Skip to main content

Rekonstrukcje historyczne to doskonały sposób na kontakt z historią. Jest to możliwość upamiętniania rocznic, edukowania ludzi, wzbudzania zainteresowania tematami historycznymi, przedstawiania konkretnych wydarzeń tak, aby zaciekawić nimi jak największe grono osób. To również forma rozrywki, spędzania wolnego czasu oraz celebrowania swojego zamiłowania do historii.

Rekonstrukcje historyczne – ciekawe hobby

Grupa pasjonatów może decydować się na organizację i uczestnictwo w różnego rodzaju rekonstrukcjach historycznych, ponieważ czerpie z tego niewątpliwą przyjemność. Warto podkreślić także fakt, iż może to być sposób na uzyskiwanie regularnych dochodów, co przybliża to do profesjonalnej działalności, która w zamian za zaangażowanie i przywiązanie do szczegółów, może być sposobem na życie.

Dlatego też osoby, którym marzy się zostanie rzymskim legionistą, wikingiem, rycerzem, albo legionistą polskim, mogą z powodzeniem zainteresować się tematem rekonstrukcji historycznych i wcielać się w takie role przez cały rok.

Strój i broń z epoki

Niezależnie od motywacji związanej z uczestnictwem w rekonstrukcjach historycznych, coraz więcej ludzi jest zainteresowanych tematem, a samo zjawisko rośnie w siłę. W Polsce każdego roku odbywa się wiele takich imprez i można z łatwością sprawdzić kiedy i gdzie będą miały miejsce, na przykład korzystając z wyszukiwarki internetowej. Opisując temat bardzo ogólnie warto wspomnieć, że z reguły nie ma restrykcyjnych ograniczeń związanych z uczestniczeniem w takich rekonstrukcjach, a więc każdy kto ma do tego chęci, będzie w stanie dołączyć do grupy rekonstrukcyjnej.

Karabin czarnoprochowy Pedersoli Rolling Block .50

SPRAWDŹ

Karabin czarnoprochowy dwulufowy Pedersoli Kodiak Express .58 (L.245)

SPRAWDŹ
Broń czarnoprochowa, rekonstrukcje historyczne

Karabin czarnoprochowy 1857 Wurttemberischen .54 (BCKP/1857WURTTEMBERISCHEN)

SPRAWDŹ

Istotne znaczenie ma należyte odwzorowanie szczegółów związanych z realiami historycznymi danego okresu – wyposażenie i ubiór muszą być zgodne z faktami. Dobranie odpowiedniego ubioru i oporządzenia wymaga od rekonstruktora dużej i wszechstronnej wiedzy z zakresu historii. Rekonstruktor wiedząc czego potrzebuje, rozpoczyna poszukiwania „artefaktów”, zarówno w sklepach specjalistycznych jak i u osób prywatnych wykonujących oporządzenie z danej epoki na zlecenie.

Broń czarnoprochowa dla rekonstruktorów

Poza ogólnym wyglądem rekonstruktora, widowiskowy aspekt często odgrywa dużą rolę w inscenizacjach bitew, dlatego uzbrojenie jest ich niezwykle ważnym elementem. Broń czarnoprochowa stanowi dobry przykład, ponieważ jej użycie z perspektywy widzów jest ciekawy i emocjonujący. Wkomponowują się w to chociażby Dni Twierdzy Nysa, czyli impreza podczas której zużywa się wiele kilogramów czarnego prochu. W dodatku inscenizacja bitwy o Twierdzę Nysa z 1807 roku angażuje nie tylko miłośników historii z Polski, lecz także z Niemiec, Czech, Ukrainy, Węgier czy Włoch. To doskonały przykład ciekawego wydarzenia z rozmachem, podczas którego na polu bitwy można zobaczyć liczne wystrzały z armat i wystrzały z ręcznej broni czarnoprochowej.

Oczywiście takie imprezy mają regulaminy, których należy przestrzegać, a bezpieczeństwo jest priorytetem. Wszyscy realizują ustalony plan działań, natomiast sama broń czarnoprochowa jest nabijana wyłącznie prochem, bez pocisków. W rekonstrukcjach historycznych dąży się do możliwie najwyższego poziomu wiarygodności. Z zasady profesjonalni rekonstruktorzy osiągają najlepsze rezultaty, lecz osoby zajmujące się tym hobbystycznie, bardzo często reprezentują równie wysoki poziom.

Rewolwer czarnoprochowy Uberti 1858 New Army .44 5,5″ Inox

SPRAWDŹ
Rekonstrukcje historyczne

Rewolwer czarnoprochowy Uberti 1858 New Army .44 8″ Inox (0102)

SPRAWDŹ
Broń czarnoprochowa

Rewolwer czarnoprochowy Uberti 1858 New Army .44 5,5″ Black (0108)

SPRAWDŹ

Odtwórstwo historyczne można podzielić na takie, które skupia się głównie na ukazywaniu aspektów życia ludzi żyjących w danym okresie oraz takie, które skupia się przede wszystkim na aspektach batalistycznych. Odtwarzanie bitew często przyciąga najwięcej uwagi i cieszy się sporą popularnością.

Jednym z najpopularniejszych okresów historycznych odgrywanych podczas takich rekonstrukcji jest tzw. „okres Napoleoński”. Jest to umowna nazwa i obejmuje ona przedział od końca XVIII wieku do 1831 roku. W tym przedziale historycznym broń czarnoprochowa była wykorzystywana najintensywniej. Najczęściej broń tego typu zastosowana do odgrywania inscenizacji, to muszkiety jednak pistolety i rewolwery czarnoprochowe również są obecnie na scenie walk. Dlatego w zależności od okresu, w którym rozgrywana będzie bitwa, można spotkać zarówno muszkiety czarnoprochowe z zamkiem skałkowym, jaki i rewolwery odpalane na kapiszony.

Zdjęcie ilustrujące tekst zostało zrobione podczas Wrocławskich Dni Fantastyki, podczas których rekonstruktorzy umożliwiali chętnym strzelanie samym prochem.

Duży wybór broni czarnoprochowej i akcesoriów do rekonstrukcji historycznych i nie tylko znajdziesz na Militaria.pl.

Napisz coś...