Skip to main content

Pewnie wielu z was ciągle planuje wypad w góry, aby odpocząć. Jesteście w stu procentach gotowi na podbój śnieżnych szlaków? Jeśli nie to z chęcią pomożemy Wam przygotować się na zimową wyprawę. 

Skarpety na ekstremalne warunki

Zimą z pewnością przyda się wiele gadżetów. Krótszy dzień często zmusza nas do zaopatrzenia się w latarkę. Natomiast coraz niższe temperatury nakłaniają nas do odkopania w swojej garderobie rękawiczek, czapki oraz szalika. Zimą wiele osób docenia również długie skarpety. Podczas krótkiego spaceru, wędrówki górskiej czy też innej aktywności na zewnątrz, nasze kostki dość często nie są chronione przez spodnie. Wtedy z pomocą przychodzą długie skarpety. Warto zadbać o swoje zdrowie i zaopatrzyć się w kilka dodatkowych par. 

Zwykłe bawełniane skarpety mogą nie sprawdzić się zimą. Materiał ten pochłania wilgoć zamiast odprowadzać ją na zewnątrz. Powoduje to uczucie dyskomfortu, a podczas dłuższych wypraw może doprowadzić do powstania otarć i odcisków. Gdy temperatura na termometrze spadnie poniżej zera, warto wtedy zaopatrzyć się w skarpety trekkingowe z tkanin grzejących i termoizolujących. Wełna merynosa sprawdzi się idealnie. Skarpety z dodatkiem tego materiału nie tylko zapewnią odpowiedni komfort termiczny, ale i odprowadzą wilgoć. Zapewnią również uczucie świeżości dzięki naturalnym właściwościom antybakteryjnym wełny merynosów. 

Najczęściej można spotkać skarpety mieszane – składające się z kilku materiałów. W składzie skarpet zimowych cenny może okazać się materiał thermolite lub coolmax. Pierwszy z nich zapewnia komfort termiczny oraz swobodę ruchu. Nie zmienia swoich właściwości nawet wtedy, gdy skarpetka przesiąknie potem. Materiał coolmax odprowadza wilgoć na zewnątrz, zapewniając przy tym uczucie suchości. Posiada również właściwości antybakteryjne. Nawet po całym dniu wędrówki, nieprzyjemny zapach stóp zostanie ograniczony. 

Jeśli dobierzesz skarpety o odpowiednim składzie, żadna wyprawa nie będzie ci straszna. Pamiętaj o swoich stopach w trakcie zimowych podróży. To od nich zależy jak daleko zajdziesz. Zapewnij im odpowiedni komfort termiczny, zabezpiecz je przed szybkim wychłodzeniem.

Skarpety Motive Trekking Deodorant Antracyt/Czarny

Skarpety Motive Trekking Deodorant Antracyt/Czarny

Sprawdź

Skarpety Wisport Winter Trekking

Sprawdź

Skarpety Wisport Trekking

Sprawdź

Stuptuty jako dodatkowa ochrona

Co to są stuptuty? Jeśli twoje podróże nie ograniczają się tylko do okresu letniego to zapewne jest Ci znane to pojęcie. Jednak, jeśli dopiero zaczynasz planować swoją pierwszą zimową wyprawę z pewnością przyda Ci się kilka słów wyjaśnienia. Stuptuty to inaczej ochraniacze zakładane na dolną część nogawek, które zakrywają również wierzch buta. Mają one za zadanie chronić nasze stopy nie tylko przed śniegiem, ale również błotem i drobnymi elementami (np. niewielkimi kamieniami). Izolują one również obuwie oraz dolną część spodni przed zanieczyszczeniami i zniszczeniami. Ten opis odnosi się w szczególności do stuptutów wysokich. Stuptuty niskie nie chronią nogawek. Jednak dalej zapewniają ochronę naszym stopom. 

Stuptuty wysokie z pewnością przydadzą się podczas zimowych wypadów w góry. Właśnie o nich dzisiaj więcej powiemy. Wszystkie stuptuty wysokie mają podobną budowę – ściągacz górny, dolny oraz wysoko nad kostką, zamek błyskawiczny bądź rzepy (albo jedno i drugie) na całej długości ochraniaczy, haczyk umożliwiający przypięcie ochraniacza do buta, dolny zaczep mocujący stuptut do podeszwy buta (może być linka kevlarowa). Wybierając się zimą w góry bądź w inne miejsce, gdzie będzie dużo śniegu, z pewnością docenisz ten praktyczny gadżet. 

