Szwedzkie noże Mora są znane z wysokiej jakości wykonania i solidności. W tym roku firma obchodzi 125 lat działalności, w ciągu których wyprodukowała setki tysięcy, a może więcej, noży.

Mora produkuje noże wzorowane na tradycyjnym fińskim nożu Puukko. Jego cechą charakterystyczną jest ostrze o wyraźnej krzywiźnie i prosty grzbiet. Rękojeść była wykonywana ze skóry, drewna lub poroża, a nóż służył rybakom i myśliwym podczas pracy.

Mora basic 511

Nóż Mora Basic 511

Podobnie jest z nożami Mora – są one przeznaczone do codziennego użytku w domu i outdoorze. Doskonale nadają się do zastosowań kuchennych i biwakowych. Bez wahania możesz wykorzystać swoja Morę do przygotowania kijków na ognisko, przecinania różnych materiałów czy przygotowywania posiłków. W ofercie znajdują się noże odpowiednie dla myśliwych, a także do oprawiania ryb. Świetnie sprawdzają się również przy pracy w drewnie.

Nóz Mora Bushcraft w kolorze czarnym

Nóz Mora Bushcraft w kolorze czarnym

Współczesne noże Mora posiadają ostrza z trzech rodzajów stali. Można wybierać między modelami ze stali nierdzewnej 12C27 i 14C28N, zahartowanej do wartości HRC 56-58, stali węglowej zahartowanej do wartości HRC 58-60 i ze stali laminowanej. Każda z nich ma inne właściwości, nierdzewna jest odporna na korozję, długo trzyma ostrość, ale trudniej ją ponownie naostrzyć. Stal węglowa charakteryzuje się łatwością ostrzenia, ale należy o nią odpowiednio dbać – czyścić po każdym użyciu i konserwować (polecamy do tego smar).

Nóż Mora Companion Heavy Duty

Nóż Mora Companion Heavy Duty

W serii Mora Classic znajdziesz klasyczne modele z wygodnymi rękojeściami. Noże dla dzieci – Scout posiadają drewnianą rękojeść oraz zaokrąglony, bezpieczny czubek. Pozostałe serie są wyposażone w uchwyty z wytrzymałego nylonu, który zapewnia dobrą przyczepność. Companion i Bushcraft to noże dla entuzjastów outdooru, Tactical są przeznaczone dla survivalowców i żołnierzy. Noże Pro służą do pracy na budowie i do rękodzieła, zaś seria Frost to profesjonalne noże kuchenne.

Z okazji 125 lecia istnienia firmy, wprowadzono do sprzedaży jubileuszowy model Companion ze złotymi dodatkami. Jest cenną zdobyczą dla kolekcjonerów, ponieważ to edycja limitowana. Tutaj możesz zobaczyć też inne noże tej marki i wybrać coś dla siebie! Wszystkie mają przystępne ceny, dzięki czemu przy niedużym wkładzie finansowym otrzymujemy porządny nóż, który będzie służył przez długie lata.