Jeśli wybierasz się na kemping, to warto zaopatrzyć się w kilka praktycznych gadżetów, które sprawią, że pobyt na łonie natury będzie jeszcze lepszy. Odpowiednio dobrane gadżety kempingowe nie tylko ułatwią wykonywanie codziennych czynności, ale także sprawią, że wyprawa będzie bardziej komfortowa. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jakie rzeczy na kemping warto ze sobą zabrać!
Źródła światła, które warto spakować na kemping
Przebywanie na kempingu po zmroku i bez odpowiedniego oświetlenia może być prawdziwym wyzwaniem. Bez światła trudno np. znaleźć drogę do toalety czy przeszukać namiot. Z tego względu spośród dostępnych gadżetów kempingowych jednym z najważniejszych jest praktyczne źródło światła.
Jeśli chodzi o latarkę, to szczególnie polecamy model z płaską końcówką, która umożliwia postawienie jej w pozycji pionowej. Dzięki temu latarka może być wykorzystywana jako źródło światła na kempingu, co świetnie sprawdza się podczas wieczornego czytania, przygotowywania posiłków czy porządkowania ekwipunku. Alternatywą jest czołówka, która zapewnia wolne ręce — nieoceniona wygoda podczas gotowania, przeglądania mapy lub innych nocnych aktywności.
Warto też zwrócić uwagę na lampy kempingowe. Większość z nich wyposażona jest w specjalne haczyki, które umożliwiają zawieszenie ich wewnątrz namiotu. Poza tym taką lampę można postawić na stoliku podczas wieczornych rozmów ze znajomymi, co stworzy przyjemną atmosferę i zapewni odpowiednie oświetlenie całego terenu biwaku.
Nowoczesna kuchenka turystyczna i akcesoria
Współczesne kuchenki turystyczne sprawiają, że gotowanie na kempingu staje się prawdziwą przyjemnością. Na rynku dostępne są różne typy kuchenek, wykorzystujące odmienne rodzaje paliwa – od gazu, przez benzynę, aż po alkohol czy paliwo stałe.
Niektóre kuchenki składają się z gotowego zestawu z garnkiem, więc nie musisz dbać o dodatkowy zakup naczyń. Jeśli jednak planujesz gotować dla większej grupy, to warto kupić osobne garnki turystyczne. Zestawy takich naczyń zazwyczaj obejmują kilka elementów – garnki i menażki z bezpiecznymi, ergonomicznymi uchwytami, które mogą pełnić także funkcję misek.
Zamiast jednorazowych sztućców, które generują odpady, polecamy zaopatrzyć się w wielorazowe niezbędniki lub sporki. Choć wymagają mycia po użyciu, są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska i praktyczniejsze w dłuższej perspektywie.
Torba termiczna lub lodówka turystyczna na kemping
Torba termiczna lub lodówka turystyczna to bardzo przydatne gadżety kempingowe. W terenie często korzysta się z hermetycznie zapakowanej, puszkowanej lub liofilizowanej żywności, ale nie trzeba rezygnować ze świeżych produktów. Zarówno lodówka turystyczna, jak i poręczna torba chłodząca umożliwią bezpieczne przechowywanie warzyw, owoców, nabiału czy mięsa, a więc produktów podatnych na szybkie psucie się.
Dzięki właściwościom termoizolacyjnym torba termiczna chroni żywność przed wysokimi temperaturami, podobnie jak lodówka turystyczna, która dodatkowo może dłużej utrzymywać niską temperaturę dzięki wkładom chłodzącym. Solidne zamknięcia w torbie zabezpieczają zawartość przed dostępem zwierząt i owadów, podczas gdy lodówka oferuje jeszcze lepszą ochronę dzięki szczelnej konstrukcji. Jeżeli masz taką możliwość to umieść torbę lub lodówkę w dołku wykopanym w ziemi — w ten sposób niska temperatura utrzyma się jeszcze dłużej.
Higiena w polowych warunkach — prysznic turystyczny i ręcznik szybkoschnący
Higiena w warunkach polowych nie zawsze jest łatwa do utrzymania. Sanitariaty na polach namiotowych i w schroniskach reprezentują bardzo różny poziom – od łatwo dostępnych i czystych łazienek, po stare, brudne i otwierane w określonych porach. Nawet gdy łazienki są dostępne, to zdarza się, że brakuje możliwości np. umycia rąk niedaleko namiotu. Prysznic turystyczny pomoże łatwo rozwiązać te niedogodności. Jest lekki i łatwy do przetransportowania, a także ekologiczny – woda wewnątrz worka nagrzewa się od słońca.
Zamiast zwykłego ręcznika wybierz model wykonany z nowoczesnych materiałów, cechujący się szybkim wysychaniem. Wykonany jest z mikrofibry, która szybko wysycha, nawet jeśli nie masz możliwości rozwieszenia ręcznika i od razu musisz go wrzucić do plecaka. Mikrofibrę łatwo zwiniesz i skompresujesz. Choć nie wchłania wody tak dobrze, jak tradycyjny ręcznik, to zajmuje o wiele mniej miejsca. Oszczędzasz w ten sposób przestrzeń w bagażu.
