Skip to main content

Zastanawiasz się, gdzie można strzelać z wiatrówki? Podpowiadamy, w których miejscach jest to legalne oraz co zrobić, by strzelanie było bezpieczne dla Ciebie, osób postronnych oraz zwierząt. Doradzamy także, co może być celem i jakie akcesoria poza śrutem i tarczami warto ze sobą mieć.

Czy można strzelać z wiatrówki na własnym terenie? 

Jeżeli dysponujesz swoim polem, działką lub dużym ogrodem, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mógł tam trenować strzelectwo wiatrówkowe. Na pytanie, gdzie strzelać z wiatrówki najczęściej słyszymy właśnie odpowiedź: na własnym terenie. Niektórzy nawet praktykują ten sport pod dachem swojego domu. Jest jednak kilka warunków, jakie musisz spełnić, żeby zabawa była bezpieczna. 

Cel, do którego możesz strzelać 

Celny zasięg karabinków wiatrówkowych zwykle waha się od 10 m do nawet ponad 100 m, ale ich donośność może być jeszcze większa. Dlatego warto zabezpieczyć teren za celem. Nie musisz jednak usypywać dużego wału z ziemi ani stosować worków z piaskiem na tyłach swojej posesji, wystarczy dobry kulochwyt, za którym znajduje się solidna ściana lub grube, drewniane deski. Dobrze, gdy kulochwyt jest ustawiony niżej niż wylot lufy, ponieważ gdy jest wyżej, niecelny strzał może trafić na teren sąsiada. Zasięgi pistoletów i karabinków zasilanych CO2 jest zazwyczaj mniejszy, niż systemów PCP, wiatrówek klasycznie łamanych lub z bocznym czy dolnym naciągiem. 

Gdzie można strzelać z wiatrówki

Hałas podczas strzelania z wiatrówki 

Strzelanie z najgłośniejszych wiatrówek to nadal ułamek tego, co można usłyszeć strzelając z broni palnej. Jednak strzelając w godzinach ciszy nocnej lub blisko płotu dzielącego Cię z sąsiadem, może to być nieco uciążliwe. Warto z sąsiadami żyć dobrze i dogadać się wcześniej, czy im to nie przeszkadza. Hałas z wiatrówki nie jest bardzo głośny i z pewnością nie powinien być przeszkodą przed zainteresowaniem się tym sportem. 

Bezpieczeństwo własne, osób postronnych oraz zwierząt 

Pamiętaj, aby załadowaną wiatrówką celować wyłącznie w kulochwyt. Kieruj lufę tylko tam, gdzie chcesz strzelić. Nie wolno Ci strzelać ani do ludzi, ani do zwierząt. Są kraje, w których kontrola szkodników przy użyciu wiatrówek jest legalna, ale Polska nie jest jednym w tych krajów i za strzelanie z do ptaków czy nawet szczurów grozi kara. Bezpieczne kulochwyty i tarcze znajdziesz w sklepie internetowym Militaria.pl. 

Czy można strzelać z wiatrówki na polu lub polanie? 

Jeżeli nie masz swojego terenu i zastanawiasz się, gdzie można strzelać z wiatrówki, rozejrzyj się w najbliższej okolicy za odkrytym kawałkiem ziemi. Pamiętaj, że w takim miejscu musisz przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo. Sprawdź kierunek, w który chcesz strzelać i upewnij się, że śrut nie doleci do najbliższej drogi czy chodnika. Pamiętaj również o pozostawienie po sobie czystości. W tym także pomoże kulochwyt, w którym będzie zbierał się wystrzelony śrut. Omijaj uczęszczane drogi i nigdy nie strzelaj w miejscu, gdzie jeżdżą samochody czy rowerzyści. W Polsce mało jest miejsc, które nie są czyjąś własnością, dlatego warto zadbać o pozwolenie właściciela terenu, na którym chcesz strzelać z wiatrówki. Czasem wystarczy nawet ustna deklaracja. 

Co ze strzelaniem w lasach? 

Tu sprawa ma się podobnie, jak podczas strzelania na polanach. Musisz jedynie jeszcze bardziej uważać, aby nikt zza drzew nie wszedł na linię strzału. Warto zabezpieczyć teren, na którym zamierzasz strzelać, na przykład stosując biało czerwoną folię i odgrodzić się od przypadkowych przechodniów. Las też może być czyjąś własnością, dlatego podobnie jak w poprzednim punkcie należy dopilnować, aby właściciel wyraził zgodę na naszą zabawę. Polecamy znaleźć naturalnie uformowane nasypy, które zwiększają poziom bezpieczeństwa podczas strzelania. Pamiętaj, żeby w lesie nie zostawiać po sobie tarcz, kulochwytów ani śrutu. Dbaj o czystość. 

