Skip to main content

Kubotan był dawniej wykorzystywany głównie przez funkcjonariuszy policji amerykańskiej, ale obecnie zyskał popularność wśród wszystkich osób, które na pierwszym miejscu stawiają własne bezpieczeństwo. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły klucz czy brelok, ale w rzeczywistości jest bardzo skutecznym akcesorium do samoobrony. Każdy, kto zdecyduje się go używać, ma szansę wydobyć potężny potencjał z tego małego przedmiotu i obronić się przed napastnikiem w chwili zagrożenia. 

W tym artykule dowiesz się nie tylko, co to jest kubotan, ale także jak go używać. Dodatkowo omówimy legalność kubotanu, abyś miał pewność, że korzystasz z niego zgodnie z prawem. Na zakończenie postaramy się doradzić w wyborze odpowiedniego modelu tego narzędzia. Przeczytaj nasz artykuł i zdecyduj się na kubotan, który skutecznie posłuży Ci do obrony w kryzysowych sytuacjach. 

Mały rozmiar, ale duże możliwości – czyli zalety kubotanu 

Kubotan to broń używana do samoobrony, której początki sięgają współczesnej Japonii. Jest to pomniejszona wersja yawary, która została opracowana przez Sōke Takayuki Kubota. Popularność tego narzędzia wzrosła w latach 1969-1970, kiedy to Kubota, na prośbę senatora stanu Kalifornia, opracował tę broń i zaczął szkolić funkcjonariuszy w jej użyciu. 

Klasyczny model kubotanu to 14-centymetrowy walec noszony jako brelok do kluczy. Służy zarówno do zadawania ciosów, jak i do wywierania nacisku na odpowiednie punkty lub obszary na ciele przeciwnika. Stosowane techniki obejmują uderzenia i nacisk na wrażliwe punkty na ciele, takie jak: twarz, szyja, krtań, stawy, kości czy sploty nerwowe.  

co to jest kubotan

Kubotan, jako narzędzie do samoobrony, ma wiele zalet, które sprawiają, że jest popularny i skuteczny do stosowania w różnych sytuacjach. Na jakie zalety kubotanu warto zwrócić szczególną uwagę? Poniżej przedstawiamy niektóre z nich: 

 • Małe rozmiary – kubotan to mały, ale skuteczny środek samoobrony. Możesz go schować do kieszeni czy torebki i mieć zawsze pod ręką. W razie potrzeby można go szybko wyciągnąć i użyć do samoobrony. 
 • Prostota użycia – nawet bez zaawansowanego szkolenia czy specjalnych umiejętności, każdy może szybko nauczyć się korzystać z tego narzędzia samoobrony. Nie musisz opanować skomplikowanych technik, aby zadawać nim skuteczne ciosy. 
 • Skuteczność pomimo niewielkich rozmiarów, kubotan jest bardzo skuteczny. Za jego pomocą możesz uderzyć, dźgnąć, a nawet przydusić napastnika. 
 • Wielokrotnego użytku – nie zawiera dodatkowych elementów, takich jak baterie czy płyny, które trzeba wymieniać. Jest pozbawiony ruchomych części i podzespołów elektronicznych. Sprawia to, że może Ci służyć przez wiele lat bez konieczności wymiany na nowy model. 
 • Różne rodzaje – podstawowy kubotan to twardy, plastikowy pręt z teksturą w sekcjach chwytających, ale możesz też kupić kubotany w bardziej zaawansowanych wersjach (twardszy materiał, ostry koniec itp.). 

Jak używać kubotanu? Podstawowe techniki 

Techniki posługiwania się kubotanem są łatwe do opanowania. Wystarczy kilka godzin treningu, aby nauczyć się podstawowych ciosów i zrozumieć, jak skutecznie korzystać z tego małego narzędzia obronnego. Nie wiesz, jak używać kubotanu? Podstawowe metody korzystania z tego kompaktowego narzędzia obejmują trzy kluczowe techniki: uderzenie, uchwyt i presję. 

 • Uderzenie podstawową techniką jest trafienie przeciwnika bezpośrednio w cel. Nie ma tutaj miejsca na skomplikowane ruchy czy kombinacje – prostota jest kluczem do skuteczności. Idealnym celem są wrażliwe miejsca na ciele przeciwnika, takie jak: splot słoneczny, nos, gardło czy kolana. Trafienie w te obszary może spowodować silny ból i dezorientację napastnika, co z kolei daje Ci szansę na ucieczkę. 
 • Uchwyt technika ta może być stosowana zarówno do obrony przed atakiem, jak i do unieszkodliwienia przeciwnika. Przykładowo, za pomocą kubotanu jesteś w stanie zablokować cios, a następnie powalić przeciwnika na ziemię. Tym sposobem możesz zneutralizować zagrożenie bez zadawania poważnych obrażeń. 
 • Presja jest to technika polegająca na wywieraniu nacisku na wrażliwe punkty przeciwnika za pomocą kubotanu. Możesz jej użyć, aby zmusić przeciwnika do zwolnienia uścisku. 
co to jest kubotan

Najlepszymi celami dla ciosów kubotanem są te bardzo wrażliwe „cele kościste” znajdujące się najbliżej powierzchni skóry, takie jak: 

 • oczy, 
 • skronie, 
 • gardło, 
 • podstawa czaszki, 
 • obojczyk, 
 • mostek, 
 • splot słoneczny, 
 • pachwina, 
 • linia kręgosłupa, 
 • łokcie, 
 • dłonie. 

