Skip to main content

Najważniejszymi elementami każdej udanej wędrówki są: para wygodnych butów oraz znajomość odpowiednich technik ich wiązania oraz sznurowania. Dobrze dobrany sposób wiązania sznurówek poprawi komfort użytkowania obuwia, a także zapewni bezpieczeństwo Twoim stopom w terenie.  

W tym artykule poznasz popularne i sprawdzone sposoby sznurowania butów wojskowych i trekkingowych oraz dowiesz się jak dobrać sznurowadła do tego typu obuwia. Dodatkowo przedstawimy Ci jakie korzyści niesie prawidłowe wiązanie butów. Przygotuj więc swoją ulubioną parę butów, zapoznaj się z poniższym artykułem i przećwicz wszystkie sposoby wiązania i sznurowania butów podążając za naszymi wskazówkami! 

Prawidłowe wiązanie sznurówek – dlaczego jest tak ważne?

Wybrany model buta wojskowego lub trekkingowego musi być dostosowany do warunków, w jakich będzie używany oraz przede wszystkim dopasowany rozmiarem do Twoich stóp. Jeśli Twoje buty okażą się za małe lub za duże o jeden rozmiar, nawet najlepsze sposoby wiązania butów nie pomogą. Jeśli jednak obuwie uciska Cię tylko trochę np. w jednym konkretnym miejscu lub jest odrobinę za luźne, prawidłowe wiązanie sznurowadeł pomoże zminimalizować ten problem. Odpowiednie oraz dobrze zawiązane buty, to podstawa do utrzymania stopy w stabilnej pozycji podczas chodzenia po nierównym lub trudnym podłożu. Solidne wiązanie zapobiega ślizganiu się stopy w bucie, a dzięki temu, że Twoja stopa się nie przesuwa, możesz efektywnej wykorzystać energię wkładaną w stawianie kolejnych kroków.  

Podczas dłuższych wędrówek lub działań taktycznych w terenie każdy ruch stopy wewnątrz buta może spowodować niewielkie uszkodzenie naskórka. Po całym dniu chodzenia obtarcia te mogą przekształcić się w bolesną ranę uniemożliwiającą dalsze poruszanie się. Dlatego dobrze zasznurowane buty trekkingowe lub wojskowe będą mocno trzymać stopę na miejscu, zapobiegając niepotrzebnym ruchom oraz wystąpieniu kontuzji, obtarć czy odcisków.   

W przypadku butów trekkingowych i wojskowych na węzeł działają dużo większe siły niż w przypadku butów noszonych na co dzień. Zatem dla tego rodzaju obuwia najlepszy węzeł to taki, który zawiążesz szybko i będzie on pewny w każdej sytuacji, czyli po prostu nie będzie się rozwiązywał. Jeśli z butów będą wychodzić Ci sznurówki lub zastosujesz słaby węzeł to istnieje prawdopodobieństwo, że zaczepisz gdzieś wystającą częścią lub Twój but rozwiąże się w najmniej oczekiwanym momencie. 

Najodpowiedniejszym rodzajem węzła będzie tutaj tak zwany węzeł płaski, który działa idealnie praktycznie z każdym rodzajem sznurówek. Węzeł płaski można łatwo zablokować, a jego pętle pozwalają na wybranie nadmiaru sznurowadeł, aby te po cholewce nie opadały na podłoże, gdzie mogłyby się pobrudzić czy nawet przetrzeć. Węzeł ten jest również łatwy do rozwiązania, dzięki czemu szybkie zdjęcie butów nie stanowi żadnego problemu. Po zasznurowaniu dwóch końcówek sznurowadła trzeba pamiętać, że jeśli końcówka wiodąca wychodzi dołem, to do węzła również musi wejść dołem – wtedy węzeł ten ma strukturę symetryczną i jest zawiązany prawidłowo i mocno. 

Poniżej umieszczamy instrukcję graficzną przedstawiającą wiązanie węzła płaskiego: 

 

Jak wiązać buty wojskowe i trekkingowe

W przypadku zastosowania dłuższych sznurowadeł, przed zawiązaniem węzła, owijamy je dokoła cholewki buta. Im dłuższe sznurówki tym więcej razy będzie trzeba je owinąć. Następnie wiążemy sznurówki na węzeł płaski z przodu lub z tyłu. Takie wiązanie dodatkowo uszczelnia cholewkę buta zapobiegając dostaniu się do wewnątrz kamieni lub piasku. Dla maksymalnego bezpieczeństwa końcówki sznurówki można wcisnąć za powstałym oplotem lub w szczelinę między stopą a cholewką. 

