Skip to main content

Kurtka puchowa w góry ze względu na swoją świetną izolację termiczną to niezawodny sprzymierzeniec podczas zdobywania górskich szczytów. Z powodzeniem sprawdza się nie tylko zimą, ale nawet latem. Jednak zakup nowej kurtki puchowej to nie lada wyzwanie, ponieważ na rynku oferowanych jest wiele modeli. Czym zatem kierować się przy wyborze kurtki puchowej w góry? Z tego artykułu dowiesz się: co to znaczy, że kurtka jest puchowa i co wziąć pod uwagę podczas jej wyboru. 

Co to właściwie znaczy, że kurtka jest puchowa? 

Termin „kurtka puchowa” odnosi się do rodzaju odzieży wierzchniej, która jest wypełniona puchem – naturalnym lub syntetycznym. Puch jest świetnym izolatorem, ponieważ tworzy tysiące małych kieszonek powietrznych, które zatrzymują ciepło. W rezultacie kurtki puchowe są w stanie zapewnić doskonałą izolację termiczną, dzięki czemu użytkownikowi jest ciepło nawet podczas mroźnych warunków pogodowych. 

Sama historia kurtki puchowej jest naprawdę ciekawa. W 1922 roku australijski chemik i alpinista George Finch jako pierwszy założył kurtkę puchową. Pierwotnie była ona wykonana z tkaniny balonowej i puchu edredonowego (pochodzącego od dzikich ptaków). Jednak pierwszą komercyjnie produkowaną kurtkę puchową stworzył Eddie Bauer w 1936 roku. Po tym, jak Bauer prawie zmarł z powodu hipotermii podczas zimowej wyprawy wędkarskiej, opracował i wprowadził na rynek kurtkę puchową. 

George Finch - pierwsza kurtka puchowa w góry

George Finch w pierwszej na świecie kurtce puchowej w obozie pod Everestem, 1922 r. 

Źródło: Wikipedia, Dziennik Alpejski – 1922. 

Zalety kurtki puchowej – dlaczego warto ją nosić w górach? 

W czasie górskich wędrówek odpowiedni dobór odzieży może mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia wyprawy. Jednym z najważniejszych elementów garderoby są kurtki puchowe, które zyskały popularność wśród wielu miłośników gór. Wypełnione naturalnym lub syntetycznym puchem o właściwościach izolacyjnych, gwarantują unikalne połączenie ciepła, lekkości i kompresyjności.  

Dlaczego kurtki puchowe są tak ważnym elementem wyposażenia każdego turysty górskiego? Poniżej przedstawiamy kilka faktów: 

  1. Wysoka izolacja termiczna – tego typu kurtki zapewniają doskonałe zatrzymywanie ciepła, co ma kluczowe znaczenie podczas przebywania w mroźnych, górskich warunkach. Wysokiej jakości kurtki puchowe o współczynniku wypełnienia 800 lub wyższym mogą zapewnić ciepło w temperaturach znacznie poniżej zera, które sięgają od -18° do -28°C. 
  2. Lekkość i kompresja – są bardzo lekkie, co minimalizuje ciężar spoczywający na turyście. Dodatkowo można je skompresować do niewielkich rozmiarów, dzięki czemu zajmują minimalną ilość miejsca w plecaku. Pomimo ich zdolności do kompresji, po ponownym wyjęciu z plecaka szybko odzyskują swój kształt.  
  3. Wysokiej jakości materiały — do produkcji większości kurtek puchowych wykorzystuje się wysokiej jakości materiały zewnętrzne, które są odporne na trudne warunki pogodowe i eksploatację podczas aktywności outdoorowych. Przy odpowiedniej pielęgnacji takie kurtki mogą służyć przez kilka lat, co czyni je opłacalną inwestycją. 

Czym kierować się podczas wyboru kurtki puchowej w góry? 

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, kurtka puchowa ma wiele zalet, które sprawiają, że jest ona jednym z niezbędnych elementów garderoby każdego miłośnika gór. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie kurtki puchowe w góry są takie same. Jest kilka kluczowych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu, aby mieć pewność, że Twoja kurtka spełni wszystkie oczekiwania. 

Klasa sprężystości 

Sprężystość puchu, mierzona w jednostkach cuin, jest kluczowym parametrem, jeśli chodzi o wybór kurtki puchowej. Wyższa wartość cuin oznacza lepszą izolację termiczną. Pamiętaj, że kurtki o wartości powyżej 500 cuin są już kurtkami dobrze izolującymi, a te o wartości 700 cuin i wyższej uznawane są za bardzo dobrze izolujące. Wysoka sprężystość puchu przekłada się również na kompresyjność, która umożliwia spakowanie kurtki do niewielkiego plecaka, a także na mniejszą wagę kurtki, co może być dla Ciebie istotne podczas długich wypraw.  

Stosunek puchu do pierza 

Puch nie jest nigdy całkowicie czysty i zawsze zawiera pewną ilość pierza, które nie ma tak dobrych właściwości izolacyjnych. Stosunek 90/10, gdzie 10% to pierze, jest uważany za bardzo dobry, a 95/5 za najlepszy. Jeśli chodzi o kurtki puchowe w góry, to warto wybierać wypełnienia o stosunku co najmniej 80/20.  

Pozostałe funkcjonalności 

Ważnym elementem kurtki puchowej jest kaptur, który chroni głowę przed zimnem i wiatrem. Najlepiej, aby był regulowany. Zwróć też uwagę na kieszenie (ich głębokość i wykończenie), wykonanie mankietów i dolnej części kurtki (obecność ściągaczy) oraz jakość zamka błyskawicznego. 

