Skip to main content

Przeczytaj, co robić, jeśli zgubiłeś się w lesie, zanim będzie za późno*.

1. Przygotuj się i planuj

Przed wybraniem się na wycieczkę, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o miejscu, które zamierzasz zwiedzić. Obejrzyj mapy, poczytaj przewodniki, portale podróżnicze i fora. Planując trasę dostosuj ją do swoich możliwości kondycyjnych. Weź pod uwagę także innych uczestników oraz wagę ekwipunku, który wpływa znacząco na odczucie zmęczenia podczas wędrówki. Nie traktuj informacji o występującej na danym terenie faunie i florze tylko jako ciekawostek przyrodniczych. Dobrze wiedzieć, które zwierzęta to niebezpieczne drapieżniki oraz które rośliny są trujące. Sprawdź również, jakie rośliny są jadalne.

2. Niech ludzie wiedzą, dokąd idziesz i na jak długo

Wychodząc z kwatery, schroniska czy pola namiotowego, poinformuj gospodarzy, dokąd się wybierasz, którędy zamierzasz iść i kiedy wracasz. Miejscowi zwykle dobrze znają teren i mogą udzielić Ci cennych porad dotyczących trasy. Jeśli zbyt długo nie będziesz wracał, mogą zainicjować poszukiwania dość szybko i określić w przybliżeniu obszar, na którym możesz się znajdować.

3. Zapakuj potrzebne rzeczy

Do plecaka wrzuć koniecznie kilka rzeczy, które są lekkie, ale mogą Ci uratować życie. Potrzebujesz gwizdka, kompasu, dobrego noża, zapałek zabezpieczonych przed wilgocią, linki paracord (może być w formie bransoletki). Oczywiście musisz też umieć korzystać z tych przedmiotów, w szczególności z kompasu. Pamiętaj również o ubraniach przygotowanych na zmianę pogody, dobrej kurtce oraz zapasie wody na cały dzień. Naładuj baterię w telefonie do pełna, ale miej świadomość, że prawdopodobnie nie będziesz mieć zasięgu. Dlatego lepiej na wędrówki po bezdrożach zaopatrzyć się w lokalizator GPS. Znając dokładne współrzędne i korzystając z mapy można odnaleźć się w każdym terenie.

Stało się, jednak zgubiłeś się w lesie. Co dalej?

zgubiłeś się w lesie

Którędy do domu?

4. Zachowaj spokój i sygnalizuj swoją lokalizację

Najważniejsze – nie panikuj. Panika prowadzi jedynie do wewnętrznego chaosu, przez który możesz popełnić niebezpieczne błędy. Usiądź, odpocznij, odetchnij. Zastanów się, czy umiesz wrócić po swoich śladach, czy jednak zupełnie nie wiesz, gdzie jesteś. Nie zdzieraj gardła krzykiem, zamiast tego możesz użyć gwizdka. Określ współrzędne lub znajdź jakieś charakterystyczne punkty w swoim otoczeniu. Jeśli jesteś w zasięgu sieci komórkowej, postaraj się skontaktować ze swoją grupą lub wezwać inną pomoc. W lasach znajdują się również słupki umieszczone na liniach podziału. Jeśli masz w zasięgu wzroku taki słupek, to jesteś uratowany – wyryte na nich numery umożliwiają zlokalizowanie Twojej pozycji.

5. Wybierz punkt zerowy i poznawaj okolicę

Pobyt w jednym miejscu zwiększa szansę na odnalezienie zagubionej osoby. Wybierz miejsce, w którym zaznaczysz swoją obecność – usyp na przykład stos kamieni lub gałęzi. Odchodząc w poszukiwaniu wody czy za potrzebą, wracaj potem do tego punktu. Możesz wypuszczać się na zwiady, odchodząc od swojego miejsca, ale wracaj tam w miarę w regularnych odstępach czasu. Istnieją również sposoby na samodzielny powrót do cywilizacji, jednak są ryzykowne. Polegają na wędrówce w dół rzeki (zgodnie z prądem) lub wzdłuż linii energetycznych. Na drodze jednych i drugich w końcu pojawi się skupisko ludzkie, jednak może to być bardzo daleko od miejsca Twojego pobytu, a część trasy może być bardzo trudna do przejścia. Dlatego lepiej pozostać na miejscu, jeśli zgubiłeś się w lesie.

