Skip to main content

Ogrzewacze chemiczne zapewniają zimą ciepło zarówno Twoich dłoni, stóp, jak i całego ciała. Podczas mrozów pomagają przetrwać poza domem i poprawiają nastrój w trakcie zimowych wędrówek. Wiele osób zastanawia się, czy warto je zakupić i nosić w torbie czy plecaku. Wyjaśnimy, dlaczego powinny się znaleźć w Twoim ekwipunku i jak ich używać.  

Jak działa ogrzewacz do rąk 

Ogrzewacze chemiczne wielorazowe

Ogrzewacze chemiczne, popularnie nazywane grzejkami, dzielą się na jednorazowe oraz wielorazowe. Te, które można wykorzystać ponownie, często występują jako ogrzewacz do rąk z blaszką. Jak działa tego typu grzejka? Po wygięciu blaszki wewnątrz ogrzewacza następuje reakcja krystalizacji, którą powoduje wydzielanie przyjemnego ciepła ok. 60 stopni Celsjusza. Po zakończeniu procesu, który trwa ok. 1 godziny, ogrzewacz wielorazowy z blaszką zaczyna stygnąć. Aby użyć go ponownie, należy wrzucić go do wrzątku i trzymać tam, aż do całkowitego rozpuszczenia kryształków. Tego typu produktów można używać również jako zimny kompres, ale wtedy zamiast gotować ogrzewacz, umieść go w lodówce. Do ogrzewaczy wielorazowych należą także termofory, które zalewa się gorącą wodą oraz pasywne ogrzewacze, które możesz założyć na ręce. 

Ogrzewacze chemiczne jednorazowe

Ogrzewacze chemiczne jednorazowe wymagają jedynie kontaktu z tlenem do rozpoczęcia reakcji egzoenergetycznej, czyli takiej, przy której wydzielane jest ciepło. Jest to bezpieczna reakcja i podobnie jak przy ogrzewaczach wielorazowych, temperatura raczej nie przekracza 50 – 70 stopni Celsjusza. W zależności od zastosowania i wielkości grzejki jednorazowej, w postaci ogrzewaczy chemicznych, utrzymują właściwości grzejące od 6 do nawet 14 godzin. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena, pozwalająca mieć zapas grzejków, aby rozlokować je w różnych plecakach czy kieszeniach kurtek.  

Rodzaje i wielkości ogrzewaczy chemicznych

W zależności od rodzaju zastosowania rozróżnia się najczęściej ogrzewacze chemiczne do stóp, do dłoni oraz do ciała. Nierzadko oferowane przez sklep internetowy Militaria.pl produkty tego typu są samoprzylepne, dzięki czemu nie odpadają od ciała pod ubraniem. Klej użyty do produkcji nie uczula, a ogrzewacz łatwo oderwać, bez nieprzyjemnego wyrywania włosów. Rozmiar dopasowany jest do miejsca, które chcesz ogrzać. Produkty do ciała zwykle występują w postaci sporego prostokąta, który umieszczasz pod odzieżą. Ogrzewacze do rąk doskonale nadają się do włożenia ich do wnętrza rękawiczki, mogą także spoczywać w Twojej kieszeni i ogrzewać włożone do nich dłonie. Grzejki do stóp oferowane są jako niewielkie płatki do ogrzania Twoich palców, ale także w kształcie wkładki. Te drugie zaprojektowane zostały w taki sposób, aby grzać całą stopę. W ofercie Militaria.pl znajdziesz także inne ogrzewacze, takie jak grzałki i ogrzewacze benzynowe katalityczne oraz akcesoria do nich, między innymi wymienne żarniki. 

Jak używać ogrzewacza do rąk

Ogrzewacza do rąk możesz używać w dowolny sposób, zaczynając od wspomnianego wcześniej trzymania go w kieszeni i grzania sobie w ten sposób rąk, jak i wkładając go bezpośrednio do rękawiczki. Możesz ogrzewać w ten sposób zarówno grzbiet dłoni, jak i jej spód. Ogrzewacz działa wiele godzin po otwarciu, dlatego jeżeli planujesz krótki spacer na mrozie warto otworzyć go jeszcze w domu, żeby niepotrzebnie nie marznąć po wyjściu z ciepłego pomieszczenia. Pamiętaj, aby nie rozrywać ani nie przekłuwać ogrzewacza. Jego konstrukcja pozwala mu działać od razu po wyjęciu z oryginalnego opakowania, przez co są niezwykle proste w użyciu – poradzą sobie z tym nawet dzieci.  

Kiedy się przyda ogrzewacz chemiczny

Ogrzewacz chemiczny przyda się wszędzie tam, gdzie może wystąpić ryzyko zmarznięcia. Oprócz oczywistego zastosowania zimą sprawdzi się także podczas podróży do zimniejszych rejonów świata oraz jako produkt awaryjny, na wypadek nagłego załamania pogody. Latem warto je zabrać w góry, gdzie o kapryśną pogodę nietrudno. Ogrzewacze chemiczne powinny znaleźć się w każdym samochodzie, szczególnie podczas okresu od jesieni do wiosny. Nigdy nie wiesz, kiedy może przydarzyć się awaria samochodu lub nagłe załamanie się pogody w trasie. Nawet latem często występują zimne noce, na które warto się przygotować, szczególnie gdy udajemy się w długą trasę lub trudny teren. 

Ogrzewacze warto także mieć w swoim domu lub mieszkaniu na wypadek awarii ogrzewania. Przezorny preppers posiadający plecak ucieczkowy powinien się również zaopatrzyć w ogrzewacz do rąk, stóp oraz ciała. Tego typu produkty doskonale sprawdzają się w najmniej oczekiwanym momencie, pozwalając zwiększyć nasze szanse na przetrwanie, a w spokojnych czasach zapewniając komfort cieplny, gdy na zewnątrz zepsuje się aura. Grzejki są także doskonałe dla sportowców, w tym rowerzystów. Podczas szybkiej jazdy rowerem, nawet w rękawiczkach, mogą zmarznąć ręce. 

Jak użyć ponownie ogrzewacza chemicznego?

Ogrzewacze chemiczne wielorazowego użytku można stosować wielokrotnie, ale należy przestrzegać kilku zasad. Nie wolno ich nakłuwać ani rozcinać. Pamiętaj, żeby dbać o swój ogrzewacz do rąk. Jak użyć ponownie produkt, nie niszcząc powłoki? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie naczynie na swój ogrzewacz do rąk. Jak gotować go zatem, aby posłużył długo? Nie dopuść do opadnięcia go na dno naczynia, gdyż rozgrzane denko może go uszkodzić. Nie pozostawiaj ogrzewacza w gotującej się wodzie bez nadzoru i nie ogrzewaj go w kuchence mikrofalowej, chyba że producent zaznaczył, że jest to możliwe. 

Ogrzewacze chemiczne są lekkie, zajmują mało miejsca i nie kosztują dużo. Docenią je osoby lubiące zimowe wypady za miasto, miłośnicy rowerów oraz hulajnóg. Sprawdzają się doskonale podczas porannego spaceru z psem, szczególnie w chłodnych porach roku. Są niezastąpione w razie awarii zasilania czy konieczności opuszczenia domu, spowodowanej na przykład kataklizmem. Gdy musisz spędzić czas na mrozie, ciepło to Twój największy przyjaciel. 

Napisz coś...