Skip to main content

Jak dobrze spakować plecak? Choć pytanie wydaje się proste, to jednak nie ma na nie łatwej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego, gdzie i na jak długo wyjeżdżamy. Czy będzie to kilkudniowy wyjazd w góry? Survivalowy albo bushcraftowy wypad do lasu? Wycieczka rowerowa, kajakowa, a może strzelanka ASG?

Możliwości jest mnóstwo. Z tego względu, wyjaśniając jak najlepiej pakować plecak nie będziemy poruszać tematu rzeczy, które warto ze sobą zabrać. Zależy to bowiem od bardzo wielu czynników. Postaramy się natomiast przekazać kilka uniwersalnych zasad, dzięki którym dowiesz się jak pakować plecak, aby zrobić to dobrze.

Jak dobrze spakować plecak?

Plecak to najlepszy i najwygodniejszy sposób transportu ekwipunku. Podczas pakowania łatwo jednak popełnić błędy, które znacznie zmniejszą funkcjonalność naszego plecaka oraz wygodę jego noszenia. Poniżej zebraliśmy kilka ogólnych zasad jak należy spakować plecak, które powinny sprawdzić się na różnych wypadach, bez względu na ich długość czy charakter.

Nie czekaj na ostatnią chwilę

Dobrze spakowany plecak to taki, który nie obciąża zbytnio naszych barków i jednocześnie znajduje się w nim wszystko to, co powinniśmy mieć ze sobą na danym wyjeździe. Czekanie na ostatnią chwilę to najłatwiejsza droga do braków w ekwipunku. Jak prawidłowo spakować plecak i zmniejszyć ryzyko, że nie zabierzesz czegoś ważnego? Odpowiedź jest prosta. Wystarczy zrobić to z wyprzedzeniem np. dzień przed wyjazdem.

Pakując się w pośpiechu można nie tylko czegoś nie zabrać, ale także wziąć zbyt dużo, w tym rzeczy, które w rzeczywistości nie będą nam potrzebne w terenie. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz spakować plecaka wcześniej, to chociaż przygotuj sobie cały bagaż i rozłóż go np. na podłodze, tak aby Twoim zadaniem w dniu wyjazdu było tylko wrzucenie wszystkiego do wnętrza plecaka.

Poznaj swój sprzęt

Plecaki taktyczne, wojskowe, survivalowe czy turystyczne to często rozbudowane modele oferujące duże możliwości przenoszenia ekwipunku. Z reguły są to plecaki wyposażone w wiele przegród, komór i kieszeni. Jeśli nie obejrzysz i nie poznasz dokładnie swojego plecaka, to o istnieniu niektórych przegród czy kieszonek możesz zwyczajnie nie mieć pojęcia. A tymczasem mogą to być przegrody czy rozwiązania bardzo przydatne w trakcie zaplanowanych przez Ciebie działań. Po zakupie plecaka, a przed jego pierwszym użyciem warto więc dokładnie zapoznać się z jego możliwościami.

Plecak Badger Outdoor Recon Assault 25 l WZ93

Sprawdź
Multitool Badger Outdoor Solid

Multitool Badger Outdoor Solid

Sprawdź
Jak wytrzymać upał pod namiotem?

Hamak Badger Outdoor Tundra – Olive

Sprawdź

Doceń minimalizm

Zbyt duża ilość rzeczy w plecaku może być tak samo problematyczna, jak braki w wyposażeniu. Pół biedy jeśli podróżujesz samochodem, bo wówczas ciężar bagażu nie jest kłopotem. Możesz mieć problem co najwyżej ze znalezieniem odpowiedniej rzeczy w gąszczu sprzętu i ubrań. Gorzej, jeśli planujesz wycieczkę rowerową czy pieszą wędrówkę. Wówczas cały bagaż będzie musiał spoczywać na Twoich barkach. A wtedy liczy się każdy gram. Zbyt ciężki plecak może nie tylko znacznie utrudnić wypad, ale nawet go uniemożliwić. Kolejna nasza rada jak prawidłowo spakować plecak to – doceń minimalizm. Przy pakowaniu pamiętaj, że nie zawsze więcej znaczy lepiej.

Mniejszy plecak jest lepszy od większego

Ta zasada świetnie się sprawdza w przypadku wypadów, gdy cały bagaż musimy nieść na własnych plecach. Po pierwsze mniejszy plecak, będzie sam w sobie lżejszy od większego. Po drugie, z jakiegoś powodu ludzie miewają skłonność do pakowania plecaków do pełna. Myślenie w stylu „skoro mam jeszcze miejsce, to dorzucę (wstaw dowolną rzecz)” jest bardzo popularne. Tymczasem to nie sama wielkość plecaka jest wrogiem naszym barków, a jego ciężar. Jeśli więc zdecydujesz się na mniejszy plecak, to zamiast dokładać dodatkowe rzeczy, będziesz musiał starać się pozbyć tych potencjalnie niepotrzebnych, co pozwoli na skuteczne zminimalizowanie bagażu i jego wagi.