Szczególną uwagę przy zakupie należy zwrócić na rodzaj wypełnienia kurtki puchowej, o czym szczegółowo napiszemy poniżej. 

kurtka zimowa w góry

Kurtka puchowa – jakie wypełnienie wybrać? 

Przed zakupem kurtki puchowej trzeba stanąć przed wyborem tego, jaki rodzaj wypełnienia wybrać. Do dyspozycji jest puch syntetyczny lub naturalny, który powstaje z upierzenia gęsi lub kaczek. Co ciekawe, wypełnienie puchem gęsim pochodzącym z polskich hodowli uznawane jest za jedno z najlepszych na świecie. Alternatywą dla puchu naturalnego jest puch syntetyczny opracowany na potrzeby amerykańskiego wojska. Puch ten charakteryzuje się nieco gorszą sprężystością od puchu naturalnego. Wykazuje jednak wiele innych zalet, a dodatkowo kurtki nim wypełnione są zazwyczaj znacznie tańsze.  

Zapoznajmy się zatem z poniższym porównaniem puchu syntetycznego i naturalnego, aby ułatwić wybór tego, jakie wypełnienie kurtki puchowej wybrać. 

Kurtki puchowe z wypełnieniem syntetycznym 

Pierwsza wersja syntetycznego puchu została opracowana w 1955 roku, ale nie odniosła wielkiego sukcesu. Dopiero 33 lata później Departament Obrony USA i Albany International Corporation opracowali wypełnienie, które dziś nazywamy sztucznym puchem. Na początku eksperymentowano z nowym produktem w warunkach bojowych, a odzież ze sztuczną izolacją trafiła do żołnierzy. Z czasem kurtki z tego typu rodzajem wypełnienia stały się również popularne w branży outdoorowej. Obecnie syntetyczny puch ma coraz wyższą jakość i uzyskuje coraz lepsze wyniki w testach laboratoryjnych. 

Wymieńmy zalety kurtek z syntetycznym wypełnieniem. Przede wszystkim taki puch, gdy jest mokry, nadal chroni przed zimnem, w przeciwieństwie do naturalnego. Oprócz tego łatwo schnie, a także kurtki z niego wykonane są po prostu tańsze, gdyż puch syntetyczny nie jest uzależniony od procesów hodowlanych. To także dobry wybór dla alergików, którzy po prostu nie mogą mieć kontaktu z naturalnym puchem. Dodatkową zaletą kurtek wypełnionych puchem syntetycznym jest to, że nie są one podatne na rozwój pleśni czy grzybów. Istotne jest to, że kurtki ze sztucznym wypełnieniem charakteryzują się lepszą oddychalnością niż te z naturalną ociepliną. Z tego względu ten rodzaj odzieży zdecydowanie lepiej sprawdzi się podczas aktywności – szczególnie tych o wysokiej intensywności. 

Kurtki puchowe z wypełnieniem naturalnym 

Naturalny puch gęsi lub kaczy ceniony jest przede wszystkim za doskonałą izolację termiczną, która zapewnia przyjemne ciepło niemal od razu po założeniu. Jego zaletą jest również to, że jest po prostu bardzo lekki, a dodatkowo niezwykle sprężysty, co ułatwia skompresowanie kurtek wypełnionych naturalnym puchem. Produkty z wykorzystaniem naturalnego puchu, jeśli są konserwowane zgodnie z zasadami, powinny posłużyć nam nieco dłużej niż syntetyki, gdyż są bardziej odporne na mikrouszkodzenia.  

Trzeba niestety pamiętać, że puch w swojej naturalnej postaci jest bezradny, gdy na jego drodze stanie woda. Przemoczony całkiem przestaje izolować nas od zimna, co może przynieść nieprzyjemne konsekwencje. Do tego dochodzi problematyczne suszenie, które wymaga odpowiednich warunków, dużej staranności i wiedzy. Zbyt luźne podejście do zasad konserwacji takiego sprzętu może skutkować zbryleniem się szlachetnego wypełnienia, które tym samym straci swoje cenne właściwości. 

Zasady noszenia kurtek puchowych w górach 

Jeśli planujesz wyprawę w góry i rozważasz zabranie ze sobą kurtki puchowej, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych spraw. Przede wszystkim, podczas intensywnego trekkingu lub uprawiania sportów górskich, warto zdecydować się na kurtkę z wypełnieniem syntetycznym. Wynika to z faktu, że takie kurtki są bardziej odporne na wilgoć i łatwiejsze do wysuszenia. Kurtki syntetyczne zapewniają połączenie ciepła i oddychalności, są w stanie regulować temperaturę w szerokim zakresie warunków, dzięki czemu można je nosić w ruchu i podczas postojów. 

Natomiast kurtka z naturalnym puchem będzie dobrym wyborem na mroźne zimowe warunki. Gdy ciało ciężko pracuje i poci się, zazwyczaj nie są one potrzebne. Z drugiej strony, gdy się zatrzymujesz, bardzo szybko się ochładzasz, więc są idealne jako element odzieży do noszenia po dotarciu na chłodny szczyt lub w innym czasie, gdy jesteś mniej aktywny. Można ją schować do plecaka i nosić na przykład podczas postoju. Oczywiście kurtka puchowa z naturalnym wypełnieniem może też służyć zimą jako warstwa pośrednia pod kurtkę hardshell. 

Tak więc, czy warto zakupić kurtkę puchową w góry? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Inwestycja w kurtkę puchową to gwarancja komfortu, bezpieczeństwa i przyjemności podczas górskich eskapad. Nie pozwól, by zimno zepsuło Ci Twoją wyprawę. Zdecyduj się na kurtkę puchową – Twoje ciało Ci za to podziękuje. 

Zamów do 23:00 z dostawą na jutro InPost

Napisz coś...