Wyjechałeś na długo oczekiwany wyjazd weekendowy, ale pogoda spłatała Ci figla i zamiast pięknej, słonecznej pogody, jest mokro, zimno i wietrznie? Nic straconego! Wędrówka w deszczową pogodę może być tak urokliwa, jak ta przy bezchmurnym niebie, o ile dobrze się do niej przygotujesz!
Zanim wyruszysz w drogę: co warto zrobić przed wycieczką?
Pogoda bywa kapryśna i to nie tylko w górach. Bardzo często upalne, letnie dni kończą się burzowymi wieczorami, dlatego istotne jest, aby sprawdzać prognozę pogody. Zachmurzone niebo i mżawka nie oznaczają, że pogoda się nie pogorszy. Warto korzystać z dokładnych aplikacji, które wskazują poza temperaturą powietrza również spodziewaną godzinę i natężenie opadów (jednym z dobrych źródeł jest meteo imgw). Jeżeli wybierasz się w góry, najlepiej korzystać z komunikatów GOPR i TOPR.
Zadbaj, aby Twój telefon był w pełni naładowany. Dobrym pomysłem jest również zabranie powerbanka – dzięki połączeniu z Internetem zawsze możesz znaleźć mapę, ale najważniejszą rolą telefonu jest umożliwienie wezwania pomocy, jeżeli zajdzie taka konieczność.
Wybierz rozsądny cel wędrówki. Przy intensywnych deszczach zrezygnuj z wysokich szczytów i trudnych tras. Lepiej wybrać spokojniejszą i łagodniejszą drogę.
Zabierz ze sobą odpowiednie wyposażenie: przeciwdeszczową warstwę wierzchnią, wytrzymałe spodnie i solidne buty – szerzej o tym w dalszej części artykułu.
Przeciwdeszczowo razy 3: jak się ubrać na wędrówkę w deszczowy dzień?
Odpowiedni ubiór to absolutna podstawa każdej wycieczki. Kiedy wybierasz się na wyprawę podczas deszczu, koniecznie zabierz ze sobą przeciwdeszczowe ubrania, które uchronią Cię przed przemoknięciem, przemarznięciem i przewianiem. Jaką odzież warto więc wybierać?
Przeciwdeszczowa kurtka i co dalej?
Kurtka przeciwdeszczowa to doskonały wybór na deszczową pogodę, ale jaką kurtkę wybrać i czy tylko na kurtce należy się skupić?
Kurtki o właściwościach przeciwdeszczowych występują w różnych wersjach i możesz je łączyć z innymi dodatkami. Jedną z możliwości jest softshell. Softshell to lekka kurtka przeciwwiatrowa, która często wyposażona jest w membranę. Sprawdzi się na mżawkę i słabe opady deszczu – możesz dobrać do takiej kurtki pelerynę lub ponczo przeciwdeszczowe. Drugą opcją jest hardshell. Ten rodzaj kurtki przeciwdeszczowej wytrzyma prawdziwą ulewę, ale jeśli mimo deszczu temperatura utrzymuje się wysoko na termometrze, w hardshellu będzie Ci zdecydowanie za ciepło.
Poza kurtką warto także zwrócić uwagę na to, co zakładasz pod nią. Na wszelkiego rodzaju wyprawy bardzo dobrym wyborem jest bielizna termoaktywna. Nie tylko zapewni Ci ciepło, ale również umożliwi odprowadzenie wilgoci na zewnątrz.
W chłodne dni dobrym pomysłem jest ciepły, lekki polar. To pośrednia warstwa pomiędzy bielizną, a kurtką. Jej zadaniem jest zapewnienie Ci komfortu termicznego.
Spodnie przeciwdeszczowe: czy warto je wybierać?
Solidne, softshellowe spodnie przeciwdeszczowe to dobry wybór na deszczowe wycieczki. Spodnie softshell wykonane są z bardzo dobrej jakości materiałów o hydrofobowych powłokach. Podczas długich wycieczek jest to pożądana właściwość, ponieważ Twoje nogi pozostaną suche, a tym samym będzie Ci cieplej.
