Skip to main content

Kleszcze atakują od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Lekkie zimy sprzyjają mnożeniu się tych pajęczaków – solidny mróz niszczy złożone jaja. Niestety kilka ostatnich zim było łagodnych, więc co roku zmagamy się z plagą pasożytów, które roznoszą groźne choroby.

Dlaczego kleszcze są groźne?

Pajęczaki z rodziny kleszczowatych żerują na ptakach, gadach i ssakach, w tym na ludziach. Nie każde ukąszenie kleszcza jest niebezpieczne, ale 10-15% osobników roznosi groźne choroby. Po wczepieniu się kleszcza może pojawić się rumień, który łatwo przegapić, a choroba rozwija się już od tego momentu. Kleszcze roznoszą między innymi kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, babeszjozę, anaplazmozę. Każda z tych chorób jest groźna i może prowadzić do powikłań zagrażających życiu.

Jak wygląda kleszcz?

W Polsce możemy spotkać około 20 gatunków kleszczy. Wszystkie są do siebie dość podobne – mają jednolite, owalne ciała, cztery pary odnóży i ryjek służący do ssania krwi żywiciela. Nienassany osobnik ma wielkość około 4 milimetrów, ale pożywiając się może zwiększyć swój rozmiar nawet 200-krotnie!

Różne fazy rozwoju kleszcza pospolitego (Ixodes ricinus)

Siedliskami kleszczy są wilgotne obszary roślinne – lasy, łąki, polany, roślinność nadrzeczna. Aktywność kleszczy wzrasta wraz z temperaturą i wilgotnością. Dlatego też kleszcze wybierają do wczepiania się miejsca na ciele, które są ciepłe i wilgotne oraz te, gdzie skóra jest delikatniejsza. Pachwiny, zagięcia łokci i kolan, pępek, miejsce za uszami i głowa to ulubione miejsca ataku kleszczy.

jak wyciągnąć kleszcza?

Gdy nakryjemy kleszcza na ciele, powinniśmy go usunąć jak najszybciej. Im pajęczak krócej żeruje na ciele, tym ryzyko zakażenia chorobą jest niższe. Do usuwania kleszczy powinno używać się specjalnej łapki lub zdezynfekowanej pęsety. Pajęczaka należy złapać jak najbliżej skóry i wyciągnąć wraz z wbitą w ciało główką. Kleszczy nie wolno wykręcać – powoduje to zagrożenie oderwania się główki. Po wyjęciu kleszcza należy obserwować, czy nie pojawia się rumień.  UWAGA! Jeśli po samodzielnym usuwaniu kleszcza jego fragment został w ciele, należy udać się do lekarza, który oczyści dokładnie miejsce ukąszenia.

kleszcze rumień

Tak wygląda pojawiający się po ukąszeniu kleszcza rumień

jak chronić się przed kleszczami?

Na szczęście można wdrożyć różne działania profilaktyczne, żeby bronić się przed ugryzieniami kleszczy. Można zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu – ale trzeba pamiętać, że szczepionka nie chroni przed pozostałymi chorobami. Przed wyjściem do lasu czy na łąkę warto użyć środka odstraszającego kleszcze. Współczesne repelenty są bardzo skuteczne – odpychają większość owadów. Ultradźwiękowy odstraszacz komarów i kleszczy to także dobre rozwiązanie, szczególnie dla dzieci i zwierząt.

Repelent na owady Mugga spray 9,5% DEET Repelent na owady Mugga Extra Strong spray 50% DEET Ultrathon Spray 25% DEET repelent na komary, kleszcze, owady
Repelent na owady Mugga spray 9,5% DEETZobacz Repelent na owady Mugga Extra Strong spray 50% DEETZobacz Ultrathon Spray 25% DEET repelent na komary, kleszcze, owadyZobacz

Zachęcamy do udostępniania infografiki na Facebooku i w innych mediach, aby ważne informacje dotarły do jak największej liczby osób. Polecamy również preparaty odstraszające kleszcze, ultradźwiękowe odstraszacze i łapki do usuwania kleszczy dostępne w Militaria.pl.