Skip to main content

Kuchenka turystyczna to świetny wynalazek – nie dość, że umili chwile spędzone na łonie natury, to jeszcze pozwoli zaoszczędzić masę czasu. Nawet niektórzy zatwardziali zwolennicy survivalu, którzy początkowo byli zdania, iż kuchenki turystyczne nie są dla nich, z czasem dostrzegają ich zalety.

Przede wszystkim nie zawsze mamy ochotę na ,,walkę z naturą”. Jeżeli jesteśmy wprawieni w sztuce przetrwania, to oczywiście poradzimy sobie bez kuchenki turystycznej, ale… czasem chcielibyśmy po prostu posilić się ciepłą herbatą (może ze świeżo zerwanych pokrzyw?), chwilę odpocząć i ruszyć dalej. Wtedy kuchenka turystyczna sprawdzi się doskonale, bo łatwym i szybkim sposobem osiągniemy swój cel.

Powyższe jest tylko jednym z wielu przykładów. Takie kuchenki przydają się w szerokim spektrum potencjalnych scenariuszy, na przykład podczas wycieczek rowerowych, górskich wypadów, leśnych wypraw, obozowania nad jeziorem czy nawet w różnych sytuacjach awaryjnych, niekoniecznie związanych z turystyką. Przejdźmy jednak do kwestii podstawowej, czyli jakie rodzaje kuchenek turystycznych są do wyboru?

Kuchenki turystyczne – paliwo płynne

Kuchenki na paliwo ciekłe nie cieszą się tak dużą popularnością jak faworyt w postaci kuchenek gazowych, ale posiadają kilka zalet. Przyjrzyjmy się na początek temu rodzajowi kuchenek i jego atutom.

Powinniśmy zainteresować się kuchenkami na paliwo płynne, w przypadku kiedy cenimy sobie wysoką dostępność paliwa. Są to urządzenia zasilane benzyną, naftą, ropą, a więc substancjami, które w wielu miejscach można dostać znacznie łatwiej niż kartusze z gazem. Stanowi to istotną zaletę, szczególnie podczas wypraw w odleglejsze zakątki świata, w których turystyka może być odrobinę mniej rozwinięta. Poza tym w ostatecznym rozrachunku paliwo płynne będzie tańsze od kartuszy z gazem (choć samo urządzenie w postaci kuchenki na paliwo ciekłe może być droższe w zakupie). Kolejnym atutem jest lepsze działanie w niskich temperaturach oraz na dużych wysokościach w porównaniu z kuchenkami gazowymi.

kuchenka spirytusowa

Kuchenka spirytusowa Mil-Tec (1007)

SPRAWDŹ
Stojak

Stojak na kuchenkę spirytusową

SPRAWDŹ
Kuchenka turystyczna

Kuchenka spirytusowa Esbit

SPRAWDŹ

Niestety kuchenki na paliwo ciekłe mają również wady. Zwykle są ciężkie, nie są tak łatwe w obsłudze, wymagają wstępnego rozgrzania, okresowego czyszczenia, a towarzyszący gotowaniu zapach może być trudny do zniesienia (co oczywiście jest sprawą indywidualną).

Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że istnieją też kuchenki wielopaliwowe, które mogą być zasilane nie tylko paliwem płynnym, ale również gazem.

Kuchenki turystyczne – gazowe

Pod względem popularności to właśnie ten rodzaj kuchenek zajmuje pierwsze miejsce. Jakie mogą być tego przyczyny? Kuchenki gazowe zasilane z kartuszy to przede wszystkim prostota obsługi i wygoda, a w naszym położeniu geograficznym nie ma żadnych dodatkowych utrudnień związanych z ich wykorzystywaniem.

W zależności od modelu, albo będziemy mogli zakładać palnik na kartusz z gwintowaniem i ściągać go w dowolnym momencie, albo będziemy musieli zużyć cały gaz bez możliwości opcjonalnego rozłączania z palnikiem – wtedy mamy do czynienia z kartuszem przebijanym. Pierwsza możliwość należy do najwygodniejszych i sprawia, że transport oraz eksploatacja są znacznie przystępniejsze.