Hamak — alternatywa dla namiotu
Biwakując w lesie, będziesz mieć idealne warunki do zawieszenia hamaka. Po całym dniu spędzonym na wędrówkach zrelaksujesz się, bujając się między drzewami. Jeśli nie będzie padać, hamak może także posłużyć jako miejsce noclegowe – jego rozwieszenie zajmie mniej czasu niż rozbicie namiotu. Jeśli spędzasz wakacje na campingu z dziećmi, to dla nich również hamak będzie atrakcyjną rozrywką.
Nowoczesne hamaki są lekkie i złożone zajmują mało miejsca, więc nie sprawiają problemu nawet wtedy, jeśli podróżujesz bez samochodu. Można do nich dokupić dodatkowe akcesoria – moskitiery chroniące przed komarami i innymi uciążliwymi insektami, a także podpinki, które przydają się w czasie chłodniejszych dni.
Tarp — praktyczny gadżet campingowy
Tarp to świetny gadżet kempingowy, który z powodzeniem może zastąpić tradycyjny namiot. Gwarantuje też bliższy kontakt z naturą — pod otwartym tarpem można usłyszeć szum lasu, zobaczyć otoczenie i poczuć powiew wiatru. Zapewnia też dużą swobodę użytkowania: można pod nim gotować na kuchence gazowej czy suszyć ubrania. Świetnie sprawdza się jako miejsce do spania, szczególnie podczas ciepłych letnich nocy. Po złożeniu jest lekki, kompaktowy i zajmuje niewiele miejsca w plecaku.
Możesz wykorzystać tarp również wtedy, kiedy nocujesz w hamaku. Jeśli nie używasz tarpa samodzielnie, a ma pełnić funkcję osłony nad hamakiem, wybierz prostokątny model z mniejszą liczbą punktów mocowania.
Czajnik turystyczny
Podczas kempingu każdy z nas docenia możliwość wypicia ciepłego napoju, dlatego czajnik turystyczny to bardzo przydatny gadżet. Gorąca woda przydaje się nie tylko do parzenia herbaty czy kawy, ale także do przygotowania posiłków liofilizowanych lub dań typu instant. Jeśli planujesz gotować wodę nad ogniskiem, wybierz solidny czajnik stalowy, który wytrzyma wysokie temperatury i kontakt z ogniem. Natomiast do użytku na przenośnej kuchence gazowej lub elektrycznej dobrym wyborem będzie lekki czajnik aluminiowy. Przy zakupie zwróć uwagę na pojemność dostosowaną do liczby osób.
Śpiwór — niezbędne akcesorium noclegowe
Śpiwór to oczywiście podstawowy element wyposażenia na każdym biwaku. Dawniej jednak śpiwory były ciężkie, podatne na wilgoć i trudne do noszenia, zwłaszcza podczas pieszych wypraw, gdy nie można było dojechać autem. Teraz sytuacja się zmieniła – na rynku dostępne są ultralekkie śpiwory, ważące nawet 300 gramów, a niektóre jeszcze mniej. Dzięki temu podróżowanie z nimi stało się znacznie łatwiejsze i wygodniejsze. Polecamy na przykład śpiwory Fjord Nansen, które oferują świetny kompromis między wagą, komfortem termicznym i trwałością.
Multitool — czyli narzędzie wielofunkcyjne
Na kemping warto zabrać ze sobą kompaktowy zestaw narzędzi. W tej roli świetnie sprawdzi się multitool, dzięki któremu otworzysz konserwę lub wykonasz drobne prace w terenie. Jest to praktyczne narzędzie, które na pierwszy rzut oka przypomina składane kombinerki, ale zawiera od kilku do kilkunastu funkcji, takich jak: ostrze, piła, śrubokręty (płaski i krzyżakowy) czy otwieracz do butelek, a w zaawansowanych modelach nawet młotek, przecinak do drutu czy krzesiwo. Polecamy na przykład legendarne multitoole marki Leatherman, ale także toole od Badger Outdoor czy Mamba-Tac.
Filtr do oczyszczania wody
Jadąc na kemping warto wcześniej zaopatrzyć się w filtr do wody. Taki gadżet okazuje się szczególnie przydatny w miejscach, gdzie dostęp do wody butelkowanej lub kranowej jest ograniczony. Jeśli biwakujesz sam, wystarczy Ci kompaktowy filtr słomkowy – lekka rurka ze wbudowanym filtrem, która pozwala pić wodę bezpośrednio ze źródła. Dzięki prostej, trwałej konstrukcji, wadze poniżej 100 gramów i zdolności do oczyszczania kilku tysięcy litrów wody, jest to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, łatwe do noszenia w kieszeni lub plecaku.
Jeśli jedziesz na kemping z większym gronem, możesz wybrać filtr grawitacyjny. Jego działanie polega na napełnieniu go wodą i zawieszeniu np. na gałęzi lub innym stabilnym punkcie, a dzięki sile grawitacji woda przepływa przez filtr do czystego pojemnika.
Zapoznaj się z ofertą Militaria.pl, ponieważ znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz na udany kemping. Nasza bogata oferta obejmuje zarówno kompaktowy sprzęt dla pasjonatów pieszych wędrówek, który z łatwością zmieścisz w plecaku, jak i produkty idealne dla tych, którzy podróżują samochodem.