Skip to main content

Jak myślisz, sezon rowerowy możemy już otwierać na dobre? Naszym zdaniem jak najbardziej! Pierwszy dzień wiosny już za nami  miejmy nadzieję, że i pogoda będzie bardziej wiosenna. Wiemy, że prawdziwi twardziele korzystają ze swoich rowerów przez cały rok, niezależnie od pogody. Jednak podejrzewamy, że większość z Was grzecznie przeczekuje zimę i dopiero wiosną rusza na podbój ścieżek rowerowych. O czym zatem warto pamiętać przed pierwszą wyprawą rowerową? W dzisiejszym artykule zajmiemy się kwestią świateł rowerowych.

Po sezonie zimowym może Cię także zaintereseować nasz wpis o tym, jak przygotować rower do sezonu. Znajdziesz tam kilka ciekawych tipów, które pomogą Ci z tym.

Oświetlenie dla rowerów  warto je mieć? 

Po pierwsze – dla własnego bezpieczeństwa zawsze lepiej, gdy będziesz wyposażony w światła rowerowe. Po drugie  jeśli chcesz uniknąć mandatu, to również musisz je mieć. 
Pamiętaj, że rower tak jak inne pojazdy uczestniczące w ruchu drogowym, powinien być wyposażony w światła. Nie ma jednak obowiązku używania oświetlenia 24h na dobę. Wymagane jestaby rower miał włączone światła od zmierzchu do świtu, podczas jazdy tunelem oraz w warunkach ograniczonej widoczności. Jednak dla własnego bezpieczeństwa lepiej będzie, jeśli Twój rower będzie wyposażony w oświetlenie przez cały czas. Nie zawsze uda Ci się przewidzieć, jak długo potrwa przejażdżka i jak będą zmieniać się warunki pogodowe. Czasami Twój wyjazd może się przedłużyć i będziesz wracać po zmroku lub w trakcie przejażdżki nagle załamie się pogoda. Jeśli przed wyruszeniem w trasę wyposażysz swój rower w odpowiednie oświetlenie, nawet podczas jazdy w złych warunkach pogodowych nie będzie trzeba się zastanawiać, czy jesteś odpowiednio widoczny na drodze. Dlatego lepiej nie dać się zaskoczyć i być zawsze przygotowanym. 

Oświetlenie – obowiązkowe wyposażenie roweru 

Obowiązkowe wyposażenie roweru zostało uregulowane przez przepisy prawa. Oprócz hamulca i sygnału dźwiękowego, do obowiązkowego wyposażenia roweru zalicza się oświetlenie. Rower powinien być wyposażony w: 

  • światło przednie pozycyjne o barwie białej lub jasnożółtej, 
  • światło tylne odblaskowe koloru czerwonego oraz światło pozycyjne o barwie czerwonej, 
  • światła kierunkowskazu  jeśli budowa roweru uniemożliwia rowerzyście sygnalizację zmiany kierunku jazdy poprzez wyciągnięcie ręki. 

Światła rowerowe – o czym jeszcze trzeba pamiętać 

Światła rowerowe powinny być zamontowane minimalnie 25 cm i maksymalnie 150 cm nad powierzchnią jezdni. Zastanawiając się nad zakupem świateł rowerowych, miej na uwadze jeszcze jeden wymóg  światła rowerowe powinny być widoczne (przy dobrych warunkach pogodowych) z odległości co najmniej 150 metrów. Warto przemyśleć swój zakup i zainwestować w odpowiednie światła rowerowe. 

Światła rowerowe w Militaria.pl 

W naszym sklepie znajdziesz szeroki asortyment, jeśli chodzi o różne akcesoria na rower. Jednak na razie skupmy się na kategorii  oświetlenie dla rowerzystów.

