Pranie plecaka to zabieg, który umożliwia utrzymanie go w dobrej kondycji, aby służył przez lata. W trakcie codziennego używania lub podczas wycieczek plecak może ulec zabrudzeniom czy przesiąknąć nieprzyjemnymi zapachami. Warto zatem wiedzieć jak odświeżyć swój plecak.
W tym artykule omawiamy metody prania plecaka, a także podpowiadamy, kiedy warto je zastosować. Znajdziesz tu również informacje odnośnie przygotowania plecaka do prania, sposobach suszenia i dlaczego warto impregnować plecak po praniu.
Pranie plecaka: dlaczego jest istotne?
Regularne pranie i czyszczenie plecaka niosą za sobą same korzyści. Przede wszystkim, pranie usuwa zanieczyszczenia, bakterie i nieprzyjemne zapachy, które powstają przy częstym użytkowaniu.
Systematycznie czyszczony plecak dłużej zachowuje również żywotność, dzięki pielęgnacji materiału, a także po prostu znacznie lepiej się prezentuje.
Kiedy należy prać plecak i jak go przygotować?
Pranie plecaka warto przeprowadzić przynajmniej raz na kilka tygodni. Częstotliwość prania należy dostosować do jego kondycji. Oczywiście, jeżeli na plecaku powstała plama czy zaczyna nieprzyjemne pachnieć, nie należy czekać z praniem.
Plecak do prania przygotuj zgodnie z następującymi krokami:
- opróżnij komory i kieszenie plecaka,
- usuń wszystkie odczepiane elementy,
- sprawdź instrukcję prania na metce,
- oczyść zewnętrzną i wewnętrzną warstwę z powierzchownych zabrudzeń (np. okruchów, kurzu).
Jak prać plecak w pralce?
Wiele osób się zastanawia, czy plecak można prać w pralce. Zdania na ten temat są podzielone, a wszystko zależy tak naprawdę od zaleceń producenta.
Przed praniem plecaka w pralce warto więc sprawdzić zapisy na metce. Jeżeli producent dopuszcza pranie plecaka w pralce, bez problemu można to zrobić. W ilu stopniach prać plecak? Tę informację również znajdziesz na metce, jednak standardową temperaturą jest 30°C.
Przed praniem w pralce dobrze wywrócić plecak na lewą stronę, aby nie uszkodzić metalowych elementów i zamków. Do prania plecaka polecamy wybierać program prania ręcznego lub do delikatnych tkanin.
Jak prać plecak ręcznie?
Pranie ręczne plecaka wymaga nieco więcej czasu niż pranie w pralce. Do prania ręcznego dobrze sprawdzi się gąbka lub ściereczka i delikatny detergent.
Piorąc ręcznie, warto szczególnie zwrócić uwagę na pas biodrowy, szelki i tył plecaka, z uwagi na to, że te części najczęściej mają kontakt ze skórą i są najbardziej narażone na zabrudzenia.
Gąbkę lub ściereczkę najlepiej zwilżyć letnią wodą, nanieść niewielką ilość detergentu i delikatnie pocierać plamę/zabrudzenie.
Pamiętaj także o zamkach i kieszeniach. Tutaj mały pro-tip: jeżeli zamki błyskawiczne nie działają płynnie, możesz nasmarować je świecą parafinową.
Plecaki, które nie są przeznaczone do prania w pralce, nie powinny całkowicie przesiąkać wodą. Warto o tym pamiętać przy ręcznym czyszczeniu. Ręczne pranie dobrze sprawdzi się przy plecakach turystycznych, które wykonano z hydrofobowych materiałów.
Pranie plecaka: jakich środków użyć?
Wybór detergentu ma duże znaczenie, ponieważ zbyt agresywny środek chemiczny może doprowadzić do uszkodzenia materiału, a tym samym, do zniszczenia plecaka.
Jakie środki do prania plecaka wybierać? Dobrze sprawdzą się delikatne płyny do prania odzieży sportowej. Takie środki nie tylko usuwają zabrudzenia i nieprzyjemne zapachy, ale również chronią właściwości tkanin funkcyjnych, co przyda się szczególnie przy wspomnianych plecakach turystycznych.
Jak dbać o plecak po praniu?
Plecak wyprany i co dalej? O plecak po praniu należy zadbać równie dobrze, jak podczas samego prania. Jeśli rzucisz mokry plecak w ciemny kąt, to ponowne pranie będzie nieuniknione, a tego raczej chcesz uniknąć.
Po wypraniu plecaka najważniejsze są dwie czynności: wysuszenie plecaka i zaimpregnowanie.
Suszenie plecaka
Używanie niewysuszonego plecaka może prowadzić do rozwoju pleśni i nieprzyjemnych zapachów.
Suszenie plecaka najlepiej przeprowadzać na świeżym powietrzu, w zacienionym miejscu. Nie każdy jednak ma taką możliwość, ale są również i inne sposoby.
Plecak należy rozwiesić, czy to na domowej suszarce, na balkonie, czy nawet na krześle, ważne jest, aby plecak nie leżał. Ważna informacja: unikaj rozwieszania plecaka w miejscu, na które bezpośrednio padają promienie słoneczne — kolor Twojego plecaka może wyblaknąć.
Ważne! Nie zaleca się suszenia plecaka w suszarce bębnowej. Wysoka temperatura może uszkodzić materiał i elementy plecaka.
Impregnacja plecaka
Impregnowanie plecaka zabezpieczy materiał przed wilgocią i brudem, a w przypadku plecaków pokrytych hydrofobową warstwą w produkcji, impregnacja odnowi tę warstwę.
Do impregnacji plecaka warto wybrać preparat przeznaczony do konkretnego materiału, z którego wykonano Twój plecak. Impregnaty dostępne są w formie sprayu, płynu czy wosku.
Czysty i suchy plecak warto rozłożyć na płaskiej powierzchni w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Następnie nałożyć preparat impregnujący zgodnie z zaleceniami producenta i pozostawić do wyschnięcia.
Jak wyprać plecak? Podsumowanie
Regularne pranie plecaka to nie tylko kwestia estetycznego wyglądu Twojego wyposażenia, ale również higieny i zachowanie funkcjonalności. Pranie plecaka, czy to w pralce, czy ręczne, nie jest skomplikowanym procesem, wystarczy, że będziesz unikać silnych detergentów i wysokich temperatur. Warto pamiętać również o impregnowaniu plecaka, szczególnie jeżeli wykorzystujesz go w trudnych warunkach pogodowych. W sklepie Militaria.pl znajdziesz nie tylko środki do prania i impregnowania, ale również szeroki wybór plecaków.
Poznaj autorkę artykułu
Joanna
W Militaria.pl jest specjalistką w dziedzinie SEO i tworzenia tekstów użytkowych. Odpowiada za optymalizację treści, analizy oraz tworzenie tekstów na blogu i w sekcji porad grupy Militaria.pl.
Po godzinach pracy czas woli spędzać w otoczeniu natury, czy to na górskich szlakach, czy w pobliskich lasach. To w tych dzikich zakątkach odnajduje spokój i harmonię, której często brakuje w codziennym życiu. Wiele udzielanych rad i tipów outdoorowych przetestowała na własnej skórze.
Dużą uwagę poświęca również zwierzętom. Podczas wędrówek z zainteresowaniem obserwuje je w naturalnym środowisku. Jest wielką fanką zasad "Leave no trace", do których, jej zdaniem, powinien stosować się każdy wchodzący do lasu.