Najpopularniejsze sposoby sznurowania butów trekkingowych i wojskowych 

Jeśli posiadasz lub kiedykolwiek widziałeś solidną parę butów wojskowych lub trekkingowych, wiesz zapewne, że masz wiele opcji i wzorów dostępnych, jeśli chodzi o ich sznurowanie. Każda metoda przynosi inne korzyści, na przykład pozwala uzyskać większe wsparcie dla stóp i stawów, sprawić, by para butów była jeszcze bardziej praktyczna w trudnym terenie lub po prostu uzyskać bojowy wygląd. Wszystko zależy od Ciebie, Twoich potrzeb i wyobraźni. 

Odpowiedni sposób sznurowania butów może zapewnić Ci większe wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Różne style sznurowania pomogą zmienić bolesne i nieprzyjemne problemy z butami w idealnie dopasowaną parę. 

Pamiętaj, że większość butów wojskowych czy trekkingowych to buty wysokie z cholewką powyżej kostki, a ich sznurowanie jest bardziej skomplikowane w przypadku obuwia niskiego. Ważne jest zatem, aby podczas sznurowania prawidłowo wyregulować naprężenie sznurówek na całej długości buta w odniesieniu do indywidualnych preferencji. Wiązanie sznurówek w takim obuwiu ułatwią Ci różnego rodzaju haczyki lub metalowe przelotki, najczęściej znajdujące się w górnej części butów. 

Kolejną ważną zaletą wynikającą z poprawnie zawiązanych butów jest wygoda i redukcja nacisku na stopę, a także utrzymanie komfortowego dopasowania przez dłuższy czas, zmniejszającego ryzyko tarcia i powstawania pęcherzy, co ostatecznie przekłada się na lepszą wydajność chodzenia.  

Klasyczne sznurowanie krzyżowe

1200_militaria_infografika_sznurowanie_03

Klasyczne sznurowanie krzyżowe jest łatwą, skuteczną i jedną z popularniejszych metod sznurowania butów. Jest bardzo uniwersalne i sprawdzi się we wszystkich rodzajach butów, które są już dobrze dopasowane do Twojej stopy i nie sprawiają większych problemów podczas użytkowania. 

Sznurowanie krzyżowe polega na wielokrotnym przeciąganiu sznurowadła przez oczka od wewnątrz na zewnątrz. Rozpocznij je od przełożenia sznurowadła przez dolne oczka buta. Następnie pociągnij sznurowadła do góry, a następnie zmierz ich długość, aby upewnić się, że obie strony są równe. Przy każdej parze oczek, skrzyżuj końce sznurówki, prowadząc je po przekątnej w górę i kolejno przez następną parę oczek, ponownie prowadząc sznurówkę od wewnątrz na zewnątrz. Wykonuj tę czynność, aż wypełnisz żądaną liczbę oczek. 

Węzeł chirurgiczny

1200_militaria_infografika_sznurowanie_04 (1)

W przypadku, jeśli Twoja stopa ślizga się zbyt mocno wewnątrz buta podczas wędrówki, konieczne będzie zastosowanie dodatkowego wsparcia w postaci węzła chirurgicznego i usztywnienie nogi tuż poniżej kostki. Sznurowanie na węzeł chirurgiczny utrzymuje piętę na miejscu, jednocześnie zapobiegając niepożądanemu ruchowi stopy do przodu i unikając urazów palców.  

Sznurowanie zacznij od klasycznej metody krzyżowej. Przewlecz sznurówki przez dolne oczka, a następnie wyciągnij wszelkie luzy w sznurowadłach, zaciskając je na wierzchu stopy. Przy butach za kostkę wyposażonych dodatkowo w haczyki w górnej części, najlepszą opcją będzie zastosowanie dwóch węzłów, jednego pod drugim. Zlokalizuj więc dwie pary haczyków najbliżej punktu, w którym górna część stopy zaczyna zginać się do przodu i zawiąż węzeł na każdej z tych par. Skrzyżuj sznurowadła tak, jakbyś wiązał zwykły węzeł, ale zatrzymaj się przed utworzeniem pętli. Zamiast tego skrzyżuj sznurówki ponownie, aby utworzyć kolejny skręt, a następnie mocno je zaciągnij. Pamiętaj, aby przeciągnąć sznurówkę bezpośrednio do następnego haczyka i zablokować napięcie węzła. Powtórz ostatni krok na następnym najwyższej parze haczyków lub oczek. Po zabezpieczeniu, węzły te trzymają się bardzo dobrze w miejscu, w którym zostały umieszczone i nie poluzują się w trakcie intensywnego chodzenia. 

