Skip to main content

Okulary rowerowe to nieodzowny element wyposażenia każdego rowerzysty. Zapewniają nie tylko modny wygląd i styl, ale przede wszystkim gwarantują bezpieczeństwo i poprawiają komfort jazdy. Jazda rowerem jest obecnie najpopularniejszą formą aktywności fizycznej, po którą chętnie sięgają osoby w każdym wieku. W tym artykule podpowiemy na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów rowerowych oraz jak je odpowiednio dopasować do swoich potrzeb, aby jazda na rowerze stała się przyjemnością. Dowiesz się również jakie modele są najlepsze, jak dobrać kolor soczewek do pogody oraz w jaki sposób dbać o okulary, aby posłużyły Ci jak najdłużej. 

Co cechuje dobre okulary rowerowe – podstawowe rodzaje 

Głównym zadaniem okularów rowerowych jest ochrona oczu przed promieniowaniem UV, ciałami obcymi oraz zanieczyszczeniami. Podczas większych prędkości i gorszych warunków pogodowych sprawdzą się również doskonale jako osłona przed wiatrem i zimnem. Tak jak podstawową ochronę zagwarantują każde, nawet tańsze modele, to w przypadku ochrony przed działaniem promieni ultrafioletowych kwestia jest bardziej skomplikowana.  

Najważniejszym elementem dobrych okularów ochronnych jest soczewka. To za sprawą odpowiednich technologii, zastosowanych filtrów oraz dobranego koloru szkieł, możesz znacząco poprawić swoje widzenie oraz zapewnić bezpieczeństwo. 

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i polaryzacją 

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i polaryzacją to absolutne minimum podczas jazdy na rowerze. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe zmęczy i wysuszy Twoje oczy oraz może doprowadzić do osłabienia lub pogorszenia wzroku 

Wybierając okulary z filtrem UV powinieneś brać pod uwagę sprawdzone marki i modele. Tańsze, mniej znane produkty, chociaż na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie przeciwsłonecznych, najczęściej nie posiadają żadnych filtrów. Są one szczególnie niebezpieczne, ponieważ przyciemnienie szkieł w takich okularach sprawia, że źrenice Twojego oka nie ulegają zwężeniu i przez brak żadnych filtrów przyjmują dużo większą dawkę szkodliwego promieniowania. 

Odpowiednie soczewki chroniące przed promieniowaniem UVA, UVB oraz UVC powinny posiadać filtr UV 400. 

Drugim popularnym rozwiązaniem są okulary z polaryzacją. Co daje polaryzacja w okularach? Przede wszystkim, niweluje oślepiające odbicia i odblaski, które tworzą się na gładkich powierzchniach takich jak samochody czy mokra nawierzchnia drogi. Dzięki polaryzacji, kolory i przedmioty wyglądają wyraźnie i naturalnie, dodatkowo zmniejsza się zmęczenie oczu oraz znacząco zwiększa ogólny komfort widzenia. 

Polaryzacja może mieć jednak jedną wadę – przez swoje właściwości w pewnym stopniu utrudnia odczytywanie danych z wyświetlaczy LCD, np. tarcz smartwatchy lub ekranów smartfonów. 

Okulary przeciwsłoneczne rowerowe

Okulary rowerowe fotochromowe – czy warto? 

Jeśli zmiana okularów lub szkieł w trakcie przejażdżki jest dla Ciebie zbyt uciążliwa, zainwestuj w okulary rowerowe fotochromowe. Soczewki fotochromowe potrafią same dopasować się do natężenia światła i odpowiednio zmienić poziom swojego przyciemnienia, od stuprocentowej transparentności do całkowitego zaciemnienia. Cząstki pigmentów zawartych w takich soczewkach reagują w chwili wystawienia ich na działanie promieni słonecznych. Ciemnieją w świetle słonecznym oraz rozjaśniają się, gdy światło gaśnie.  

