Skip to main content

Buty taktyczne są przeznaczone dla pracowników służb mundurowych. Dlatego są inaczej projektowane niż obuwie cywilne. Co je wyróżnia i dlaczego są pożądane wśród cywilów? Przeczytajcie, co powinniście wiedzieć, wybierając buty taktyczne! 

Co to są buty taktyczne? 

Buty taktyczne są podstawowym wyposażeniem służb mundurowych. Muszą one spełniać swoją rolę w każdych warunkach, być wygodne i wytrzymałe. Funkcjonariusze służb mundurowych spędzają wiele godzin na nogach. Ich praca jest bardzo intensywna i wyczerpująca, dlatego potrzebują odpowiednich butów, które sprawdzą się w różnych okolicznościach. Żeby ich praca była efektywna muszą mieć wyposażenie najwyższej jakości. Buty taktyczne są skonstruowane w taki sposób, aby być wytrzymałe i jednocześnie zapewnić komfort oraz wygodę podczas długich godzin użytkowania. Dobrze dopasowane buty pozwolą na stabilność oraz przyczepność niezależnie od rodzaju podłoża.  

Zwykle buty taktyczne mają wysoką cholewkę, która pełni taką samą rolę jak w butach górskich – usztywnia kostkę i zabezpiecza przed skręceniem. Obecnie wyposaża się tego typu obuwie w nowoczesne podeszwy oraz membrany, o czym napiszemy więcej w dalszej części.  

Buty taktyczne chętnie są również wykorzystywane przez żołnierzy oraz ratowników medycznych. Dzięki swoim dodatkowym funkcjom buty taktyczne sprawdzają się w wielu wymagających sytuacjach. 

Dodatkowe cechy obuwia taktycznego 

Przed zakupem butów taktycznych warto zastanowić się, jakie buty taktyczne wybraćTrzeba wziąć pod uwagę, w jaki sposób buty będą użytkowane. Na rynku dostępnych jest wiele modeli butów taktycznych wyposażonych w różnego rodzaju udogodnienia. Jeżeli zdecydujemy do jakich celów buty będą używane możemy wybrać model, który spełni nasze oczekiwania.  

Wybierając buty warto zwrócić uwagę na ich podeszwy, ponieważ to one w dużym stopniu odpowiadają za wygodę oraz amortyzację. Dzięki antypoślizgowym podeszwom można bezpiecznie i stabilnie poruszać się po każdego rodzaju nawierzchniach. Żwir, luźny piasek czy błoto nie są problem. Wybierając buty należy sprawdzić z czego wykonane są podeszwy oraz czy spełniają stawiane im wymagania.  

Podeszwą wysokiej jakości wyróżniają się buty Protektor Grom Black. Są to buty taktyczne o przeznaczeniu policyjnym wyposażone w podeszwę o właściwościach antystatycznych oraz przeciwpoślizgowych. Podeszwy w tym modelu butów polskiej firmy Protektor są wykonane z poliuretanu. Dzięki wykorzystaniu takiego materiału podeszwy charakteryzują się sprężystością oraz są odporne na ścieranie. Ważną cechą jest również brak wchodzenia podeszwy w reakcję z olejami, kwasami czy zasadami. Materiał oraz kształt bieżnika zapewniają elastyczność, dzięki czemu intensywne bieganie i skakanie jest wygodne.   

Buty Protektor Grom Black

Sprawdź
buty taktyczne

Buty Lowa Zephyr GTX MID TF Black

Sprawdź
Wszystko, co powinieneś wiedzieć, wybierając buty taktyczne

Buty Columbia Newton Ridge Plus II Waterproof Black

Sprawdź

Dobra amortyzacja jest istotnym udogodnieniem. Podczas pokonywania długich dystansów w zróżnicowanym terenie warto zaopatrzyć się w buty taktyczne wyposażone we wkładki amortyzujące wstrząsy oraz nierówności podłoża. W takiego rodzaju wkładki wyposażone są buty Columbia Newton Ridge Plus II Waterproof Black. Wyposażono je w wyprofilowaną śródpodeszwę, która jest wykonana z zastosowaniem technologii Techlite. Polega ona na wykorzystywaniu specjalnej membrany, która chroni przed różnego rodzaju wstrząsami oraz zapewnia amortyzację, lekkość i wygodę. Pozwala ona również na zachowanie czystości, ponieważ jest antybakteryjna.  

