Karabinek automatyczny AK-47, potocznie zwany kałasznikowem lub kałachem, jest najbardziej rozpowszechnioną i znaną bronią na świecie. Pozostaje w użyciu od rozpoczęcia produkcji w 1948 roku do dzisiaj.

1. Od początku lat 30 XX wieku w ZSRR pracowano nad stworzeniem broni na naboje pośrednie, czyli o energii wylotowej pocisku osiągającej wartość pośrednią między amunicją pistoletową a karabinową. Rozpisano w tym celu kilka konkursów, w których zgłoszono kilka prototypów karabinków, jednak żaden z nich nie wszedł do produkcji.

2. W 1947 roku ogłoszono kolejny konkurs, w którym dodano wymóg długości lufy do 900 milimetrów. Karabinek pomysłu Kałasznikowa najpierw został wykluczony z konkursu, ale potem przywrócono go do dalszych testów, ze względu na najbardziej perspektywiczny sposób ryglowania.

3. Do następnego etapu Kałasznikow i Zajcew przedstawili broń o całkowicie zmienionej konstrukcji. Po serii testów została zaakceptowana do masowej produkcji. Na początku 1948 roku dostarczono pierwsze egzemplarze do prób w jednostkach wojskowych.

4. Skrót AK oznacza awtomat Kałasznikowa. Na rozkaz dowództwa armii radzieckiej odrzucono oznaczenia cyfrowe, nawiązujące do roku powstania broni. Oficjalną i poprawną nazwą jest AK, a wszystkie oznaczenia AK-46, AK-47, AK-48 odnoszą się do prototypów.

5. Michaił Kałasznikow zainteresował się bronią strzelecką i jej projektowaniem podczas pobytu w szpitalu po bitwie o Briańsk, w której brał udział jako dowódca czołgu. Podobno podczas rekonwalescencji wsłuchiwał się w skargi żołnierzy dotyczące karabinów.

6. Od rozpoczęcia masowej produkcji AK-47 stał się najbardziej rozpowszechnioną bronią na świecie. Był na wyposażeniu Armii Czerwonej, państw Układu Warszawskiego oraz wielu innych krajów, między innymi afrykańskich i azjatyckich.

AK-47 cybergun

Na zdjęciu wersja ASG – AK-47 Tactical marki Cybergun

7. Automat Kałasznikowa w 2013 roku był na wyposażeniu wojsk i sił specjalnych 106 krajów.

8. Trwałość, niskie koszty produkcji, dostępność i łatwość obsługi to cechy, które wpłynęły na sukces tego projektu. AK-47 sprawdza się w trudnych warunkach, na przykład dużej wilgotności czy na terenach piaszczystych, lepiej od bardziej wyrafinowanych broni.

9. Niska cena również jest czynnikiem wpływającym na popularność AK-47. W 2005 roku średnia cena za karabin wynosiła 534 dolary, a w krajach afrykańskich była o średnio 200 dolarów niższa.

10. Rosja rozprowadza karabiny Kałasznikowa po całym świecie, a także od 1956 roku udziela licencji na produkcję. Licencję posiadają między innymi Chiny, Izrael, Indie, Egipt i Nigeria.

11. Pozycję AK-47 jako najpopularniejszej broni potwierdza również Księga Guinnessa, która odnotowuje 100 milionów karabinów będących w użyciu.

12. Wizerunek automatu Kałasznikowa pojawia się na fladze Mozambiku, Zimbabwe, Timoru Wschodniego i Burkina Faso (w latach 1984-1997). Znajduje się również na fladze Hezbollahu.

13. Karabin Kałasznikowa pojawia się również w popkulturze. Można używać tej broni w rozmaitych grach, na przykład w Counter Strike, Call of Duty i w Battelfield.

14. Francuska gazeta Liberation nazwała AK-47 najważniejszym wynalazkiem XX wielu, rosyjski karabin wyprzedził w zestawieniu bombę atomową i lot na księżyc.

15. Uważa się, że karabiny AK-47 spowodowały więcej zgonów niż ostrzał artyleryjski, naloty i ataki rakietowe razem wzięte. Szacuje się, że ćwierć miliona ludzi rocznie zostaje zastrzelonych z kałasznikowów.

Na zdjęciach pokazany jest model AK-47 Tactical firmy Cybergun, w wersji AEG. Sprawdź również inne modele AK-47 w naszej ofercie.