Skip to main content

Z przyjaciółmi, ze znajomymi, z partnerem – pomysłów na kompanów podróży jest wielu. Nie każdemu jednak wyjazdy w licznych grupach odpowiadają. Jest taki typ niezależnego podróżnika, który na swoje wojaże potrzebuje tylko jednej osoby – samego siebie. Podróżowanie w pojedynkę wielu osobom kojarzy się jako smutna, żmudna wędrówka, opatrzona szeregiem czyhających niebezpieczeństw. Jednak czy jest tak w rzeczywistości? Solowy wypad to przecież szansa na niezależność i sprawdzenie siebie, możliwość zaznania spokoju i zdystansowania się. Nie popadając jednak w nadmierny optymizm i egzaltację, warto do takiego wyjazdu odpowiednio się przygotować i wziąć pod uwagę realne ryzyko, jakie może nas spotkać. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak podróżować bezpiecznie w pojedynkę oraz jakich zasad należy przestrzegać, aby być przygotowanym na to, co niespodziewane. 

Pierwsza podróż solo – jak zacząć? 

Przede wszystkim pamiętaj, że to Twój wyjazd i służy zaspokajaniu Twoich oczekiwań i potrzeb – chyba to właśnie w podróżowaniu w pojedynkę jest najpiękniejsze. Wybierając wymarzony kierunek i termin, weź jednak pod uwagę kilka zależności. Jeśli jesteś początkującym podróżnikiem, warto rozważyć kierunki dobrze rozwinięte turystycznie o stabilnej sytuacji politycznej (przykładowo, dotknięta konfliktami zbrojnymi Syria, nie będzie dobrym pomysłem na pierwszą samotną wyprawę). Dobrze przemyśl także termin – skusić Cię mogą ceny kubańskiego plażowania w sierpniu, jednak weź pod uwagę, że jest to szczyt sezonu huraganowego, więc ryzyko niepogody jest spore. Gdy kluczowe decyzje zapadną, przemyśl jaki typ noclegu preferujesz i zarezerwuj go. Możesz postawić na niskobudżetowy hostel, klimatyczny rodzinny pensjonat lub hotel w centrum. Niezależnie od wyboru, sprawdź opinie o noclegu, upewnij się także w kwestii dojazdu oraz przygotuj sobie potwierdzenie rezerwacji. 

Podróżowanie w pojedynkę

Plecak Wisport Sparrow II 30 l Black

Sprawdź
Multitool Badger Outdoor Solid

Multitool Badger Outdoor Solid

Sprawdź
Latarka akumulatorowa Olight Baton 3 Pro Cool White Black - 1500 lumenów

Latarka akumulatorowa Olight Baton 3 Pro Cool White Black – 1500 lumenów

Sprawdź

Plusy i minusy podróżowania w pojedynkę

Podróżowanie w pojedynkę ma wiele zalet. Jesteś panem swojego czasu – to ty wybierasz, dokąd chcesz się udać, gdzie spędzić dłuższą chwilę, a jaką atrakcję pominąćMożesz się skupić na atrakcyjnych dla Ciebie obiektach czy muzeach, a przy tym masz wiele okazji do rozmyślań. Nikt nie będzie marudził, że jest zmęczony, opóźniał lub narzucał Ci tempa. To jednocześnie odpowiedzialność – jeśli zaśpisz, spóźnisz się na pociąg, odpuścisz wejście do jakiegoś zabytku, to pretensje możesz mieć tylko do siebie.  

Do wad podróży solo należą przede wszystkim koszty. Wynajęcie pojedynczego pokoju jest droższe niż dwójka, dlatego jeśli chcesz zaoszczędzić, najlepiej wybierać tańsze hostele. Jeśli decydujesz się na salę wieloosobową, to musisz zwracać większą uwagę na cenne przedmioty lub przechowywać je w sejfie. Gdy konieczne okaże się wzięcie taksówki, to nie podzielisz z nikim kosztów. Czasem nie masz się do kogo odezwać, ale to doskonała okazja, aby poznać nowych znajomych wśród innych turystów lub miejscowych. Nikt nie zrobi Ci zdjęcia na pamiątkę – możesz poprosić obce osoby o pomoc, ale uważaj, komu dajesz do ręki aparat czy telefon, żeby go nie stracić.  

Trzymaj się podstawowych zasad bezpiecznego podróżowania 

Podczas podróży warto trzymać się określonych zasad oraz planu podróży. Spontaniczność jest oczywiście mile widziana, jednak podstawowe zasady bezpieczeństwa pozwolą Ci poczuć się komfortowo i w pełni zrelaksować w podróży. Aby swobodniej poruszać się po okolicy, której najprawdopodobniej nie znasz, spisz sobie adres hotelu i pobierz mapę miasta na telefon. Z pewnością rodzina i znajomi niepokoją się o Ciebie, więc nie zapominaj o nich – bądź z nimi w kontakcie i informuj o swoich planach. Spacerując po zmroku, miej ze sobą latarkę oraz naładowany telefon. Powyższe wskazówki mogą pomóc Ci w zachowaniu równowagi między spontanicznością i swobodą oraz zachowaniem bezpieczeństwa podczas całej wyprawy. 