Zacznijmy od światła przedniego. W naszej ofercie kupisz profesjonalne lampki rowerowe, które pozwolą na skuteczne doświetlenie drogi. Przykładem może być światło rowerowe przednie z montażem Magicshine RN800 marki OlightOświetlenie to ma 5 trybów pracy, w tym 2 stroboskopowe. Jest zasilane akumulatorem, dzięki któremu latarka może pełnić również funkcję powerbanku. Idealny gadżet na dłuższe wyprawy, w których trakcie nie ma gdzie podładować telefonu. W latarce zastosowano system soczewek antyodblaskowych. Dzięki niemu, mając włączoną lampkę podczas jazdy rowerem, nie oślepisz pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka. 

Jako przednie światło rowerowe idealnie sprawdzi się również latarka olight S2R II Baton. Jeśli posiadasz już ją w swoim wyposażeniu domowym, to wystarczy, że dokupisz do niej montaż i masz gotową lampkę rowerową. Latarka S2R zapewnia mocny strumień światła, więc bez problemu będziesz widoczny dla pozostałych uczestników ruchu i jednocześnie oświetlisz sobie duży obszar przed sobą – ma ona bowiem 1150 lumenów i 135 m skutecznego zasięgu świeceniaMontaż, który możesz kupić oddzielnie lub razem z latarką, umożliwia przymocowanie latarki do kierownicy, ramy lub mostka roweru, a także do hulajnogi, skutera, motocykla, rączki wózka dziecięcego. Wspomniany Olight ma aż 6 trybów pracy w tym 1 stroboskopowy. Pamiętaj jednak, by przy użyciu trybu strobo, skierować latarkę bardziej w stronę jezdni tak, by nie oślepiać innych uczestników ruchu. 

Jeśli chodzi o światło tylne, możemy Ci zaproponować światło rowerowe z montażem Magicshine RN120 marki OlightLampka została wyposażona w wodoodporny korpus, który nie zawiedzie Cię podczas jazdy w trakcie deszczu. Latarka wyposażona została w 6 trybów pracy, w tym 1 stroboskopowy. W tym modelu zastosowano czujniki ruchu oraz światła. Dzięki nim lampka automatycznie dostosowuje tryb i moc światła w zależności od warunków otoczenia oraz podczas ostrego hamowania. 

Jeśli przed zakupem latarki chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, czym są lumeny i jakie zasialnie wybrać, zajrzyj do poradnika. 

lampka rowerowa

Światło rowerowe przednie z montażem Olight Magicshine RN800 – 800 lumenów

Sprawdź
latarka rowerowa

Latarka akumulatorowa Olight S2R II Baton – 1150 lumenów

Sprawdź
oświetlenie rowerowe

Światło rowerowe tylne z montażem Olight Magicshine RN120 – 120 lumenów

Sprawdź

Czołówka na przejażdżkę rowerową? 

W kategorii oświetlenie dla rowerzystów znajdziesz również czołówki. Pamiętaj jednak, że czołówka umieszczona na głowie nie zastępuje przedniego światła rowerowego. W trakcie jazdy nie zawsze patrzysz prosto. Rozglądając się w różnych kierunkach, sprawiasz, że wiązka światła nie pada bezpośrednio na przód. W ten sposób przestajesz być widoczny dla innych osób jadących z naprzeciwkaCzołówka umieszczona na głowie może pełnić jednak funkcję dodatkowego oświetlenia. Jeśli zamontujesz ją przy kierownicy roweru, będzie mogła służyć także jako wymagane przednie oświetlenie rowerowe.

Latarka czołowa jest ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli lubisz wycieczki po nieznanych, leśnych terenach, gdzie oprócz oświetlenia obszaru przed Tobą, istotne jest obserwowanie tego, co dzieje się wokół Ciebie. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, zapraszamy do naszego poradnika na temat czołówek.

Jeśli poza latarkami, jesteś zainteresowany innymi gadżetami rowerowymi, zapraszamy do przejrzenia oferty akcesoriów rowerowych na naszej stronie.