Pamiętaj, że techniki samoobrony z użyciem kubotanu są zalecane przede wszystkim kobietom – zatem nie chodzi w nich o siłę, ale przede wszystkim o pewność i precyzję. Najlepszym rozwiązaniem jest przejście krótkiego kursu samoobrony i nauczenie się najskuteczniejszych technik. To zagwarantuje Ci wydobycie maksimum ze swojego kubotanu podczas konfrontacji.   

Czy kubotan jest skuteczny przed różnym rodzajem ataków? 

Kubotan jest uznawany za skuteczne narzędzie do obrony przed różnego rodzaju atakami, ponieważ umożliwia blokowanie ciosów, pchnięć i innych form agresji. Jego skuteczność jest jednak uzależniona od wielu czynników, a efektywność kubotanu w dużej mierze zależy od umiejętności i wyszkolenia osoby, która się nim posługuje. Samo trzymanie go w kieszeni i nadzieja na obronę w razie potrzeby nie wystarczy. Konieczne jest zdobycie wiedzy na temat tego, jak trzymać kubotan i nauczenie się odpowiednich technik, aby skutecznie odeprzeć atak. 

Jednak pamiętaj, że kubotan nie jest wszechmocny i nie zawsze okazuje się skuteczny. Najważniejsze jest zrozumienie jego ograniczeń i ocena konkretnej sytuacji. Jeśli zostaniesz zaatakowany nożem czy bronią palną, lepszym rozwiązaniem może być ucieczka lub szukanie pomocy niż próba obrony za pomocą kubotanu. 

co to jest kubotan

Czy kubotan jest legalny?  

Chcesz kupić narzędzie do samoobrony i zastanawiasz się, czy kubotan jest legalny? W kontekście polskiego prawa kubotan jest legalnym narzędziem, które może być używane bez specjalnych pozwoleń. Kubotan, który nie jest wyposażony w ostre zakończenia, został uznany za narzędzie, które w przypadku zadawania nim ciosów charakteryzuje się chwilowym działaniem, które nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia napastnika. Jednak zgodnie z prawem jego użycie jest dozwolone tylko w sytuacjach obrony koniecznej. 

W praktyce oznacza to, że kubotan może być używany do obrony własnej lub innych, ale tylko w przypadku realnego zagrożenia. Jako że narzędzie to nie powoduje trwałych obrażeń, a jedynie krótkotrwały ból, jego użycie ma na celu stworzenie przestrzeni do ucieczki przed potencjalnym zagrożeniem. 

Przeczytaj nasz inny artykuł, który opisuje zakres obrony koniecznej

Jaki kubotan wybrać dla siebie? 

Kubotan to praktyczne narzędzie samoobrony, które warto wybierać z rozwagą, aby zapewnić sobie skuteczną ochronę. Oto kilka kluczowych wskazówek, które pomogą ci zdecydować, jaki kubotan wybrać dla siebie: 

 • Rodzaj kubotanu na rynku dostępne są różne wersje kubotanów, w tym klasyczne modele oraz modyfikacje, takie jak pałki teleskopowe czy długopisy taktyczne. Długopisy taktyczne są szczególnie praktyczne, ponieważ służą do codziennego pisania, a w sytuacjach awaryjnych mogą być używane do obrony. Dodatkowo niektóre modele są wyposażone w zbijak do szyb, co może być przydatne w nagłych sytuacjach. 
 • Ergonomia i wygoda użytkowania wybierz kubotan, który dobrze leży w dłoni. Niewłaściwy chwyt lub złe wyprofilowanie narzędzia może być niewygodne, lub nawet niebezpieczne. Sprawdź, czy narzędzie jest ergonomiczne i wygodne do trzymania. 
 • Materiał wykonania upewnij się, że kubotan jest wykonany z trwałych materiałów, takich jak aluminium czy polimer. Te materiały zapewniają niezawodność i trwałość narzędzia. 
 • Kolor choć kolor jest kwestią osobistych preferencji, warto rozważyć ciemniejsze odcienie, które są mniej rzucające się w oczy. 
 • Zakupy w renomowanych sklepach zawsze dokonuj zakupów w sprawdzonych sklepach z pozytywnymi opiniami klientów. Unikaj miejsc bez pozytywnych recenzji, ponieważ produkty oferowane w takich miejscach mogą być niskiej jakości lub nieprzydatne w samoobronie. 

Mamy nadzieję, że teraz w pełni rozumiesz, co to jest kubotan i jak można go skutecznie używać. Pamiętaj, że kubotan jest przydatnym narzędziem do obrony osobistej, ale kluczową rolę odgrywa tutaj nie tylko sam fizyczny przedmiot, ale także umiejętności i odpowiednia wiedza osoby, która się nim posługuje. Dużą ofertę kubotanów do samoobrony znajdziesz na Militaria.pl.  

Zamów do 23:00 z dostawą na jutro InPost

Napisz coś...