Skip to main content

Zastanawiasz się, czy jesteś w stanie się obronić podczas napaści i szukasz odpowiedniego narzędzia do samoobrony? Jednym z najskuteczniejszych środków do obrony własnej jest paralizator. Pozwala szybko obezwładnić napastnika i bezpiecznie się oddalić. Wokół paralizatorów, ich użycia i legalności narosło sporo mitów i wątpliwości, które w tym artykule rozwiejemy. Jeśli rozważasz zakup paralizatora, zapraszamy do lektury. 

Jak działa paralizator? 

W naturze ludzkiej leży strach przed tym, co jest nam nieznane. Zasada ta się potwierdza w kontekście wykorzystywania paralizatorów, które powszechnie mogą wzbudzać strach. Porażenie prądem brzmi boleśnie i niebezpiecznie, a przed oczami wielu ludzi stają obrazy krzeseł elektrycznych z amerykańskich produkcji filmowych. W rzeczywistości jednak paralizator jest narzędziem, które nie jest tak niebezpieczne, jak mogłoby się wydawać.

Paralizator – co to? 

Paralizator jest urządzeniem elektrycznym, które umożliwia czasowe obezwładnienie napastnika. Obezwładnienie jest skutkiem paraliżu układu mięśniowo-nerwowego poprzez porażenie ładunkiem elektrycznym. 

Brzmi niepokojąco, ale warto pamiętać o tym, że napięcie paralizatora, który można zakupić w Polsce, wynosi 10 mA. Skuteczność tego urządzenia jest zależna między innymi od czasu rażenia, dla przykładu: porażenie przez 1 sekundę wywoła drobne skurcze mięśni i ból, a porażenie 5-sekundowe skutkuje skuteczną dezorientacją napastnika i dłuższym szokiem. Kluczem używania paralizatorów jest zdrowy rozsądek i szybka reakcja. 

Budowa paralizatora 

Budowa paralizatora jest dosyć prosta. Jest to układ baterii lub akumulatorów (zależnie od zasilania danego modelu), kondensatorów, transformatorów oraz głowicy z elektrodami (dwoma lub czterema). Całość zamknięta jest w odpornym korpusie, standardowo z tworzywa sztucznego. 

W paralizatorach umieszcza przełącznik bezpieczeństwa, który odpowiada za blokowanie i odblokowywanie paralizatora, aby zmniejszyć ryzyko przypadkowego porażenia. Innym obowiązkowym elementem jest oczywiście włącznik, którym uruchamiamy urządzenie. 

W zależności od modelu w paralizatorze może się znaleźć również zawleczka bezpieczeństwa. Zawleczka ta jest umieszczona na końcu pętli, którą zakładamy na nadgarstek. Jeśli paralizator wypadnie lub zostanie wyrwany z dłoni, zawleczka się wysunie, a urządzenie straci zdolność do rażenia prądem. Zawleczka ta chroni użytkownika przed wykorzystaniem paralizatora przeciwko właścicielowi. 

elektrody
włącznik
przełącznik bezpieczeństwa
zawleczka bezpieczeństwa

Jak używać paralizatora? 

Użycie paralizatora nie jest trudne, choć warto wcześniej nieco popracować nad czasem naszej reakcji. Należy też pamiętać o częściach paralizatora i funkcjach, które spełniają. 

Pierwszym krokiem, o którym trzeba pamiętać, jest odbezpieczenie paralizatora, czyli przesunięcie przełącznika bezpieczeństwa, który umożliwi użycie urządzenia. Jest to w zasadzie punkt najważniejszy, ponieważ zablokowany paralizator, nawet przy wykonaniu perfekcyjne innych czynności, po prostu nie zadziała. 

Reszta drogi już z górki – elektrody na głowicy należy przyłożyć do ciała napastnika i wcisnąć włącznik, który umożliwi przepływ prądu. Proste, prawda?  

Dlaczego więc wspominaliśmy o treningu reakcji? Powinniśmy oczywiście ćwiczyć dobywanie urządzenia, odbezpieczanie i moment kontaktu z napastnikiem, ale istotniejszy jest tutaj sam czas rażenia. Paralizatora powinnyśmy używać maksymalnie przez 5 sekund i to właśnie czas przyłożenia jest najważniejszym punktem treningu. Urządzenie generuje iskrę nawet do 5 milionów W, ale natężenie iskry, jak wspominaliśmy, to 10 mA. Nie wyrządzi krzywdy zdrowiej osobie, jednak te 5 sekund jest wystarczającym czasem, aby skutecznie obezwładnić napastnika. 

paralizator

Czy paralizator jest legalny? 

W związku z legalnością paralizatora pojawia się wiele pytań o prawo do jego posiadania i wykorzystania. Uspokajamy: paralizator w Polsce jest legalny. Poniżej znajdziesz zapisy prawa, na podstawie których dopuszcza się do użytku te urządzenia. 

Posiadanie i użycie paralizatora – przepisy 

Kwestie związane z prawem do posiadania i użycia paralizatora w Polsce regulują dwa akty prawne.

Ustawa z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji

W ustawie widnieją zapisy, które określają, czym jest broń oraz na jakie rodzaje broni wymagane jest pozwolenie. 

W myśl artykułu 4 powyższej ustawy paralizator jest bronią, ponieważ przez broń należy rozumieć między innymi narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu w postaci przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.  

