Skip to main content

Sprzęt wojskowy budzi duże zainteresowanie wśród fanów survivalu. Kojarzy się z prostotą, łatwością obsługi oraz wytrzymałością. Wojsko musi mieć ekwipunek, który w sytuacji zagrożenia życia nie zawiedzie, nie zniszczy się podczas kilkumiesięcznej misji w terenie, a w razie potrzeby łatwo jest go naprawić. Akcesoria używane codziennie muszą być godne zaufania. Dotyczy to także podstawowego narzędzia jakim jest nóż. 

Powstanie modelu wz. 98 

Podstawowy nóż wojskowy wz. 55 zastąpiony został na początku lat 90. nożem wz. 92, opracowanym w 62. Kompanii Specjalnej w Bolesławcu. Wykorzystanie stali sprężynowej, odpornej na wykruszenia oraz zginanie, sprawiło, że nowym modelem noża wz. można było rzucać. Po licznych uwagach zgłoszonych przez użytkowników, także tych związanych z survivalem lub harcerstwem, wprowadzono kolejnych kilka zmian w konstrukcji. Tak narodziła się wersja 98, zaprojektowana pod koniec lat 90. 

Nóż wojskowy wz. 98
Nóż wojskowy wz. 98.

Nóż wojskowy Glock FM81

Sprawdź

Sztylet wz.98 oksydowany

Sprawdź

Sztylet wz.98 chromowany

Sprawdź

Budowa Noża 

Wz. 98 jest bardzo podobny do poprzedniego modelu, czyli wz. 92, różnią się jednak kilkoma istotnymi szczegółami. Użyta stal posiada zwiększoną udarność oraz odporność na korozję, a ostrze pozbawiono zbrocza i zrezygnowano także z mało praktycznego schowka w rękojeści. Dzięki temu trzpień klingi przechodzi przez cały chwyt, zwiększając wytrzymałość konstrukcji. Ostrze występuje w dwóch wersjach kolorystycznych – czernionej chemicznie oraz chromowanej galwanicznie (w tym przypadku oznaczano wersję literką N). Po licznych prośbach fanów polskiego noża wojskowego powstała wersja oznaczona literą Z, czyli z głownią wyposażoną w piłę na grzbiecie. Jest też wersja oznaczona literą A, czyli sztylet, z całkowicie naostrzonym drugim ostrzem. Wszystkie wersje dostępne są na stronie Militaria.pl. 

Nóż posiada liczne zalety – można go wykorzystywać do typowych prac polowych oraz biwakowych. Został zaprojektowany dla wojska, co oznacza, że podoła większym wyzwaniom niż przygotowanie posiłku lub zaostrzenie patyka. Można do użyć jako noża dla sapera lub zwiadowcy. Konstrukcja spear point z ostrym grzbietem zwiększa przebijalność ostrza. Przy mocnych pchnięciach przed zsunięciem się dłoni na ostrze chroni obustronny jelec, wykonany ze stali i oksydowany na czarno. Dzięki temu, że głowica jest stalowa oraz płaska, może pełnić rolę polowego młotka. Rękojeść wykonano z twardej, olejoodpornej gumy. 

Nóż wojskowy wz. 98
Nóż wojskowy wz. 98.

Kabura wykonana jest z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym. Posiada charakterystyczną blokadę przed wysunięciem noża. Jest to sprężynowy zatrzask przechodzący przez otwór w jelcu. Przed wyciągnięciem noża należy ją nacisnąć i pociągnąć za rękojeść. Schowanie noża w całości w pochwie powoduje automatyczne zatrzaśnięcie blokady. Kabura posiada dwa ucha do zawieszenia noża przy pasie lub na ekwipunku. 

Prostota konstrukcji, uniwersalność projektu oraz użycie sprawdzonych materiałów spowodowało, że nóż wojskowy znalazł swoich fanów nie tylko w wojsku, ale też wśród sympatyków survivalu i outdooru.