Skip to main content

Zastanawiasz się jak zacząć przygodę z poszukiwaniem skarbów? Kupno odpowiedniego wykrywacza dla początkujących jest bez wątpienia ważnym krokiem. Aby jednak wybór był trafny powinieneś odpowiedzieć najpierw na kilka istotnych pytań. Jakim dysponujesz budżetem? W jakim terenie planujesz działać? Czego będziesz poszukiwał? Udzielenie odpowiedzi na te pytania jest istotne, bo dzięki temu będziesz mógł wstępnie ustalić swoje oczekiwania dotyczące sprzętu. A najważniejszą cechą dobrego wykrywacza metali jest właśnie spełnienie oczekiwań użytkownika.

Jak działa wykrywacz metali?

Zanim jednak przejdziemy do dalszych rozważań dotyczących wyboru sprzętu, chcielibyśmy pokrótce omówić zasadę działania wykrywaczy metali i ich budowę. Detektory metalu opierają swoje działanie na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Włączony wykrywacz wysyła fale elektromagnetyczne, które są w stanie przeniknąć do gruntu. Dzięki temu za pomocą wykrywacza można odnaleźć przedmioty zakopane pod ziemią.

Jeśli pole elektromagnetyczne wytworzone przez wykrywacz natrafi na metalowy artefakt to obiekt ten odpowie wysyłając własne fale. Detektor odbierze wysłany przez przedmiot sygnał i zasygnalizuje znalezisko. Detektor jest w stanie wykrywać każdy metalowy obiekt. Mogą to być zarówno cenne przedmioty np. monety, zaginiona biżuteria czy artefakty historyczne, jak i mało wartościowe rzeczy np. gwoździe, zawleczki od puszek czy kapsle.

Aby usprawniać poszukiwania, dobre wykrywacze metali zaopatrywane są w funkcję dyskryminacji. Bazując na przewodności lub właściwościach ferromagnetycznych zakopanego przedmiotu, wykrywacz jest w stanie go zidentyfikować. Po odpowiednim ustawieniu detektora, nie będzie on reagował na bezwartościowe dla nas przedmioty np. wspomniane wyżej zawleczki, których w popularnych miejscach prowadzenia poszukiwań np. na plażach, znajduje się niestety bardzo dużo.

Budowa detektora metalu

Klasyczny detektor metalu wykorzystywany przez odkrywców zbudowany jest z panelu sterującego oraz cewki, która odpowiada za wysyłanie i odbieranie fal elektromagnetycznych. Oba elementy łączy ramię i poprowadzony wzdłuż niego kabel. Na wygodne operowanie wykrywaczem pozwala przedramię. Istnieją także ręczne wykrywacze metali, których zasada działania jest w zasadzie taka sama, ale są to urządzenia o znacznie bardziej kompaktowych rozmiarach.

Przez kogo najczęściej wykorzystywane są detektory metali? Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i nie ogranicza się tylko do poszukiwania skarbów. W rzeczywistości wykrywacze zostały stworzone głównie na potrzeby wojska do wykrywania min lądowych. Pierwszy wykrywacz metalu został zaprojektowany przez dwóch polskich żołnierzy służących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Aktualnie z wykrywaczy korzystają także archeolodzy, pracownicy ochrony czy nawet budowlańcy.

Wykrywacz dla początkujących

Przebrnęliśmy już przez historię oraz techniczne aspekty działania detektorów, pora więc przejść do wyboru sprzętu. Jaki wykrywacz dla początkujących? Jeśli szukasz sprzętu do tradycyjnych poszukiwań skarbów w ziemi to ciekawym wyborem będzie detektor Garrett z serii Ace. Istnieje kilka modeli różniących się od siebie możliwościami i oczywiście ceną. Dobry wykrywacz dla początkujących to m.in. wersja Ace 200i lub też Ace 250.

Pierwszy to wykrywacz o podstawowych możliwościach, ale wyposażony w wodoszczelną cewkę, identyfikację cyfrową znaleziska czy orientacyjną informację o głębokości na jakiej może znajdować się wykryty obiekt. Z kolei Ace 250 to model, który powinien spełnić wymagania nie tylko początkujących poszukiwaczy, ale także bardziej zaawansowanych użytkowników. Wyposażono go w słuchawki Garrett Clear Sound oraz takie funkcje jak pinpoint, czyli dokładną lokalizację znaleziska. Urządzenie ma także wspomnianą wcześniej dyskryminację, również według wzorców. Użytkownik może ustawić na panelu, który z metali wykrywacz ma sygnalizować i dzięki temu znacznie ułatwić sobie prowadzenie poszukiwań.

