Skip to main content

Gdy temperatura na zewnątrz rośnie, a dzień staje się coraz dłuższy, zaczynasz rozmyślać, jak zaplanować wolny weekend lub gdzie spędzić urlop. Góry, morze, jezioro… kierunków jest wiele, ale co z noclegiem? Hotel, pensjonat? A może by tak bliżej natury – pod namiot! Opcja lubiana, pełna niezapomnianych przygód – namiastka survivalowej sztuki przetrwania. Nocowanie pod namiotem cenią sobie i młodsi, i starsi. Dzieciaki mogą spędzić aktywnie czas na łonie przyrody i szaleć do woli. Starsi natomiast mogą powspominać harcerskie czasy i zrelaksować się z dala od miastowego zgiełku.

Aby jednak wyjazd był udany, oprócz wyboru odpowiedniego sprzętu, warto zasięgnąć trochę wiedzy. Sprawdź, jak rozbić namiot prawidłowo, aby było Ci sucho, ciepło i przyjemnie. Wskazówki, jakie znajdziesz w tym artykule, pozwolą Ci się cieszyć bezpiecznym i komfortowym wyjazdem, a kto wie… może i zaimponujesz dobrą organizacją znajomym i rodzinie. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami jak rozstawiać namiot.

Wybór odpowiedniego miejsca 

Chcesz wiedzieć jak rozstawiać namiot? Miejsce jest kwestią kluczową, ponieważ wybór otoczenia determinuje dalsze powodzenie wyjazdu. Jest to miejsce Twojego odpoczynku, Twoja oaza spokoju na najbliższe dni albo baza wypadowa do dalszych aktywności. Oprócz kwestii lokalizacji, pod kątem rozbicia namiotu ważny będzie odpowiednio wybrany teren – najlepiej, aby był on płaski i stosunkowo równy. Warto unikać wystających konarów, aby nie odczuwać dyskomfortu wewnątrz namiotu. Praktyczna będzie twarda ziemia, w którą pewnie wbijesz szpilki i śledzie. Przed rozłożeniem namiotu miejsce należy oczyścić z wszelkich elementów wystających: kamyków, szyszek i gałęzi.

Znajdź odpowiedni kompromis między słońcem, a cieniem – prażące promienie nie dadzą Ci odpoczynku, a namiot w krótkim czasie zamieni się w saunę. Zwróć też uwagę na to, gdzie promienie będą padać rano, aby wyspać się w chłodnym namiocie. Z kolei bezpośrednio pod drzewami, w razie deszczu, woda może jeszcze przez długi czas skapywać z liści, nawet po rozpogodzeniu. Jest także ryzyko zabrudzenia namiotu… nie owijając w bawełnę – ptasimi odchodami. Unikaj zagłębień terenu i dolinek, by nie obudzić się w kałuży. Wybierz miejsce stosunkowo zaciszne i ukryte, które zapewni prywatność, a co ważniejsze ochroni przed podmuchami wiatru.

Jak rozstawiać namiot – instruktaż  

Mając już wybrane idealne miejsce, możesz wziąć się za szykowanie obozowiska. Warto zaangażować do tego także dodatkową osobę, aby praca poszła sprawniej. Aby rozłożyć namiot najpierw połóż go na ziemi i rozciągnij podłogę. Następnie przytwierdź ją do ziemi za pomocą szpilek i śledzi, co zapobiegnie porwaniu namiotu przez wiatr. Specjalne oczka w rogach podłogi ułatwią Ci zadanie i zasugerują miejsce do wbicia. Podłoga powinna być odpowiednio naciągnięta. Aby nie poprawiać ustawionego już namiotu, od razu zwróć uwagę na to, aby ułożyć go w odpowiednim kierunku – tyłem do wiatru, a frontem do słońca.  

namiot turystyczny

Namiot 2-osobowy „’IGLU SUPER” Mil-Tec                                    

Sprawdź
jak rozstawić namiot

Namiot 5-osobowy Coleman Raleigh 5 ST                             

Sprawdź
namiot wojskowy

Namiot 2-osobowy Mil-Tec Mini Pack Standard – Woodland

Sprawdź

Następnie rozłóż stelaż i włóż go w tunele namiotu, mocując w rogach. Na koniec zasuń wszystkie zamki, napnij tropik, naciągnij przedsionek oraz linki odciągowe. Używając szpilek i śledzi przytwierdź elementy namiotu do podłoża (pod kątem 45 stopni w kierunku namiotu). Choć wydaje się, że im mocniej naciągnięte odciągi tym lepiej, w rzeczywistości należy zostawić im pewną dozę elastyczności.

Jak rozstawiać namiot – różne rodzaje konstrukcji 

Choć główne zasady rozkładania namiotu będą wspólne dla większości modeli, to jednak jego typ i konstrukcja także wpłyną na sposób jego rozkładania.  

Namiot kopułowy  

To najczęściej spotykany typ namiotu na polskich kempingach – tak zwane igloo. Praktyczny i wygodny namiot. W przypadku namiotów kopułowych najpierw rozbij namiot wewnętrzny, a następnie narzuć na niego tropik. Rozkładane, krzyżujące się pałąki przymocuj do sypialni, w specjalnie przeznaczonych do tego tunelach na szwach wierzchniej warstwy. Po zarzuceniu tropiku, przymocuj go do sypialni za pomocą sznurków lub uchwytów, dzięki czemu namiot będzie stabilniejszy.  

