Skip to main content

W warunkach polowych nie jest łatwo dbać o higienę osobistą i czystość odzieży. Na polu namiotowym i w schronisku z dostępem do łazienki z bieżącą woda jest trochę wygodniej, ale gdy rozbijamy się na dziko, na przykład podczas spływu kajakowego, staje się to trudnym zadaniem. Poznaj kilka trików i produktów, które ułatwią zachowanie higieny w outdoorze.

Korzystaj z czystej wody 

Do mycia ciała czy włosów nie jest ona konieczna, ale myjąc twarz i zęby musisz zadbać o dostęp do czystej wody. Przeczytaj nasz poradnik o zdobywaniu wody pitnej w outdoorze i skorzystaj z tych rad, aby oczyścić wodę potrzebną do zabiegów higienicznych. 

Turystyczny prysznic solarny Mil-Tec 20 L

Sprawdź

Tabletki Javel Aqua do uzdatniania wody

Sprawdź

Ręcznik szybkoschnący BCB

Sprawdź

Gdy wody brak 

Czasem dostępna woda nie nadaje się do oczyszczenia, więc trzeba oszczędzać zapasy czystej wody do picia. Wtedy z pomocą przychodzą dwa produkty – mokre chusteczki oraz żel dezynfekujący. Możesz wykorzystać wilgotne chusteczki dla niemowląt, do demakijażu lub specjalistyczne, do zmywania kamuflażu. Żel antybakteryjny przydaje się do czyszczenia rąk – warto użyć go przed zabraniem się do jedzenia lub przygotowywania posiłku.

dbaj o higienę w outdoorze
Jeśli myjesz się w rzece lub jeziorze, to dbaj o środowisko!

Dbaj o środowisko 

Jeśli myjesz się w rzece lub jeziorze, to pamiętaj, aby nie zanieczyszczać wody. Wybieraj kosmetyki i preparaty do prania, które ulegają biodegradacji, nie szkodząc dzikiej faunie i florze. Ponadto podczas wyprawy survivalowej warto stosować kosmetyki bezzapachowe, które nie zdradzają pozycji przed ludźmi i nie drażnią zwierząt. Szukaj ich wśród produktów dla dzieci i alergików.

Kosmetyki w listkach i w małych opakowaniach 

Przygotowując się do wyjazdu, przelej kosmetyki z dużych butelek do turystycznych opakowań. Obniży to wagę ekwipunku i ułatwi dbanie o higienę w warunkach outdoorowych. Korzystaj ze skoncentrowanych preparatów, na przykład z płynu, który pieni się w słodkiej i słonej wodzie. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest używanie szamponu i mydła w formie listków. Sprasowany środek czyszczący w małych porcjach mieści się w niewielkim pudełku, które jednocześnie dobrze chroni zawartość przed wilgocią. 

dbaj o higienę w outdoorze
Dbaj o higienę w outdoorze.

Składana szczoteczka do zębów BCB Toothbrush

Sprawdź

Maszynka do golenia BCB Twist

Sprawdź

Obcinacz do paznokci Victorinox

Sprawdź

Zachować twarz 

Dbanie o higienę jamy ustnej w warunkach polowych ułatwią dwa produkty – podróżna szczoteczka do zębów oraz małe opakowanie płynu do płukania. Poza tym po wyjściu z lasu dobrze jest wyglądać – nawet w outdoorze możesz się ogolić, korzystając z maszynki do golenia BCB. Kompaktowy rozmiar i bezpieczne chowanie ostrza ułatwiają jej transportowanie. 

Przechowywanie środków higieny 

Do przenoszenia kosmetyków przydatna jest odpowiednia kosmetyczka. Zwróć uwagę na jej pojemność i wytrzymałość. Jeśli mieszkasz w namiocie, to po kąpieli zostaw kosmetyczkę otwartą – dzięki temu pomoczona zawartość łatwiej wyschnie. Polecamy również szybkoschnące ręczniki z mikrofibry, rozłożone na słońcu są schną w około pół godziny, dobrze suszą się również schowane do plecaka. 

4 komentarze

Napisz coś...