Gadżety na camping – co zabrać ze sobą, a co zostawić w domu? Często zabieramy ze sobą masę niepotrzebnych rzeczy, których nawet nie wyciągamy z bagażu. Ale jest kilka ciekawych i praktycznych gadżetów na camping, z których warto korzystać podczas wywczasu!
Źródło światła
Na campingu jest przyjemnie w dzień i wieczorem, gdy płonie ognisko. Jednak w nocy często brakuje oświetlenia, które ułatwiłoby dojście do toalety czy znalezienie czegoś w namiocie. Dlatego warto mieć ze sobą kilka różnych źródeł światła lub jedno uniwersalne. Jadąc z rodziną lub grupą znajomych, lepiej postawić na kilka światełek. Na samotnym wyjeździe wystarczy jedno.
Nowoczesna kuchenka turystyczna i akcesoria
Dzisiejsze kuchenki turystyczne sprawiają, że gotowanie na campingu to przyjemność! Do wyboru masz kilka systemów kuchenek, na różne rodzaje paliwa. Jeśli zamierzasz się przemieszczać, to zwróć uwagę na wagę zestawu turystycznego, a także czy można go transportować samolotem.
Niektóre kuchenki składają się z gotowego zestawu z garnkiem, więc nie musisz dbać dodatkowo o zakup naczyń. Garnki turystyczne mogą się przydać, jeśli będziecie gotować w więcej osób lub planujecie robić plenerowe uczty. Zestawy garnków turystycznych składają się z kilku naczyń z bezpiecznymi uchwytami, menażki mogą też służyć jako miski. Zamiast jednorazowych sztućców polecamy niezbędniki i sporki – trzeba je umyć po zjedzeniu posiłku, ale są lepsze dla środowiska.
Torba chłodząca
Torba termiczna do przechowywania jedzenia jest bardzo przydatna pod namiotem. W warunkach polowych możesz korzystać z jedzenia zapakowanego hermetycznie, puszkowanego czy liofilizowanego, ale nie trzeba rezygnować ze świeżych produktów. Lodówka turystyczna lub wygodna torba chłodząca ułatwi przechowywanie warzyw, owoców i innych produktów, które łatwo się psują. Zabezpieczy je przed wysoką temperaturą oraz uniemożliwi dostęp zwierzętom i insektom.
Prysznic turystyczny plus ręcznik szybkoschnący
Higiena w warunkach polowych nie zawsze jest łatwa do utrzymania. Sanitariaty na polach namiotowych i w schroniskach reprezentują bardzo różny poziom – od łatwo dostępnych i czystych łazienek, po stare, brudne i otwierane w określonych porach. Nawet, gdy łazienki są przyjemne, to brakuje możliwości np. umycia rąk niedaleko namiotu. Prysznic turystyczny pomoże łatwo rozwiązać te niedogodności. Jest lekki i łatwy do przetransportowania, a także ekologiczny – woda wewnątrz worka nagrzewa się od słońca.
Zamiast zwykłego ręcznika wybierz nowoczesny, szybkoschnący ręcznik. Wykonany jest z mikrofibry, która szybko wysycha, nawet jeśli nie masz możliwości rozwieszenia ręcznika i od razu musisz go wrzucić do plecaka. Mikrofibrę też łatwo zwiniesz i skompresujesz – zajmuje o wiele mniej miejsca niż zwykły ręcznik. Oszczędzasz w ten sposób przestrzeń w bagażu.
Hamak
Biwakując w zadrzewionym miejscu będziesz mieć idealne warunki do zawieszenia hamaka. Po całym dniu spędzonym na wędrówkach zrelaksujesz się bujając się między drzewami. Jeśli nie będzie padać, to hamak może być też miejscem noclegowym – rozwiesisz go w krótszym czasie niż jest potrzebny na rozbicie namiotu. Jeśli spędzasz wakacje na campingu z dziećmi, to dla nich również hamak będzie atrakcyjną rozrywką.
Nowoczesne hamaki są lekkie i złożone zajmują mało miejsca, więc nie sprawiają problemu nawet wtedy, jeśli podróżujesz bez samochodu. Można do nich dokupić dodatkowe akcesoria – moskitiery chroniące przed komarami i innymi uciążliwymi insektami, a także podpinki, które przydają się zimą i w chłodniejsze dni.