Skip to main content

Kurtka softshell jest znana w środowisku outdoorowym jako świetna, wszechstronna alternatywa dla klasycznych hardshelli. Może pełnić funkcje kurtki na co dzień, jak i do sportu czy spokojnego pokonywania leśnych ścieżek. Uniwersalność softshella sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na wyposażenie swojej garderoby w taką kurtkę. 

Softshell – czym jest i jak działa? 

Kurtka softshell to przede wszystkim okrycie wierzchnie, które w wielu warunkach zastępuje inne kurtki. Jej specyficzna budowa pozwala jednak na zastosowanie jej również jako warstwa docieplająca na bardziej srogie warunki.  

Softshell to lekka kurtka, która w chłodne dni zapewni Ci jednocześnie komfort termiczny, ochronę przed deszczem oraz wiatrem, a także odprowadzi wilgoć na zewnątrz. Wszystko to jest możliwie dzięki zastosowaniu popularnej membrany. 

Wspomniane wyżej cechy powodują, że jest to świetny wybór dla tych, którzy szukają jednego, uniwersalnego rozwiązania i chcą zwolnić trochę miejsca w plecaku. Nie musisz już nosić jednocześnie ciężkiego, sztywnego hardshella oraz lekkiej, puchowej kurtki. W większości sytuacji sprawdzi się sam softshell. 

Wiesz już co to softshell. Jak w takim razie działa i dlaczego może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie? Za wszystko odpowiada stosowana membrana i docieplenie w formie polaru. Pewne jest, że podczas hikingu, biegania czy gry ASG się spocisz. Może również spaść deszcz. Typowy hardshell w takim przypadku ochroni Cię przed przemoknięciem, ale zablokuje możliwość odprowadzania potu z ciała. Główne założenie softshella to jednoczesna ochrona przed deszczem i przed przepoceniem. Jest to możliwe dzięki swobodnemu przepływowi powietrza przez membranę. W jaki sposób? Membrana to nic innego jak materiał z milionami małych otworów. Na tyle małych, aby być w stanie zablokować przepuszczanie molekuł wody oraz pozwolić na swobodne przepuszczanie molekuł potu. Dzięki temu woda z zewnątrz nie dostanie się tak łatwo pod spód, a pot będzie mógł spokojnie uchodzić na zewnątrz. 

kurtka softshell

Kurtka Pentagon Artaxes Black

Sprawdź

Kurtka Texar Softshell Falcon Grey

Sprawdź

Kurtka MFH Scorpion Softshell Olive

Sprawdź

Kiedy i dlaczego wybrać softshell? 

Podczas przebywania na otwartym terenie możesz trafić na różne warunki, a dodatkowo mogą się one szybko zmieniać – zwłaszcza w górach.  

Kurtki te świetnie sprawdzają się w wielu warunkach. Zdecyduj się na jeden z modeli, jeśli: 

  • Lubisz dłuższe wycieczki piesze – komfort termiczny, ochrona przed wiatrem i niechcianym deszczem na kilka godzin to główne korzyści z tej kurtki. Przyda się przede wszystkim na szlakach górskich. 
  • Rower to Twoje hobby lub środek transportu – odprowadzanie potu, lekkość oraz miękki, dopasowujący się materiał pozwolą Ci się czuć komfortowo podczas jazdy. 
  • Lubisz backpacking – ograniczona ilość miejsca w plecaku to główny powód, dla którego chcesz zabrać jedną, uniwersalną kurtkę i jednocześnie być spokojnym o to, że żadne warunki nie przeszkodzą Ci w podróżowaniu. 
  • Chcesz uniwersalnej kurtki na co dzień – dobrze dopasowany softshell stanowi świetne połączenie z jeansami na codzienne przemieszczanie się po mieście.  

Kurtka softshell to świetne uzupełnienie Twojej szafy i będzie bardzo praktyczne dla tych, którzy uprawiają sport na świeżym powietrzu.  

Jeśli jesteś jednak osobą, którą fascynuje bushcraft, survival lub inne aktywności w lesie i ciężkich warunkach, to taka odzież sprawi się idealnie nie tylko ze względu na jej świetne właściwości wodoodporne. Kurtki te bowiem bardzo często mają wiele różnych kieszeni, w których możesz schować najpotrzebniejsze akcesoria. 

Jak prać kurtkę softshell?

Softshell – na co zwrócić uwagę przed zakupem? 

Jeśli zastanawiasz się właśnie nad kupnem kurtki softshell, to pamiętaj, aby zwrócić uwagę na: 

  • Materiał, z jakiego została wykonana – będzie miał on wpływ przede wszystkim na trwałość i komfort użytkowania. 
  • Układ kieszeni i ich ilość – aby wiedzieć, ile ich potrzebujesz i w jakich miejscach, zadaj sobie najpierw pytanie: jak będziesz używał softshella i co będziesz nosił przy sobie? 
  • Producenta – renomowany, uznawany w środowisku, w jakim się obracasz. Znany producent to lepsze materiały i jakość wykonania. 

Pamiętaj również, żeby zapoznać się dokładnie z właściwościami kurtki – przede wszystkim zwróć uwagę na membranę (jaki jest stopień oddychalności i wodoodporności).  

kurtka softshell

Kurtka Pentagon Artaxes Escape Midnight Blue

Sprawdź

Kurtka Pentagon Artaxes Woodland

Sprawdź

Kurtka damska 4F SFD002 Softshell – chłodny jasny szary 

Sprawdź

Gdzie kupić kurtkę softshell? 

Producenci, których znajdziesz w naszej ofercie i którzy oferują świetny softshell męski to przede wszystkim Pentagon oraz Texar. Obie firmy proponują ciekawe modele, które mają charakter taktyczno-militarny i outdoorowy. Znajdziesz również interesujące i warte rozważenia modele innych firm, takich jak: 4F, MFH czy Fjord Nansen. 

W ofercie Militaria.pl dostępnych jest wiele taktycznych kurtek softshell. Większość z nich ma dużo kieszeni, panele velcro, krój i kolorystykę typowo militarną. Idealne dla fanów militariów, wojska oraz survivalu. 

Jeśli szukasz rozwiązania na co dzień do miasta lub czegoś, co nie będzie się kojarzyło z wojskiem, sprawdź kurtki softshell Fjord Nansen i kurtki softshell 4F. Kurtki te charakteryzuje casualowy styl, prostota oraz ciekawa kolorystyka.  

Softshell damski znajdziesz głównie w ofercie 4F. Dostępność różnorodnej kolorystyki i modeli pozwoli Ci dobrać model, który spełni oczekiwania zarówno pod względem właściwości, jak i stylu. 

Napisz coś...