Skip to main content

Obrona życia swojego czy bliskich jest kwestią priorytetową w kryzysowych sytuacjach. Nie zawsze gołe pięści są w stanie poradzić sobie z agresorem, tym bardziej jeśli on sam używa jakiegoś narzędzia. Dobrze jest mieć wsparcie skutecznego narzędzia.

Pałka teleskopowa to jedno z popularniejszych narzędzi służących do samoobrony. Posiadanie pałki daje nam poczucie bezpieczeństwa, a wyciągnięcie jej może spowodować ucieczkę napastnika już na sam jej widok. Samo użycie pałki teleskopowej wzbudza wiele kontrowersji, pojawia się także wiele pytań odnośnie legalności. Jak to z tym naprawdę jest?

Legalność pałek teleskopowych

Wiele osób rezygnuje z zakupu pałki teleskopowej obawiając się nieprzyjemnych konsekwencji już przez samo posiadanie, nie wspominając o użyciu. Wynika to z nie do końca jasnej definicji spisanej w Ustawie o broni i amunicji, która mówi:

„pałki teleskopowe, które posiadają zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierają wkładki z takiego materiału”, a także „pałki wykonane z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujące kij bejsbolowy”.

Znaczyć to może tyle, że praktycznie każda hartowana pałka może być nielegalna. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Jak argumentuje Tomasz Maczuga, ekspert Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego, pałki posiadają zakończenie korkiem o średnicy takiej samej jak tuleja środkowa i są wykonane również z materiału takiego samego jak reszta przedmiotu. Rozłożona pałka jest porównywana nawet z metalowym prętem. Również Zakład Interwencji Policyjnych w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie powołuje się na brak zakończenia z ciężkiego i twardego materiału, nie zawiera również wkładu specjalnie umieszczonego by była ona niebezpieczna dla zdrowia czy też życia.

Jak widać według powyższych opinii, pałki teleskopowe nie podlegają pod przepisy Ustawy o Broni i Amunicji. Nie są więc bronią w ustawowym tego słowa znaczeniu. Ponadto metalowa zaślepka umieszczona na końcu narzędzia nie służy wprost do zwiększenia zadawanych obrażeń lecz do składania pałki, która złoży się po uderzeniu nią o twarde podłoże. Zaślepka chronić ma pałkę przed zniszczeniami jakie nastąpiłyby bardzo szybko przy samym jej składaniu. Można je zatem posiadać bez pozwolenia. Wszystkie dostępne na Militaria.pl pałki teleskopowe są legalne i można je zakupić bez zezwolenia.

pałka teleskopowa blackifre

Pałka teleskopowa Blackfire hartowana 16″

Sprawdź
pałka teleskopowa blackfire

Pałka teleskopowa Blackfire hartowana 26″

Sprawdź
pałka teleskopowa

Pałka teleskopowa GS hartowana 62 cm Rubber Black

Sprawdź

Co niezmiernie ważne, pałki możemy użyć tyko w obronie koniecznej, nie naruszając jej cienkiej granicy. Idealnym rozwiązaniem jest uniknięcie walki, jednak gdy jesteśmy do niej zmuszeni, postarajmy się ograniczyć do obrony. Możesz pierwszy zadać cios, jeśli się bronisz, ale nie bądź agresorem.

Dokładniejsze ekspertyzy na temat legalności pałek teleskopowych znajdziesz na naszej stronie.

Jak używać pałki teleskopowej?

Po wyjaśnieniu kwestii prawnych przejdźmy do praktycznych zastosowań sprzętu, któremu poświęcony jest artykuł.

Pałki teleskopowe sztywne dzięki swej budowie i możliwości ich złożenia są bardzo poręczne, długość złożonych wynosi od 15 do 20 cm. Możemy schować je w specjalnym etui przy biodrze, wsadzić za sprzączkę do paska czy chociażby najprościej – ukryć w kieszeni.

Składanie polega na prostopadłym uderzeniu w twardą powierzchnię końcówką, gdzie znajduje się twarda zaślepka, aby złożyć wszystkie segmenty. Wiele osób ma na początku problem ze złożeniem pałki teleskopowej, jednak wystarczy trochę ćwiczeń i wprawy, żeby nabrać właściwej techniki.

Po rozłożeniu narzędzia, zasięg naszych ramion przedłużany jest o 40-70 cm, co zwiększa dystans między nami a napastnikiem. Dzięki temu będzie mu zdecydowanie ciężej do nas podejść w celu ataku, dosięgnąć nas gołymi rękoma. Kiedy w naszym kierunku wyprowadzane są ciosy, twardy materiał służy do ich blokowania.

W bliskiej konfrontacji założenie dźwigni w celu obezwładnienia atakującego jest rozwiązaniem stosowanym przez służby ochroniarskie. Jednak zakładanie dźwigni wymaga treningu, o czym piszemy dalej. Pamiętajmy, że teleskop nie służy tylko do obrony dystansowej i przy nieumiejętnym operowaniu napastnik może wyrwać nam sprzęt obronny z ręki i użyć go przeciwko nam.

Praktyczne zastosowanie pałka teleskopowa znajduje również w niebezpiecznych sytuacjach wymagających rozbicia szyby, czyli na przykład wypadku samochodowego czy pożaru.

Pałka teleskopowa ASP Talon Infinity Electroless Vector 50 cm

Sprawdź
legalna pałka teleskopowa

Pałka teleskopowa ESP Ergonomic hartowana 21″ Black

Sprawdź
treningowa pałka baton

Pałka treningowa ESP typ BATON 26″

Sprawdź

Trening z pałką teleskopową

Po nabyciu pałki warto zapisać się na zajęcia z samoobrony, by poznać dokładnie jej zastosowania i przydatne techniki, których nauczą nas instruktorzy. Dowiesz się, gdzie uderzać pałką teleskopową. Uczęszczając na szkolenia obronne zdobędziesz cenną wiedzę, jak i doświadczenie dotyczące posługiwania się teleskopem. A także – co ważne – sposoby obrony przed takim narzędziem. Zachęcamy do zakupu treningowych egzemplarzy osłoniętych pianką, by móc swobodnie uczyć się i udoskonalać techniki z partnerem sparingowym i nie wyrządzić sobie nawzajem przypadkiem krzywdy.

Napisz coś...