Sznurowanie drabinkowe

1200_militaria_infografika_sznurowanie_01

Sznurowanie drabinkowe ma na celu maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu oraz zapewnienie stabilności i wsparcia dla Twoich stóp. Ta wyróżniająca się wizualnie technika wymaga użycia dłuższych sznurowadeł i zwykle najlepiej sprawdza się w wysokich butach taktycznych z większą liczbą oczek. 

Sznurowanie zacznij tak samo jak w metodzie krzyżowej, czyli od oczek na dole buta, tak aby końce sznurowadeł wychodziły do góry. Drugim krokiem jest poprowadzenie obu końców sznurowadła prosto do następnego wolnego pionowego oczka nad nim. Przełóż każdy koniec sznurowadła na drugą stronę, ale nie wyciągaj jeszcze pętli na zewnątrz. Zanim ją wyciągniesz, owiń każde sznurowadło wokół pionowego odcinka utworzonego w poprzednim kroku. Przeciągnij sznurówkę w dół przez następną parę oczek i powtórz czynność. 

Kontynuuj, aż przewleczesz sznurówkę przez wszystkie oczka buta. Gdy skończą się oczka, możesz zawiązać węzeł wewnątrz buta. Aby dodatkowo zacisnąć sznurowadła, możesz przewlec je po raz ostatni przez ostatnią przeciwległą pionową sekcję, którą wykonałeś.  

Sznurowanie w stylu wojskowym 

1200_militaria_infografika_sznurowanie_06

Sznurowanie w stylu wojskowym jest dosyć podobne do metody sznurowania drabinkowego. Buty wojskowe i taktyczne wykonane są zazwyczaj z grubych materiałów i bardzo wytrzymałe. Chociaż sama ich budowa zapewnia dużo wsparcia dla nóg, jednocześnie nowa nierozchodzona para butów może sprawić, że na początku ich użytkowanie może być trudne, szczególnie w przypadku butów skórzanych. Sznurowanie wojskowe skutecznie rozluźnia konstrukcję buta po obu stronach, zapewniając bardziej elastyczne dopasowanie. 

Sznurowanie wojskowe rozpocznij standardowo od przewleczenia sznurowadeł przez pierwsze dolne oczka. Podobnie jak w sznurowania butów za pomocą techniki drabinkowej, poziome i skrzyżowane fragmenty sznurowadeł musisz utrzymywać po wewnętrznej stronie buta, a pionowe na zewnątrz. Zapobiega to zaczepianiu i zapewnia większe bezpieczeństwo. Po przewleczeniu sznurówek przez pierwsze oczka trzymaj sznurówkę po tej samej stronie, przechodząc pionowo do góry przez kolejne oczko. 

Skrzyżuj sznurowadła przez kolejne pary oczek, przeciągając je w górę i przez następne pionowe oczko. Sznurowadła krzyżujące się wewnątrz pomagają zmniejszyć napięcie buta, jednocześnie chroniąc sznurowadła przed zaczepieniem. 

Sposób krawatowy 

1200_militaria_infografika_sznurowanie_05

Jeśli wiesz już jak zasznurować buty w stylu wojskowym, zasadniczo wiesz również, jak stosować metodą krawatową. Metoda ta jest bardzo prosta i możesz do niej użyć krótszych sznurowadeł. 

W przypadku butów z parzystą liczbą par oczek, zacznij sznurowanie prowadząc sznurowadła prosto w poprzek na zewnątrz i wprowadzając do środka przez dolne oczka. W przypadku nieparzystej liczby par oczek zacznij odwrotnie, czyli od wewnątrz na zewnątrz. Poprowadź sznurówkę z każdej strony do oczka znajdującego się bezpośrednio powyżej i przeciągnij przez nie, a następnie przeciągnij je na drugą stronę, następnie poprowadź po przekątnej do następnego rzędu i przeciągnij przez to oczko. Wykonaj tę czynność dla obu stron, a następnie powtórz cały proces. 

Sznurowanie na okienko

1200_militaria_infografika_sznurowanie_07 (1)

Jedną z najpopularniejszych technik sznurowania butów wojskowych i trekkingowych jest metoda na tzw. okienko. Celem tego sznurowania jest zmniejszenie ucisku w górnej części stopy. Jeśli Twoje buty zaczynają zbyt mocno uciskać i zaczynasz odczuwać ból po dłuższej wędrówce, sznurowanie tego typu pomoże złagodzić ten problem. 