Nerka Badger Outdoor Farley – oliwkowa
 

Sprawdź
Plecak Wisport Sparrow II 20 l RAL-6003

Plecak Wisport Sparrow II 20 l RAL-6003

 

Sprawdź
Kieszeń boczna Raccoon Coyote do plecaków Wisport

Kieszeń boczna Raccoon Coyote do plecaków Wisport

Sprawdź

Ozdoby nie są potrzebne

Jak spakować plecak turystyczny? Kubek przyczepiony do plecaka był niegdyś bardzo częstym widokiem na górskich szlakach. Warto jednak wiedzieć, że w dobrze zapakowanym plecaku, ten kubek powinien się znaleźć w środku. Tak jak większość innych rzeczy. Po pierwsze, trocząc sprzęt na zewnątrz zwiększamy ryzyko zagubienia części ekwipunku.

Po drugie, wystający sprzęt może utrudniać pokonywanie ciasnych miejsc. Istnieje również ryzyko, że zahaczając wystającymi z plecaka rzeczami np. o duży głaz stracimy równowagę, co w razie przebywania w terenie eksponowanym może się skończyć nieciekawie. Cały ekwipunek warto więc spakować do wnętrza plecaka, a na zewnątrz przytroczyć tylko te rzeczy, które są niezbędne i nie jesteśmy w stanie zmieścić ich w środku.

Zadbaj o odpowiednie rozmieszczenie ekwipunku

Jak spakować plecak w góry, który ze względu na dużą ilość rzeczy na pewno będzie ciężki? W tym wypadku bardzo istotne jest właściwe rozmieszczenie sprzętu. Na sam spód najlepiej włożyć rzeczy o znacznych rozmiarach, ale stosunkowo niskiej masie np. śpiwór i materac. Przedmioty o największej wadze powinniśmy umieścić w środkowej części plecaka i jak najbliżej kręgosłupa. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, aby rzeczy te były rozłożone równomiernie i nie obciążały tylko prawej lub tylko lewej strony. W ten sposób środek ciężkości będzie się znajdował w optymalnym położeniu i nie będzie powodował, że plecak zacznie nas przechylać do tyłu czy na boki. Rzeczy najbardziej potrzebne np. apteczkę należy włożyć do łatwo dostępnych kieszeni np. w klapie plecaka.

Plecak Brandit Kampfrucksack 65 l Olive

Plecak Brandit Kampfrucksack 65 l Olive

Sprawdź
Plecak Pentagon Deos 65 l Coyote

Plecak Pentagon Deos 65 l Coyote

Sprawdź
Plecak Wisport Sparrow II 30 l Coyote

Plecak Wisport Sparrow II 30 l Coyote

Sprawdź

Wykorzystaj przestrzeń

Im mniejszy plecak, tym większą kreatywnością powinniśmy się wykazać przy pakowaniu. Ubranie warto zrolować, a nie składać tradycyjnie. Po zrolowaniu zajmie ono mniej miejsca. Drugą kwestią jest wykorzystanie wolnej przestrzeni w innych przedmiotach. Przykładowo w menażce czy kubku znajduje się miejsce, która można zapełnić wkładając do środka np. kartusz z gazem czy jedzenie. Pamiętaj także, że wolna przestrzeń może znajdować się nie tylko we wnętrzu niektórych przedmiotów, ale także pomiędzy rzeczami. Przykładowo sporo ubrań, głównie tych rzadko używanych można upchnąć w przestrzeń pomiędzy śpiworem, a ścianami plecaka.

Pakowanie to nie wszystko

Gdy już zapakujesz cały ekwipunek pamiętaj o zrobieniu jeszcze jednej ważnej rzeczy – o wyregulowaniu systemu nośnego. Większość osób skupia się tylko na dopasowaniu długości ramion i pasa biodrowego. Tymczasem dobre plecaki mają znacznie większe możliwości w tym zakresie. Właściwie dopasowany i wyregulowany plecak będzie znacznie wygodniejszy w noszeniu. Pamiętaj również, że system nośny warto regulować za każdym razem przed wyjściem w teren. Pas biodrowy i piersiowy nie służą do ozdoby – używaj ich, żeby odciążyć ramiona i rozłożyć ciężar.

Napisz coś...