Skip to main content

Nie mamy tu na myśli pierwszej linii frontu, ale przede wszystkim pierwszą linię oporządzenia, czyli tzw. must have podstawowego wyposażenia taktycznego. Pas taktyczny ma wiele zalet, ale najważniejszą z nich jest to, że możesz mieć go zawsze przy sobie, a właściwie na sobie – jako element codziennego ubioru. Niezależnie od tego, czy szukasz paska do noszenia na co dzień, czy profesjonalnego pasa do strzelectwa lub zastosowań taktycznych – przeczytaj nasz artykuł! Podpowiemy jaki pas taktyczny wybrać, aby spełnił Twoje oczekiwania i abyś mógł maksymalnie wykorzystać jego możliwości. Dowiesz się również jak dobrać rozmiar paska oraz dopasować jego kolorystykę. 

Pas taktyczny Condor

Rodzaje pasów taktycznych – czym się charakteryzują?  

Podstawowym zadaniem pasów taktycznych jest przenoszenie różnego rodzaju oporządzenia. W zależności od tego, jakie czynności wykonujesz oraz jakie planujesz przenosić akcesoria, pasy będą się różnić parametrami i wyglądem. W inny sposób skonstruowany jest pas do skrytego noszenia broni, innymi cechami wyróżnia się pas dla żołnierza, a jeszcze innych rozwiązań oczekuje zawodnik strzelectwa dynamicznego. 

Pomimo różnic w budowie i przeznaczeniu, pasy taktyczne są akcesorium bardzo uniwersalnym i odpowiednio dobrany model może stać się nieodzownym elementem Twojego EDC.

Pas taktyczny Molle czy dwuczęściowy pas oporządzeniowy – co lepsze? 

Pas Molle i dwuczęściowy pas oporządzeniowy są to pasy specjalistyczne o konstrukcji pozwalającej na przenoszenie dużej ilości ciężkiego oporządzenia. Zazwyczaj są bardzo trwałe, wyposażone w wysokiej jakości klamry i mocowania, przystosowane do intensywnego użytkowania w terenie. Najczęściej stosowanymi klamrami są polimerowe klamry typu fastex, które umożliwiają wygodne rozpięcie pasa jedną ręką lub w rękawicach. Dużą popularnością cieszą się również klamry Cobra z systemem szybkiego wypinania – wyróżniają się konstrukcją uniemożliwiającą rozpięcie przy dużym obciążeniu oraz wysoką wytrzymałością na zerwanie w pętli (od kilkuset kilogramów do nawet kilku ton). Klamry Cobra używane są również w uprzężach wspinaczkowych, spadochronowych oraz pasach ratunkowych. 

Pas taktyczny Molle wyposażony jest w taśmy mocujące oporządzenie zgodne z używanym w wojskach NATO systemem Molle/Pals. Ten typ pasa używany jest m.in. przez żołnierzy i stanowi integralną część umundurowania funkcjonariuszy służb, takich jak Policja czy Straż Graniczna. Pasy Molle są szerokie i noszone na zewnątrz odzieży, z tych względów nie są stosowane do codziennego użytkowania poza służbą lub treningiem taktycznym. W ile rzędów taśm będzie wyposażony Twój pas, a co za tym idzie, jak dużo oporządzenia będziesz mógł na nim przenosić, zależne jest od Twoich potrzeb i zadań, jakie przed sobą stawiasz.  

Podczas pracy z naprawdę dużym obciążeniem, pas można podpiąć pod kamizelkę taktyczną lub połączyć z szelkami, które zwiększają komfort użytkowania, zapobiegając zsuwaniu się pasa podczas biegu lub innej aktywności.

Drugim typem pasów oporządzeniowych są pasy o dwuczęściowej konstrukcji – składają się one z pasa zewnętrznego oraz kompatybilnego pasa wewnętrznego. Całość połączona jest ze sobą najczęściej przy pomocy panelu rzepowego velcro, gwarantując w ten sposób dużą stabilność przenoszonego sprzętu. Ciekawą alternatywą są pasy 2w1, czyli pasy dwuczęściowe wyposażone równocześnie w mocowania Molle lub nakładki modułowe typu Cummerbund. 

Pasy Molle oraz dwuczęściowe występują w wielu wariantach kolorystycznych, najczęściej w popularnych kamuflażach polowych lub uniwersalnych kolorach m.in. czarnym, oliwkowym lub piaskowym.

Sztywne pasy strzeleckie 

Ten typ pasów taktycznych zaprojektowany został, aby sprostać wymaganiom strzelców sportowych startującym w konkurencjach dynamicznych. Zawodnicy walczący o jak najlepsze wyniki i dla których ułamki sekund mają ogromne znaczenie, z czasem wyrabiają pewne nawyki, zwane również pamięcią mięśniową. Dlatego też zarówno kabura z bronią, jak i ładownice muszą być zawsze w odpowiednim, dopasowanym dla strzelca miejscu, które umożliwi błyskawiczne dobycie broni oraz wymianę magazynka. 

