Skip to main content

Karabinek automatyczny AK-47, potocznie zwany kałasznikowem lub kałachem, jest najbardziej rozpowszechnioną i znaną bronią na świecie. Pozostaje w użyciu od rozpoczęcia produkcji w 1948 roku do dzisiaj. W tym tekście przedstawimy 15 ciekawostek na temat AK-47.

1. Od początku lat 30 XX wieku w ZSRR pracowano nad stworzeniem broni na naboje pośrednie, czyli o energii wylotowej pocisku osiągającej wartość pośrednią między amunicją pistoletową a karabinową. Rozpisano w tym celu kilka konkursów, w których zgłoszono kilka prototypów karabinków, jednak żaden z nich nie wszedł do produkcji.

2. W 1947 roku ogłoszono kolejny konkurs, w którym dodano wymóg długości lufy do 900 milimetrów. Karabinek pomysłu Kałasznikowa najpierw został wykluczony z konkursu, ale potem przywrócono go do dalszych testów, ze względu na najbardziej perspektywiczny sposób ryglowania.

3. Do następnego etapu Kałasznikow i Zajcew przedstawili broń o całkowicie zmienionej konstrukcji. Po serii testów została zaakceptowana do masowej produkcji. Na początku 1948 roku dostarczono pierwsze egzemplarze do prób w jednostkach wojskowych.

4. Skrót AK oznacza awtomat Kałasznikowa. Na rozkaz dowództwa armii radzieckiej odrzucono oznaczenia cyfrowe, nawiązujące do roku powstania broni. Oficjalną i poprawną nazwą jest AK, a wszystkie oznaczenia AK-46, AK-47, AK-48 odnoszą się do prototypów.

5. Michaił Kałasznikow zainteresował się bronią strzelecką i jej projektowaniem podczas pobytu w szpitalu po bitwie o Briańsk, w której brał udział jako dowódca czołgu. Podobno podczas rekonwalescencji wsłuchiwał się w skargi żołnierzy dotyczące karabinów.

6. Od rozpoczęcia masowej produkcji AK-47 stał się najbardziej rozpowszechnioną bronią na świecie. Był na wyposażeniu Armii Czerwonej, państw Układu Warszawskiego oraz wielu innych krajów, między innymi afrykańskich i azjatyckich.

7. Automat Kałasznikowa w 2013 roku był na wyposażeniu wojsk i sił specjalnych 106 krajów.

8. Trwałość, niskie koszty produkcji, dostępność i łatwość obsługi to cechy, które wpłynęły na sukces tego projektu. AK-47 sprawdza się w trudnych warunkach, na przykład dużej wilgotności czy na terenach piaszczystych, lepiej od bardziej wyrafinowanych broni.

AK-47 cybergun

Na zdjęciu wersja ASG – AK-47 Tactical marki Cybergun

9. Niska cena również jest czynnikiem wpływającym na popularność AK-47. W 2005 roku średnia cena za karabin wynosiła 534 dolary, a w krajach afrykańskich była o średnio 200 dolarów niższa.

10. Rosja rozprowadza karabiny Kałasznikowa po całym świecie, a także od 1956 roku udziela licencji na produkcję. Licencję posiadają między innymi Chiny, Izrael, Indie, Egipt i Nigeria.

11. Pozycję AK-47 jako najpopularniejszej broni potwierdza również Księga Guinnessa, która odnotowuje 100 milionów karabinów będących w użyciu.

12. Wizerunek automatu Kałasznikowa pojawia się na fladze Mozambiku, Zimbabwe, Timoru Wschodniego i Burkina Faso (w latach 1984-1997). Znajduje się również na fladze Hezbollahu.

AK47 Set (CM028)

Karabinek szturmowy AEG AK47 Set

SPRAWDŹ
Karabinek szturmowy AEG Cybergun AK47 Tactical

Karabinek szturmowy AEG Cybergun AK47 Tactical

SPRAWDŹ
Karabinek ASG Cybergun AK47 SP

Karabinek ASG Cybergun AK47 SP

SPRAWDŹ

13. Karabin Kałasznikowa pojawia się również w popkulturze. Można używać tej broni w rozmaitych grach, na przykład w Counter Strike, Call of Duty i w Battelfield.

14. Francuska gazeta Liberation nazwała AK-47 najważniejszym wynalazkiem XX wielu, rosyjski karabin wyprzedził w zestawieniu bombę atomową i lot na księżyc.

15. Uważa się, że karabiny AK-47 spowodowały więcej zgonów niż ostrzał artyleryjski, naloty i ataki rakietowe razem wzięte. Szacuje się, że ćwierć miliona ludzi rocznie zostaje zastrzelonych z kałasznikowów.

Na zdjęciach pokazany jest model AK-47 Tactical firmy Cybergun, w wersji AEG. Sprawdź na naszej stronie również inne modele AK-47.

Napisz coś...