Skip to main content

Termos i kubek termiczny to praktyczny zakup dla każdego, kto spędza dużo czasu poza domem. Wielu użytkowników tych produktów zastanawia się nad tym, jak wyczyścić termos i kubek termiczny, aby służyły przez długi czas? Warto wiedzieć, że te naczynia wymagają specjalnej pielęgnacji, aby nie doprowadzić do uszkodzenia ich delikatnych struktur i powłok, ponieważ mogą utracić swoje właściwości. Nieodpowiednio czyszczone termosy i kubki przestają spełniać swoje podstawowe funkcje, a wtedy bezużytecznymi przedmiotami. W tym artykule wyjaśnimy Ci m.in. jak wyczyścić korek od termosu, jak usunąć osad z herbaty w termosie, a także, w jaki sposób wyczyścić nakrętkę od kubka termicznego.  

Jak umyć termos, aby usunąć osad po herbacie i kawie? 

Termos to nieoceniony element wyposażenia wszystkich entuzjastów outdooru, ponieważ utrzymuje przez długi czas stałą temperaturę napojów zimnych i ciepłych. Gorący płyn przechowywany w termosie ogrzewa organizm w czasie mroźnych dni, a chłodny napój zapewnia orzeźwienie podczas letnich upałów. Dzięki temu sprawdza się doskonale podczas wypraw w teren, takich jak biwaki, czy piesze wycieczki. 

Kawa i herbata to dwa najpopularniejsze napoje przechowywane w termosach. Po ich wypiciu na ściankach termosu często pozostaje charakterystyczny osad, który wygląda nieestetycznie, a także powoduje nieprzyjemny zapach. Ten nalot jest skutkiem reakcji chemicznej pomiędzy szczawianami zawartymi w herbacie a wapniem, który jest obecny w wodzie. Można tego uniknąć poprzez parzenie kawy i herbaty w wodzie źródlanej lub przefiltrowanej, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, to z osadem można poradzić sobie innymi sposobami. Poniżej wymieniamy kilka produktów, które przyczynią się do usunięcia z termosu osadu po herbacie i kawie. 

  • Ocet i sól kuchenna — te produkty spożywcze skutecznie zwalczają osad. Aby skorzystać z tej metody, należy wymieszać kilka łyżek octu spirytusowego z taką samą ilością soli. Powstałą mieszankę nanieść na osad i poczekać około 10 minut. Po tym czasie osad będzie łatwiejszy do usunięcia ze względu na połączenie kwasowości octu i ścieralności soli. Po wylaniu mieszanki z termosu należy go przemyć gąbką i przepłukać ciepłą wodą. 
  • Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy — powszechną metodą usuwania osadu lub zanieczyszczeń, które nagromadziły się wewnątrz termosu, jest napełnienie go zakwaszoną, gorącą wodą i pozostawienie na kilka godzin. Po upływie czasu wystarczy opróżnić termos i dokładnie wypłukać go wodą, a następnie przetrzeć szmatką lub gąbką. 
  • Soda oczyszczona działanie tego środka jest nieocenione, ponieważ radzi sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami. W przypadku czyszczenia termosu należy wsypać do niego 1 lub 2 łyżeczki sody i zalać wrzątkiem. Po kilku godzinach wylać płyn i przemyć termos z użyciem odrobiny płynu do mycia naczyń. 
  • Pasta do zębów usuwa osad z uzębienia, ale sprawdzi się także w usuwaniu go z innych powierzchni. Pastę do zębów wystarczy nanieść na zużytą szczoteczkę do zębów i pocierać w miejscach, gdzie występuje osad. Po zakończeniu dokładnie wypłukać termos, aby upewnić się, że wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte.
  • Coca-cola ten legendarny napój gazowany radzi sobie z usunięciem rdzy w rurach, ale także pozbywa się osadu. Wystarczy wlać do termosu Coca-colę, odstawić na całą noc, a następnego dnia wylać napój i wypłukać termos wodą, a także przemyć płynem do mycia naczyń. 
  • Tabletki do zmywarek większości kubków nie należy myć w zmywarce, ale nie dotyczy to bezpośredniego użycia tabletek do zmywarek. Trzeba umieścić w termosie tabletkę, zalać gorącą wodą i odstawić na kilka godzin. 

Jak wyczyścić korek od termosu, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu? 

Wskazane jest regularne czyszczenie korka od termosu, aby nie gromadziły się w jego wnętrzu bakterie i pleśń. Jednak prawdopodobnie zdarzyło Ci się, że po wycieczce w teren zostawiłeś termos w plecaku i zapomniałeś o jego umyciu. Jeśli od dłuższego czasu nie czyściłeś korka od termosu to z jego wnętrza, może wydzielać się nieprzyjemny zapach, który powoduje, że nie masz ochoty z niego korzystać, a nawet zastanawiasz się nad kupnem nowego. Jednak ekonomicznym rozwiązaniem jest po prostu użycie ogólnodostępnych środków, które sprawią, że pozbędziesz się zapachu z termosu. 

