Skip to main content

Kurtka softshell jest znana w środowisku outdoorowym jako świetna, wszechstronna alternatywa dla klasycznych hardshelli. Może pełnić funkcje kurtki na co dzień, jak i do sportu czy spokojnego pokonywania leśnych ścieżek. Uniwersalność softshella sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na wyposażenie swojej garderoby w taką kurtkę. 

Softshell – czym jest i jak działa? 

Kurtka softshell to przede wszystkim okrycie wierzchnie, które w wielu warunkach zastępuje inne kurtki. Jej specyficzna budowa pozwala jednak na zastosowanie jej również jako warstwa docieplająca na bardziej srogie warunki.  

Softshell to lekka kurtka, która w chłodne dni zapewni Ci jednocześnie komfort termiczny, ochronę przed deszczem oraz wiatrem, a także odprowadzi wilgoć na zewnątrz. Wszystko to jest możliwie dzięki zastosowaniu popularnej membrany. 

Wspomniane wyżej cechy powodują, że jest to świetny wybór dla tych, którzy szukają jednego, uniwersalnego rozwiązania i chcą zwolnić trochę miejsca w plecaku. Nie musisz już nosić jednocześnie ciężkiego, sztywnego hardshella oraz lekkiej, puchowej kurtki. W większości sytuacji sprawdzi się sam softshell. 

Wiesz już co to softshell. Jak w takim razie działa i dlaczego może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie? Za wszystko odpowiada stosowana membrana i docieplenie w formie polaru. Pewne jest, że podczas hikingu, biegania czy gry ASG się spocisz. Może również spaść deszcz. Typowy hardshell w takim przypadku ochroni Cię przed przemoknięciem, ale zablokuje możliwość odprowadzania potu z ciała. Główne założenie softshella to jednoczesna ochrona przed deszczem i przed przepoceniem. Jest to możliwe dzięki swobodnemu przepływowi powietrza przez membranę. W jaki sposób? Membrana to nic innego jak materiał z milionami małych otworów. Na tyle małych, aby być w stanie zablokować przepuszczanie molekuł wody oraz pozwolić na swobodne przepuszczanie molekuł potu. Dzięki temu woda z zewnątrz nie dostanie się tak łatwo pod spód, a pot będzie mógł spokojnie uchodzić na zewnątrz. 

kurtka softshell

Kurtka Pentagon Artaxes Black

Sprawdź

Kurtka Texar Softshell Falcon Grey

Sprawdź
Kurtka MFH Scorpion Softshell Black

Kurtka MFH Scorpion Softshell Black

Sprawdź

Kiedy i dlaczego wybrać softshell? 

Podczas przebywania na otwartym terenie możesz trafić na różne warunki, a dodatkowo mogą się one szybko zmieniać – zwłaszcza w górach.  

Kurtki te świetnie sprawdzają się w wielu warunkach. Zdecyduj się na jeden z modeli, jeśli: 

  • Lubisz dłuższe wycieczki piesze – komfort termiczny, ochrona przed wiatrem i niechcianym deszczem na kilka godzin to główne korzyści z tej kurtki. Przyda się przede wszystkim na szlakach górskich. 
  • Rower to Twoje hobby lub środek transportu – odprowadzanie potu, lekkość oraz miękki, dopasowujący się materiał pozwolą Ci się czuć komfortowo podczas jazdy. 
  • Lubisz backpacking – ograniczona ilość miejsca w plecaku to główny powód, dla którego chcesz zabrać jedną, uniwersalną kurtkę i jednocześnie być spokojnym o to, że żadne warunki nie przeszkodzą Ci w podróżowaniu. 
  • Chcesz uniwersalnej kurtki na co dzień – dobrze dopasowany softshell stanowi świetne połączenie z jeansami na codzienne przemieszczanie się po mieście.  

Kurtka softshell to świetne uzupełnienie Twojej szafy i będzie bardzo praktyczne dla tych, którzy uprawiają sport na świeżym powietrzu.  

Jeśli jesteś jednak osobą, którą fascynuje bushcraft, survival lub inne aktywności w lesie i ciężkich warunkach, to taka odzież sprawi się idealnie nie tylko ze względu na jej świetne właściwości wodoodporne. Kurtki te bowiem bardzo często mają wiele różnych kieszeni, w których możesz schować najpotrzebniejsze akcesoria. 

Jak prać kurtkę softshell?

Softshell – na co zwrócić uwagę przed zakupem? 

Jeśli zastanawiasz się właśnie nad kupnem kurtki softshell, to pamiętaj, aby zwrócić uwagę na: 

  • Materiał, z jakiego została wykonana – będzie miał on wpływ przede wszystkim na trwałość i komfort użytkowania. 
  • Układ kieszeni i ich ilość – aby wiedzieć, ile ich potrzebujesz i w jakich miejscach, zadaj sobie najpierw pytanie: jak będziesz używał softshella i co będziesz nosił przy sobie? 
  • Producenta – renomowany, uznawany w środowisku, w jakim się obracasz. Znany producent to lepsze materiały i jakość wykonania. 

Pamiętaj również, żeby zapoznać się dokładnie z właściwościami kurtki – przede wszystkim zwróć uwagę na membranę (jaki jest stopień oddychalności i wodoodporności).  

kurtka softshell

Kurtka Pentagon Artaxes Escape Midnight Blue

Sprawdź

Kurtka Pentagon Artaxes Woodland

Sprawdź
Kurtka damska Alpinus Softshell Bergamo - Szara

Kurtka damska Alpinus Softshell Bergamo Szara

Sprawdź

Gdzie kupić kurtkę softshell? 

Producenci, których znajdziesz w naszej ofercie i którzy oferują świetny softshell męski to przede wszystkim Pentagon oraz Texar. Obie firmy proponują ciekawe modele, które mają charakter taktyczno-militarny i outdoorowy. Znajdziesz również interesujące i warte rozważenia modele innych firm, takich jak: 4F, MFH czy Fjord Nansen. 

W ofercie Militaria.pl dostępnych jest wiele taktycznych kurtek softshell. Większość z nich ma dużo kieszeni, panele velcro, krój i kolorystykę typowo militarną. Idealne dla fanów militariów, wojska oraz survivalu. 

Napisz coś...