Skip to main content

Właściwie nawadnianie organizmu jest ważne na co dzień, a jeszcze ważniejsze podczas wszelakich wypraw. Ale woda jest ciężka, trudno zabrać ze sobą baniak wystarczający na kilkudniowy wypad z dala od cywilizacji. Z tego względu jesteśmy zmuszeni do picia wody znalezionej w terenie. Jednak nie możemy zapominać o chorobotwórczych pierwotniakach i bakteriach.

Co jest więc najlepszym rozwiązaniem? Umiejętność korzystania z odkrytych źródeł wody w bezpieczny sposób. Nie jest to trudne, wymaga jednak trochę wiedzy, czasu i cierpliwości. Generalnie istnieją trzy sposoby oczyszczania wody w outdoorze: gotowanie, filtrowanie i oczyszczanie chemiczne.

Gotowanie

Doprowadzenie wody do wrzenia i gotowanie jej przez kolejne 10 minut skutecznie zabija wszystkie mikroorganizmy niebezpieczne dla naszego zdrowia. Ta metoda jest łatwa i skuteczna. Wymaga zapakowania na wyprawę dodatkowego wyposażenia – w wersji minimum potrzebna jest menażka lub kubek, które można postawić nad ogniskiem. Możesz również zabrać ze sobą podstawową kuchnię turystyczną lub butlę gazową. Podczas dłuższego wyjazdu przyda Ci się bardziej rozbudowany komplet naczyń turystycznych oraz wygodna manierka. Jeśli szykujesz turystyczne liofilizowane jedzenie przyrządzane przez zalanie wrzątkiem, to zagotuj od razu więcej wody na zapas. Przegotowana woda ma mdły smak – wstrząśnij butelką lub manierką, aby ją napowietrzyć, wtedy zyska trochę walorów smakowych.

Kuchenka Badger Outdoor Campings Stove FSCS

Sprawdź

Menażka Badger Outdoor 3Steelcook

Sprawdź

Butelka z filtrem Water-to-Go 750 ml

Sprawdź

Filtrowanie

Oczyszczanie wody przez filtrowanie jest również skuteczną metodą. Na początek należy zaznaczyć, że oczyszczanie przez własnoręcznie skonstruowany filtr nie jest tym samym. Można oczywiście zbudować w plastikowej butelce oczyszczacz składający się z odpowiednio ułożonych warstw żwiru i piasku, ale zatrzyma on tylko zanieczyszczenia widoczne gołym okiem. Filtr do wody zawiera aktywny węgiel, turmalin i kilka warstw filtrów włókninowych, które skutecznie oczyszczają wodę ze skażeń biologicznych, metali ciężkich i toksyn. Przefiltrowana w ten sposób woda jest zimna i ma przyjemny zapach, nawet jeśli wykorzystamy wodę z niepewnego, stojącego zbiornika. Bardzo przydatnym gadżetem jest butelka do filtrowania wody z wbudowanym oczyszczaczem.

Tabletki Javel Aqua do uzdatniania wody – 20 szt.

Sprawdź

Filtr do wody Sawyer S1

Sprawdź

Oczyszczacz wody UV Steripen Aqua

Sprawdź

Oczyszczanie chemiczne

W chemicznym oczyszczaniu wody najczęściej wykorzystuje się tabletki ze związkami na bazie chloru. Można do tego użyć również jodyny. Ten sposób jest wygodny, ponieważ tabletki czy jodyna zajmują mało miejsca w bagażu. Po umieszczeniu środka chemicznego w wodzie należy odczekać od dziesięciu minut do pół godziny, aby miał on czas na działanie. Chemicznie oczyszczona woda ma posmak zastosowanych środków, dlatego można użyć tabletek musujących typu multiwitamina dla poprawienia jej smaku.

Przechowywanie

Wszystkie przedstawione sposoby na oczyszczanie wody wymagają czasu. Dlatego lepiej przygotować od razu większa ilość, na przykład wystarczającą na cały dzień. Do przechowywania przyda Ci się wygodny baniak. Umieszczony na nim kranik ułatwia nalewanie, a także mycie warzyw, owoców i naczyń. Staraj się nie zostawiać pojemnika na słońcu. Na wędrówkę możesz zabrać praktyczny bukłak – wkład hydratacyjny, umieszczany w tylnej części dużej komory plecaka, wyposażony w rurkę do picia.

2 komentarze

  • Kris pisze:

    Miałem ochotę przeczytać tekst, ale te guwniane powiadomienia z portali społecznościowych zasłaniają część prawej strony. Nie można tego dziadostwa usunąć, więc artykuł jest nieczytelny.

    • Natalia Bednarz pisze:

      Dziękujemy za komentarz, ta informacja jest dla nas bardzo ważna. Postaramy się to zaraz poprawić i zapraszamy potem jeszcze raz do zapoznania się z tekstem.

Napisz coś...