatny będzie również kawałek paracordu, na przykład do wiązania kajaków. Srebrną taśmę też zawsze warto mieć ze sobą.

Te i wiele innych przydatnych rzeczy na spływ kajakowy znajdziesz na stronie Militaria.pl w zakładce Outdoor.

Ahoj! udanej wyprawy!

One Comment

  • Wincent Sport | Spływy Kajakowe Pilicą pisze:

    Oprócz tego co zostało wyżej wymienione, nie zapomnijcie o dobrym humorze! Pozytywne nastawienie i optymizm (nawet gdy wywrócisz się w kajaku) udzieli się całej ekipie!

Napisz coś...