Skip to main content

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich potencjalnych zagrożeń, ale rozsądnie jest być wcześniej odpowiednio przygotowanym. Właśnie dlatego każdy z nas powinien mieć w domu plecak ewakuacyjny wyposażony w podstawowe rzeczy, które zagwarantują nam komfort i bezpieczeństwo podczas ewentualnego pobytu w schronie na czas trwania sytuacji kryzysowej. 

W tym artykule dowiesz się, jakie wyposażenie do schronu powinieneś ze sobą zabrać. Zapoznasz się z listą najważniejszych rzeczy, które przydadzą się podczas przebywania w schronie. Podpowiemy również, jak zlokalizować najbliższy schron w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.  

Podstawowe wyposażenie schronu – co warto ze sobą zabrać? 

W przypadku klęski żywiołowej, konfliktu zbrojnego lub innego zagrożenia będziesz musiał udać się do miejsca tymczasowego schronienia. O niebezpieczeństwie i konieczności ewakuacji poinformują sygnały alarmowe i ostrzegawcze. 

Odpowiednie przygotowanie jest kluczowe w takiej sytuacji. Wcześniejsze zaopatrzenie się i posiadanie w domu plecaka ewakuacyjnego, który jest wyposażony w najpotrzebniejsze rzeczy, to jeden z najlepszych sposobów na to, by być gotowym na każdą ewentualność.  

Pamiętaj, że zgromadzenie niezbędnych przedmiotów w sytuacji awaryjnej może być bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Brak czasu, ograniczony dostęp do sklepów i panika mogą uniemożliwić nam skompletowanie odpowiedniego wyposażenia. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wcześniej zadbać o swoje bezpieczeństwo i przygotować plecak ewakuacyjny. Konieczne będzie posiadanie w nim żywności, zapasów wody, akcesoriów noclegowych oraz innych dodatkowych elementów, które pomogą Ci przetrwać ten trudny czas. 

Plecak ewakuacyjny do spakowania potrzebnych rzeczy 

Plecak ucieczkowy to podstawa, ponieważ do niego spakujesz wszystkie niezbędne rzeczy, które chcesz zabrać ze sobą do schronu. Najlepiej kupić taki plecak z wyprzedzeniem i wyposażyć go w najpotrzebniejsze przedmioty, aby zawsze był gotowy do użycia. Dzięki temu zawsze będziesz mieć pod ręką wszystko, czego potrzebujesz, aby przetrwać ten trudny czas w schronie. Oczywiście nie musisz sam kompletować wyposażenia plecaka ewakuacyjnego. Możesz również kupić taki, który zawiera już cały zestaw potrzebny do przetrwania w schronie. 

Gdy jednak chcesz kupić plecak i samodzielnie go wyposażyć, to powinieneś zwrócić szczególną uwagę na jego pojemność. Jeśli do schronu zamierzasz zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy, to plecak o pojemności 25 litrów powinien w zupełności wystarczyć. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę na to, czy plecak jest wyposażony w system troczenia MOLLE, dzięki któremu będziesz mógł przymocować do niego dodatkowe przedmioty. 

 

Obejrzyj materiał wideo prezentujący, co powinien zawierać plecak ewakuacyjny!

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim wybierz plecak wyposażony w odpowiednią ilość kieszeni, aby lepiej zorganizować przechowywane w nim przedmioty. Koniecznie sprawdź też materiał, z którego został wykonany. Jeżeli tworzywo będzie słabej jakości, a plecak wypełnisz po brzegi, to istnieje ryzyko, że się rozerwie. Najlepiej poszukać plecaków wykonanych z nylonu czy Cordury, które są bardziej wytrzymałe i odporne na rozdarcia.  

Warto również zwrócić uwagę na plecaki, które po rozłożeniu mogą pełnić funkcję np. maty do spania lub poduszki do siedzenia. Dzięki temu nie trzeba zabierać ze sobą dodatkowej maty i można zaoszczędzić miejsce w plecaku. 

Żywność długoterminowa i zapasy wody 

Do schronu trzeba zabrać ze sobą przynajmniej podstawowy zapas żywności i wody. Jeśli chodzi o wodę, to zakładając, że będziesz w schronie przez 72 godziny, powinieneś zabrać ze sobą około 3 litrów płynu. Dobrym wyborem są specjalne saszetki z wodą, które ułatwiają racjonowanie i pozwalają zaoszczędzić miejsce w plecaku. 