Co może się zdarzyć podczas podróży w pojedynkę? 

Kradzież 

Warto zawsze pamiętać o bezpieczeństwie w podróży i w tej kwestii dobrze się przygotować, zabezpieczyć porządnie nasz bagaż oraz to, co w nim najcenniejsze – czyli głównie pieniądze i dokumenty. Pamiętaj, aby przygotować sobie kopie najważniejszych dokumentów, co znacznie ułatwi formalności w razie ich zgubienia lub kradzieży. Środki finansowe warto rozłożyć w różnych miejscach, część w gotówce, część na koncie, aby w razie nieprzewidzianych sytuacji nie zostać bez pieniędzy. W ochronie przed kieszonkowcami przydatnym rozwiązaniem mogą być portfele i torby wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe, jak np. stalowe linki w szelkach plecaka, uniemożliwiające ich odcięcie czy też technologia stosowana w portfelach, blokująca zeskanowanie naszych danych z kart kredytowych.  

Nie zostawiaj swoich rzeczy bez opieki. Gdy jesteś w restauracji, to idąc do toalety, zabierz najcenniejsze rzeczy ze sobą. Podobnie na plaży, ale tam możesz poprosić kogoś o popilnowanie ręcznika czy koca. Wybieraj wzbudzające zaufanie rodziny z dziećmi lub starsze pary.  Przeczytaj osobny wpis o tym, jak nie dać się okraść w podróży.

Plecak Wenger MX Reload 17 l - Heather Grey

Plecak Wenger MX Reload 17 l – Heather Grey

Sprawdź
Plecak antykradzieżowy M-Tac Urban Line Anti Theft Pack 20 l - Dark Grey

Plecak antykradzieżowy M-Tac Urban Line Anti Theft Pack 20 l – Dark Grey

Sprawdź
Portfel rfid

Portfel Koruma Smart RFID Block na karty i monety

Sprawdź

Napad 

Najważniejsza jest prewencja i to, aby do tego typu sytuacji nie dopuszczać. Spacerowanie zaciemnionymi uliczkami czy wsiadanie do aut nieznajomych osób to niestety czynności, które zwiększają takie ryzyko. Jeśli już czujesz się zagrożony, nieznajoma osoba zachowuje się podejrzanie w stosunku do Ciebie, musisz reagować. Jeśli jest jeszcze możliwość, uciekaj w miejsce, gdzie najszybciej spotkasz innych ludzi. Zrób dużo hałasu, aby dać szansę innym osobom zorientować się, że potrzebujesz pomocy, może to wystraszyć napastnika. W sytuacji, gdy znajdziesz się w konfrontacji z osobą atakującą, możesz użyć gazu pieprzowego do samoobrony, który podrażni oczy i nos oprawcy oraz pozwoli Ci się oddalić w bezpieczne miejsce. Należy jednak pamiętać, że nie w każdym kraju posiadanie tego typu narzędzia samoobrony jest legalne. Jeśli nie masz gazu, użyj wszystkiego co masz pod ręką, a co może pozwolić Ci zablokować ciosy i uchronić zdrowie lub nawet życie. Zazwyczaj walka z napastnikiem nie należy do wyrównanych – stres, zaskoczenie, siła fizyczna atakującego – to utrudnia nam zadanie. Jednak proste przedmioty takie jak telefon, klucze czy kamień mogą pozwolić wyjść cało z opresji. 

Fałszywi przyjaciele 

Samodzielne wakacje nie muszą być samotne! Zawieraj nowe znajomości i spędzaj czas z innymi turystami lub miejscowymi. Takie znajomości mogą wiele ułatwić w podróży, na przykład wspólne wynajęcie samochodu na jakąś wycieczkę obniży koszty wyprawy. Miejscowi za to mogą Ci pokazać mniej turystyczne zakątki, knajpy z miejscową kuchnią, polecić dobre rozwiązanie komunikacyjne lub gdzieś Cię podrzucić.  

Jednak poznając nowe osoby, zachowaj ostrożność i dystans. Nie chwal się ilością posiadanej gotówki, drogim sprzętem i zastanów się dziesięć razy, zanim zaprosisz kogoś do swojego pokoju. Uważaj na sytuacje, gdy ktoś częstuje Cię alkoholem. Być może chce Cię upić i okraść, niestety powszechne jest też dodawanie narkotyków i środków usypiających. A może po prostu chce się z Tobą napić, ale upijanie się w pojedynkę w obcym miejscu też nie jest rozsądne. Rozkojarzony na kacu będziesz łatwym celem kieszonkowców. Dlatego uważaj i we wszystkich lokalach miej na oku swój napój.  

