Kubotan jest jednym z mniejszych i niepozornych narzędzi do samoobrony – mieści się w zaciśniętej pięści. Stosowany jedynie w zwarciu, dlatego nie jest on odpowiednim przedmiotem dla wszystkich. Jeśli jednak ktoś się na niego zdecyduje, to ma szansę wykrzesać z tego małego przedmiotu potężny potencjał i w chwili zagrożenia obronić się przed napastnikiem.

Przy wyborze kubotanu warto zwrócić uwagę na warianty, w jakich występuje – może być klasyczny breloczek z możliwością doczepienia do kluczy czy w formie długopisu z dodatkowym zbijakiem do szyb. Również niektóre noże składane posiadają zakończenie rękojeści, spełniające rolę kubotanu.

Potężną zaletą kubotanów, jak już zostało wspomniane, jest ich wielkość. Możemy zabrać je wszędzie, nawet jeśli dysponujemy jedynie wąską kieszenią w spodniach. Co więcej przez swoją niepozorność jest prawie niewidoczny w zaciśniętej pięści.

Posługiwanie się kubotanem jest intuicyjne, ale wymaga odpowiedniego treningu. Broniąc się za pomocą tego narzędzia możemy schować je w zaciśniętej pięści, aby wzmocnić jej siłę. Narzędzie musi dobrze przylegać do dłoni, dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę na ergonomiczny kształt kubotanu. Przez nieprawidłowy chwyt lub złe wyprofilowanie narzędzia można złamać sobie palec.

Kubotan GS David Black Kubotan Cold Steel Mini Koga SD2 Długopis taktyczny GS Black
Kubotan GS David BlackZobacz Kubotan Cold Steel Mini Koga SD2Zobacz Długopis taktyczny GS BlackZobacz

 

Kubotan zaciskamy w pięści i uderzamy końcówką w mięśnie napastnika. Technika używania kubotanu obejmuje zadawanie ciosów oraz uciskanie wrażliwych sfer, na przykład twarzy, szyi, krtani, splotów nerwowych. Kubotanem nie uszkodzimy ciała, ponieważ nie przebijemy nim skóry, ale zadamy ostry, krótkotrwały ból, który da nam czas na ucieczkę. Dobrym rozwiązaniem jest także udanie się na kurs samoobrony lub karate z wykorzystaniem tego narzędzia. Aby poprawnie nauczyć się zakładać dźwignie za pomocą kubotanu kurs pod okiem specjalisty jest konieczny.

Prezentacja różnych rodzajów kubotanów

Dwa kubotany aluminiowe i długopis taktyczny marki GS

Naprawdę nie trzeba użyć dużo siły, by pokonać agresora większego i silniejszego od nas. Dlatego obok gazu pieprzowego kubotan może być idealnym wyborem dla kobiet.


Autorem artykułu jest Igor Jurkiewicz, sprzedawca w salonie Militaria.pl w Alei Bielany.