Największą zaletą okularów z soczewkami fotochromowi jest ich uniwersalność. Możesz zaopatrzyć się w jedną parę okularów i z powodzeniem stosować je przez cały rok. Fotochromy najbardziej jednak docenisz podczas jazdy w warunkach zmiennego nasłonecznienia, np. kiedy w jasny, pogodny dzień wjedziesz do ciemnego lasu. Dzięki dopasowującej się soczewce nie odczujesz wtedy potrzeby ściągnięcia okularów i będziesz mógł się cieszyć płynną, niezakłóconą jazdą. 

Decydując się na okulary fotochromowe na rower musisz mieć na uwadze czas ich reakcji – przyciemnienie soczewki nigdy nie jest natychmiastowe. Zazwyczaj ściemniają się one szybciej niż jaśnieją – trzeba przyjąć, że zmiana może potrwać nawet do dwóch minut.  

Najlepsze soczewki fotochromowe umożliwiają zmianę poziomu przepuszczalności światła nawet o 2 3 stopnie w zakresie kategorii od 0 do 4. W stanie prawie przezroczystym przepuszczają około 4380% światła (kat. 1), a po przyciemnieniu już tylko 818% światła (kat. 3). 

Okulary rowerowe z wkładką korekcyjną czy wymiennymi szkłami? 

W dobie dzisiejszej wszechobecnej technologii większość z nas na co dzień korzysta z komputerów i innych urządzeń emitujących światło niebieskie, które psuje nasz wzrok. Jeśli nosisz okulary korekcyjne poprawiające wady wzroku, dobrą opcją będą okulary rowerowe z wkładką korekcyjną 

Wkładka korekcyjna to rodzaj dodatkowej ramki, którą montuje się po wewnętrznej stronie okularów, bezpośrednio za głównym wizjerem. Poprzez połączenie właściwości okularów ochronnych i korygujących, możesz uzyskać bardzo wygodne rozwiązanie bez konieczności stosowania np. soczewek kontaktowych. Dodatkowa ramka pozwoli na użycie szkieł korekcyjnych o dobranych do Twojej wady wzroku parametrach. Pamiętaj, aby używać wkładek dedykowanych przez producenta do konkretnych modeli.    

Optymalnym rozwiązaniem będą także okulary rowerowe z wymiennymi szkłami. Wielu producentów oferuje całe zestawy z kilkoma zapasowymi odcieniami soczewek, których możesz używać w zależności od warunków i sytuacji. Montaż wymiennych wizjerów w ramce okularów jest łatwy i szybki, nie wymaga użycia żadnych profesjonalnych narzędzi.

Kolor soczewek – jak dopasować szkła do panujących warunków? 

Jeśli chcesz, aby Twoje okulary rowerowe odpowiednio spełniały swoją funkcję podczas treningu w pełnym słońcu lub podczas nocnej przejażdżki – musisz dobrać właściwy kolor soczewek. Poszczególne barwy szkieł mają różne zastosowanie w zależności od warunków oświetleniowych, rodzaju wykonywanej aktywności oraz Twoich indywidualnych preferencji.  

Oto przykładowe zastosowania najczęściej używanych wariantów kolorystycznych soczewek: 