Pas strzelecki musi mieć odpowiednią sztywność, szerokość oraz przyczepność. Akcesoria na nim przenoszone nie powinny się przesuwać, zmieniać położenia ani kąta, pod jakim zostały zamocowane. Materiałami najczęściej stosowanymi do wyprodukowania taśm w tego typu pasach są nylon oraz poliamid, często używa się dodatkowo polimerowej wkładki usztywniającej. 

Pas operacyjny, czyli pas do skrytego noszenia broni 

Pas do skrytego noszenia broni, czyli tzw. pas FBI, przeznaczony jest dla profesjonalistów oraz osób, które potrzebują zachować dyskrecję przy przenoszeniu broni lub innych elementów wyposażenia. Jest niezbędnym akcesorium podczas pracy funkcjonariuszy służb mundurowych po cywilnemu. 

Charakteryzuje się dużą elastycznością i idealnym dopasowaniem do ciała, dzięki czemu zapewnia swobodę ruchów oraz jest niewidoczny pod odzieżą. Wbudowane kabury i kieszenie przystosowane są do poszczególnych elementów oporządzenia m.in. dedykowana przegroda na kajdanki, latarkę, legitymację służbową czy przede wszystkim kabura do konkretnego rodzaju broni oraz magazynków. Niestandardowe umiejscowienie broni sprawia, że nie przykuwa ona zbędnej uwagi, pozostając jednocześnie łatwą w dostępie. 

Przy wyborze tego rodzaju pasa musisz zwrócić uwagę na rozmieszczenie poszczególnych elementów oraz dobrać odpowiedni wariant w zależności od tego, czy jesteś osobą prawo, czy leworęczną. Niektóre modele wyposażone są w panele velcro (rzepy), dzięki którym możesz samodzielnie rozplanować pozycje ładownic. 

Pasek skórzany lub parciany w wojskowym stylu 

Skórzany pas oficerski to rodzaj pasa, który od wieków towarzyszył żołnierzom jako podstawowy element umundurowania. Najważniejszą jego cechą jest wysoka wytrzymałość na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne. Cechuje się klasyczną budową – wykonany jest ze skóry naturalnej, zapinany metalową klamrą, regulowany za pomocą jedno lub dwurzędowych otworów, często wzmocniony metalowymi nitami oraz wyposażony w dodatkowe szlufki. 

Podobne rozwiązania stosowane są w wojskowych paskach parcianych. Wyróżniają się prostą konstrukcją i szybką oraz płynną możliwością regulacji obwodu. Taśma wykonana jest zazwyczaj z bawełny lub materiałów syntetycznych, a zastosowana klamra zaciskowa z metalu lub tworzywa sztucznego. 

Pasy skórzane lub parciane są więc dobrym rozwiązaniem, jeśli oczekujesz uniwersalności. Szerokość oraz budowa umożliwiają noszenie ich do odzieży codziennej, jednocześnie zachowując trwałość i funkcjonalność. 

Pas taktyczny – teoria a praktyka, przeznaczenie a zastosowanie  

Pasy taktyczne projektowane są zazwyczaj do konkretnych zastosowań. Jednak może się okazać, że pewne ich cechy sprawdzą się w wielu innych czynnościach, w zależności od sytuacji, w której się obecnie znalazłeś. W sytuacji kryzysowej pas może stać się nawet narzędziem do ratowania ludzkiego życia. 

W przypadku braku profesjonalnych środków możesz wykorzystać pas z parcianą lub skórzaną taśmą jako prowizoryczną opaskę uciskową, zastępując tzw. stazę w celu zatamowania krwawienia.  Możesz również pomóc wyciągnąć z wody osobę tonącą i rzucić jej pas na ratunek. Pamiętaj, aby przed podjęciem każdej próby akcji ratunkowej zawiadomić odpowiednie służby i zadzwonić na numer alarmowy 112. 

Pas Molle przeznaczony jest do noszenia kabur, ładownic, apteczek taktycznych czy radiotelefonów – narzędzi używanych na polu walki. Jeżeli jednak jesteś fanem bushcraftu, turystyki górskiej czy wypraw w nieznane, możesz wykorzystać jego możliwości do przenoszenia potrzebnego Tobie ekwipunku. Ładownicę na naboje możesz zastąpić pokrowcem na termos, a zamiast kabury z bronią przytroczyć nóż survivalowy, mutitool lub latarkę. Pas Molle lub sztywny pas oporządzeniowy możesz przystosować również jako pas narzędziowy i z powodzeniem używać go np. podczas prac warsztatowych lub remontu mieszkania. 
 