W zależności od posiadanego modelu termosu sposób czyszczenia korka będzie nieco inny. Jeśli termos jest wyposażony w klasyczny korek z gwintem to, wystarczy go odkręcić i zanurzyć w ciepłej wodzie z mydłem. Następnie wyczyścić go za pomocą szmatki czy gąbki i odłożyć do wysuszenia. Jeśli termos wyposażony jest w inny rodzaj korka np. z przyciskiem to, warto mieć na uwadze fakt, że zabrudzenia mogą znajdować się we wnętrzu jego mechanizmu. Wtedy najlepiej wyczyścić środek za pomocą specjalnej szczoteczki z miękkim włosiem. Woda i mydło nie pomogły w wyczyszczeniu korka? W tym przypadku najlepszym sposobem będzie zamoczenie korka w roztworze soli lub sody przez kilka minut. Po wyczyszczeniu termosu możesz dalej cieszyć się swoimi ulubionymi napojami, bez obawy o nieprzyjemny zapach.  

Czy termos można myć w zmywarce? 

Chciałbyś umyć termos w zmywarce, ponieważ nie lubisz robić tego ręcznie? Niestety nie jest to przeważnie dobry pomysł, ponieważ ciepło i detergenty używane w zmywarce mogą uszkodzić termos. W wielu przypadkach mycie termosu w zmywarce nie jest wskazane i podkreślają to producenci tych naczyń. Mycie w zmywarce może spowodować trwałe uszkodzenia, zarysowania, a w ostateczności doprowadzić do utraty właściwości termicznych.  

Przed włożeniem termosu do zmywarki najlepiej zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją, co rozwieje nasze wszelkie wątpliwości. Niektóre modele termosów zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich umycie w zmywarce nie stanowiło problemu. W takich modelach konstrukcja ścianek jest wzmocniona, a produkty są najczęściej wykonane z polerowanej stali nierdzewnej, a ich obudowa jest niekolorowana ani nielakierowana. Warto pamiętać, że zmywarki mają swój cykl mycia i zajmuje to zazwyczaj sporo czasu, więc szybszą metodą jest czyszczenie ręczne.  

Termos Bullet

Jak czyścić kubek termiczny, aby nie powstał osad z kamienia? 

Kubek termiczny to akcesorium dla tych, którzy uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Naczynie umożliwia transportowanie ze sobą gorących i zimnych napojów podczas biwakowania, wędrówek, czy w drodze do szkoły i pracy. Kubek utrzymuje idealną temperaturę Twoich ulubionych napojów przez wiele godzin, ponieważ jest skonstruowany z podwójnych ścianek izolacyjnych, które utrzymują ciepło i zimno napojów znajdujących się w jego wnętrzu. W kubkach termicznych tak samo, jak w termosach może utworzyć się osad, który wygląda nieestetycznie i przyczynia się do powstawania brzydkiego zapachu. Aby temu zapobiec, należy regularnie czyścić nagromadzony osad, a także suszyć kubek po każdym użyciu.  

Aby Twój kubek pozostał w dobrym stanie przez długie lata, najlepiej czyścić go systematycznie, aby zapobiec tworzeniu się osadu w przyszłości.  Wtedy nie trzeba używać żadnych specyfików, a jedynie płukać go ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego mydła. Wnętrze kubka łatwo porysować, więc dobrą opcją jest używanie szczotki zaprojektowanej do mycia butelek dla dzieci, ponieważ ten typ szczotki jest wykonany z miękkich materiałów, a także jest mały, więc nadaje się do czyszczenia trudno dostępnych miejsc.   

Jak wyczyścić nakrętkę od kubka termicznego? 

Sposoby czyszczenia nakrętki od kubka termicznego są różne, w zależności od zabrudzenia i materiału. Do ogólnego czyszczenia wystarczy gąbka namoczona w ciepłej wodzie i mydle, czy też wilgotna ściereczka, lub miękka szczotka. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń poza wykorzystaniem mydła warto sięgnąć po produkty, które można znaleźć niemal w każdym domu np. tak jak w przypadku czyszczenia termosu, warto wykorzystać kwasek cytrynowy, pastę do zębów, czy ocet w połączeniu z solą.  Dozwolone jest mycie niektórych zakrętek w zmywarce, ale przed ich umieszczeniem lepiej sprawdzić instrukcję producenta, czy nie doprowadzi to do uszkodzenia nakrętki. Jeśli jest to bezpieczne najlepiej umieścić nakrętkę na górnej półce i włączyć standardowy cykl zmywania.  

Czyszczenie termosu i kubka termicznego jest ważne, ponieważ jeśli nie są regularnie i odpowiednio czyszczone, może to stanowić idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów. Systematyczne mycie jest najlepszym sposobem, aby nie doprowadzić do stanu, gdzie będziemy musieli używać mieszaniny z różnych produktów. Wystarczy czyścić ciepłą wodą, mydłem i używać do tego gąbki, szczoteczki czy szmatki. Przestrzeganie tych prostych czynności zapewni, że kubek i termos będą w dobrym stanie. Poświęcając kilka minut na właściwe czyszczenie termosu i kubka termicznego, możesz cieszyć się dobrze smakującymi napojami i właściwą izolacją przez długi czas.

dostawa na następny dzień

Napisz coś...