Jakie buty taktyczne kupić do pracy oraz w podróż? Podczas letniej podróży świetnie sprawdzą się buty taktyczne, które dzięki swojej lekkości nie będą ciążyły, a jednocześnie zapewnią stabilizację. Podczas podróży należy być przygotowanemu na wszystko, dlatego warto wybrać wodoodporne buty. Na długie spacery świetnym wyborem będą buty Lowa Zephyr GTX MID TF, które są wyposażone w specjalną wyściółkę wodoodporną oraz oddychającą. Dzięki niej wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz, a jednocześnie zapobiega dostaniu się wilgoci do środka.  

Za utrzymanie suchości oraz odpowiedniej temperatury wewnątrz buta może również odpowiadać wkładka Ortholite w którą wyposażone są buty Under Armour Valsetz RTS. Taka wkładka jest wykonana z pianki, przez co jest aż w 95% oddychająca. Odpowiednia cyrkulacja sprawia, że odprowadzana jest wilgoć oraz nadmierne ciepło.  

 
Buty taktyczne sprawdzą się również do wykonywania różnych prac. Wśród wielu modeli butów warto zwrócić uwagę na buty Pentagon Hybrid Tactical Boots. Posiadają one osłonę na palce wykonaną z gumy TPU. W trakcie pracy należy zadbać o swoje bezpieczeństwo, dlatego warto posiadać buty, które w pełni zabezpieczą palce na przykład przed uderzeniem w twardą przeszkodę. W tym modelu butów osłony umieszczone są również w obszarze pięt oraz kostek dla zapewnienia dodatkowej ochrony. Pentagon Hybrid Tactical Boots wyróżniają się jeszcze jedną cechą – wyglądem zwykłych butów sportowych, co świetnie wpisuje się w styl low profile.  

Buty Pentagon Hybrid Tactical Boots – Coyote

Sprawdź

Buty Under Armour Valsetz RTS Black 

Sprawdź

Buty Bennon Commodore Light 01 Black

Sprawdź

Jak wybrać dobry rozmiar spodni?

Jakie buty taktyczne wybiera policja? 

Buty taktyczne wykorzystywane przez policjantów muszą spełniać wiele warunków. Podczas pracy policjanci spędzają bardzo dużo czasu na nogach, przez co potrzebują butów zapewniających komfort. W trakcie wymagającej pracy policjantów nie ma miejsca na problemy z bolącymi stopami. Buty także muszą zapewniać stabilność oraz amortyzację. Nagły i intensywny bieg nie może być utrudniony przez buty, dlatego buty taktyczne dla policjantów są lekkie a ich podeszwy elastyczne, co ułatwia bieganie. W takich wypadkach ważna jest także zwrotność oraz antypoślizgowe właściwości buta. Na komfort użytkowania wpływa również cyrkulacja powietrza. Odpowiednia wentylacja sprawia, że stopa się nie poci oraz mniej się męczy. Podczas użytkowania butów przez długie godziny oraz podczas intensywnego wysiłku jest to bardzo ważny aspekt.  

Buty taktyczne są przygotowane, aby wypełniać swoje zadanie w każdych warunkach. Na rynku obecnych jest wiele modeli takich butów. Posiadają one różne wzory, kolory oraz wiele rozwiązań, które wpływają na ich komfortowe użytkowanie. Szeroki przekrój modeli butów sprawia, że łatwo wybierzesz buty taktyczne, które spełnią Twoje oczekiwania.  

Buty taktyczne znajdziesz na Militaria.pl.

Napisz coś...