Skip to main content

Jakie buty najlepiej sprawdzą się podczas górskich wędrówek czy trekkingu, a w jakich najwygodniej będzie przemierzać miasto? A może zależy ci na obuwiu, które idealnie będzie nadawać się do noszenia podczas rozgrywek ASG i eksploracji miejskiej czyli tzw. urbexu? Sprawdź polecane przez nas modele.

Buty w góry i na trekking

Wygodne obuwie, o dobrej przyczepności do podłoża (także śliskiego) to podstawa, gdy wyruszamy na górską wędrówkę czy dłuższą wyprawę po umiarkowanie wymagającym terenie.
Uprawiając swoje hobby z pewnością kładziesz nacisk na dobre przygotowanie i swobodę ruchów. Wytrzymałe buty z grubą podeszwą podczas eksploracji miejskiej czy rozgrywek ASG powinny być uznawane za standard. W tym przypadku na wysokości zadania staną zbliżone cenowo modele: Columbia Newton Ridge Plus II oraz Protektor Grom. Te ostatnie posiadają kwasodporną, samoczyszczącą podeszwę, która spełnia wymagania militarne NATO.

Jesienna wyprawa

Buty Columbia Newton Ridge Plus II Waterproof Black

SPRAWDŹ
Obuwie jesienne

Buty Protektor Grom Black

SPRAWDŹ
Obuwie w góry i do miasta

Buty Bennon Legatus XTR 01 Black

SPRAWDŹ

Półbuty miejskie i terenowe na jesień

Model Bennon Legatus XTR w kolorze czarnym świetnie sprawdzi się jako uniwersalne obuwie miejskie i terenowe. Zwłaszcza gdy zależy Ci na przyczepności i stabilnym poruszaniu się w terenie. Te półbuty powstały z myślą o policjantach i służbach ochrony, jednak chętnie wybierają je również cywile. Użytkownicy doceniają w nich przede wszystkim wygodę i solidne wykonanie. Na uwagę w tym modelu zasługuje także specjalna anatomiczna wkładka Warrior z antystatycznymi szwami oraz specjalnym obszarem amortyzującym piętę.
Buty Bennon Legatus XTR nadają się na jesień, ale zdają też egzamin podczas łagodniejszej zimy. Dużym atutem tego modelu jest wykonanie z licowej naturalnej bydlęcej skóry. Jej grubość ma ok. 1.6-1.8 mm i jest połączona z dobrej jakości materiałem tekstylnym.

Impregnacja obuwia

Aby zapewnić ochronę przed przemakaniem, zabrudzeniami i wydłużyć żywotność materiału, z którego wykonane jest Twoje obuwie, warto je regularnie impregnować. Zanim jednak przystąpisz do impregnacji, ustal najpierw z czego są wykonane. Innych specyfików użyjesz do butów ze skóry licowej, a innych do butów z nubuku. Skóra wymaga specjalnego wosku, a do nabuku czy weluru sprawdzą się impregnaty w sprayu np. Nikwax. Impregnując obuwie warto skupić się szczególnie na szwach, ponieważ to one zawsze są najbardziej podatne na przepuszczanie wilgoci do wewnątrz.
Przed nałożeniem impregnatu najlepiej najpierw wyczyścić buty wilgotną szczotką lub szmatką. Nadmiar preparatu ścieraj czystą ściereczką i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Impregnacja obuwia

Impregnat Nikwax do obuwia nubuk, welur – spray 125 ml

SPRAWDŹ
Jak dobrze zaimpregnować buty

Pasta Grangers Waterproofing Wax 100 ml

SPRAWDŹ
Buty - impregnacja

Wosk impregnujący Nikwax Leather Black 100 ml

SPRAWDŹ

Poradnik: Jak wybrać odpowiednie buty

Na naszej stronie w zakładce porady znajduje się infografika – poradnik. Znajdziesz w niej m. in. ciekawe informacje na temat budowy butów, różnic między modelami i zastosowań, a także wskazówki dotyczące czyszczenia i impregnacji obuwia. Oprócz tego dowiesz się jaki sposób sznurowania Twojego buta zwiększy jego elastyczność, a także które wiązanie pozwoli zapobiec odciskom na pięcie czy bolesnemu uciskowi na wierzchu śródstopia. Zobacz infografikę!

Pełną ofertę obuwia outdoorowego znajdziesz na stronie Militaria.pl.

Napisz coś...