Skip to main content

Airsoftowe rozgrywki i symulacje to doskonały sposób na spędzenie aktywnie czasu na świeżym powietrzu. Jednakże ze względu na swoją naturę, hobby to niesie ze sobą kilka zagrożeń, na które musimy uważać. Tym słowem wstępu zapraszamy Cię do zapoznania się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w airsofcie.

Przed czym się chronimy i czego się spodziewać

W airsoftowych rozgrywkach czyha na nas wiele zagrożeń, które można w łatwy sposób podzielić ze względu na ich pochodzenie, a są to: urazy wynikające z trafienia kulkami oraz urazy wynikające z poruszania się w ciężkim terenie. Kulki ASG 6 mm są dla Ciebie nieodzownym elementem każdej z rozgrywek airsoftowych, są też również pierwszym i najczęstszym winowajcą potencjalnych obrażeń – siniaki, krwiaki, a nawet wbicie w tkankę miękką. 

Drugi typ zagrożeń to typowe urazy ciała, których można doznać podczas poruszania się w wymagającym terenie z dużym obciążeniem w postaci całego szpeju, jaki ze sobą zabierasz. Chwila nieuwagi i dużo adrenaliny, a otarcia same pojawiają się na odsłoniętych częściach ciała. Ponadto stłuczenia, siniaki, a nawet skręcone stawy skokowe to stali “bywalcy” niemal każdej strzelanki ASG.

powodu powyższych zagrożeń jest jedna żelazna, nienaruszalna zasada bezpieczeństwa w airsofcie, której należy się trzymać, oraz kilka dobrych rad od doświadczonych graczy jak się bezpiecznie bawić! Nasza lista porusza tematykę ochrony od najbardziej narażonych na urazy części ciała do mniej zagrożonych podczas rozgrywek ASG.

BHP w ASG

Ochrona oczu – bezpieczeństwo w airsofcie zawsze i wszędzie!

Główną, żelazną zasadą każdej strzelanki i najłatwiejszym sposobem na zwiększenie Twojego bezpieczeństwa w airsofcie jest noszenie ochrony oczu przez cały czas trwania rozgrywki! W środowisku często możesz usłyszeć popularne powiedzenie “oczy nie odrastają”, z którym nie da się spierać. Każdy, kto chce brać udział i pozostać bezpiecznym w rozgrywkach ASG, powinien mieć założoną ochronę oczu, niezależnie czy to w postaci okularów, gogli czy pełnej maski z wizjerem. Ochronę oczu powinieneś nosić od początku do samego końca gry, nawet na respie lub gdy oddalasz się za potrzebą. Wydaje się być to nad wyraz zapobiegawcze podejście, ale omyłkowe ostrzały respów, awarie replik lub “zabłąkane” kulki nie dziwią nikogo, a o wypadek naprawdę nietrudno. Najrozsądniejszym podejściem do korzystania z ochrony oczu jest jej niezdejmowanie od momentu przygotowania się gry, aż do samego końca, gdy udajesz się na parking, gdzie się rozpakowujesz

Dodatkowo przestrzegamy przed czyszczeniem okularów z pary podczas rozgrywki. Nawet dobrze schowani w rowie czy okopie możecie zostać zaskoczeni przez innego gracza, który nie będzie świadomy, że nie masz założonej ochrony oczu. Jeżeli mocno zaparowały Ci okulary, lepiej udaj się na respa i tam je bezpiecznie przeczyść. 

Ponadto zalecamy stosowanie płynów zapobiegających parowaniu okularów/wizjerów, co całkiem zniweluje ten problem. Zachęcamy także do przeczytania osobnego wpisu o ochronie oczu w ASG.

okulary

Okulary taktyczne Bolle Rush+ Twilight

Sprawdź
Płyn General Nano Protection do czyszczenia optyki 100 ml

Płyn General Nano Protection do czyszczenia optyki 100 ml

Sprawdź
gogle

Gogle taktyczne Bolle Pilot – Gray

Sprawdź

Ochrona twarzy w rozgrywkach airsoftowych

Omówiliśmy ochronę oczu, ale co z resztą naszej twarzy? Pozostałe elementy, które chronią twarz i zwiększają ogólne bezpieczeństwo w rozgrywkach airsoftowych nie są obligatoryjne, ale są mocno zalecane przez większość graczy. Grad kulek skierowany w naszą stronę nie należy do najprzyjemniejszych, z tego powodu większość graczy stosuje jakąkolwiek formę ochrony twarzy. 