Taki rodzaj spodni zazwyczaj jest wzmocniony dodatkową warstwą materiału w newralgicznych miejscach, jak na przykład na kolanach, dzięki czemu istnieje bardzo małe ryzyko, że przy upadku materiał się rozedrze.
We wcześniejszej części tekstu wspomniana została bielizna termoaktywna, o której teraz przeczytasz jeszcze raz. Bielizna termoaktywna to nie tylko koszulki, ale również całe komplety i to właśnie za kompletami dobrze się rozglądać planując wycieczkę w deszczu. Co prawda nogi nie są tak narażone na utratę ciepła jak inne części ciała, ale przemarznięte kolana to nic przyjemnego. Rozważ więc założenie termoaktywnych legginsów pod spodnie.
Suche stopy w dobrych butach: jakie obuwie na deszczową pogodę wybrać?
Pierwszym rodzajem obuwia na deszcz, które przychodzi na myśl są kalosze. Kalosze są dobrym wyborem, ale na przechadzki po mieście, spacer z psem lub grzybobranie. Jeśli wybierasz się na bardziej wymagającą wyprawę, potrzebujesz zdecydowanie lepszych butów.
Opady deszczu sprawiają, że na szlakach jest ślisko i tworzy się na nich błoto, a to w połączeniu ze źle dobranym obuwiem może skończyć się upadkiem. Na wyprawy w deszczowe dni wybieraj porządne obuwie turystyczne, które wyposażone będzie w przyczepną podeszwę.
Wartymi uwagi modelami takiego obuwia są buty wyposażone w membranę. Membranę znajdziesz chociażby we wcześniej omawianych kurtkach softshell i hardshell, ale z powodzeniem stosowana jest także w butach. Membrana w obuwiu spełnia tę samą funkcję – chroni stopy przez przemoknięciem. Jednak należy pamiętać, że ten materiał w butach nieco gorzej sobie radzi z odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz.
Co jeszcze warto zabrać na deszczową wyprawę?
Oprócz standardowych warstw odzieży i solidnych butów dobrze jest zabrać również parę dodatków takich jak:
- ️ciepła czapka,
- ️rękawiczki,
- ️skarpety na zmianę: jeśli korzystasz z obuwia z membraną przy intensywnym marszu stopy mogą się pocić, warto więc zmienić skarpety na suche, kiedy masz taką możliwość, nie tylko będzie Ci wygodniej, ale także zmniejszysz ryzyko obtarć,
- ️przekąski wysokoenergetyczne: marsz w niepogodę może być bardziej męczący, dlatego warto dodać sobie trochę energii,
- termos z ciepłym napojem.
Powyższe elementy ekwipunku musisz gdzieś schować, dlatego teraz krótko o plecakach.
Najrozsądniejszym wyborem jest oczywiście plecak wodoodporny, ale jeżeli nie masz takiego na wyposażaniu nie oznacza to, że musisz odpuścić wycieczkę. Do plecaków pozbawionych takich właściwości możesz dokupić wodoodporny pokrowiec lub dużą pelerynę przeciwdeszczową, która okryje również i plecak.
Wędrówka w deszczowy dzień: kilka rad na podsumowanie
☂️ Pamiętaj, aby dobrze przygotować się do wyprawy. Wiele urazów podczas wycieczek powstaje z powodu nieodpowiedniego ubioru. Wybieraj ciepłą odzież wykonaną z dobrej jakości materiałów.
☂️ Nie czekaj z założeniem kurtki przeciwdeszczowej do ostatniej chwili. Nawet najlepsza kurtka nie spełni w 100% swojego zadania, jeśli założysz ją na przemokniętą odzież.
☂️ Jeżeli nie czujesz się na siłach, zrezygnuj z wycieczki.
☂️ Nie bój się zadzwonić po pomoc: jeśli doznałeś urazu, nie masz już sił lub zgubiłeś się, wezwij służby na ratunek.
Gotowy na wyprawę? Zajrzyj do Militaria.pl i wybierz odpowiednie wyposażenie z bogatej oferty asortymentu outdoorowego! Nie możesz się zdecydować? Skontaktuj się z ekspertami, a pomogą Ci w wyborze!