Natomiast pożywienie, które warto ze sobą zabrać, to przede wszystkim żywność, która nie wymaga przygotowania. Powinna być również wysokoenergetyczna i dobrze zabezpieczona. Unikaj zabierania ze sobą jedzenia, które szybko się psuje. Zwróć też uwagę na to, jak bardzo dany produkt obciąża Twój plecak — wybieraj jedzenie o wyższej wartości kalorycznej, ale o niewielkiej wadze. 

Żywność długoterminowa do schronu

Zgromadzone zapasy powinny dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, takich jak: białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Na czas pobytu w schronie zalecamy zabrać ze sobą żywność taką jak: 

Podstawowe środki medyczne 

Apteczka pierwszej pomocy do schronu powinna zawierać podstawowe środki medyczne do udzielania pierwszej pomocy w przypadku urazów, chorób i innych problemów zdrowotnych.  Możesz kupić apteczkę z wyposażeniem lub samodzielnie skompletować jej zawartość.  

Apteczka do schronu

Warto wybrać niewielką apteczkę, która nie będzie niepotrzebnie obciążać ekwipunku. Polecamy modele wyposażone w troki zapinane na zatrzaski, dzięki czemu można przymocować apteczkę do paska lub plecaka. Jeśli chcesz samodzielnie skompletować apteczkę pierwszej pomocy, to warto wyposażyć ją w środki medyczne takie jak: 

 • stale przyjmowane leki i środki przeciwbólowe, 
 • plastry, gazy, bandaże i opaski uciskowe, 
 • rękawiczki lateksowe,  
 • środki dezynfekujące,  
 • nożyczki, pęseta. 

Zapasowe ubrania 

Kluczowe podczas ewakuacji do schronu jest zabranie podstawowych środków przetrwania, takich jak żywność, woda i artykuły pierwszej pomocy, ale warto również wziąć ze sobą dodatkowe ubrania.  

Możesz zdecydować się na zabranie ze sobą co najmniej jednej koszulki na zmianę, kompletu bielizny i dodatkowych skarpet. 

Środki higieny osobistej 

Mimo że zapewnienie sobie bezpieczeństwa będzie priorytetem podczas ukrywania się w schronie, nie należy zapominać przy tym o podstawowej higienie osobistej. W takiej sytuacji nie trzeba oczywiście zabierać ze sobą zbyt wielu rzeczy, ponieważ nie będzie na to miejsca w plecaku.  

Warto jednak pomyśleć o środkach higieny osobistej takich jak chusteczki, którymi można się podmyć. Każdy z nas po prostu się poci, a to zawsze zwiększa ryzyko podrażnień lub otarć skóry. Zdecydowanie lepiej jest umyć ciało chusteczkami niż nie robić tego wcale.  

Polecamy chusteczki wykonane z naturalnego włókna, które są sprasowane w niewielkie tabletki. Wystarczy namoczyć je w zimnej wodzie, aby rozprężyły się do pełnego rozmiaru. Możesz też wybrać zwykłe chusteczki nawilżane, które usuwają nieprzyjemne zapachy i nie wymagają płukania. 

Jeśli chcesz, to kup małą kosmetyczkę podróżną i schowaj w niej przynajmniej szczoteczkę i pastę do zębów. Możesz również zabrać ze sobą papier toaletowy. 

Pamiętaj jednak, przy założeniu, że pozostaniesz w schronie przez 72 godziny, nie musisz zabierać ze sobą zbyt wielu tego typu środków. Wystarczą te podstawowe. 

Radiokomunikacja 

W schronie warto mieć przy sobie krótkofalówkę i radio, aby zapewnić sobie łączność i dostęp do informacji. Krótkofalówki umożliwiają bezprzewodową komunikację niezależnie od zewnętrznych źródeł zasilania czy sieci telekomunikacyjnej, co jest szczególnie ważne w sytuacjach kryzysowych. Umożliwiają komunikację na odległość sięgającą nawet kilku kilometrów.  

Z kolei radioodbiorniki AM i FM umożliwiają odbiór sygnałów radiowych, co pozwala na uzyskanie aktualnych informacji i odebranie komunikatów alarmowych, gdy nie są dostępne inne środki komunikacji. 