W przypadku techniki okienkowej musisz przewlec sznurowadła pionowo, zamiast stosować standardowe sznurowanie krzyżowe. Podczas przewlekania sznurowadeł wystarczy przewlec sznurówkę do góry zamiast na boki, a następnie wrócić do środka obiema sznurówkami i skrzyżować je tak, aby wyglądało to jak pierwszy etap wiązania węzła. Chociaż może to wyglądać dziwnie, zmniejsza to nacisk z górnej części stopy i utrzymuje sznurowadła bezpiecznie na miejscu. 

Jeśli ból i ucisk pojawił się w trakcie chodzenia – rozsznuruj uwierający Cię but do miejsca, które znajduje się tuż poniżej punktu ucisku. Następnie ponownie zasznuruj, przechodząc prosto do następnego haczyka, a następnie krzyżując sznurowadła. Zakończ sznurowanie reszty buta w zwykły sposób lub alternatywnie możesz zawiązać węzeł chirurgiczny na dolnej i górnej krawędzi okienka, aby uzyskać jeszcze mocniejsze trzymanie. 

Technika blokowania pięty  

1200_militaria_infografika_sznurowanie_08 (1)

Sznurowanie za pomocą techniki blokowania pięty, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie utrzymywać pięty na miejscu i zapobiega ich ślizganiu się wewnątrz buta. Zbyt duży luz w bucie i niekontrolowane przesuwanie się stopy stanowi duże ryzyko nabawienia się urazu lub po prostu pęcherzy. Metoda ta sprawdzi się również w przypadku posiadania zbyt wąskich stóp i trudności z dopasowaniem odpowiedniego obuwia. 

Zasznuruj buty stosując klasyczną technikę krzyżową lub wojskową, zatrzymując się na drugim oczku od góry. Następnie przeciągnij sznurowadło prosto w górę przez oczko znajdujące się bezpośrednio nad nim. Nie krzyżuj sznurowadeł – pamiętaj, aby nawlec je pionowo na ostatnie pętle butów. Następnie skrzyżuj sznurówki na środku butów i przeciągnij ich końce pod sznurowadłem między dwoma ostatnimi otworami. Następnie zaciśnij sznurówki, ciągnąc je w kierunku palców i zawiąż węzeł, aby zakończyć proces.

Sznurowanie proste tzw. paski

Ten styl sznurowanie różni się od sznurowania krzyżowego brakiem ukośnych przejść od oczka do oczka. Oprócz tego, że wygląda schludniej, ta odmiana sznurowania zmniejsza nacisk na grzbiet stopy. Pamiętaj jednak, że ten styl działa tylko w przypadku parzystej liczby oczek.  Rozpocznij od przełożenia sznurowadła przez dolne oczka od zewnątrz do wewnątrz, a następnie poprowadź lewą stronę sznurowadła do oczka znajdującego się bezpośrednio nad nim i wyprowadź je z powrotem. Końcówkę sznurówki poprowadź bezpośrednio w poprzek buta, aby przejść do przeciwległego oczka, ponownie od zewnątrz. Ponieważ teraz oba oczka drugie w kolejności licząc od dołu będą zajęte przez lewy początkowy koniec sznurowadła, prawy koniec powinien pominąć ten rząd i zostać wyprowadzony przez oczko trzecie od dołu. Spowoduje to, że końce sznurówki będą naprzemiennie przechodzić przez rzędy oczek. Oba końce powinny przebiegać prosto na zewnątrz i przechodzić przez sąsiednie oczka. Aby zakończyć sznurowanie, naprzemiennie przesuwaj końce sznurówki w górę od wewnątrz i poziomo w poprzek na zewnątrz, aż do zakończenia sznurowania.  1200_militaria_infografika_sznurowanie_02

Ten styl sznurowanie różni się od sznurowania krzyżowego brakiem ukośnych przejść od oczka do oczka. Oprócz tego, że wygląda schludniej, ta odmiana sznurowania zmniejsza nacisk na grzbiet stopy. Pamiętaj jednak, że ten styl działa tylko w przypadku parzystej liczby oczek. 

Rozpocznij od przełożenia sznurowadła przez dolne oczka od zewnątrz do wewnątrz, a następnie poprowadź lewą stronę sznurowadła do oczka znajdującego się bezpośrednio nad nim i wyprowadź je z powrotem. Końcówkę sznurówki poprowadź bezpośrednio w poprzek buta, aby przejść do przeciwległego oczka, ponownie od zewnątrz. Ponieważ teraz oba oczka drugie w kolejności licząc od dołu będą zajęte przez lewy początkowy koniec sznurowadła, prawy koniec powinien pominąć ten rząd i zostać wyprowadzony przez oczko trzecie od dołu. Spowoduje to, że końce sznurówki będą naprzemiennie przechodzić przez rzędy oczek. Oba końce powinny przebiegać prosto na zewnątrz i przechodzić przez sąsiednie oczka. Aby zakończyć sznurowanie, naprzemiennie przesuwaj końce sznurówki w górę od wewnątrz i poziomo w poprzek na zewnątrz, aż do zakończenia sznurowania. 