Strzelanie na starych, opuszczonych strzelnicach 

Tu sprawa ma się podobnie jak w pozostałych przypadkach. Taki teren może być czyjąś własnością i powinniśmy to sprawdzić. Często takie miejsce jest wręcz idealne dla miłośnika strzelectwa. Zabezpieczone wałem z ziemi, wśród natury, z odpowiednim ukształtowaniem terenu. Podobnie jak w przypadku lasów czy polan, nie zostawiaj po sobie śladów swojej obecności i zadbaj o bezpieczeństwo swoje, kolegów, z którymi strzelasz oraz przypadkowych przechodniów. Często takie opuszczone strzelnice są znane w środowisku i możesz się o nich dowiedzieć z grup na Facebooku czy z forum internetowego. 

A może własna strzelnica? 

Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie własnego miejsca, gdzie będziesz mógł spokojnie i bezpiecznie strzelać. Po więcej wiedzy zapraszamy do artykułu o zorganizowaniu strzelnicy. Dowiesz się z niego, gdzie taką strzelnicę najlepiej zorganizować, jak ją zabezpieczyć oraz ile Cię to będzie kosztować. 

Co może przeszkadzać osobom postronnym i jak sobie z tym radzić 

Ludzie często reagują strachem na rzeczy, których nie znają. Gdy strzelasz w miejscu, gdzie często można spotkać spacerowiczów, warto każdorazowo być dla nich uprzejmym i na pytanie, z czego strzelasz, odpowiadać rzeczowo i wyjaśniać. Nie każdy musi wiedzieć, czym wiatrówka różni się od broni palnej. Na pierwszy rzut oka niektóre pistolety czy karabinki przypominają współczesną broń palną i należy rozwiać wątpliwości przypadkowych przechodniów, a już na pewno ich nie straszyć. 

Kiedy strzelasz do puszek czy butelek, zadbaj o porządek i zabierz ze sobą worek na śmieci. Podobnie z papierowymi tarczami. Nie niszcz czyjejś własności i nie zostawiaj rozbitego szkła w miejscu, w którym strzelasz. Nie mierz do ludzi i zwierząt, nawet w żartach. Pamiętaj także, aby nie niszczyć elewacji budynków czy karoserii samochodów. To oczywiste, ale często zapominamy o rykoszetach, które także mogą wyrządzić szkody materialne. Nie niszcz także drzew i roślin. W lesie często można spotkać grzybiarzy, a nad wodą wędkarzy. Szanujmy się nawzajem i nie wchodźmy sobie w drogę z naszym hobby. 

Co warto mieć ze sobą podczas strzelania 

Oprócz wiatrówki, śrutu i tarcz, warto mieć ze sobą apteczkę pierwszej pomocy. Przyda się w razie drobnych urazów i skaleczeń, o które nietrudno w terenie. Weź ze sobą także okulary ochronne. Śrut, szczególnie stalowe kulki, potrafi rykoszetować. Warto również zabrać podstawowe środki do konserwacji i czyszczenia sprzętu, takie jak wycior, smar czy szmatka do przetarcia wiatrówki. Pokrowiec bywa niezwykle przydatny, zarówno w przechowywaniu, jak i transporcie sprzętu. Warto wspomnieć o gwintowaniu lufy w wiatrówkach, które ma zwiększyć precyzję, nie wpływa na to, czy wiatrówka jest traktowana jako broń. Wbrew temu, co mówią niektórzy, możesz śmiało zdecydować się na model z gwintowaną lufą 

Podczas strzelania z wiatrówki możesz spodziewać się kontroli policji. Warto być na to przygotowanym i posiadać przy sobie dowód zakupu, na którym widnieje oznaczenie energii kinetycznej poniżej 17J. Z mocniejszych wiatrówek, podobnie jak z broni palnej, możesz strzelać jedynie na koncesjonowanych strzelnicach. Na stronie Militaria.pl znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria, a także wiatrówki o dopuszczalnej energii nieprzekraczającej 17J. Pamiętaj, aby zawsze zdrowy rozsądek towarzyszył Ci podczas zabawy. 

Napisz coś...