Akcesoria noclegowe 

Nawet podczas tak stresującej sytuacji, jaką jest ukrywanie się w schronie, każdemu potrzebny jest sen. Nie zapominaj, że odpoczynek ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia psychicznego i fizycznego, nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Właśnie dlatego ważne jest, aby upewnić się, że masz odpowiedni ekwipunek, który sprawi, że Twój sen będzie tak komfortowy, jak to tylko możliwe, niezależnie od okoliczności. 

Weź ze sobą przynajmniej takie podstawowe akcesoria noclegowe jak: 

Zwróć uwagę przede wszystkim na wybór śpiwora. Zamiast syntetycznego, który może być ciężki, warto zdecydować się na śpiwór puchowy. Zapewnia on taką samą izolację termiczną, ale jest lżejszy – jego waga często nie przekracza kilograma. Dodatkowo śpiwory puchowe można skompresować do stosunkowo niewielkich rozmiarów.    

Źródła światła i ognia 

Nie zapomnij zabrać ze sobą źródła światła. To po prostu podstawa – po ciemku nawet nie zauważysz, co wyjmujesz z plecaka. Ciemność utrudni Ci wykonywanie czynności takich jak jedzenie czy nawet zmiana ubrania. Dodatkowo możesz natknąć się na przeszkody, których nie zauważysz bez oświetlenia. 

Możesz postawić na czołówkę lub klasyczną latarkę. Jeśli zdecydujesz się na zasilaną akumulatorami, to musisz również pamiętać o zabraniu powerbanku na wypadek wyczerpania się akumulatora. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie niektóre latarki, np. marki Olight, działają nawet kilkanaście dni w trybie minimalnym. Oczywiście, jeśli wolisz, możesz wybrać latarkę zasilaną bateriami, ale wtedy pamiętaj o zabraniu ze sobą zapasowych ogniw. 

Przy doborze latarki warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona solidna i wytrzyma upadek na twardą powierzchnię, jaką zazwyczaj spotyka się w schronach. Szczególnie polecane są latarki wykonane z aluminium lotniczego. 

Latarka do schronu

Zabierz też ze sobą jakieś źródło ognia – zapalniczkę lub zapałki. 

Narzędzia wielofunkcyjne i nóż 

Warto zabrać ze sobą narzędzia na czas pobytu w schronie. Oczywiste jest, że w takiej sytuacji nie weźmiesz ze sobą całej skrzynki z narzędziami, ale możesz mieć przy sobie multitool. Będziesz mógł go użyć na przykład do otwierania konserw za pomocą otwieracza do puszek. To narzędzie zawiera również wiele innych przydatnych funkcji, takich jak: piła, nożyczki, śrubokręt, pilnik i wiele innych.  

Na czas pobytu w schronie polecamy zdecydować się na lekki i poręczny model multitoola, który z łatwością zmieści się w kieszeni. Warto zainteresować się przykładowo toolami marki Badger Outdoor, które zostały wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej i oferują dużo funkcji w jednym kompaktowym narzędziu. Niektóre modele są wyposażone nawet w widelec i łyżkę!  

Multitool Badger Outdoor

Jeśli uznasz, że nie potrzebujesz wielofunkcyjnego narzędzia, to zawsze możesz wybrać po prostu nóż. Otworzysz nim puszki z żywnością, rozetniesz opakowania, przetniesz materiały, a nawet pokroisz jedzenie. Najlepszym wyborem będzie nóż składany, ponieważ zajmuje niewiele miejsca i nie wymaga specjalnej pochwy. Dobrym wyborem będą przykładowo noże Sanremu, które są bardzo wytrzymałe i długo zachowują ostrość. 

Naczynia turystyczne i sztućce 

Skoro zabierasz ze sobą jedzenie do schronu, to pamiętaj również o naczyniach, które ułatwią spożywanie posiłków i zapewnią przynajmniej namiastkę warunków panujących w domu.   

Możesz wybrać na przykład gotowe zestawy turystyczne, które składają się z miski, kubka i sporka, który może służyć jednocześnie jako łyżka, widelec i nóż. Tego typu zestaw w zupełności wystarczy, a można nawet znaleźć taki, który waży zaledwie 200 g. 