Przy wyborze stuptutów warto zwrócić uwagę na skład materiału. Powinny być przede wszystkim wytrzymałe i wodoodporne. Doskonałym materiałem może okazać się cordura. Sprawdzi się podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Cechują  wodoodporność i wysoka wytrzymałość na przetarcia. Jeśli w materiale pojawi się nacięcie, jego konstrukcja nie pozwoli na powiększenie się dziury. Innymi materiałami polecanymi przy wyborze stuptutów, które posiadają podobne właściwości co cordura są m. in. nylon i poliester. 

Gdy wybierasz się na szlak a warunki pogodowe nie sprzyjają wędrówce, warto zainwestować w stuptuty. Dzięki nim unikniesz przemoczonych nogawek oraz dostaniu się wody, śniegu, błota czy też drobnych elementów do wnętrza buta. 

Stuptuty Helikon Snowfall Long Gaiters Black

Stuptuty Helikon Snowfall Long Gaiters Black

Sprawdź
Stuptuty Wisport Yeti - Black

Stuptuty Wisport Yeti – Black

Sprawdź
Stuptuty wojskowe Mil-Tec - olive

Stuptuty wojskowe Mil-Tec Olive

Sprawdź

Niecodzienni zimowi przyjaciele – raczki turystyczne

Gadżetem zimowym, o którego istnieniu nie każdy słyszał, są z pewnością raczki turystyczne. Doskonale sprawdzą się na oblodzonym bądź ośnieżonym szlaku. Zapewnią ci dodatkową przyczepność, ułatwią poruszanie się po śniegu i lodzie.  

Najprostsze raczki turystyczne składają się z pasków oraz zębów. Prosta konstrukcja zapewnia łatwość i szybkość zakładania. Raczki turystyczne można założyć na dowolne buty trekkingowe bądź turystyczne. Rozmiar regulowany jest za pomocą pasków. Jeśli chcesz poczuć się bezpiecznie na szlaku, z pewnością powinieneś zainwestować w raczki turystyczne. Mając je na butach podejście bądź zejście na średnio stromym terenie nie sprawi Ci większych kłopotów. 

Jaki jeszcze gadżet warto mieć przy sobie podczas zimowych wypadów outdoorowych? Ogrzewacz chemiczny! Może okazać się strzałem w dziesiątkę podczas całodniowych zimowych wypraw. Kompaktowy gadżet, który nie zajmie dużo miejsca w bagażu a na szlaku może przydać się każdemu. Sprawdzi się również podczas jazdy na nartach czy na snowboardzie. 

Raczki na buty Badger Outdoor Himalaya Black

Sprawdź

Raczki turystyczne Rapeks Mini Crampons Plus

Sprawdź

Ogrzewacz chemiczny Only Hot Toe Warmer

Sprawdź

Co jeszcze zabrać zimą w góry?

Jaki jeszcze gadżet warto mieć przy sobie podczas zimowych wypadów outdoorowych? Ogrzewacz chemiczny! Może okazać się strzałem w dziesiątkę podczas całodniowych zimowych wypraw. Kompaktowy gadżet, który nie zajmie dużo miejsca w bagażu a na szlaku może przydać się każdemu. Sprawdzi się również podczas jazdy na nartach czy na snowboardzie. 

Co spakować w góry zimą?

Planując wyjazd do miejsc, w których nie brakuje śniegu, najlepiej wcześniej zaplanować co warto z sobą zabrać. Skarpety, stuptuty i raczki powinny znaleźć się na szczycie listy a ogrzewacz chemiczny tuż za nimi. Dzięki nim twoja podróż może być znacznie przyjemniejsza. Mokre skarpetki czy śliskie podeszwy często utrudniają pokonanie nawet najprostszego i najkrótszego szlaku. Nie daj się zaskoczyć pogodzie i bądź przygotowany na każdą sytuację. 

Napisz coś...