Najpopularniejsze wśród airsoftowców są maski typu stalker – jest to połączenie stalowej siatki i materiału w formie maski dopasowanej do twarzy. Taka maska zasłania twarz od podróbka aż do nosa, zapewnia kompleksową ochronę, a siatkowa konstrukcja ułatwia oddychanie i nie powoduje nadmiernego parowania okularów lub gogli. Inne znane i lubiane metody to zasłanianie szyi i twarzy tzw. arafatkami lub siatkowymi szalami snajperskimiDobrze założona arafatka działa jak poduszka powietrzna na kulki, które trafiając w nią, wytracają swoją energię. Zobacz na naszej stronie kategorię z maskami na twarz.

Ochrona stawów podczas rozgrywek ASG

Stawy kolanowe i łokciowe to części ciała szczególnie narażone na urazy podczas rozgrywek ASG. Kucanie, czołganie się czy przeciskanie przez wąskie korytarze to tylko kilka z form poruszania się w terenie, gdzie kolana i łokcie mają lub mogą mieć bezpośredni kontakt z twardym podłożem. Wystarczy kawałek wystającego korzenia czy zakryty liśćmi kamień, aby przez przypadek stłuc sobie kolano. Aby się zabezpieczyć przed takimi urazami i poprawić bezpieczeństwo w airsofcie, gracze korzystają z popularnych ochraniaczy, które formą i zastosowaniem przypominają ochraniacze do jazdy na rolkach. Najpopularniejsze modele to klasyczne ochraniacze z twardą, polimerową skorupą, przymocowaną do materiałowej wyściółki z elastycznymi pasami montażowymi.

Drugim najpopularniejszym rozwiązaniem ochrony stawów są dedykowane wkładki ochronne, które umieszcza się bezpośrednio w nogawkach spodni lub rękawach bluz w specjalnych kieszonkach. Takie rozwiązanie jest wygodniejsze oraz nie ogranicza ruchów, ponadto nie musisz dodatkowo na nogach i łokciach mocować zewnętrznych akcesoriów, które mogą się zsuwać podczas dynamicznego poruszania się. 

ochraniacze kolan

Ochraniacze kolan GF – tan

Sprawdź
BHP w ASG

Maska ochronna typu Stalker ASG Lower Half Metal – Olive

Sprawdź
Ochraniacze kolan ASG

Ochraniacze kolan GFC Tactical Future – black

Sprawdź

Dłonie – rękawice do ASG

Otarcia, przetarcia, skaleczenia i stłuczenia to główne urazy, na które narażone są Twoje ręce podczas rozgrywek ASG. Poruszanie się w trudnym terenie jest wymagające dla całego ciała, zwłaszcza gdy jesteśmy skupieni na poszukiwaniu “wroga. Jeden zły krok i o potknięcie nietrudno, a że naturalnym odruchem człowieka jest podparcie się rękami przy upadku, to one najbardziej ucierpią. 

Podobnie będzie przy przeciskaniu się w ciasnych pomieszczeniach, gdzie mogą znajdować się wystające kawałki metalu lub sama powierzchnia ścian może być chropowata. Właśnie z tych powodów większość graczy korzysta z rękawic taktycznych, które oprócz ochrony przez urazami mogą również zapewniać ochronę przed chłodem.

Dobra ochrona dłoni powinna być wykonana z wytrzymałego materiału, który odporny jest na przetarcia i zadrapania. Dodatkowym plusem rękawic będą panele chroniące knykcie i kości śródręcza. Pamiętaj również, że podobnie jak przy doborze obuwia, najważniejsze jest dobrać rozmiar rękawic tak, by zapewniały pełny komfort – nie były ani za duże, ani za małe.

Hełmy, czyli ochrona głowy w ASG

Mogłoby się wydawać, że pominęliśmy część ochrony głowy, omawiając tylko tematykę oczu i twarzy, ale nic bardziej mylnego – czas omówić ochronę czoła oraz czubka głowy.