Najważniejsze dokumenty 

Zabierz ze sobą do schronu wszystkie podstawowe dokumenty. Całość możesz schować do wodoodpornego woreczka i umieścić w plecaku. Dobrym pomysłem jest również posiadanie przy sobie pendrive’a ze skanami dokumentów, tak na wszelki wypadek. Poniższa lista obejmuje dokumenty, które warto przy sobie posiadać: 

 • dowód tożsamości, 
 • akt własności mieszkania, 
 • wypisy z księgi wieczystej, 
 • podstawowe informacje medyczne, 
 • dowód ubezpieczenia, 
 • akty urodzenia, ślubu, zgonu, 
 • zaświadczenia o rentach, emeryturach i dochodach. 

Rozrywka 

Pamiętaj, że czasami w takich sytuacjach warto zająć czymś głowę. Jeśli spędzisz kilka dni w schronie, ważne jest, aby znaleźć zajęcie, które pozwoli Ci oderwać myśli od tej niełatwej sytuacji. Weź ze sobą przynajmniej jedną książkę do poczytania, gazetę lub ulubione krzyżówki.   

W przypadku przebywania z dzieckiem w schronie, tym bardziej warto odwrócić jego uwagę od tej trudnej okoliczności. Warto zabrać ze sobą choćby grę planszową czy karty do gry. 

Gdzie znaleźć najbliższy schron w przypadku zagrożenia? 

Już wiesz, jakie wyposażenie warto zabrać ze sobą do schronu. Być może jednak nie orientujesz się, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy schron? Ustalenie tego nie jest trudne w dzisiejszych czasach. Wystarczy skorzystać z mapy udostępnionej przez Państwową Straż Pożarną, aby znaleźć najbliższe schronienie. 

Kategorie miejsc schronienia na mapie zostały podzielone na trzy rodzaje: 

 • MDS – czyli miejsca tymczasowego schronienia (oznaczone na mapie symbolem tarczy w kolorze zielonym), 
 • U – miejsca ukrycia (oznaczone symbolem tarczy w kolorze niebieskim), 
 • S – schrony (oznaczone symbolem tarczy w kolorze czerwonym). 

Na mapie umieszczono również oznaczenie „M”, które wskazuje, że obiekt jest dostępny dla mieszkańców, oraz „Z” dla pracowników zakładu. 

Bądź gotowy – oferta Militaria.pl 

W Militaria.pl dostępne jest wyposażenie, które z pewnością sprawdzi się podczas pobytu w schronie. W oparciu o wytyczne RCB i opinie ekspertów przygotowaliśmy specjalną ofertę. Znajdziesz w niej wszystko, czego potrzebujesz, by zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort w kryzysowej sytuacji. 

Proponujemy plecaki ewakuacyjne, które wyposażone są w niezbędne akcesoria, sprzęt do radiokomunikacji, niezbędne narzędzia, żywność długoterminową oraz wiele innych produktów, które sprawią, że zawsze będziesz gotowy na każdą trudną sytuację. 

Nie daj się zaskoczyć! Zaopatrz się w niezbędne wyposażenie w Militaria.pl i bądź gotowy na ewentualną konieczność przebywania w schronie. 

 

Poniżej znajdziesz checklistę, którą możesz wydrukować, aby upewnić się, że masz wszystko, czego potrzebujesz, by przetrwać w sytuacji kryzysowej.  

Upewnij się, że wszystkie niezbędne przedmioty są spakowane i łatwo dostępne w razie niebezpieczeństwa. 

Co zabrać do schronu na wypadek ewakuacji? – lista rzeczy
Podstawowe wyposażenie Dodatkowe wyposażenie (na dłuższy czas pobytu poza miejscem zamieszkania)
️✔️ Zapas wody pitnej ✔️ Urządzenia do radiokomunikacji (krótkofalówka, radioodbiornik)
️✔️ Żywność długoterminowa ✔️ Narzędzia wielofunkcyjne (multitool, scyzoryk) lub nóż
✔️ Leki przyjmowane na co dzień i środki opatrunkowe ✔️ Akcesoria noclegowe (śpiwór, mata do spania)
✔️ Dokumenty potwierdzające tożsamość ✔️ Naczynia turystyczne (miska, kubek, widelec, nóż, łyżka)
✔️ Latarka
✔️ Ubrania na zmianę
✔️ Zapalniczka lub zapałki
✔️ Środki higieny osobistej

Napisz coś...