Skip to main content

Kto wynalazł okulary przeciwsłoneczne? Czym są kategorie filtra zaciemnienia? Czy filtr UV jest tym samym? I może najważniejsze pytanie – jakie okulary wybrać, żeby dobrze spełniały swoją funkcję?

1. Pierwsze okulary nosili chińscy sędziowie

Pierwsze przeciwsłoneczne okulary powstały już w XII wieku w Chinach. Zakładali je tamtejsi sędziowie, aby nie było widać ich reakcji na przebieg toczącego się procesu. Miały one postać płaskich, przydymionych płytek wykonanych z kwarcu.

Okulary przeciwsłoneczne chroniły również oczy chorych na syfilis, ponieważ jednym z objawów tej choroby jest światłowstręt.

Dużo wcześniej jednak szczególną odmianą okularów przeciwsłonecznych chronili swój wzrok przed słońcem na pustyniach lodowych ludzie zamieszkujący Arktykę. Używane przez Eskimosów osłony na oczy były wykonane z kości lub drewna i miały wydrążone wąskie poziome szczeliny.

2. Istnieją 4 kategorie filtra zaciemnienia

Czy wiesz, że na okularach kategorię filtra zaciemnienia oznacza się symbolem cat.1-4? Im wyższa kategoria – tym mniej światła jest przepuszczane przez szkła. Chcąc kupić okulary przeciwsłoneczne z filtrem najlepiej będzie wybrać jego kategorię odpowiednio do stopnia nasłonecznienia miejsca, w którym będziemy te okulary zakładać. Warto wiedzieć, że soczewka całkiem przezroczysta lub tylko nieznacznie przydymiona posiada kategorię filtra zaciemnienia 0.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne ze względu na kategorię filtra zaciemnienia?

Kategoria filtra 1 (oznaczana na okularach cat.1) najlepiej zda egzamin, gdy jest pochmurno oraz gdy oświetlenie jest dość słabe. Przepuszcza ona dużo światła (szacuje się, że między 43% a 80%). Soczewki w okularach przeciwsłonecznych z takim filtrem są często żółte lub bursztynowe.

Okulary z filtrem zaciemnienia cat.2 nazywana też średnim filtrem zaciemnienia. Można stosować go w miejscach o zmieniającym się często natężeniu światła. Przez soczewkę z takim filtrem wpada od 18 do 43% światła.

Kategoria numer 3 najbardziej uniwersalny poziom zaciemnienia – idealny na co dzień podczas słonecznych, letnich dni. Odpowiednia będzie zwłaszcza dla kierowców – przepuszcza ona od 8 do 18 % światła. W okularach z takim filtrem komfortowo poprowadzisz pojazd w słoneczny dzień.

Najwyższa kategoria filtra zaciemnienia w okularach przeciwsłonecznych – cat.4 – będzie najbardziej wskazana podczas aktywnego spędzania wolnego czasu. Szczególnie podczas wypraw wysokogórskich, żeglarstwa czy też jazdy na nartach, gdzie słońce odbija się mocno od śniegu. Ta kategoria przepuszcza tylko 3-8% światła.

Okulary taktyczne Bolle Rush+ Smoke

Okulary taktyczne Bolle Rush+ Smoke

Sprawdź
Okulary ochronne OPC Military Marines Black Matt Smoke Revo z polaryzacją

Okulary ochronne OPC Military Marines Black Matt Smoke Revo z polaryzacją

Sprawdź
Okulary taktyczne Bolle Cobra Smoke

Okulary taktyczne Bolle Cobra Smoke

Sprawdź

3. Kategoria filtra zaciemnienia nie ma wpływu na inne filtry

Filtr zaciemnienia w żadnym wypadku nie wpływa na filtry ochronne UV czy też na filtr polaryzacyjny. Okulary przeciwsłoneczne z kategorią zaciemnienia np. 2 i 4 gwarantują więc taką samą ochronę przed promieniami UV, a tym samym mają ten sam filtr polaryzacyjny.

4. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją zwiększają kontrast obrazu…

…, a oprócz tego usuwają świetlne refleksy, podwyższają poziom jasności widzenia i, co najbardziej odczuwalne dla osób noszących okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, zauważalnie zmniejszają zmęczenie oczu. Okulary polaryzacyjne nigdy by nie powstały, gdyby w 1936 roku Amerykanin Edwin Herbert Land nie próbował stworzyć soczewek z pomocą opatentowanego filtra Polaroid.

5. Największą znaną kolekcję okularów przeciwsłonecznych posiada Elton John

Kolekcja okularów piosenkarza liczy około 250 000 egzemplarzy. Niektóre z nich są bardzo wymyślne i ekstrawaganckie. Brokatowe i ozdobione figurkami krasnala, okrągłe, trójkątne, w kształcie gwiazd…

6. Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne?

Lepiej nie na straganie. Możesz tam niestety trafić na okulary pozbawione zupełnie filtra UV. Gdy założysz takie okulary – Twoje źrenice się rozszerzą wpuszczając więcej światła, co sprawi, że do oka wpadnie więcej szkodliwego promieniowania UV. W takim wypadku już lepiej nie nosić okularów w ogóle. Nie kupuj okularów „no name”, stawiaj na sprawdzone marki. Przy czym sprawdzone nie musi oznaczać bardzo drogie.

7. Jakie okulary przeciwsłoneczne będą najlepsze?

Niekoniecznie te najdroższe. Dobre okulary przeciwsłoneczne, które skuteczne ochronią Twoje oczy przed słońcem nie muszą kosztować kilkaset złotych. Przede wszystkim zwracaj uwagę na naklejki i oznaczenia na wewnętrznej stronie oprawek okularów, czytaj dołączoną etykietę. Sprawdź czy okulary przeciwsłoneczne, które wybrałeś mają oznaczoną kategorię filtra zaciemnienia czy filtr polaryzacyjny. Ważna jest też siła filtra UV czyli moc blokowania promieniowania ultrafioletowego.

Promieniowanie to jest zasadniczo podzielone na trzy zakresy, które są wyrażane w nanometrach. UVA = zakres 380 – 315 nm, UVB = 315-280 nm, a UVC 280-200 nm. Soczewki z filtrem UV 400 dają Ci pewność, że Twoje oczy będą chronione we wszystkich zakresach promieniowania.

A bogatą ofertę okularów przeciwsłonecznych w Militaria.pl odnajdziesz tutaj.

Napisz coś...