Osoby początkujące, które są pewne, że prowadzenie poszukiwań z detektorem jest zajęciem dla nich, mogą zdecydować się na wyższe modele np. EuroACE 350, Ace 400i czy nawet jeszcze bardziej zaawansowane wersje. Oferują one więcej funkcji, lepsze pokrycie oraz zasięg. Jest to więc wybór przyszłościowy, ale należy pamiętać, że im bardziej zaawansowany jest detektor, tym większy będzie jego koszt. Więcej trudności może także sprawić obsługa sprzętu, co zwłaszcza na początku przygody z poszukiwaniami może być sporym kłopotem.

Wykrywacze metali i akcesoria znajdziesz na Militaria.pl

Inne detektory

A co jeśli nie interesuje Cię tradycyjne poszukiwanie w ziemi? Jak pisaliśmy wcześniej, wykrywacze metali mają bardzo szerokie zastosowanie. Można ich używać nawet pod wodą, oczywiście pod warunkiem wyboru odpowiedniego modelu. W sprzedaży dostępne są specjalne modele dla nurków przystosowane do użytkowania w wodzie słodkiej lub słonej i na dużych głębokościach.

Oferta Militaria.pl to także duży wybór ręcznych wykrywaczy metali tzw. szperaczy. Tego rodzaju detektory świetnie uzupełniają ekwipunek odkrywcy, a ich głównym zadaniem jest precyzyjne namierzanie drobnych przedmiotów w już wykopanej ziemi. Detektory ręczne mogą być wykorzystywane również do innych zadań np. ochrony lotnisk, ochrony imprez masowych lub odszukiwania elementów metalowych w pracach remontowych i budowlanych.

Akcesoria

Kupując detektor warto pomyśleć o dodatkowych akcesoriach, które pozwolą na sprawniejsze i wygodniejsze prowadzenie poszukiwań. W przypadku dłuższych działań w terenie bardzo przydatna będzie uprząż, która przeniesie ciężar wykrywacza na plecy i pozwali odciążyć rękę. W skuteczniejszym poszukiwaniu skarbów pomogą takie narzędzia jak łapatka-sitko służąca do przesiewania ziemi albo piasku oraz nożołopatka łącząca w sobie funkcje saperki i noża. Dzięki nożołopatce możemy nie tylko wykopać artefakt, ale także usunąć przeszkodę utrudniającą dostęp do znaleziska np. korzeń drzewa.

Warto również pamiętać o torbie lub plecaku do przenoszenia znalezisk. Istnieją ponadto akcesoria, których zadaniem jest zabezpieczenie wykrywacza np. różnego typu osłony cewki, osłony na panel sterujący chroniące go przed deszczem czy też pokrowce umożliwiające bezpieczny transport sprzętu.

Zostań odkrywcą!

Wiesz już jaki potrzebujesz sprzęt? Jeśli tak, to świetnie! Mamy nadzieję, że w wyborze pomógł Ci ten tekst. Mamy do Ciebie jeszcze tylko jedną prośbę. Zanim wyjdziesz w teren, przeczytaj nasz poprzedni artykuł o wykrywaczach. Wyjaśniamy w nim m.in. ważną kwestię przepisów obowiązujących w Polsce oraz podpowiadamy gdzie i czego możesz szukać nie posiadając zezwolenia.

Nowe regulacje dla poszukiwaczy zabytków od maja 2024 r.

Uwaga! Od 1 maja 2024 r. używanie wykrywaczy metali do poszukiwań zabytków będzie możliwe po uzyskaniu zgody właściciela i zarejestrowaniu działalności w ministerialnym rejestrze. Zgłoszenia można dokonywać przez dedykowaną aplikację mobilną Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poszukiwacze muszą  powiadamiać konserwatora o znalezionych przedmiotach, podając dane osobowe, termin poszukiwań, oświadczenie o pełnoletniości oraz potwierdzenie zgody od właściciela nieruchomości.

Dodatkowo, nowe zasady nakładają obowiązek zabezpieczenia i oznaczenia miejsca znaleziska. Zakaz prowadzenia poszukiwań obejmuje obszary uznane za zabytki, parki kulturowe, cmentarze, okolice mogił i grobów wojennych, oraz miejsca kaźni.

W przypadku odnalezienia zabytku, staje się on własnością Skarbu Państwa, a odnalazcy przysługuje dyplom lub nagroda pieniężna, nie przekraczająca 25-krotności przeciętnego wynagrodzenia, a w wyjątkowych sytuacjach – 30-krotności. Niedokonanie zgłoszenia znaleziska grozi odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych oświadczeń.

Zamów do 23:00 z dostawą na jutro InPost

Napisz coś...