Niezależnie od wybranej przez Ciebie metody sznurowania, pamiętaj, by obuwia nie wiązać w pośpiechu oraz zawsze staraj się wiązać buty mając odpowiednio ustawioną nogę. Usiądź wygodnie na podwyższeniu, tak aby między stopą a podudziem uzyskać kąt prosty (90 stopni). Oprzyj piętę o podłoże i wyprostuj kostkę, aby uniknąć zbyt luźnego zawiązania butów w tym obszarze. Taka pozycja umożliwi Ci precyzyjne zasznurowanie butów.  

Rodzaje sznurówek – jak dobrać odpowiednie?

Chociaż sposobów sznurowania butów jest naprawdę dużo, czasami może okazać się, że wybrana metoda nie sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu czy sytuacji. Jeśli wypróbowałeś jednak wszystkie techniki sznurowania i problem nadal występuje, winowajcą mogą tutaj niewłaściwe sznurowadła. Nawet najlepiej zawiązany węzeł może się luzować się i rozwiązywać przez słabej jakości sznurówki. Wynika to przede wszystkim z właściwości jakimi cechują się same sznurówki: materiału z jakiego są wykonane, rodzaju splotu czy ich przekroju.  

Sznurowadła do wiązania butów wojskowych i trekkingowych powinny być wykonane z wysokiej jakości wytrzymałych materiałów. Podczas zakupu nowej pary sznurówek musisz zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie są one zbyt śliskie. Jeśli chcesz, aby węzeł lepiej się trzymał materiał sznurowadeł powinien być raczej szorstki i miękki, a jego splot wyraźnie widoczny. Najlepiej i najtrwalej wiążą się sznurowadła, które mają również miękki rdzeń. Rdzeń ten ulega kompresji w obrębie węzła, sprawiając, że sznurowadło w węźle ma mniejszą średnicę niż poza nim. Utrudnia to znacznie samoczynnemu rozwiązaniu się.  

Dobrym wyborem do butów wojskowych lub trekkingowych będą sznurowadła zakończone długimi i sztywnymi końcówkami wykonanymi z tworzywa sztucznego lub metalu. Dzięki nim nawlekanie sznurówek będzie wygodniejsze i szybsze, a wiązanie butów nie sprawi problemów. Funkcją skuwek jest również zapobieganie rozplataniu się i strzępieniu końców sznurowadeł.  

 

Ciekawym pomysłem jest wymiana standardowych sznurówek na linkę spadochronową, czyli tak zwany paracord. Jest on bardzo wytrzymały, nie kurczy się ani nie rozciąga oraz jest odporny na działanie wilgoci i promieni słonecznych. Linka spadochronowa ma bardzo dużo zastosowań i warto byłoby, abyś miał ją zawsze przy sobie w Twoim podręcznym zestawie EDC. 

Ważną kwestią w przypadku sznurowadeł jest również ich długość, która zależy przede wszystkim od wysokości cholewki Twoich butów oraz liczby oczek lub pętli do nawleczenia. W zależności od wybranego sposobu sznurowania będziesz potrzebował nieco krótszych lub dłuższych sznurowadeł.  

Poniżej pokazujemy jaką długość powinny mieć Twoje sznurowadła, aby pasowały do konkretnej liczby oczek lub pętli w przypadku klasycznego sznurowania krzyżowego.  

Liczba rzędów oczek / długość sznurowadeł: 
– 3-4 / 60-75 cm, 
– 4-5 / 75-90 cm, 
– 5-6 / 90-100 cm, 
– 7-8 / 120-150 cm, 
– 8-9 / 150-160 cm, 
– 9-10 / 180-200 cm. 

Wszystkie powyższe metody różnią się między sobą pod względem wsparcia i wygody dla stóp, a także stopnia trudności samego sposobu sznurowania. Dlatego powinieneś znaleźć tę, która sprosta Twoim wymaganiom i będzie najlepiej wspierała Twoje kostki, stawy i całe stopy, a następnie przetestować w każdej możliwej sytuacji. Praktyka czyni mistrza, więc wypróbuj jak najwięcej różnych technik i wybierz tę najlepszą. Zapoznaj się z szeroką ofertą sznurowadeł oraz butów wojskowych i trekkingowych na Militaria.pl. 

dostawa na następny dzień

Napisz coś...