Podobnie jak reszta twarzy, czoło oraz czubek głowy narażone są na trafienia kulkami, aczkolwiek są poważniejsze zagrożenia dla tej części ciała, szczególnie w rozgrywkach typu CQB – niskie sufity i pojawiąjące się znienacka nisko osadzone framugi drzwi! Dużo adrenaliny i energiczny sposób prowadzenia rozgrywki tylko sprzyja urazom głowy wynikającym z lekkiej nieuwagi lub nieprawidłowej oceny dystansu.

Najlepszym zabezpieczeniem głowy przed wystającymi elementami zabudowań oraz gałęziami jest hełm. Jest to kolejny element akcesoriów poprawiający bezpieczeństwo w airsofcie. Niezależnie czy będzie to prawdziwy hełm wojskowy, czy replika hełmu ASG, istotne jest, by spełniał swoje zadanie – chroniąc przed uderzeniami w obiekty oraz przed ostrzałem kulek. Podobnie jak w przypadku rękawic istotne jest dobranie hełmu z takim fasunkiem, który będzie dobrze dopasowany do Twojej głowy – nie będzie za luźny, ani nie będzie Cię uciskał podczas wielogodzinnych rozgrywek.

Hełm ASG MFH US FAST Paratroopers - OD Green

Hełm ASG MFH US FAST Paratroopers – OD Green

Sprawdź
Rękawice Mechanix M-Pact Covert Black

Rękawice Mechanix Wear M-Pact Covert Black

Sprawdź
Hełm ASG FAST PJ CFH - czarny (L/XL)

Hełm ASG FAST PJ CFH – czarny (L/XL)

Sprawdź

Buty, czyli ochrona stóp i stawu skokowego

Tereny rozgrywek ASG zazwyczaj są wymagające, trudne lub nawet niebezpieczne do poruszania się. Doły, rowy, gruz, kamienie czy nasypy z piasku, to tylko kilka przykładów przeszkód, na które należy uważać podczas strzelanki airsoftowej. Gdy jesteśmy skupieni na szukaniu przeciwnika, łatwo o potknięcie lub poślizgnięcie się. Równie łatwo jest wpaść do przysypanej liśćmi dziury lub źle stanąć na nierównym terenie. 

W związku z powyższym, aby zwiększyć bezpieczeństwo w airsofcie i uniknąć urazów lub zniwelować ryzyko urazów do minimum, pamiętaj, by mieć dobrze dobrane buty. Wybierając buty, w pierwszej kolejności kieruj się komfortem noszenia buta, następnie jego funkcjonalnością, a dopiero na końcu pomyśl o walorach estetycznych. Dobre buty nie powinny Cię uciskać, powodować odparzeń lub odcisków, a jeżeli będą wyposażone w odpowiednie membrany to jeszcze lepiej. Dobrym wyborem są również buty z wysoką cholewką. W przypadku niefortunnego postawienia nogi lub wpadnięcia do dziury, wysoki but ma większą szansę uchronić Cię przed zwichnięciem kostki, a w przypadku skręcenia zapewni dodatkowe wsparcie dla stawu. Warto również zwrócić uwagę na typ podeszwy i rodzaj bieżnika. Bezpieczeństwo w ASG zapewniają buty, których podeszwa zapewnia dobre właściwości antypoślizgowe. 

Jeśli jesteś zainteresowany dobraniem odpowiedniej ochrony stóp, zapraszamy do naszego sklepu w celu sprawdzenia oferty butów wojskowych.

Cały czas do przodu 

Oprócz samych zagrożeń wynikających z charakteru rozgrywek ASG warto wspomnieć o zdarzeniach losowych oraz awariach replik. Podczas rozgrywek w terenie otwartym zwracaj szczególną uwagę na dzikie zwierzęta oraz osoby postronne. Jeżeli chcesz przetestować ustawienia repliki, nigdy nie rób tego na respie i zawsze celuj w bezpieczną stronę. Dobrym nawykiem jest również wypinanie magazynka na respie – w przypadku awarii elektronicznego układu może dojść do samoistnego, niekontrolowanego wystrzelenia przez replikę kulek z magazynka.

Napisz coś...