Dzikie zwierzęta 

Daleko od cywilizacji możesz natknąć się na dzikie zwierzęta. Podchodzą one także do siedzib ludzkich w poszukiwaniu jedzenia. Oprócz dzikich zwierząt niebezpieczne są na przykład sfory zdziczałych psów. Jak zachować się podczas takiego nieoczekiwanego spotkania? 

Gdy idziesz z kimś, to najczęściej prowadzicie rozmowę, a hałas odstrasza mieszkańców lasów. Kiedy podróżujesz w pojedynkę, to możesz śpiewać, gwizdać i gadać do siebie. Jeśli spotkasz na swojej drodze niedźwiedzia, to nie podchodź do niego i powoli się wycofuj. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie krzycz, nie biegnij i nie patrz zwierzęciu w oczy – wszystko to może je sprowokować do ataku. Opuszczając spokojnie miejsce i zawracając, najprawdopodobniej unikniemy ataku. 

Wilki i psy odstrasza się w inny sposób. Możesz gwizdać i mówić ostrym tonem, aby je odstraszyć. Odstraszająco działa także wyprostowanie się i uniesienie rąkponieważ będziesz wydawał się wtedy większy. W agresywne psowate możesz też rzucić jakimś przedmiotem – najlepiej grudą ziemi. 

Jeśli zwierzę zbliża się do Ciebie i nie zdążysz się wycofać, to pozostaje przyjęcie pozycji żółwia – klękasz na ziemi, kładziesz się i splatasz ręce na karku. Staraj się nie poruszać, jakbyś udawał martwego. Zwierzę powinno stracić Tobą zainteresowanie. 

Jeśli spotkasz na szlaku czy w jego pobliżu dzikie zwierzęta lub zobaczysz ich tropy, to zgłoś to do nadleśnictwa. Nie zostawiaj śmieci, w szczególności resztek jedzenia – to one przyciągają zwierzęta do miejsc, gdzie poruszają się ludzie. 

Bezpieczne podróżowanie w pojedynkę

Powerbank solarny Xtorm 10000 mAh 20W

 

Sprawdź
Apteczka turystyczna

Apteczka Vera turystyczna – czerwona                                                                 

Sprawdź
Gaz pieprzowy na psy i wilki Sabre Red Protector MK3 53 ml - strumień

Gaz pieprzowy na psy i wilki Sabre Red Protector MK3 53 ml – strumień

Sprawdź

Apteczka 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – w samodzielnej podróży jesteś zdany na siebie. Również, kiedy zdarzy się wypadek. Dlatego musisz mieć ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę. Zapakuj leki, które regularnie przyjmujesz, preparaty przeciwbólowe, na biegunkę, zestaw opatrunków, środek do dezynfekcji. Przydatne mo też być maść ze środkiem przeciwbólowym oraz, jeśli ruszasz w słoneczne miejsca, środek na oparzenia. Noś apteczkę ze sobą – pozostawiona w pokoju nie pomoże w awaryjnej sytuacji. 

Ubezpieczenie 

Ubezpieczenie podróżne może ułatwić wiele spraw. Byłoby świetnie przeżyć urlop bez zmartwień, ale gdy wydarzą się nieoczekiwane wypadki, to właśnie ubezpieczenie wpłynie na Twój komfort psychiczny. W zależności od konkretnej polisy, ubezpieczenie podróżne może obejmować leczenie za granicą, ubezpieczenie bagażu, od opóźnionych i odwołanych lotów, NNW I OC. Koszt ubezpieczenia (w porównaniu z płaceniem za to z własnej kieszeni) jest niewielki, więc rozważ przed wyjazdem, czy je wykupić.  

Bezpieczne podróżowanie w pojedynkę – przede wszystkim rozsądek 

Nie ma co popadać w paranoję, jednak świadomość niektórych zdarzeń pozwoli Ci na lepsze przygotowanie i uniknięcie tego typu sytuacji podczas Twojej podróży. W niektórych miejscach, np. w górach, warto dobrze się zastanowić, czy jesteśmy odpowiednio przygotowani na podjęcie ryzyka samotnej wyprawy. Choć jest to rozwiązanie niepolecane przez służby ratunkowe, entuzjastów nie brakuje. Jeśli już decydujesz się na samotne wyjście górskim szlakiem, przygotuj się do tego odpowiednio – przestudiuj mapy, zabierz żywność i sprzęt oraz apteczkę turystyczną. Warto także poinformować bliskich oraz na przykład pracowników schroniska o naszych planach. 

Bądź ostrożny, ale zrelaksuj się. Wyprawa w pojedynkę nie musi oznaczać samotności. To czas na poznawanie innej kultury i nowych osób, czas na odpoczynek i nabranie nowej perspektywy. Życzymy Ci samych bezpiecznych podróży i dobrych przygód! 

Napisz coś...