Okulary taktyczne OPC Military Marines
Soczewki przezroczyste – są najbardziej uniwersalne, sprawdzą się zarówno podczas jazdy nocą jak i w dzień, podczas słonecznej oraz pochmurnej pogody. Stanowią podstawową ochronę oczu przed wiatrem, deszczem, uderzeniami owadów lub drobnych kamieni. Dzięki stuprocentowej przepuszczalności światła nie zmieniają barw otoczenia ani nie wpływają na ich postrzeganie
Okulary przeciwsłoneczne Oakley Holbrook
Soczewki przyciemniane, szare – nazywane popularnie przeciwsłonecznymi. Jak ich powszechna nazwa wskazuje polecane są przede wszystkim na słoneczne, jasne dni o każdej porze roku. Mają za zadanie przyciemnić obraz i odbić promienie słoneczne, nie zaburzając przy tym odbioru kolorów i zachowując odpowiedni kontrast.  
Okulary przeciwsloneczne Oakley Holbrook-Ruby
Soczewki żółte, pomarańczowe, różowe – ich głównym zadaniem jest poprawienie kontrastu podczas trudnych warunków atmosferycznych. Stosuje się je w pochmurne, mgliste i deszczowe dni, o zmierzchu oraz w nocy w celu rozjaśnienia obrazu przy słabej widoczności. 
Okulary przeciwsloneczne Oakley Frogskins Lite Matte Brown
Soczewki brązowe, bursztynowe – te odcienie równie znacząco zwiększają kontrast oraz poprawiają ogólną widoczność – szczególnie na tle zieleni i błękitu, czyli np. możesz ich używać podczas leśnych przejażdżek wśród drzew. Bursztynowe będą bardziej odpowiednie na pochmurną pogodę, a brązowe przy intensywnym słońcu.
Okulary przeciwsłoneczne Oakley Frog Lite Sapphire
Soczewki niebieskie – przeznaczone są przede wszystkim do jazdy zimą podczas śnieżnej i niepewnej pogody. Niestety zmieniają postrzeganie innych kolorów i mogą być niebezpieczne w ruchu drogowym.
Okulary przeciwsłoneczne Wiley x Grid
Soczewki zielone – będą odpowiednie na każdą pogodę. W bardziej słoneczne dni będą sprawiać, że obraz stanie się delikatniejszy i przyniosą ulgę Twoim zmęczonym oczom. Zapewnią również dobrą ochronę przed wszelkimi odblaskami.
Okulary ochronne możemy podzielić również ze względu na poziom przepuszczalności światła, według pięciu kategorii: 

  • Kategoria S0 – przepuszczalność światła 80-100% (przezroczyste), 
  • Kategoria S1 – przepuszczalność światła 43-80% (np. żółte, bursztynowe, pomarańczowe), 
  • Kategoria S2 – przepuszczalność światła 18-43% (np. niebieskie, różowe), 
  • Kategoria S3 – przepuszczalność światła 8-18% (np. przyciemniane, szare), 
  • Kategoria S4 – przepuszczalność światła 3-8% (czarne). 

W jaki sposób czyścić i dbać o okulary, aby służyły jak najdłużej? 

Okulary rowerowe, tak samo jak rowery, wymagają odpowiedniej konserwacji. Obowiązkiem każdego rowerzysty jest wiedzieć jak je chronić, gdzie przechowywać, kiedy są nieużywane oraz jak je prawidłowo czyścić. Właściwa pielęgnacja może wydłużyć ich trwałość i zapewnić Ci lepsze wrażenia podczas jazdy. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych wskazówek:

  1. Gdy nie używasz okularów – przechowuj je zawsze w sztywnym etui lub chociaż woreczku ochronnym. W ten sposób zabezpieczysz je przed zarysowaniami lub uszkodzeniami mechanicznymi np. podczas upadku. Przed schowaniem okularów do pokrowca, koniecznie upewnij się, że są dobrze wysuszone. 
  2. Nigdy nie zostawiaj okularów bez zabezpieczenia na siedzeniu w samochodzie, w łóżku czy ulubionym fotelu – możesz przypadkowo na nich usiąść i je po prostu połamać. Pozostawienie ich w aucie podczas słonecznej pogody może je również narazić na działanie wysokich temperatur i zniszczyć soczewki lub odkształcić oprawki. 
  3. W sytuacji awaryjnej, gdy potrzebujesz zdjąć okulary w trakcie jazdy staraj się umieścić je w bezpiecznym miejscu i pozycji, np. zamocować w otworach wentylacyjnych swojego kasku lub zawiesić z tyłu koszulki na wysokości szyi lub bezpośrednio na szyi. 
  4. Regularnie czyść całe okulary, a szczególnie soczewki po jeździe w trudnych warunkach. Pył, piasek, deszcz oraz ślady owadów osadzają się na szkłach i znacząco pogarszają jakość widzenia, a także mają duży wpływ na ogólną trwałość okularów.  
  5. Podczas czyszczenia unikaj używania zwykłych środków czyszczących. Płyny do naczyń lub do mycia okien zawierają w składzie różnego typu rozpuszczalniki i substancje chemiczne, które mogą uszkodzić powierzchnię soczewek. Do tego celu używaj produktów przeznaczonych do czyszczenia soczewek i optyki – płynów, nawilżonych chusteczek oraz ściereczek z mikrofibry, które również znajdziesz w ofercie sklepu Militaria.pl. 

