Skip to main content

Zastanawiasz się nad wyborem plecaka? Gdy rozpoczniesz poszukiwania dość szybko zdasz sobie sprawę z mnogości dostępnych modeli. W sklepach możesz trafić np. na plecaki taktyczne i wojskowe, miejskie, turystyczne, biegowe, rowerowe, wspinaczkowe i wiele innych. Istnieje więc ryzyko dokonania błędnego wyboru. Warto to ryzyko ograniczyć poprzez dokładne sprecyzowanie swoich oczekiwań co do nowego sprzętu.

Na początek spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka pytań. W jakich warunkach będziesz korzystał z plecaka? Będą to wypady jednodniowe czy weekendowe? A może planujesz jeszcze dłuższą wyprawę? W ten sposób określisz rodzaj oraz pojemność plecaka, co pozwoli na znaczne zawężenie wyboru.

Plecaki taktyczne i wojskowe. Dla kogo?

Ten artykuł kierujemy głównie do miłośników militarnego stylu oraz osób poszukujących mocnego sprzętu do zadań specjalnych. Jeśli planujesz korzystać z plecaka w trudnym terenie np. podczas wypraw survivalowych to plecak taktyczny lub wojskowy będzie świetnym wyborem. Plecaki taktyczne wyróżniają się przede wszystkim bardzo dużą wytrzymałością. Topowe modele często wykonane są z pancernych materiałów np. niezwykle trwałej i odpornej na przetarcia cordury. W swoich plecakach materiał ten wykorzystuje m.in. polska marka Wisport.

Zwykłe plecaki są z reguły lżejsze od modeli wojskowych, ale cechuje je mniejsza wytrzymałość. Z tego względu plecak taktyczny to dobry wybór dla osób poruszających się po trudnym terenie, gdzie łatwo o uszkodzenie sprzętu. Plecaki wojskowe i taktyczne zainteresują także osoby, które po prostu lubią militarny styl. Dotyczy to zarówno ogólnego wyglądu plecaka, jak i jego koloru. Plecaki taktyczne często wykonywane są w stonowanej kolorystyce, dzięki czemu nie rzucają się w oczy. Tę cechę powinni docenić np. miłośnicy bushcraftu, którzy często nocują w terenie „na dziko” i nie chcą zwracać na siebie uwagi. Przykładowo marka Wisport produkuje plecaki w kilkunastu wariantach kolorystycznych, w tym we wzorach maskujących np. Multicam, wz. 93 leśny „Pantera”, A-Tacs IX czy A-Tacs FG.

Plecak Wisport Sparrow 16 l Black

Sprawdź

Plecak Wisport Caracal 25 l A-TACS IX

Sprawdź

Plecak Badger Outdoor Hilltop 55 l Black

Sprawdź

Czy różni się plecak taktyczny od zwykłego?

Główne różnice pomiędzy plecakami taktycznymi i zwykłymi to opisane wyżej kwestie wytrzymałości zastosowanych tworzyw oraz możliwość nabycia produktu o militarnym wyglądzie. Plecak taktyczny i wojskowy można także poznać po obecności systemu oporządzenia taktycznego, co przekłada się na szerokie możliwości troczenia dodatkowego ekwipunku. W plecakach najczęściej spotykany jest system MOLLE, który polega na obszyciu powierzchni poziomymi taśmami. System pozwala na łatwe dołączanie do plecaka innych elementów oporządzenia np. zwiększających pojemność kieszeni czy elementów wyposażenia pilnej potrzeby.

To nie koniec różnic. Elementem, który często spotykamy w plecakach taktycznych, a którego próżno szukać w zwykłych plecakach są także panele velcro. Zastosowanie rzepów pozwala na personalizację wyglądu plecaka poprzez doczepienie różnego rodzaju naszywek czy też emblematów np. flagi państwowej albo Morale Patches.

Przeczytaj tekst o systemach oporządzenia taktycznego

Jaki plecak wojskowy?

Plecaki możemy podzielić na 3 główne kategorie wynikające z ich pojemności. W sprzedaży dostępne są modele typu 1-day pack i miejskie o pojemności do 30 litrów, 3-day pack, czyli weekendowe o pojemności do 50 litrów oraz plecaki wyprawowe o pojemności większej niż 50 litrów. To, który będzie najlepszym wyborem zależy oczywiście od potrzeb, o czym pisaliśmy na początku.

Im większy i cięższy plecak, tym ważniejszy jest dobry system nośmy. Aby plecak wygodnie spoczywał na plecach powinien zostać wyposażony w miękkie ramiona oraz pas piersiowy i pas biodrowy. W dużych modelach pas biodrowy z reguły jest szeroki i obszerny. Dzięki temu plecak obciąża głównie biodra, a nie ramiona.

Komora główna mniejszych plecaków jest najczęściej zamykana na zamek błyskawiczny. Wygodnym rozwiązaniem stosowanym np. przez markę Wisport w modelu Sparrow II jest zamek zlokalizowany na trzech bokach plecaka. Tym sposobem komora główna otwierana jest jak walizka, co znacznie ułatwia pakowanie.

W przypadku plecaków o większych rozmiarach bardziej popularnym zamknięciem jest natomiast komin z klapą. Zastosowanie komina pozwala na zwiększenie pojemność plecaka o kilka dodatkowych litrów. Warto zwrócić uwagę, aby klapa została wyposażona w regulację wysokości, dzięki czemu nie będziesz musiał się męczyć z jej zamknięciem po zapakowaniu plecaka do pełna.

Plecak Badger Outdoor Recon 25 l Black

Sprawdź
Jak przetrwać - plecak ucieczkowy

Plecak Wisport Sparrow II 30 l wz.93 leśny „PANTERA”

Sprawdź
Jesienna wyprawa w góry

Plecak Wisport Raccoon 85 l olive

Sprawdź

Kolejnym dodatkiem, na który warto zwrócić uwagę (zarówno w mniejszych, jak i większych plecakach) jest obecność pasów kompresyjnych. Pełnią one podwójną rolę. W przypadku plecaka, który nie został w pełni zapakowany, pasy pozwolą zmniejszyć jego objętość oraz ustabilizują bagaż. Pasy można także wykorzystać do przytroczenia większych rozmiarów ekwipunku np. karimaty. Standardem powoli staje się kompatybilność z systemem hydratacyjnym, czyli wydzielone specjalne miejsce na bukłak z wodą oraz wyjście na rurkę.

Zarówno w mniejszych, jak i większych modelach, przydatna będzie dodatkowa kieszeń lub komora z organizerem, do której możemy włożyć np. latarkę czy multitool. Tym sposobem będziesz miał szybki i łatwy dostęp do przydatnych w terenie narzędzi, bez potrzeby przerzucania całego bagażu.

Gdzie kupić plecak wojskowy?

Zachęcamy do sprawdzenia oferty plecaków taktycznych i wojskowych dostępnych w Militaria.pl. W sprzedaży posiadamy szeroką gamę modeli wrocławskiej firmy Wisport, której produkty słyną z najwyższej jakości wykonania. Oferujemy także plecaki taktyczne innych producentów np. Pentagon, Badger Outdoor, Texar czy Brandit. Zastanawiasz się gdzie kupić plecak wojskowy? Koniecznie odwiedź nasz sklep stacjonarny lub kategorię plecaki w sklepie online!

Napisz coś...