Jednakże, w tym samym dokumencie w artykule 11 znajdziemy zapis, który zwalnia z konieczności posiadania zezwolenia na przedmioty przeznaczone do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczające 10 mA.  

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks karny

Dokument porusza kwestie obrony koniecznej. Artykuł 25 określa, że nie popełnia przestępstwa osoba, która w obronie koniecznej odpiera bezpośredni i bezprawny atak na jakiekolwiek dobro chronione prawem. 

Ponadto, artykuł ten precyzuje, że przestępstwo nie zachodzi także w przypadku przekroczenia obrony koniecznej w sytuacjach: 

  • odpierania zamachu polegającego na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu, na ogrodzony teren lub zamachu poprzedzonego wdarciem na te obszary, 
  • przekroczenia obrony koniecznej pod wpływem strachu lub usprawiedliwionego wzburzenia okolicznościami zamachu (o ile przekroczenie granic obrony koniecznej nie było rażące). 

Istotną informacją jest również zapis mówiący o możliwości nadzwyczajnego złagodzenia lub całkowitego odstąpienia od kary przy przekroczeniu obrony koniecznej, jeżeli sprawca zastosował niewspółmierny sposób obrony do grożącego niebezpieczeństwa.  

W związku z powyższymi zapisami paralizator jest legalnym środkiem do samoobrony. Niemniej jednak należy używać go rozważnie i sytuacjach, kiedy zagrożenie jest współmierne. 

Zajrzyj także do naszego wpisu o obronie koniecznej!

Czy paralizator może zabić? 

Paralizator o natężeniu do 10 mA, który dostępny jest bez zezwolenia, uznawany jest za bezpieczne urządzenie. Jednak nie bez powodu określony jest jako broń, która może stworzyć zagrożenie dla życia i zdrowia. To, czy możemy wyrządzić nim krzywdę, zależne jest od czasu działania urządzenia: 

  • porażenie do 1 sekundy wywołuje szok, ból i drobne skurcze mięśni, 
  • półuderzenie trwające od 1 do 3 sekund może wywołać oszołomiony stan psychiczny, utratę orientacji i upadek, po którym jednak porażony powinien móc od razu się podnieść, 
  • porażenie od 3 do 5 sekund będzie skutkować upadkiem i trwającym kilka minut paraliżem układu mięśniowo-nerwowego. 

Warto również wiedzieć, że w niektórych sytuacjach nawet krótkie porażenie może być groźne. Dotyczy to przede wszystkim osób z problemami kardiologicznymi na przykład elektrycznym rozrusznikiem serca, zastawką, nadciśnieniem tętniczym. Porażenie prądem z paralizatora może być również niebezpieczne dla osób chorych na epilepsję oraz w przypadku dzieci, osób starszych, bardzo szczupłych, pod wpływem alkoholu lub narkotyków. 

W tym miejscu koniecznie musimy natomiast dodać, że większość chorób, na przykład problemy z sercem, nie są widoczne gołym okiem. A my mamy prawo do obrony, zwłaszcza jeśli zagrożone jest nasze życie lub zdrowie. 

paralizator

Paralizatory bez zezwolenia 

Paralizatory mogą występować w różnych rodzajach, dlatego warto się zapoznać z każdym z nich. Na rynku wyróżniamy w zasadzie dwa rodzaje: paralizatory kontaktowe i tasery. Dostępne są także urządzenia, które łączą w sobie paralizator i dodatkowe elementy, jak na przykład latarkę. 

Paralizator kontaktowy 

Paralizator kontaktowy najczęściej stosowany jest do obrony osobistej. Działa poprzez dostarczenie impulsu elektrycznego przez elektrody na końcu głowicy. Przy używaniu paralizatora kontaktowego, jak wskazuje nazwa, konieczny jest bezpośredni kontakt z napastnikiem. Wobec tego skuteczność tego rodzaju paralizatora jest ograniczona przez właśnie ten kontakt. 

Paralizator typu taser 

Paralizator typu taser częściej wykorzystywany jest przez służby, chociaż stosowany jest także w ochronie osobistej. Taser działa na zasadzie dostarczenia elektrod na odległość poprzez wystrzelenie ich z głowicy. Taser umożliwia zachowanie dystansu między nami a napastnikiem, a w związku z możliwością rażenia na odległość, uznawany jest za narzędzie kontroli i obezwładniania.

Przykładowe tasery: Paralizator Taser Pulse Laser Pointer SET, Paralizator Husha Guard TX100P Basic.

Latarki z paralizatorem 

Paralizatory wyposażone w latarkę, to paralizatory kontaktowe. Ich zasada działa opiera się na tych samych założeniach, a latarka jest dodatkową funkcją. Za pomocą wspomnianej latarki można krótkotrwale oślepić napastnika, co zwiększa możliwość oddalenia się od niego bez konieczności sięgnięcia po paralizator. 

Paralizator do samoobrony w Militaria.pl 

Paralizator jest niezwykle skutecznym środkiem do samoobrony. Warto pamiętać, aby wybierać paralizatory jedynie z legalnych i sprawdzonych źródeł. W Militaria.pl znajdziesz szeroki wybór paralizatorów, których natężenie prądu nie przekracza 10 mA, w związku z czym narzędzia te są w pełni legalne. W ofercie sklepu znajdziesz zarówno modele kontaktowe, jak i tasery.  

Napisz coś...