Kompas dla zagubionych

Kompas Badger Outdoor Military Lensatic

SPRAWDŹ
Co zrobić gdy zgubiłeś się w lesie?

Zapałki kowbojskie 35 szt. (24/H)

SPRAWDŹ
Gwizdek ratunkowy dla zagubionych w lesie

Gwizdek ratunkowy BCB Distres Whistle

SPRAWDŹ

6. Znajdź źródło wody pitnej

Woda jest bardzo istotna dla przeżycia. Bez jedzenia jesteś w stanie wytrzymać dużo dłużej niż bez wody. Twoje zapasy szybko się skończą, więc zanim to nastąpi, musisz znaleźć źródło wody pitnej. Najlepszy będzie strumień lub rzeka. Możesz również spijać krople rosy, które osadziły się na liściach i zbierać deszczówkę. Unikaj stojących źródeł wody, na przykład stawów lub kałuż. Pamiętaj, że musisz znalezioną wodę oczyścić. Najłatwiej jest ją zagotować. Musisz w tym celu rozpalić ognisko, przyda się również menażka lub metalowy kubek turystyczny. Jeśli masz przy sobie tylko butelkę PET, to wsadź w płomienie część wypełnioną wodą. Jeśli dobrze to zrobisz, to plastik się nie stopi.

7. Zbuduj schronienie

Przed zapadnięciem zmroku zbuduj schronienie. Potrzebujesz dachu, który ochroni Cię przed chłodem i opadami. Rozejrzyj się wokoło i poszukaj odpowiedniego miejsca. Możesz wykorzystać jakieś istniejące elementy otoczenia, na przykład zwalone drzewo. Kładzenie się w zagłębieniu terenu nie jest dobrym pomysłem – intensywne opady sprawią, że zbierze się tam woda. Poszukaj raczej miejsca na wzniesieniu, z w miarę gładkim podłożem, pozbawionym dużych kamieni i gałęzi. Wyzwól całą swoją kreatywność podczas budowania szałasu. Zbierz jak najwięcej drewna, duże gałęzie wykorzystaj do zbudowania szkieletu. Dobra taktyką jest oparcie go o drzewo, zyskujesz w ten sposób gotową ścianę. Mniejsze gałęzie połóż na szkielecie, liśćmi i igłami w dół, dzięki czemu padający deszcz będzie po nich spływał. Zabezpiecz je przed zerwaniem przez wiatr, możesz do tego użyć linki paracord lub innego sznurka.

8. Rozpal ogień

Przed zapadnięciem zmroku również musisz przygotować ognisko. Ogień przydaje się do zagotowania wody, ogrzania jedzenia, suszenia ubrań oraz sygnalizuje Twoje położenie. Daje również otuchę. Przygotuj dużo drewna póki jest jasno. Obuduj palenisko kamieniami, ułóż największe kawałki drewna na środku, a pod nie wsadź mniejsze i wszystkie łatwopalne rzeczy, które znajdziesz – będą przydatne jako podpałka.

zgubiłeś się w lesie

Zgubienie się nie musi być takie złe 😉

9. Poszukaj pożywienia

Podobnie jak woda, jedzenie, które masz ze sobą, szybko się skończy. Musisz poszukać czegoś w okolicy, ale bardzo uważaj. Jedz tylko te owoce, które znasz i wiesz na pewno, że nadają się do jedzenia. Nie jedz owadów i zdechłych zwierząt!

10. Myśl pozytywnie!

Staraj się utrzymać jasność umysłu i myśl pozytywne! Śpiewaj, jeśli potrzebujesz, krzycz, ale nie panikuj. Jeśli to możliwe, spróbuj się trochę cieszyć. Zgubienie się w lesie może wydawać się przerażające, ale przy odrobinie ostrożności może to być niezapomniana przygoda. Wystarczy pomyśleć o wszystkich opowieściach po bezpiecznym powrocie do domu!

*jeśli zgubiłeś się w lesie i czytasz ten tekst, to znaczy, że możesz też wezwać pomoc przez telefon. Przejdź do punktu 4 poradnika.

Napisz coś...