Skip to main content

Psy to nie tylko domowe pupile. Są wśród nich też psy pracujące – wojskowe, policyjne i ratownicze. Przeczytaj, od kiedy psy zaczęły być wykorzystywane do trudnych zadań i co potrafią!

Pierwsze psy na służbie

Pod koniec XIX wieku psy zaczęły towarzyszyć policjantom w pełnieniu służby. Początkowo miały pełnić funkcję obronną, zapewniając bezpieczeństwo funkcjonariuszom. Pierwszym oficjalnym psim funkcjonariuszem był foksterier Topper, który od 1890 roku pełnił służbę w londyńskiej Hyde Park Police Station. Trochę później, pod koniec wieku, pruska policja otrzymała 3 owczarki alzackie, a policja w Belgii – belgijskie. Jednymi z pierwszych psów w pruskiej policji były także rottweilery. W Anglii też coraz częściej korzystano z psiej asysty i w 1908 roku właśnie tam utworzono pierwszy psi oddział. Zaś w Bawarii w 1911 roku założono pierwszą szkołę tresury psów służbowych, która działała do II wojny światowej.

psy pracujące

Smycz K9 Thorn Kong Frog z amortyzatorem – czarna

Sprawdź
Obroża taktyczna dla psa K9 Thorn Cobra Bravo olive - średni pies

Obroża taktyczna dla psa K9 Thorn Cobra Bravo olive – średni pies

Sprawdź
Obroża dla psa K9 Thorn 40 mm z rzepem czarna - duży pies

Obroża dla psa K9 Thorn 40 mm z rzepem czarna – duży pies

Sprawdź

Psy policyjne w Polsce

Na początku II RP w Policji Państwowej wyodrębniono w jednym z wydziałów referat hodowli i tresury psów. Zakład Tresury Psów Komendy Głównej z siedzibą w Poznaniu szkolił psy w dwudziestoleciu, a także wydawał podręczniki i poradniki na temat wychowania, poboru i tresury. Zaraz po II wojnie światowej zakład odrodził się jako Szkoła Przewodników i Tresury Psów Milicyjnych. Dzisiaj psy policyjne szkolone są w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji, który ma siedzibę w Sułkowicach.

Psy pracujące – co potrafią?

Przedstawiciele Zakładu Kynologii wybierają odpowiednie psy u hodowców. Zwierzak musi być spokojny, zrównoważony psychicznie i inteligentny, żeby nadawał się do służby. Do towarzyszenia patrolom wybierane są owczarki niemieckie i belgijskie. Do tropienia wybiera się mniejsze rasy, na przykład spaniele i foksteriery.

Początkowo psy trenowano do tropienia śladów, pościgów i wydostawania się z zasadzek. Wraz z rozwojem osmologii, od lat 60. psy policyjne uczą się rozpoznawać zapachy. Na początek było to porównywanie zapachów ludzi i przedmiotów. Pies po szkoleniu mógł sygnalizować na przykład, że przedmiot był dotykany przez daną osobę.

Dzisiaj psy pracujące są uczone rozpoznawania najróżniejszych zapachów. Czworonogi tropią narkotyki, materiały wybuchowe, a nawet zapach płyt CD i DVD (pomagają w ten sposób walczyć z przemytem i piractwem) Co istotne – zwierzak może być przeszkolony w znajomości kilku zapachów, najczęściej z jednej grupy. Nie szkoli się psów jednocześnie z tropienia narkotyków i poszukiwania ludzi.

Sierżant Stubby – pierwszy psi żołnierz

Sierżant Stubby ze 102 Pułku Piechoty 26 Dywizji to najsłynniejszy amerykański psi żołnierz. Powstał nawet film animowany o jego przygodach. Od maskotki, robiącej sztuczki imitujące wojskową musztrę, stał się bohaterem podczas I wojny światowej. Stubby nauczył się wyczuwać gaz musztardowy, po tym jak sam się nim zatruł. Wyszczekiwał ostrzeżenia, aż wszyscy założyli maski przeciwgazowe, i lokalizował rannych na polu bitwy. Wziął łącznie udział w 17 bitwach i 4 ofensywach. Stubby utorował drogę wszystkim psim żołnierzom – na początku II wojny światowej wojsko uznało wartość, jaką mogą przynieść i zaczęło wykorzystywać psy głównie do zwiadu.

psy pracujące

Szelki dla psa K9 thorn Alpha – czarne

Sprawdź
psy pracujące

Szelki dla psa K9 thorn Bravo – czarne

Sprawdź
Szelki dla psa K9 thorn Echo Black - duży pies

Szelki dla psa K9 thorn Echo Black – duży pies

Sprawdź

K9 – psy, szkolenia i akcesoria

Psy policyjne po angielsku nazywa się K9 – co brzmi jak canine, czyli pies. Od tego skrótu K9 nazywane są też specjalistyczne szkolenia dla psów oraz profesjonalne akcesoria. Kamizelka lub uprząż dla psów pracujących różni się od zwykłej kamizelki dla psów, ponieważ jest przeznaczona specjalnie dla opiekunów wymagających cech taktycznych. Zapewnia dodatkową warstwę ochrony, która jest potrzebna, aby czworonóg był bezpieczny.

Taktyczny sprzęt dla psów jest dostępny także dla cywilów. Typowy sprzęt dla psów ze sklepu zoologicznego nadaje się na spacery do parku, a w góry, do lasu i do pracy potrzebujecie czegoś porządniejszego. Taktyczne obroże dla psów, uprzęże i smycze wyróżniają się trwałością, chronią psa i są przystosowalne do różnych sytuacji, w której ty i twój pies możecie się znaleźć. Są niezbędne, jeśli chcesz zabrać psa w potencjalnie niebezpieczne miejsce.

Jeśli natkniesz się na szczególnie trudny do pokonania teren, możesz użyć uchwytu, aby pomóc pokonać psu przeszkodę. Dodatkowo w porównaniu do obroży uprząż zapewnia lepszą kontrolę nad psem, jeśli stanie się niespokojny w miejscu publicznym. Szelki mogą być też wyposażone w system MOLLE, dzięki czemu pies może przenosić część ekwipunku. Taktyczne akcesoria dla psów – smycze, obroże i szelki są dostępne w sklepie Militaria.pl.

One Comment

  • Ewa Fronc pisze:

    Mam pytanie, w temacie szelek typu norweskiego, polecacie psom, czy wasi psi koledzy noszą takie, czy wręcz przeciwnie odradzacie.

Napisz coś...