Jeśli jesteś fanem systemów samoobrony np. Krav Magi, zapewne wiesz, że wiele przedmiotów codziennego użytku doskonale sprawdza się w walce jako broń lub osłona. Owinięty na przedramieniu skórzany pas może minimalizować skutki uderzenia niebezpiecznym narzędziem. 

Są to tylko niektóre, choć czasem ekstremalne, sposoby wykorzystania pasa. Celem ich opisania jest uświadomienie Ci, jak uniwersalnym i pomocnym narzędziem może stać się pas taktyczny, który możesz mieć zawsze przy sobie. Ograniczeniem jest jedynie Twoja wyobraźnia.

Pas taktyczny Condor

Jak dobrać rozmiar paska? 

Większość pasów produkowanych jest w kilku rozmiarach o określonym zakresie. Producenci mogą oznaczać je w różny sposób, ale rozmiarówka pasków jest podobna do używanej w przypadku innych elementów odzieży i oznaczana symbolami literowymi: S, M, L, XL itd. Każdy symbol literowy ma swój odpowiednik podawany w milimetrach lub centymetrach. 

Prawidłowe dobranie rozmiaru pasa jest szczególnie ważne – niedopasowany rozmiar będzie powodował dyskomfort podczas noszenia i nie spełniał odpowiednio swoich funkcji, a także wyglądał po prostu źle. Oprócz długości pasa, weź pod uwagę również jego szerokość – czy zmieści się w szlufkach Twoich ulubionych spodni? 

Najprostszym sposobem dobrania odpowiedniego rozmiaru nowego paska będzie zmierzenie starego i porównanie jego wymiarów z tabelą rozmiarową. Jeśli jednak nie posiadasz starego egzemplarza, musisz zmierzyć swój obwód w pasie – możesz do tego użyć centymetra krawieckiego lub zwykłej zwijanej miarki. Podczas pomiarów zachowaj neutralną pozycję ciała, nigdy nie mierz się po obfitym posiłku. Dobrze jest, gdy Twój obwód mieści się w połowie zakresu regulacji, w przypadku paska skórzanego będzie to środkowy otwór. Wtedy pas będzie wyglądał estetycznie, a Ty będziesz miał możliwość swobodnej regulacji w przypadku zrzucenia kilku kilogramów. Możesz również własnoręcznie dorobić brakujące otwory lub oddać pasek do szewca. 

Paski parciane dają najwięcej możliwości regulacji – samodzielnie możesz ustalić miejsce zapięcia i zacisnąć klamrę w dowolnym miejscu. Dodatkowo bardzo łatwo skrócić taki pas przycinając taśmę do pożądanej długości – obciętą końcówkę warto zabezpieczyć przed strzępieniem. 

Jeżeli planujesz nosić pas zewnętrznie na odzieży wierzchniej, np. mundurze czy kurtce wojskowej, weź to pod uwagę podczas pomiarów i zmierz swoje obwody w pełnym oporządzeniu

Pas taktyczny blackfire

Jaki pas taktyczny wybrać? 

Po przeczytaniu artykułu masz już zapewne swoje typy i pomysł na odpowiedni dla Ciebie pas taktyczny. Na koniec mamy jeszcze kilka podpowiedzi, które ułatwią Ci ostateczne dokonanie wyboru. 

Najważniejszym kryterium w wyborze pasa taktycznego powinny być dla Ciebie zadania, jakie stawiasz przed sobą – pas ma Ci pomóc i ułatwić ich wykonywanie. Jeżeli jesteś żołnierzem i wiesz, że czekają Cię długie godziny spędzone na poligonie – wybierz pas Molle lub pas dwuczęściowy. Jesteś policjantem pracującym po cywilnemu? Idealny będzie dla Ciebie pas do skrytego przenoszenia broni. A może jesteś entuzjastą militarnego stylu i szukasz użytkowego, ale solidnego pasa do codziennego noszenia? Na pewno wybierzesz dla siebie model wśród uniwersalnych pasów skórzanych lub parcianych. 

Gdy już zdecydujesz się na typ pasa, zwróć również uwagę na dobór kolorystyki. Pas Molle staraj się kupić w tym samym kamuflażu co mundur lub kolorze do niego dopasowanym. Jeżeli szukasz pasa na co dzień, zastanów się jaki kolor będzie pasował do Twojego stylu, do ubrań, które najczęściej nosisz. Pamiętaj, pas taktyczny musi być funkcjonalny, ale to nie znaczy, że nie może być przy tym estetyczny i dopasowany do Twoich upodobań.  

Jeżeli dokonałeś już decyzji, odwiedź stronę Militaria.pl, gdzie znajdziesz szeroką ofertę asortymentu pasów taktycznych.

Napisz coś...