Dzień coraz dłuższy, coraz cieplejszy – aż chce się wyjść z mieszkania i nacieszyć się letnią pogodą. Pora porzucić ciepły koc, grube skarpety i długie wieczory spędzane przed telewizorem. Trzeba trochę się poruszać. A może na dobry początek warto zaplanować wypad w góry? Jeśli nie pamiętacie, kiedy ostatnio byliście na górskim szlaku i już zatęskniliście za pięknymi widokami – najwyższy czas, aby zaplanować podróż! Pamiętajcie jednak o stosownym przygotowaniu się na wyprawę. Odpowiedni dobór odzieży, obuwia i dodatków to podstawa! Sprawdźcie, co zabrać w góry latem!
Ochrona głowy i szyi
Podczas letnich wędrówek powinniśmy pamiętać o ochronie przed słońcem. Na skórę może wystarczyć krem z filtrem. A co z ochroną głowy? Zanim wyjdziemy z domu, warto zabrać ze sobą czapkę z daszkiem, kapelusz czy też chustę.
Wygodną opcją może być czapka z daszkiem. Ochroni głowę oraz oczy przed słońcem. Wybór kapelusza również będzie dobrą alternatywą. Kapelusze z większym rondem ochronią również kark.
Jeśli planujecie zakup nowej czapki, szukajcie takiej, która będzie przewiewna. Lekki, oddychający materiał oraz otwory wentylacyjne – w trakcie letniej wędrówki po górach mogą okazać się na wagę złota. Unikajcie czapek czy kapeluszy, które w składzie materiału mają 100% bawełny. Pochłania ona całkowicie wilgoć i wolno schnie. Może to powodować uczucie dyskomfortu zwłaszcza w upalne dni, kiedy z naszego czoła ciągle spływają krople potu. Dobrym zamiennikiem w tym przypadku będzie materiał PoliCotton RipStop – mieszanka bawełny i poliestru. Odporniejszy na przetarcia i rozdarcia, lżejszy i szybciej schnący – w porównaniu do materiału w 100% bawełnianego. Polecamy również siateczkowe nakrycia głowy. Takie czapki z pewnością nie zawiodą was w upalne dni – przewiewność gwarantowana.
Stuprocentową ochronę szyi, karku oraz głowy zapewni chusta wielofunkcyjna. Jeśli nie możecie się zdecydować czy lepiej kupić czapkę czy kapelusz – polecamy chustę wielofunkcyjną. Chusta w postaci komina może pełnić nie tylko funkcję chusty, sprawdzi się również jako czapka, kominiarka czy też opaska na włosy lub czoło. Idealne rozwiązanie dla niezdecydowanych osób oraz dla każdego minimalisty.
Tutaj znajdziecie kilka sposobów na użycie chusty:
Pamiętajcie również o okularach słonecznych! Przebywając cały dzień na słońcu, nasze oczy potrzebują takiej samej ochrony jak skóra. Chyba nie chcecie wrócić z udanego wypadu w góry z zapaleniem spojówek?
Górna część garderoby
Chyba nikt nie lubi, gdy po długim marszu koszulka jest mokra, schnie wolno, za bardzo przylega do ciała. Uczucie dyskomfortu może czasami zepsuć uroki letniej wędrówki. Utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała podczas wysiłku fizycznego jest bardzo ważna. Gdy mamy na sobie mokrą odzież nasze ciało jest narażone m.in. na wychłodzenie. W tym przypadku mogą sprawdzić się koszulki termoaktywne. Pozwalają one utrzymać ciało w odpowiedniej temperaturze – odprowadzają pochłoniętą wilgoć na zewnątrz oraz szybko schną. Niektóre koszulki posiadają właściwości antybakteryjne. Tą dodatkową funkcję mogą pełnić dzięki jonom srebra, które są wbudowane w strukturę materiału. Ta technologia hamuje namnażanie się bakterii, które są powodem powstawania nieprzyjemnego zapachu.
Dolna część garderoby
Wydaje się, że w tym przypadku najlepszym wyborem będą lekkie i przewiewne szorty. Zwróćcie uwagę na materiał z jakiego są uszyte spodenki. Ważne jest, żeby był szybkoschnący. Wtedy nawet największe upały nie będą straszne na górskim szlaku. Jeśli postawicie na krótkie spodenki, pamiętajcie o dodatkowej ochronie skóry na nogach. Po długiej wędrówce w upalny dzień możecie szybko nabawić się oparzeń słonecznych.
Dla osób, które nie chcą zaprzątać sobie głowy dodatkową ochroną nóg w postaci kremów z filtrem, polecamy wybrać długie spodnie. Tutaj również zwróćcie uwagę na materiał. Powinien być lekki, przewiewny oraz szybkoschnący. Nie powinien również krępować ruchów podczas marszu – dodatek spandexu czy też elastanu jest mile widziany.
Dla tych, którzy nie wiedzą czy lepiej wybrać spodnie czy spodenki, możemy polecić wersję pośrednią. Długie spodnie, które zostały wyposażone w zamki na nogawkach będą strzałem w dziesiątkę dla niezdecydowanych. Można je nosić jako długie spodnie, ¾ oraz krótkie. Z pewnością sprawdzą się na całodniowych wyprawach, w trakcie których pogoda może zmienić się nawet kilka razy.
Odpowiednie obuwie
Dla miłośników długich spacerów po górskich szlakach polecamy obuwie z wyższą cholewką. Zabezpieczy ono stopę oraz kostkę przed urazami. Będzie przydatne szczególnie na trudnych, skalistych szlakach. Jeśli boicie się ciągłych zmian pogody, szukajcie obuwia, które jest wyposażone w membranę. Dzięki niej wasza stopa będzie sucha nawet po ulewnym deszczu.
Jeśli wybieracie się na bezpieczniejsze szlaki, gdzie podłoże jest mniej wymagające – możecie pomyśleć o lżejszym obuwiu. Może coś bardziej sportowego? A może sandały przystosowane do górskich szlaków?
Bez względu na to jakie obuwie wybierzecie pamiętajcie, aby zapewniały dobrą wentylację stóp. Z pewnością docenicie tą funkcję podczas letnich wędrówek w górach. Szczególną uwagę zwróćcie również na podeszwę buta. Powinna zapewniać przyczepność oraz stabilność poruszania się po każdym terenie.
Co jeszcze zabrać w góry latem?
Skoro strój mamy już zaplanowany można śmiało się pakować. Sprawdź nasze porady na temat pakowania plecaka.
Już nie możecie się doczekać pierwszej letniej wędrówki? Pamiętajcie zabrać z sobą preparat na kleszcze i inne owady. Chyba nie chcecie, żeby irytujące owady zepsuły wam piękny weekend na łonie natury? Obowiązkowym elementem wyposażenia na górskie wędrówki jest również peleryna przeciwdeszczowa. Zajmuje niewiele miejsca w plecaku oraz zapewnia skuteczną ochronę przed deszczem.
Teraz możecie śmiało planować letnie wypady w góry!