W warunkach polowych nie jest łatwo dbać o higienę osobistą i czystość odzieży. Na polu namiotowym i w schronisku z dostępem do łazienki z bieżącą woda jest trochę wygodniej, ale gdy rozbijamy się na dziko, na przykład podczas spływu kajakowego, staje się to trudnym zadaniem. Poznaj kilka trików i produktów, które ułatwią zachowanie higieny w outdoorze.

Korzystaj z czystej wody

Do mycia ciała czy włosów nie jest ona konieczna, ale myjąc twarz i zęby musisz zadbać o dostęp do czystej wody. Przeczytaj nasz poradnik o zdobywaniu wody pitnej w outdoorze i skorzystaj z tych rad, aby oczyścić wodę potrzebną do zabiegów higienicznych.

Oczyszczanie wody w outdoorze

Gdy wody brak

Czasem dostępna woda nie nadaje się do oczyszczenia, więc trzeba oszczędzać zapasy czystej wody do picia. Wtedy z pomocą przychodzą dwa produkty – mokre chusteczki oraz żel dezynfekujący. Możesz wykorzystać wilgotne chusteczki dla niemowląt, do demakijażu lub specjalistyczne, do zmywania kamuflażu. Żel antybakteryjny przydaje się do czyszczenia rąk – warto użyć go przed zabraniem się do jedzenia lub przygotowywania posiłku.

Jeśli myjesz się w rzece lub jeziorze, to dbaj o środowisko!

Dbaj o środowisko

Jeśli myjesz się w rzece lub jeziorze, to pamiętaj, aby nie zanieczyszczać wody. Wybieraj kosmetyki i preparaty do prania, które ulegają biodegradacji, nie szkodząc dzikiej faunie i florze. Ponadto podczas wyprawy survivalowej warto stosować kosmetyki bezzapachowe, które nie zdradzają pozycji przed ludźmi i nie drażnią zwierząt. Szukaj ich wśród produktów dla dzieci i alergików.

Prysznic BCB Solar Shower Tabletki Javel Aqua do uzdatniania wody 10 szt. Chusteczki BCB Coin Towels Tube – 10 szt.
Prysznic BCB Solar ShowerZobacz Tabletki Javel Aqua do uzdatniania wody 10 szt.Zobacz Chusteczki BCB Coin Towels Tube - 10 szt.Zobacz

 

Kosmetyki w listkach i w małych opakowaniach

Przygotowując się do wyjazdu, przelej kosmetyki z dużych butelek do turystycznych opakowań. Obniży to wagę ekwipunku i ułatwi dbanie o higienę w warunkach outdoorowych. Korzystaj ze skoncentrowanych preparatów, na przykład z płynu, który pieni się w słodkiej i słonej wodzie. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest używanie szamponu i mydła w formie listków. Sprasowany środek czyszczący w małych porcjach mieści się w niewielkim pudełku, które jednocześnie dobrze chroni zawartość przed wilgocią.

Dbaj o higienę w outdoorze.

Zachować twarz

Dbanie o higienę jamy ustnej w warunkach polowych ułatwią dwa produkty – podróżna szczoteczka do zębów oraz małe opakowanie płynu do płukania. Poza tym po wyjściu z lasu dobrze jest wyglądać – nawet w outdoorze możesz się ogolić, korzystając z maszynki do golenia BCB. Kompaktowy rozmiar i bezpieczne chowanie ostrza ułatwiają jej transportowanie.

Składana szczoteczka do zębów BCB Toothbrush Maszynka do golenia BCB Twist Ręcznik szybkoschnący Fjord Nansen Tramp Light Green L
Składana szczoteczka do zębów BCB ToothbrushZobacz Maszynka do golenia BCB TwistZobacz Ręcznik szybkoschnący Fjord Nansen Tramp Light Green LZobacz

 

Przechowywanie środków higieny

Do przenoszenia kosmetyków przydatna jest odpowiednia kosmetyczka. Zwróć uwagę na jej pojemność i wytrzymałość. Jeśli mieszkasz w namiocie, to po kąpieli zostaw kosmetyczkę otwartą – dzięki temu pomoczona zawartość łatwiej wyschnie. Polecamy również szybkoschnące ręczniki z mikrofibry, rozłożone na słońcu są schną w około pół godziny, dobrze suszą się również schowane do plecaka.