Skip to main content

Jak prać softshell, kurtkę z membraną czy odzież termoaktywną? I czy w ogóle należy to robić? Wielu właścicieli outdoorowego ekwipunku sądzi, że prania – zwłaszcza odzieży przeciwdeszczowej – należy unikać jak ognia. Jednak w rzeczywistości jest to czynność absolutnie konieczna, chociaż należy ją wykonać z odpowiednią starannością. Dotyczy to zarówno kurtek z membraną, jak i softshelli czy odzieży termoaktywnej. Dlaczego?

Prać czy nie prać?

Oczywiste skutki braku prania odzieży to przede wszystkim brudny materiał i nieprzyjemny zapach. To jednak nie wszystko. W przypadku kurtek z membraną ważny jest także aspekt oddychalności tkaniny. Warto wiedzieć, że membrana w pewnym sensie przypomina skórę. W materiale znajdują się pory, których rozmiar jest na tyle mały, że nie przepuszcza wody z zewnątrz i jednocześnie na tyle duży, aby wypuszczać parę wodną wytwarzaną przez organizm człowieka. Jeśli będziemy unikać prania, pory te zostaną po jakimś czasie zatkane przez brud, a to znacząco upośledzi właściwości oddychające materiału.

Jednocześnie należy pamiętać, że wiele softshelli i kurtek z membraną pokryto z zewnątrz impregnacją, dzięki której materiał nie nasiąka wodą. To czy dany sprzęt został poddany impregnacji najlepiej widać podczas deszczu. W przypadku materiału pokrytego warstwą hydrofobową, krople wody będą się perlić na wierzchu tkaniny. Każde pranie powoli usuwa jednak impregnację, więc po pewnym czasie może ona całkowicie zaniknąć. Gdy tak się stanie, woda zacznie wsiąkać w materiał i zatykać pory od zewnątrz, co także pogorszy właściwości oddychające. Z kolei softshelle, które membrany z reguły nie posiadają, bez impregnacji po prostu zaczną bardzo szybko przemakać.

Jak prać kurtkę z membraną?

W przypadku kurtek z membraną zarówno pranie, jak i brak prania może upośledzić właściwości oddychające materiału, bo zarówno brud, jak i wsiąkająca woda zatykają pory membrany. Sytuacja patowa? Nie! Impregnację można bowiem łatwo odnowić. Zacznijmy jednak od samego prania. Przed umieszczeniem kurtki z membraną w pralce, zawsze należy zapoznać się z zaleceniami producenta odzieży. Z reguły kurtki mogą być prane w pralce w temperaturze 30˚C. Temperaturę prania należy sprawdzić na metce. Do prania najlepiej użyć środka czyszczącego, który przeznaczony jest do odzieży z membraną. Przed praniem pamiętaj, aby opróżnić kieszenie i zapiąć wszystkie zamki, guziki czy rzepy. Następnie usuń z podajnika pralki resztki starego detergentu. Włóż kurtkę do bębna pralki i wlej środek czyszczący w ilości zgodnej z opisem na opakowaniu.

Jeżeli po kilku praniach zauważysz, że podczas deszczu woda nie perli się na wierzchu tkaniny, a zamiast tego wsiąka w materiał to znaczy, że oprócz samego prania konieczna będzie także impregnacja. Możesz do tego użyć preparatu przeznaczonego do odzieży z membraną. W przypadku kurtek z ociepleniem najlepiej korzystać z preparatów w sprayu. Zwykłe kurtki z membraną można natomiast najczęściej impregnować podczas prania w pralce, po prostu wlewając preparat do bębna. Dokładny sposób zastosowania środka wraz z zalecaną ilością znajdziesz zawsze na opakowaniu produktu.

Środek czyszczący Nikwax BaseWash - 300 ml

Środek czyszczący Nikwax BaseWash – 300 ml

Sprawdź

Płyn Grangers Active Wash 750 ml

Sprawdź

Płyn Grangers Merino Wash 300 ml

Sprawdź

Jak prać softshell?

