Jak dbać o higienę w warunkach polowych?

jak dbać o higienę w outdoorze

W warunkach polowych nie jest łatwo dbać o higienę osobistą i czystość odzieży. Na polu namiotowym i w schronisku z dostępem do łazienki z bieżącą woda jest trochę wygodniej, ale gdy rozbijamy się na dziko, na przykład podczas spływu kajakowego, staje się to trudnym zadaniem. Poznaj kilka trików i produktów, które ułatwią zachowanie higieny w outdoorze.

Korzystaj z czystej wody

Do mycia ciała czy włosów nie jest ona konieczna, ale myjąc twarz i zęby musisz zadbać o dostęp do czystej wody. Przeczytaj nasz poradnik o zdobywaniu wody pitnej w outdoorze i skorzystaj z tych rad, aby oczyścić wodę potrzebną do zabiegów higienicznych.

Gdy wody brak

Czasem dostępna woda nie nadaje się do oczyszczenia, więc trzeba oszczędzać zapasy czystej wody do picia. Wtedy z pomocą przychodzą dwa produkty – mokre chusteczki oraz żel dezynfekujący. Możesz wykorzystać wilgotne chusteczki dla niemowląt, do demakijażu lub specjalistyczne, do zmywania kamuflażu. Żel antybakteryjny przydaje się do czyszczenia rąk – warto użyć go przed zabraniem się do jedzenia lub przygotowywania posiłku.

Jeśli myjesz się w rzece lub jeziorze, to dbaj o środowisko!

Dbaj o środowisko

Jeśli myjesz się w rzece lub jeziorze, to pamiętaj, aby nie zanieczyszczać wody. Wybieraj kosmetyki i preparaty do prania, które ulegają biodegradacji, nie szkodząc dzikiej faunie i florze. Ponadto podczas wyprawy survivalowej warto stosować kosmetyki bezzapachowe, które nie zdradzają pozycji przed ludźmi i nie drażnią zwierząt. Szukaj ich wśród produktów dla dzieci i alergików.

Kosmetyki w listkach i w małych opakowaniach

Przygotowując się do wyjazdu, przelej kosmetyki z dużych butelek do turystycznych opakowań. Obniży to wagę ekwipunku i ułatwi dbanie o higienę w warunkach outdoorowych. Korzystaj ze skoncentrowanych preparatów, na przykład z płynu BCB, który pieni się w słodkiej i słonej wodzie. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest używanie szamponu i mydła w formie listków. Sprasowany środek czyszczący w małych porcjach mieści się w niewielkim pudełku, które jednocześnie dobrze chroni zawartość przed wilgocią.

Dbaj o higienę w outdoorze.

Zachować twarz

Dbanie o higienę jamy ustnej w warunkach polowych ułatwią dwa produkty – podróżna szczoteczka do zębów oraz małe opakowanie płynu do płukania. Poza tym po wyjściu z lasu dobrze jest wyglądać – nawet w outdoorze możesz się ogolić, korzystając z maszynki do golenia BCB. Kompaktowy rozmiar i bezpieczne chowanie ostrza ułatwiają jej transportowanie.

Przechowywanie środków higieny

Do przenoszenia kosmetyków przydatna jest odpowiednia kosmetyczka. Zwróć uwagę na jej pojemność i wytrzymałość. Jeśli mieszkasz w namiocie, to po kąpieli zostaw kosmetyczkę otwartą – dzięki temu pomoczona zawartość łatwiej wyschnie. Polecamy również szybkoschnące ręczniki z mikrofibry, rozłożone na słońcu są schną w około pół godziny, dobrze suszą się również schowane do plecaka.