Skip to main content

W tym artykule dowiecie się jak prawidłowo i skutecznie zadbać o swoją ulubioną kurtkę puchową. Ten typ zimowej odzieży charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwości termoizolującymi, dodatkowo kurtki puchowe są też bardzo lekkie i łatwo je skompresowaćSkładająca się z naturalnego – kaczego bądź gęsiego – puchu ocieplina, która odpowiada za tak przyjemny dla nas komfort termiczny, jest jednak bardzo delikatna. Działanie wody może doprowadzić do zbrylenia się puchu, przez co nie będzie on równomiernie rozprowadzony, a kurtka straci właściwości cieplne oraz swoją dawną formę i sprężystość. To samo tyczy się puchu syntetycznego.  Przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto odświeżyć swoja garderobę. Jak podejść więc do tego tematu? 

Czy można prać kurtkę puchową? 

Jak najbardziej można, a co najważniejsze, nie należy się tej czynności bać. Robiąc to odpowiednio oraz krok po kroku, przestrzegając przy tym kluczowych zasad, nie musimy obawiać się kontaktu wody z puchem. Najwygodniejszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest pranie w pralce automatycznej. Nie należy jednak zbyt często ponawiać prania, raz na rok w zupełności wystarczy. Jak to skutecznie zrobić? Czytajcie dalej. 

Jak prać kurtkę puchową? 

Najpierw należy odpowiednio przygotować naszą pralkę. Wyciągnij dozownik na detergenty i dokładnie przepłucz go pod bieżącą wodą. Warto też ustawić program płukanie i wykonać jeden pełny cykl bez załadowania bębna. Dzięki tej operacji pozbędziesz się resztek detergentów, jak płyny czy proszki do prania, które mogły zalegać w pralce. 

Sprawdź metkę na odzieży. Chociaż metka odzieżowa często bywa bagatelizowana, to w rzeczywistości są na niej oznaczone bardzo istotne informacje. Dowiesz się np. jaką temperaturę prania ustawić na swojej pralce. Z reguły przyjęło się, że odzież puchowa oraz śpiwory wypełnione puchem powinno prać się w temperaturze 30 stopni Celsjusza, o ile producent odzieży nie twierdzi inaczej. Należy też wybrać odpowiedni program. Jeżeli Twoja pralka nie ma trybu prania puchu, należy wybrać tryb prania wełny bądź tryb delikatny. Liczba obrotów natomiast nie powinna przekraczać 600 na minutę. Nie używaj zmiękczaczy i wybielaczy! 

pranie kurtki puchowej

Zestaw Grangers Down Wash Kit 300 ml

Sprawdź
czym prać kurtkę puchową

Płyn Grangers Down Wash 300 ml 

Sprawdź
jak prać kurtkę puchową

Impregnat Nikwax Down Proof – 300 ml

Sprawdź

Jak przygotować kurtkę do prania? 

Pralka gotowa? Teraz zajmij się przygotowaniem odzieży. Pierz puch oddzielnie, nie dokładaj dodatkowej odzieży innego typu, tak by pranie było jak najbardziej efektywne. Większość nowoczesnych pralek sama zważy zawartość i dobierze odpowiednią ilość wody. Pamiętaj, by sumiennie opróżnić zawartość wszystkich kieszeni, a następnie pozapinaj wszystkie zamki, rzepy i guziki, tak by nic nie odstawało. Dzięki temu elementy te nie będą uderzać o bęben pralki i nie ulegną uszkodzeniu. Następnie wywiń kurtkę na lewą stronę, dzięki czemu zachowa swój pierwotny fason. Zabezpieczy to także zewnętrzną część kurtki przed zniszczeniem, zmechaceniem oraz przed utratą barwnika, szczególnie jeśli posiadamy na odzieży jakieś nadruki czy naszywki. 

Jakich środków do prania używać? 

 Do prania puchu należy używać odpowiednich środków o specjalistycznych właściwościach. W naszej ofercie znajdziecie produkty renomowanych producentów w kwestii konserwacji i impregnacji odzieży. Wyróżnić należy tutaj przed wszystkim Granger’s oraz Nikvax. 

Specjalnie do prania odzieży puchowej, a także śpiworów wypełnionych puchem przeznaczone są takie środki jak Płyn Grangers Down Wash oraz Impregnat Nikwax Down Proof. Warto stosować się do sugestii producentów, wlewając do prania tyle środka, ile jest zalecane w instrukcji. W zestawie Grangers Down Wash Kit znajdziecie natomiast 3 specjalne piłki, które wrzucamy do pralki razem z odzieżą, tak by mogły rozbijać zbrylony w czasie prania puch. 

Płyn Grangers Down Wash Pouch – saszetka 100 ml

Sprawdź

Płyn Grangers 2in1 Wash & Repel – 300 ml 

Sprawdź

Impregnat Hadwao Nano Textil 200 ml

Sprawdź

Jak suszyć kurtkę puchową? 

Po wyjęciu z pralki nie przejmuj się, że Twoja kurtka wygląda jakby była skompresowana. Odpowiednie wysuszenie zapewni jej powrót do poprzedniej formy. Nie należy wyżymać kurtki ręcznie! Jeżeli masz taką możliwość, to warto skorzystać suszarki bębnowej. Zanim to zrobisz, sprawdź na metce czy występuje piktogram przedstawiający koło wpisane w kwadrat. Jeżeli tak, to oznacza to, że spokojnie możemy użyć suszarki bębnowej. Także i tutaj warto skorzystać ze specjalnych kolczastych piłek z zestawu Grangers Down Wash Kit i wrzucić je do suszarki razem z odzieżą, tak by mogły skutecznie rozbijać zbrylony po praniu puch.  

A jeśli suszymy „tradycyjnie”? Pierwsza zasada – nigdy nie wieszaj kurtki puchowej w celu wysuszenia. W takim wypadku puch zamienia się w bryły i ciąży w dół. Należy więc rozłożyć kurtkę płasko, np. na rozkładanej suszarce czy podłodze w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i z dala od źródeł ciepła, jak np. grzejnik. W obu przypadkach warto podłożyć pod spód ręcznik. Następnie, wskazane jest co kilkanaście godzin przewracać kurtkę, tak by mogła równomiernie wyschnąć. Dodatkowo należy ugniatać i oklepywać kurtkę, tak by proporcjonalnie rozłożyć puchową zawartość i nie doprowadzić do tworzenia się brył. Operacje te należy systematycznie ponawiać, nawet do kilku dni.  

Skomplikowane i czasochłonne? Być może. Liczy się jednak efekt końcowy, czyli przywrócenie kurtce właściwości termicznych oraz jej odświeżenie, tak by można było się nią cieszyć przez kolejny zimowy sezon. Nie bójcie się prać swojej kurtki puchowej! Odpowiednio wyprana i wysuszona kurtka posłuży Wam znacznie dłużej, a jej użytkowanie będzie bardziej komfortowe. Tutaj znajdziecie produkty do impregnacji i konserwacji odzieży.

Napisz coś...