Namiot tunelowy  

To namiot z większą powierzchnią użytkową niż igloo. W przypadku większości namiotów tego typu najpierw rozbija się tropik, a następnie montuje się w jego wnętrzu sypialnię. Stelaże w tym przypadku nie krzyżują się, a przyjmują formę łuku. Przymocuj pałąki w tunelach, po zewnętrznej stronie tropiku, równolegle względem siebie, w wyznaczonych miejscach. Aby namiot się nie złożył należy zastosować odciągi. Odpowiednie naciągnięcie zapewnią Ci sznurki, szpilki i bolce. Po sprawdzeniu naciągów, możesz wziąć się za rozłożenie sypialni. Po jej rozłożeniu i dopasowaniu wejść równolegle do tropiku, należy podwiesić część sypialnianą pod tropikiem za pomocą uchwytów lub sznurków.  

mata do spania

Mata składana MFH 180×58 Olive

Sprawdź
folia termoizolacyjna

Śpiwór termiczny Badger Outdoor ESB

Sprawdź
materac

Materac jednoosobowy Fjord Nansen Trekker Camping

Sprawdź

Namiot nadmuchiwany 

Stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku namiotowym, gdzie funkcję stelaża pełnią tunele wypełnione powietrzem. Tak więc w przypadku namiotów nadmuchiwanych najpierw rozłóż podłogę na płaskiej powierzchni i przymocuj ją do podłoża, po czym napompuj jego stelaż – przydatna będzie do tego pompka, która umożliwi Ci optymalne napompowanie łuków, przez co wykorzystasz potencjał namiotu. 

Deszcz na biwaku 

Jeśli warunki atmosferyczne sprzyjają, to rozkładanie namiotu także idzie jak z płatka. Ale jak rozbić namiot w deszczu? Przede wszystkim sprawnie i szybko, a zarazem dokładnie. Podczas niekorzystnych warunków, jeszcze ważniejsze w czasie rozkładania będzie poprawne umocowanie naciągów. Dzięki nim cała konstrukcja będzie stabilna i nie straszna jej będzie ulewa ani silny wiatr.

W tym miejscu warto cofnąć się też do wskazówek dotyczących terenu na rozbicie namiotu. Nawet krótki opad zweryfikuje czy wybrane miejsce nie posiada zagłębień, gdzie mogłaby się zbierać woda, by w konsekwencji zalać podłogę namiotu. Wybierz miejsce na delikatnym wzniesieniu, aby nie stanąć na drodze spływającej strudze deszczu. Opady często idą w parze w silnymi podmuchami wiatru, stąd rozstaw namiot w odpowiedniej odległości od gałęzi, aby uniknąć ryzyka ich oderwania. 

Zimowe biwakowanie  

Deszcz może Cię złapać niespodziewanie – co innego ze śniegiem. Zimowa turystyka to już inna bajka, na którą raczej decydujesz się świadomie, nastawiając się na nowe doświadczenia i chęć przeżycia przygody. Jeśli zastanawiasz się jak rozbić namiot w śniegu, musisz także rozpocząć od wybrania odpowiedniego terenu. Kierując się zasadą, że zimne powietrze spływa w dół, wybierz miejsce na namiot wyżej, gdzie szybciej dotrze słońce – najlepiej na południowych zboczach.

Zwróć także uwagę na osłonięcie przed wiatrem – za skałą lub ścianą drzew. Podczas rozbijania namiotu w śniegu dochodzi Ci dodatkowe zadanie – przygotowanie płaskiej i równej platformy pod namiot. Możesz ją przygotować poprzez ubicie butami czy nartami warstwy śniegu, tak aby nie staczać się w żadną ze stron. Możesz także usunąć nadmiar śniegu łopatą, dzięki czemu uzyskasz praktyczne wgłębienie na namiot, co dodatkowo uchroni go przed gwałtownymi podmuchami wiatru.

śledzie

Śledzie namiotowe 18 cm Rockland – 10 szt.

Sprawdź
zestaw do czyszczenia namiotów

Zestaw Grangers do czyszczenia i impregnacji namiotów Tent&Gear Care Kit

Sprawdź
linki do namiotów

Linki fluorescencyjne Rockland do namiotu

Sprawdź

Wiesz już jak rozłożyć namiot… 

…tak więc zadbaj jeszcze o jego komfortowe wyposażenie – wygodny materac do spania, karimatę czy inne przydatne na biwaku drobiazgi. Zapraszamy do przeczytania wpisu o tym, co warto zabrać pod namiot. Pamiętaj także o respektowaniu prawa i wybieraniu miejsc wyłącznie wyznaczonych do tego celu. Zadbaj o porządek po skończonym biwakowaniu i pozostaw miejsce w takim stanie, w jakim sam chciałbyś je zastać. Chciałbyś zacząć przygodę z biwakowaniem w bardziej kontrolowanych warunkach? Naprzeciw wyjdą Ci pola campingowe zaopatrzone w toalety, prysznice, przyłączą elektryczne czy nawet Wi-Fi. Wybór należy do Ciebie. 

Napisz coś...