Żeby zapalić płomień często nie będziemy musieli posiadać nawet zapalniczki, ponieważ zostaniemy wyręczeni przez wbudowany zapalnik. Sam płomień można w kuchenkach gazowych z łatwością regulować. Warto zainwestować w model ze zintegrowaną osłoną przeciwwietrzną lub dokupić osobną. Może się wydawać, że taka osłona to tylko jakiś dodatkowy ciężar, zupełnie zbędny dodatek, lecz rzeczywistość może to później boleśnie zweryfikować – przy silniejszym wietrze stracimy bardzo dużo czasu np. na zagotowanie wody. Krótko mówiąc, z osłoną na wiatr gotowanie przebiega znacznie szybciej, a zużycie gazu jest mniejsze. To istotne, ponieważ jedną z podstawowych zalet takich kuchenek jest oszczędność czasu (wyobraźmy sobie, że alternatywą jest znacznie bardziej czasochłonne przygotowanie i rozpalenie ogniska).

Kuchenka Campingaz Twister Plus z zapalnikiem
SPRAWDŹ
kuchenka turystyczna na paliwo gazowe

Palnik turystyczny składany Mil-Tec – Spider

SPRAWDŹ

Kuchenka turystyczna Campingaz Camping 206 S

SPRAWDŹ

Tego typu kuchenki są z reguły bardzo lekkie, a po złożeniu zajmują niewiele miejsca. Są wydajne, mało awaryjne, czyste, łatwe w montażu i obsłudze, a ich płomień jest stabilny i – o czym już wspominaliśmy – łatwy w regulowaniu.

Czy gazowe kuchenki turystyczne mają jakieś wady?

Wydawać by się mogło, że zatraciliśmy się w wymienianiu zalet tego typu kuchenek turystycznych, lecz oczywiście mają one również wady. Oszacowanie tego, ile gazu pozostało w naszym kartuszu, może być trudne, a gdy jest go mało, wydajność kuchenki ulega spadkowi. Jeśli natomiast zostaniemy zaskoczeni przez całkowite zużycie zapasów gazu, czasem może być trudno szybko zorganizować nowy kartusz. Pamiętajmy również, że pustych pojemników po gazie nie można zwyczajnie porzucać w miejscu obozowania (przykładowo w lesie).

Jeżeli interesuje nas zdobywanie górskich szczytów, to kuchenki gazowe nie będą najlepszym wyborem – działają gorzej na dużych wysokościach oraz przy niskich temperaturach.

Pozostaje jeszcze kwestia podróżowania samolotami – nie wolno przewozić nimi kartuszy z gazem. Można zabrać ze sobą palnik i na miejscu dokupić paliwo.

KUCHENKI TURYSTYCZNE jaką wybrać

Kuchenki turystyczne na paliwo stałe (wkłady paliwowe)

Wariant związany z kuchenkami na paliwo stałe w postaci wkładów paliwowych może być dobry, gdy zależy nam na czymś kompaktowym. Jeśli naszym priorytetem jest jak najmniejsze obciążenie i nie potrzebujemy kuchenki o dużej mocy, a co najwyżej o niewielkim płomieniu, wtedy warto zastanowić się nad kuchenką na specjalne wkłady paliwowe. Są lekkie, łatwe do zapalenia, łatwe w transportowaniu, ale ich użytkownicy nie powinni nastawiać się na dużą moc działania. Decydując się na dłuższe obozowanie, w dodatku takie w trudniejszych warunkach, lepiej nie polegać na tej opcji. Wszystko zależy od naszych potrzeb i planów.

Kuchenka Badger Outdoor Campings Stove FSCS
SPRAWDŹ
paliwo stałe

Paliwo stałe Esbit do kuchenek turystycznych Solid Fuel 20x 4 g

SPRAWDŹ

Kuchenka turystyczna Piran „Magnum”

SPRAWDŹ

Napisz coś...