Skip to main content

Kleszcze atakują od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Lekkie zimy sprzyjają mnożeniu się tych pajęczaków – solidny mróz niszczy złożone jaja. Niestety kilka ostatnich zim było łagodnych, więc co roku zmagamy się z plagą pasożytów, które roznoszą groźne choroby.

Dlaczego kleszcze są groźne?

Pajęczaki z rodziny kleszczowatych żerują na ptakach, gadach i ssakach, w tym na ludziach. Nie każde ukąszenie kleszcza jest niebezpieczne, ale 10-15% osobników roznosi groźne choroby. Po wczepieniu się kleszcza może pojawić się rumień, który łatwo przegapić, a choroba rozwija się już od tego momentu. Kleszcze roznoszą między innymi kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, babeszjozę, anaplazmozę. Każda z tych chorób jest groźna i może prowadzić do powikłań zagrażających życiu.

Jak wygląda kleszcz?

W Polsce możemy spotkać około 20 gatunków kleszczy. Wszystkie są do siebie dość podobne – mają jednolite, owalne ciała, cztery pary odnóży i ryjek służący do ssania krwi żywiciela. Nienassany osobnik ma wielkość około 4 milimetrów, ale żywiąc się krwią może zwiększyć swój rozmiar nawet 200-krotnie!

Różne fazy rozwoju kleszcza pospolitego (Ixodes ricinus)

Siedliskami kleszczy są wilgotne obszary roślinne – lasy, łąki, polany, roślinność nadrzeczna. Aktywność kleszczy wzrasta wraz z temperaturą i wilgotnością. Dlatego też kleszcze wybierają do wczepiania się miejsca na ciele, które są ciepłe i wilgotne oraz te, gdzie skóra jest delikatniejsza. Pachwiny, zagięcia łokci i kolan, pępek, miejsce za uszami i głowa to ulubione miejsca ataku kleszczy.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Gdy nakryjemy kleszcza na ciele, powinniśmy go usunąć jak najszybciej. Im pajęczak krócej żeruje na ciele, tym ryzyko zakażenia chorobą jest niższe. Do usuwania kleszczy powinno używać się specjalnej łapki lub zdezynfekowanej pęsety. Pajęczaka należy złapać jak najbliżej skóry i wyciągnąć wraz ze wbitą w ciało główką. Kleszczy nie wolno wykręcać – powoduje to zagrożenie oderwania się główki. Po wyjęciu kleszcza należy obserwować, czy nie pojawia się rumień.  UWAGA! Jeśli po samodzielnym usuwaniu kleszcza jego fragment został w ciele, należy udać się do lekarza, który oczyści dokładnie miejsce ukąszenia.

kleszcze rumień

Tak wygląda pojawiający się po ukąszeniu kleszcza rumień

Jak chronić się przed kleszczami?

Na szczęście można wdrożyć różne działania profilaktyczne, żeby bronić się przed ugryzieniami kleszczy. Można zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu – ale trzeba pamiętać, że szczepionka nie chroni przed pozostałymi chorobami. Przed wyjściem do lasu czy na łąkę warto użyć środka odstraszającego kleszcze. Współczesne repelenty są bardzo skuteczne – odpychają większość owadów. Ultradźwiękowy odstraszacz komarów i kleszczy to także dobre rozwiązanie, szczególnie dla dzieci i zwierząt.

Zachęcamy do udostępniania infografiki na Facebooku i w innych mediach, aby ważne informacje dotarły do jak największej liczby osób. Polecamy również preparaty odstraszające kleszcze, ultradźwiękowe odstraszacze i łapki do usuwania kleszczy dostępne w Militaria.pl.

7 komentarzy

 • M pisze:

  To jak to w końcu jest. Wykręcać czy nie? Na infografice, podana jest informacja, że pod żadnym pozorem nie wykręcać, po czym zalecane jest użycie narzędzia, którym kleszcza się wykręca.

 • borelioza pisze:

  Zawsze, podkreślam – zawsze – po usunięciu kleszcza zastosuj antybiotyk zawierający doksycyklinę i przyjmuj go przez 2 tygodnie.

  • borelioza pisze:

   Nie zawsze pojawia się rumień, a inne objawy mogą wystąpić nawet po roku, dwóch i trudno wtedy zdiagnozować boreliozę, czy nawet przypomnieć sobie o ukąszeniu kleszcza. Wtedy borelioza jest już w późnej fazie (przewlekła).

   • Dokładnie, dlatego należy dokładnie się obserwować po spacerach i wycieczkach, stosować środki zapobiegawcze i nie lekceważyć zagrożenia.

 • Tata Witka pisze:

  Naturalne zapachy odstraszające kleszcze :
  Z wlasnych obserwacji zauważyłem że kleszcze nie atakują motocyklistów – zapach bęzyny i spalin.
  oraz zauwazyłem że nie ma kleszczy tam gdzie jest miejsce wyznaczone i czesto palone ognisko – grill.
  A co Ty zauważyłeś ? – czy potwierdzasz tą opinię ? a może masz własne obserwacje ?

 • Martyna pisze:

  Pomimo zastosowania odpowiednich środków odstraszających, należy zachować zdrowy rozsądek w tym względzie. Polecam tez przeczytać ten artykuł odnośnie diagnozowania boreliozy: https://www.boreliozaonline.pl/rozpoznanie-boreliozy/ zdarza się, że objawy nie zawsze są jednoznaczne.

Napisz coś...