Design a wygoda 

Gdy staniesz przed wyborem nowych okularów rowerowych jednym z najważniejszych aspektów powinno być dla Ciebie dopasowanie ich do kształtu twarzy. Dobrze dobrany model to nie tylko kwestia wygody i atrakcyjnego wyglądu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Dopasowane okulary zapewnią Ci wysoki komfort noszenia, pozwolą na osłonę przed wiatrem oraz ochronią oczy i delikatną skórę wokół nich przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym.  

Najlepiej sprawdzają się lekkie, odpowiednio wyprofilowane modele z elastycznymi noskami oraz regulowanymi zausznikami. Należy zwrócić również uwagę na kształt samych wizjerów czy ramek – nie mogą ograniczać Twojego pola widzenia 

Idealne okulary powinny przylegać do twarzy, utrzymywać stabilnie swoją pozycję – nie zsuwać się z nosa podczas jazdy nawet po nierównym, wyboistym terenie, ale równocześnie nie powinny zbyt mocno uciskać i powodować dyskomfortu. 

Kolejną ważną kwestią jest spasowanie okularów z kaskiem ochronnym – jego skorupa nie powinna dociskać ramki do nosa, a nauszniki nie mogą przeszkadzać w zapinaniu systemu nośnego. Taśmy kasku ze względu na bezpieczeństwo powinny zawsze znajdować się pod nausznikami – w razie upadku okulary nie zostaną przez nie zablokowane i po prostu spadną z Twojej głowy nie powodując uszkodzeń twarzy czy oczu.

Wygląd okularów oraz ich stylistyka powinna pasować do reszty Twojego rowerowego outfitu. Najbardziej uniwersalną opcją będą tutaj proste oprawki bez dolnej ramki w stonowanej kolorystyce. Dużą popularnością cieszą się również modele w kolorach i wzorach mocno odróżniających się od stroju. 

Jakie okulary na rower wybrać? Na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Po zapoznaniu się z naszym artykułem z pewnością zauważyłeś, że wybór okularów na rower wcale nie musi być trudny. Musisz wziąć pod uwagę swoje wszystkie potrzeby, przemyśleć o jakich porach dnia, w jakich warunkach oraz po jakim terenie będziesz jeździć najczęściej.  

Jeśli jesteś zawodowym kolarzem lub jazda na rowerze to Twoja pasja, powinieneś zainwestować w okulary rowerowe fotochromowe. W przypadku jednak, gdy nie chcesz wydawać większej kwoty na fotochromy, warto jest rozważyć zakup okularów z wymiennymi szkłami. 

Jako osoba borykająca się z wadą wzroku koniecznie przyjrzyj się modelom z możliwością zastosowania wkładek korekcyjnych. Wybierz okulary ze specjalną powłoką przeciwdziałającą parowaniu oraz systemem wentylacji – jeśli do jazdy chcesz używać standardowych soczewek kontaktowych. 

Gdy rower stanowi Twój środek transportu do pracy lub szkoły, a na przejażdżki wybierasz się tylko od czasu do czasu, zaopatrz się w uniwersalne okulary przyciemniane z filtrami UV oraz polaryzacją. 

Podczas zakupu sprawdź co wraz z okularami znajduje się dodatkowo w zestawie. Zestawy są zazwyczaj korzystniejsze cenowo, a Ty nie będziesz mieć wątpliwości czy zapasowe akcesorium pasuje do Twojego wymarzonego egzemplarza. Z naszą pomocą oraz szeroką ofertą sklepu Militaria.pl na pewno uda Ci się wybrać model, który posłuży przez długie lata na rowerowych wyprawach. 

dostawa na następny dzień

Napisz coś...