Istnieją różne rodzaje odzieży typu softshell. Niektóre będą miały membranę, a inne nie. Choć z reguły producenci pokrywają tkaninę warstwą DWR to jednak nie jest to żelazna zasada. Nie każdy softshell będzie więc poddany impregnacji. Przede wszystkim należy więc sprawdzić na metce zasady dotyczące konserwacji posiadanej przez ciebie odzieży. W przypadku większości softshelli dobrze sprawdzi się preparat Grangers Performance Wash, który skutecznie usuwa zabrudzenia i delikatnie obchodzi się z impregnacją. Można go stosować zarówno w przypadku softshelli, jak i kurtek z membraną czy z windstoperem. Zasady prania ubrań typu softshell są zbliżone do opisanych wyżej wskazówek dotyczących kurtek z membraną. Z reguły możliwe jest pranie w pralce w temperaturze 30˚C.

Przed włożeniem odzieży do bębna pralki należy opróżnić kieszenie i zamknąć wszystkie zamki, guziki i rzepy. Następnie należy przygotować pralkę usuwając z podajnika stary detergent. Właściwy środek czyszczący z reguły można wlać bezpośrednio do bębna. Dokładne zasady stosowania będą znajdować się na opakowaniu preparatu czyszczącego. Jeśli softshell pokryto impregnacją, co jest bardzo powszechne, po kilku praniach konieczne może być jej odnowienie. Z reguły impregnację należy odnawiać po około 10 praniach. Bezpieczny impregnat przeznaczony do tkanin softshell i windstopperów to np. Nikwax Softshell Proof. Preparat można stosować zarówno podczas impregnacji w pralce, jak i w praniu ręcznym. Przed użyciem środka impregnującego, koniecznie należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu produktu.

Impregnat Hadwao Nano Textil 200 ml

Sprawdź
Jak prać softshell, kurtkę z membraną i odzież termoaktywną?

Impregnat Grangers Performance Repel Plus Spray 275 ml

Sprawdź
Jak prać softshell, kurtkę z membraną i odzież termoaktywną?

Impregnat Hadwao Front Line płyn do tkanin funkcjonalnych 200 ml

Sprawdź

Jak prać odzież termoaktywną?

I tutaj odpowiedź na pytanie jak prać, będzie zależeć od rodzaju materiału z którego odzież została uszyta. Mogą to być zarówno tworzywa syntetyczne, jak i naturalne. Ponownie zatem należy zacząć od zapoznania się z informacjami na metce. Najczęściej spotykana jest odzież termoaktywna wykonana z tworzyw syntetycznych. Tego typu ubiór z reguły nie jest pokrywany impregnacją, więc może być prany zdecydowanie częściej niż softshelle czy hardshelle. Zwłaszcza bielizna termoaktywna powinna być regularnie czyszczona. Do prania możesz użyć np. wspomnianego już wcześniej środka Grangers Performance Wash.

Trochę więcej uwagi wymaga czyszczenie odzieży termoaktywnej wykonanej z tkanin naturalnych. Najczęściej używanym naturalnym materiałem termoaktywnym jest wełna merino. To surowiec o wyjątkowych właściwościach, który bardzo dobrze ogrzewa i odprowadza wilgoć. Ma także naturalne właściwości antybakteryjne, więc nie musi być czyszczony tak często, jak bielizna z włókien syntetycznych. Warto natomiast pamiętać, że jest to jednocześnie tworzywo bardzo delikatne. Do prania zalecamy więc używanie dedykowanych tego rodzaju produktom środków np. Grangers Merino Wash. Odzież z wełny merino najczęściej można prać w pralce. Należy jednak wyłączyć wirowanie i co najważniejsze, suszyć bieliznę powoli. Włókna wełny merynosów nie lubią wysokich temperatur, więc nie należy umieszczać ich na lub blisko kaloryfera. Po praniu najlepiej rozłożyć ubranie na płasko, aby się nie rozciągnęło i po prostu poczekać aż tkanina wyschnie. Radzimy także unikać prasowania.

Trzy główne zasady

Jeśli musielibyśmy generalizować i możliwe najogólniej odpowiedzieć na pytanie jak prać kurtkę z membraną, softshell i odzież termoaktywną to powiedzielibyśmy, że należy się trzymać trzech kluczowych zasad. Po pierwsze dokładnie zapoznać się z informacjami znajdującymi się na metce ubrania oraz opakowaniu preparatu czyszczącego. Po drugie używać środków przeznaczonych do odzieży technicznej, jednocześnie unikając tradycyjnych detergentów. I po trzecie nie suszyć odzieży na kaloryferze. Dzięki temu odzież będzie dobrze służyć i zachowywać swoje właściwości.

Duży wybór środków do czyszczenia odzieży z materiałów technicznych oraz impregnatów do niej znajdziesz tutaj.

 

 

Napisz coś...