Skip to main content

Wyjechałeś na długo oczekiwany wyjazd weekendowy, wstajesz rano, przeciągasz się, patrzysz za okno – leje. W tej sytuacji możesz spędzić dzień w barze, zwiedzić wszystkie okoliczne muzea albo skorzystać z naszych rad i jednak udać się na szlak w deszczowy dzień.

1. Decydując się na wyprawę jesienią lub wiosną możesz z dużym prawdopodobieństwem spodziewać się deszczu. Dlatego lepiej być na to przygotowanym wcześniej i spakować wszystkie odpowiednie rzeczy. Poza tym nawet latem możemy trafić na załamanie pogody, a wtedy brak odpowiedniego ekwipunku może być niebezpieczny. Zawsze zabieraj ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy i duże worki na śmieci.

2. W ciepłym klimacie, również w letni deszczowy dzień, nie ubieraj bawełnianej bielizny. Bawełna świetnie chłonie wodę i wolno schnie, dlatego w mokry dzień lepiej wybrać syntetyczne materiały.

3. Postaw na ubranie trzywarstwowe – koszulkę termoaktywną, polar oraz hard shell. Koszulka z długim rękawem pomoże odprowadzić pot, polar zabezpieczy przed zimnem, a kurtka typu hard shell ochroni przed wnikaniem wilgoci do wewnętrznych warstw.

Koszulka termoaktywna Pentagon Pindos 1/2 ZIP Wolf Grey

Sprawdź
Rozpinany polar Pentagon

Polar Pentagon Arkos Black/Wolf Grey

Sprawdź

Kurtka Texar Hardshell Comodo Black

Sprawdź

4. Załóż stuptuty. Dzięki nim zostanie zabezpieczona przerwa między butami a spodniami. To miejsce pozostanie suche przez całą wycieczkę, chroniąc również przed wlaniem się wody do środka buta.

5. Jest jeszcze jedna metoda, która chroni buty przed zmoczeniem. W momencie gdy zanosi się na ulewę, trzeba zmienić ciężkie, zakryte obuwie na sandały lub buty do biegów górskich. I tak się zmoczą, ale przytroczone do plecaka po deszczu wyschną dużo szybciej niż przemoczone trekkingi. Ten sposób świetnie sprawdza się latem.

6. Zadbaj o stopy. Nawet najlepsze buty nie ochronią ich przed wilgocią – nie chodzi tylko o deszczówkę, ale również o pot, którego membrana nie jest w stanie odprowadzić w całości. Zabierz ze sobą skarpetki na zmianę, a po dniu wędrówki nasmaruj stopy kremem z dodatkiem składników przeciwgrzybiczych.

7. Zabezpiecz zawartość plecaka przed wodą. Owiń workiem przede wszystkim śpiwór i ubrania, a także inne rzeczy, które zniszczą się od wody. Pamiętaj szczególnie o przedmiotach, które będziesz wyciągać na deszcz, na przykład o mapie. Zabezpiecz również plecak z zewnątrz. Możesz wykorzystać foliowe worki lub specjalny pokrowiec.

8. Otwieraj plecak na chwilę, tylko wtedy gdy musisz. Woda bardzo szybko dostaje się do środka, pokrywając zawartość wilgocią. Kanapki i termos możesz schować do bocznych kieszeni, aby uniknąć otwierania głównej komory. Na szczęście współczesne mapy są często wodoodporne, dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie szczelnego mapnika.

Pokrowiec wodoodporny Wisport na plecak 40-50 l – black

Sprawdź

Mapnik Fjord Nansen Regular 19×30 Black

Sprawdź

Impregnat Magnum Waterproofer 250 ml

Sprawdź

9. Jeśli śpisz pod namiotem w deszczową pogodę, to staraj się nie wnosić do środka mokrych rzeczy. Aby utrzymać wilgoć na zewnątrz, owiń plecak, buty i zmoczone ubrania workami i zostaw pod tropikiem. Po powrocie do domu wszystko wypierz i dokładnie wysusz, żeby rzeczy nie pokryły się pleśnią.

10. Wodoodporne właściwości kurtek, butów czy tropiku zanikają po dłuższym użytkowaniu. Co jakiś czas można odświeżyć impregnat, wykorzystując przeznaczony do tego preparat.

Dzięki tym poradom nie musisz rezygnować z zaplanowanej wycieczki, nawet jeśli zaskoczy cię deszcz. Udanej wyprawy!

Napisz coś...